AI może odmienić kontakt ze światem osób niewidomych

Źródło:
Wired
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24
wideo 2/8
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24

Aplikacje asystujące przeznaczone dla osób niewidomych zaczynają wdrażać ChatGPT-4 firmy OpenAI i efekty mogą budzić zdumienie. Ich użytkownicy są zachwyceni, mówią o nowym poziomie informacji, który ułatwia codzienne życie. Jednocześnie pojawiają się obawy związane z niedokładnością ChatGPT, zwłaszcza gdy aplikacja nie jest w stanie znaleźć odpowiedzi.

"Wired" opisuje przypadek Cheli Robes, która straciła zdolność widzenia w lewym oku, gdy miała 28 lat, a w prawym rok później. Dziś kobieta ma 38 lat i od kwietnia testuje Ask Envision, asystenta AI korzystającego z ChatGPT-4 i Google Glass.

System ten może pobierać obrazy i tekst, a na podstawie uzyskanych informacji tworzyć odpowiedzi i wchodzić w konwersację z użytkownikiem. Gdy dotknie ekranu dotykowego umieszczonego na okularach i poprosi o opis świata na zewnątrz, to dostaje odpowiedź, na przykład że niebo jest pochmurne.

W rozmowie z "Wired" kobieta mówi, że niepełnosprawność odebrała jej te małe detale, które pomagają ludziom zrozumieć się nawzajem w codziennym życiu, jak na przykład wyrazy twarzy. Zauważa, że jej ojciec ma specyficzne poczucie humoru i nie widząc jego twarzy nie zawsze jest pewna, kiedy mówi poważnie. - Jeśli zdjęcie może przekazać tysiąc słów, to wyobraź sobie, ile słów może przekazać wyraz twarzy - mówi.

Aplikacje odczytują świat dla niewidomych

Ask Envision jest jednym z kilku produktów wspomagających osoby niedowidzące, które zaczęły stosować modele sztucznej inteligencji. Mogą dostarczyć użytkownikom znacznie więcej szczegółów na temat otaczającego ich świata. Co za tym zaś idzie dać im także większą niezależność.

Envision AI - co potrafi aplikacja

Envision zadebiutowała jako aplikacja na smartfony do odczytywania tekstu na zdjęciach w 2018 roku, a od początku 2021 roku dostępna była także na Google Glass (które w marcu 2023 r. zostały wycofane ze sprzedaży). Na początku tego roku rozpoczęła testowanie nowego modelu konwersacyjnego, który potrafił odpowiadać na najprostsze pytania. Następnie zaczęła korzystać z 4 wersji ChatGPT do opisu obrazów.

Jednak nie tylko oni. Be My Eyes to aplikacja dostępna na rynku od 12 lat. Do tej pory łączyła widzących, którzy chcą pomoc z osobom niedowidzącym. Od marca testowany jest wirtualny asystent, którzy korzysta z ChatGPT-4. Pomaga on identyfikować obiekty w otoczeniu, nawet bardzo szczegółowe.

Zaś Microsoft, główny inwestor w OpenAI, rozpoczął testy wdrożenia GPT-4 dla swojej usługi SeeingAI, która oferuje podobne rozwiązania, co wyżej wymienione aplikacje.

Jakie są różnice? Jak zauważa "Wired" we wcześniejszej wersji Envision po prostu odczytywał tekst na obrazie od początku do końca. Teraz może podsumować całość i odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Np. odczytać menu w restauracji, nie wszystkie pozycje po kolei, ale np. tylko te bezmięsne czy odpowiedzieć na pytania użytkownika odnośnie cen albo ograniczeń dietetycznych.

W rozmowie z serwisem Richard Beardsley, inny tester aplikacji, mówi, że zazwyczaj korzysta z usługi, aby znaleźć informacje kontaktowe na rachunku lub przeczytać listę składników na pudełkach z jedzeniem. Posiadanie zestawu głośnomówiącego w okularach Google oznacza, że ​​może z niego korzystać cały czas trzymając psa przewodnika na smyczy i laskę.

- Wcześniej nie można było przejść do określonej części tekstu. Możliwość przeskoczenia do konkretnego momentu znacznie ułatwia życie, dostajesz dokładnie to, czego szukasz – opowiada.

