Najpopularniejszymi emotkami na świecie są "buzia płacząca ze śmiechu" i czerwone serce. Dużym zainteresowaniem cieszą się też flagi państwowe, ale tylko w jednym kraju najczęściej używana była flaga inna niż ta własna. Była to Polska. Z okazji przypadającego 17 lipca Światowego Dnia Emoji sprawdziliśmy, po jakie symbole graficzne sięgają internauci.
Dlaczego akurat 17 lipca? Wybór tego dnia wiąże się z emoji będącym symbolem kalendarza w iOS (systemie operacyjnym urządzeń Apple). Widnieje tam ta właśnie data. Z danych Konsorcjum Unicode, twórcy dominującego globalnie systemu kodowania znaków, na świecie istniało 3 664 emoji (stan na wrzesień 2022 roku). W grudniu 2021 roku Unicode opublikował zestawienie dziesięciu najpopularniejszych z nich. Wygrała "buzia płacząca ze śmiechu" (😂). Na drugim miejscu sklasyfikowano czerwone serce (❤️), na trzecim - "buzię tarzającą się na ziemi ze śmiechu" (🤣). Tuż za podium znalazły się kciuk uniesiony w górę (👍) oraz "głośno płacząca buzia" (😭). Dużą popularnością cieszyły się również złożone dłonie (🙏), "buzia posyłająca buziaka" (😘) czy "uśmiechnięta buzia z zamkniętymi oczami" (😊) - wszystkie te nazwy pochodzą ze strony Emojipedia, prowadzonej przez Konsorcjum Unicode.
A które emotki cieszą się największą popularnością w poszczególnych krajach na całym świecie? Grafikę, na której znajdujemy odpowiedź na to pytanie, zamieszczono na stronie Digital Information World, organizacji zbierającej dane dotyczące cyfrowej rzeczywistości. Dostępne tam statystyki dotyczą 2022 roku.
Najpopularniejsze emoji w Europie na świecie
Europa podzielona była w ubiegłym roku między trzy emoji: "buzię płaczącą ze śmiechu", czerwone serce oraz flagi państwowe. Jedyny wyjątek to Polska, choć w naszym kraju w 2022 roku największą popularnością też cieszyła się, tak jak w wielu innych państwach, flaga. Tyle że nie ta polska, a ukraińska, co było wyrazem solidarności z walczącym z najeźdźcą sąsiadem. Polska to jedyny kraj na świecie, gdzie emoji numer jeden była flaga innego państwa.
W Ameryce Północnej najpopularniejszymi emotkami były dwa warianty "uśmiechniętej buzi": ta "płacząca ze śmiechu" i ta "tarzająca się ze śmiechu po podłodze". Pierwszy z tych wariantów był najczęściej używaną emotką m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W innym wielkim państwie w tym regionie, Meksyku, dominowała flaga państwowa.
Serce często wysyłali sobie również mieszkańcy Ameryki Południowej. Tam emotka ta w rankingu popularności znalazła się na pierwszym miejscu, wyraźnie wyprzedzając "buzię płaczącą ze śmiechu". Na tle kontynentu wyróżniła się Wenezuela. W tym zmagającym się z poważnym kryzysem kraju najczęściej wybieranym emoji były złożone dłonie, często uznawane za symbol modlitwy. Ditigal Information World wyjaśnia, że emotka ta często towarzyszyła hasztagowi #PrayForVenezuela (po polsku: "Módl się za Wenezuelę").
Azja, Afryka - najpopularniejsze emotki
W Azji królują te same emoji, co na innych kontynentach: serce, "buzia płacząca ze śmiechu" oraz flagi państwowe. Wyróżniają się przede wszystkim trzy kraje: Japonia, gdzie najczęściej używano symbolu blasku (✨), Kuwejt, w którym najpopularniejsza była pinezka z czerwoną główką (📍), zwykle używana do wskazywania lokalizacji na mapie, oraz Laos - tam wygrała "uśmiechnięta buzia z trzema sercami" (🥰). Uwagę zwracają również Korea Południowa i Kazachstan. W obu tych krajach najpopularniejsze było serce - ale nie, jak w większości państw, czerwone, tylko fioletowe. W Nepalu i Indiach, podobnie jak we wspomnianej Wenezueli, internauci najczęściej używali złożonych dłoni.
W Afryce sytuacja wyglądała podobnie jak na Starym Kontynencie. W zdecydowanej większości afrykańskich państw najpopularniejszą emotką w ubiegłym roku była "buzia płacząca ze śmiechu". W kilku innych krajach, m.in. Senegalu, Maroku czy Etiopii, najczęściej używano flagi państwowej. Z kolei w Algierii, Tunezji i Somalii najpopularniejsze było czerwone serce.
Źródło: Emojipedia.org, Digital Information World
Źródło zdjęcia głównego: AngieYeoh / Shutterstock.com