Konferencja Jarosława Gowina, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Pawła Kukiza

Wspólnie uważamy, że wybory w maju nie powinny się odbyć - mówił w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem. Jak dodał, zgodzili się również, że konieczne jest jak najszybsze odmrożenie gospodarki. - Jak wprowadzilibyśmy stan klęski żywiołowej, to jest możliwość odbycia wyborów w sierpniu. Wybory w sierpniu są dużo lepsze, niż wybory w maju, bo to jest najgorszy możliwy termin ze względu na życie, zdrowie i bezpieczeństwo - dodał prezes PSL.

Także Gowin mówił, że przy zastosowaniu procedur zgodnych z prawem, nie da się przeprowadzić wyborów 10 maja. - Po prostu brakuje czasu. Terminy 17 czy 23 maja są niekonstytucyjne - mówił szef Porozumienia.

Gowin zaznaczył, że pozostaje przy stanowisku swej partii, że najlepszym rozwiązaniem jest zmiana konstytucji i przesunięcie wyborów o dwa lata. Przyznał jednocześnie, że wie, iż jest to podejście trudne do zaakceptowania przez partie opozycyjne. Z drugiej strony - mówił Gowin - jest propozycja Koalicji Polskiej, aby wybory przesunąć też poprzez zmianę konstytucji o rok. Jak mówił, to rozwiązanie z kolei wydaje się trudne do przyjęcia dla PiS.