Do niedawna to było tylko w laboratoriach

Sina Bahram, niewidomy informatyk i szef firmy konsultingowej, która doradza w zakresie dostępności i integracji m.in. muzeom, parkom rozrywki czy firmom technologicznym, uważa, że integracja sztucznej inteligencji z aplikacjami dla osób niewidzących i niedowidzących może mieć ogromny wpływ na jakość życia ich użytkowników.

Bahram korzysta z Be My Eyes, które zaimplementowało ChatGPT-4 i zauważa, że w porównaniu do poprzednich wersji ma do czynienia z niewyobrażalną różnicą. Nieodzowny jest też fakt, że technologie te mogą być używane bez wysiłku i nie wymagają umiejętności technicznych. Opisuje dla „Wired” sytuację ze swojego życia, która miała miejsce dwa tygodnie wcześniej, gdy szedł ulicą Nowego Jorku z partnerem biznesowym. Gdy jego towarzysz zatrzymał się, by przyjrzeć się czemuś z bliska Bahram nie musiał czekać bezczynnie, pytać go czy coś się stało. Po prostu użył Be My Eyes i dowiedział się, że przygląda się on jakimś naklejkom, graffiti i rysunkom na ścianie. Zauważa, że taki poziom informacji to „coś, co nie istniało rok temu poza laboratorium (…) to po prostu nie było możliwe”.

Obawy przed błędami

Danna Gurari, adiunkt informatyki na University of Colorado w Boulder, mówi, że ekscytujące jest to, że niewidomi ludzie są na pierwszym froncie adaptacji nowych technologii, a nie pozostają w tyle. Jednak w jej ocenie jest to też nieco przerażające, że tak wrażliwa grupa społeczna musi mierzyć się z bałaganem i niekompetencją ze strony ChatGPT-4.

Każdego roku Gurari organizuje warsztaty o nazwie Viz Wiz na konferencji Computer Vision and Pattern Recognition, aby zgromadzić firmy takie jak Envision z badaczami sztucznej inteligencji i niewidomymi użytkownikami technologii. Kiedy Viz Wiz wystartował w 2018 roku, w warsztatach uczestniczyły tylko cztery zespoły. W tym roku zgłosiło się ponad 50 drużyn.

We wczesnych testach niektórych modeli zamiany obrazu na tekst, Gurari odkryła, że mogą one zmyślać informacje lub „halucynować”.

- W większości możemy polegać tylko na rzeczach bardzo konkretnych, ogólnych jak „widzę samochód, widzę osobę, widzę drzewo” – mówi w rozmowie z „Wired”. Zauważa, że to nie jest błaga informacja, ale jednocześnie powinien mieć ograniczone zaufanie co do odpowiedzi na zapytanie o to, co znajduje się w jego kanapce.

– Z wcześniej przeprowadzonych wywiadów wiemy, że osoby niewidome wolą otrzymywać jakiekolwiek informacje niż nie wiedzieć nic, więc to jest fantastyczne, że je dostają. Problem pojawia się, gdy podejmują decyzje na podstawie informacji nieprawdziwych – zauważa Gurari.

Jeśli sztuczna inteligencja np. błędnie zidentyfikuje lek albo składnik pokarmu, który jest alergenem, to może mieć to poważne konsekwencje, w tym zagrażać życiu.

Upragnione rozwiązania pomimo błędów

Jest jeszcze problem tego, że modele sztucznej inteligencji mają tendencje do błędnego identyfikowania wieku, rasy czy płci ludzi. Jak podaje „Wired” zbiory danych, na podstawie których szkolono sztuczną inteligencję są "wypaczone i stronnicze”, a w związku z tym i takie potrafią być efekty, czy też informacje zwrotne, które podaje program.

Bahram przyznaje, że jest to pewne ryzyko, ale zauważa, że systemy te oferują użytkownikom ocenę pewności, dzięki czemu ci mogą podejmować bardziej świadome decyzje na temat tego, co AI myśli, że widzi. Przede wszystkim jednak podkreśla, że osoby niewidome mają prawo do takiej samej informacji, co osoby widzące.

- Niedźwiedzią przysługą dla osób niewidomych byłoby udawanie, że każda osoba widząca nie zauważa od razu koloru skóry czy płci, niezależnie od tego, czy daje temu wyraz czy nie. Więc czemu mielibyśmy ograniczać dostęp do tych informacji komuś, kto nie ma dostępu do informacji wizualnych? – pyta.

Autorka/Autor:JW

Źródło: Wired

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Chorwacki operator systemu przesyłowego energii (HOPS ) poinformował w środę, że dzień wcześniej, we wtorek o godzinie 20.00, odnotowano nowy rekord zużycia energii elektrycznej - podała telewizja N1. Wszystko przez coraz bardziej intensywny sezon turystyczny i coraz większe wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych.

Nowy rekord w Chorwacji

Nowy rekord w Chorwacji

Źródło:
PAP

Polska należy do czołówki producentów rowerów w krajach Unii Europejskiej - donosi czwartkowy "Puls Biznesu". Dodaje, że w kolejnych latach polski rynek w tym segmencie będzie rósł, pomimo prognozowanych spadków jego wartości w tym roku.

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Milion sztuk rocznie. Polska w unijnej wielkiej piątce

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo "w sprawie dotyczącej wyrządzenia TVP S.A. w likwidacji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w latach 2018–2024 przez osoby zajmujące się jej sprawami majątkowymi". Spółka mogła stracić około 7 milionów złotych – poinformowała w środę TVP.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w TVP

Źródło:
PAP

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zamyka swój multimedialny program MeduM. - Projekt na samą platformę i na materiały historyczne wygrała firma, która zupełnie przypadkowo jest powiązana z fundacją wspólnika kuzyna Jarosława Kaczyńskiego - przekazała podczas konferencji Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji. - Jako naukowca bolało mnie, że taka perełka jak NCBR jest wykorzystywana do szeregu działań o charakterze dewiacyjnym - skomentował dla biznesowej redakcji tvn24.pl Jerzy Małachowski, szef NCBR.

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Zamykają program dla uczniów. "Kojarzy mi się ze sprawą niesławnej willi plus"

Źródło:
tvn24.pl

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Spółka PKP Cargo nie ma prawa upaść i nie upadnie, jest zbyt ważna - zapewnił w środę dziennikarzy minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Firma ta może tylko wchodzić na dobre tory i każdy krok idzie w tym kierunku - dodał.

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

"Ta spółka nie ma prawa upaść i nie upadnie"

Źródło:
PAP

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

PKP Intercity podpisało umowę z firmą H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych o wartości ponad 4,2 miliarda złotych. W ramach kontraktu ma zostać zbudowanych 300 nowych wagonów.

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

PKP Intercity podpisało kontrakt o wartości ponad 4,2 miliarda złotych

Źródło:
PAP

Ponad 2,3 miliona osób na koniec 2023 roku wykonywało pracę na podstawie umów cywilno-prawnych, to jest umów zlecenie czy umów o dzieło - wynika z raportu opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Tylu Polaków pracowało na śmieciówkach. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Unii Europejskiej oddalił skargę na decyzję Komisji Europejskiej uznającą TikToka za tak zwanego strażnika dostępu, czyli przedsiębiorstwo dominujące na rynku. W związku z tym właściciel aplikacji nadal podlegać będzie surowszym przepisom o rynkach cyfrowych (DMA).

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Sąd przyznał rację Brukseli w sprawie TikToka

Źródło:
PAP

Do końca lipca można wybrać, czy dołączyć do OFE i ZUS, czy tylko do ZUS - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mogą o tym zdecydować osoby, które urodziły się po 1968 roku. Oświadczenie o zmianie można złożyć w trzech formach: elektronicznie, osobiście, bądź pocztą.

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Ważna decyzja dotycząca przyszłych emerytur do końca lipca

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat sytuacji firm. Wynika z niego, że sytuacja finansowa w sektorze przedsiębiorstw pogorszyła się w I kwartale 2024 roku. Jak stwierdzono wynik finansowy netto sektora był wyraźnie niższy niż przed rokiem, głównie z powodu spadku wyniku na sprzedaży.

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Sytuacja finansowa polskich firm. Narodowy Bank Polski opublikował nowy raport

Źródło:
PAP

Stworzona przez zmarłego w ubiegłym roku Janusza Filipiaka spółka ma zniknąć z polskiej giełdy. Spadkobiercy wraz z Funduszem CVC Capital Partners - który jest właścicielem sieci sklepów Żabka - poinformowali o swoim zamiarze ogłoszenia wezwania na 100 procent akcji spółki.

Comarch chce wycofać się z giełdy

Comarch chce wycofać się z giełdy

Źródło:
PAP

Kilkanaście chińskich firm miało prosić kandydatki do pracy o wykonanie testów ciążowych - pisze CNN. Sprawa trafiła do sądu. Choć władze chcą zapobiec demograficznej zapaści, to w biznesie kobiety planujące założenie rodziny wciąż są dyskryminowane.

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Aplikowały do pracy, musiały wykonać testy ciążowe. Sprawa trafiła do sądu

Źródło:
CNN

Chiński biznesmen Guo Wengui został skazany przez amerykański sąd za oszukanie swoich internetowych fanów poprzez scam wart na ponad miliard dolarów. Uznano go za winnego dziewięciu z 12 postawionych mu zarzutów, w tym ściągania haraczy, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Chiński biznesmen winny oszustwa na ponad miliard dolarów

Źródło:
BBC

Opublikowano sprawozdanie roczne Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Zawarto w nim założenia nowych planów inwestycyjnych i finansowych, które zakładają rozbudowę infrastruktury do przepustowości 7-8 milionów pasażerów rocznie w roku 2029 roku. Z lotniska Warszawa Modlin od stycznia do końca maja tego roku skorzystało 1,18 mln pasażerów.

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Ambitne plany rozbudowy Modlina

Źródło:
PAP

Polski rząd szykuje szereg działań, które mają zmusić chińskie platformy internetowe, takie jak Temu, AliExpress, czy Shein do przestrzegania prawa - donosi środowa "Rzeczpospolita" - Chcemy działać w ramach obowiązującego prawa, dysponujemy narzędziami, które umożliwiłyby zarówno UOKiK, jak i innym organom szerzej zakrojone kontrolowanie poczynań tych firm - zapowiada Ignacy Niemczycki, wiceminister rozwoju i technologii cytowany przez dziennik.

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Rząd wytacza działa przeciwko chińskim platformom internetowym

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

Auchan najtańszy w czerwcu, wyprzedził Biedronkę i Makro Cash & Carry - podała agencja badawcza ASM SFA. W raporcie dodano, że spadek cen odnotowano w 7 z 13 badanych sieci sklepów. Różnica między najtańszym a najdroższym koszykiem w czerwcu 2024 r. wyniosła 154,16 zł i była o 5,65 zł wyższa niż w maju. 

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Ranking sieci handlowych w Polsce. Tutaj ceny rosły najmocniej

Źródło:
PAP

Bakterie Enterobacteriaca wykryto w 37 procent zbadanych próbek lodów pobranych w województwie zachodniopomorskim - przekazał w poniedziałek sanepid. Najwyższy wskaźnik zanieczyszczenia lodów występuje w pasie nadmorskim.

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Bakterie w lodach. Szczególnie źle jest w pasie nadmorskim

Źródło:
PAP

- Jest to propozycja, którą osoby zarabiające to minimalne wynagrodzenie za pracę są w stanie w sposób realny odczuć w swoich portfelach - powiedział w TVN24 BiS Sebastian Gajewski, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Planowana podwyżka płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 roku ma wynieść 7,6 procent. Najniższe wynagrodzenie wzrosłoby do 4 626 złotych.

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą  Polacy "realnie odczują w portfelach"

Podwyżka płacy minimalnej. Propozycja, którą Polacy "realnie odczują w portfelach"

Źródło:
TVN24 BiS

Płatki owsiane bezglutenowe z glutenem - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Osoby uczulone na gluten lub z alergią na pszenicę nie powinny spożywać produktu wycofywanego z obrotu.

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Bezglutenowe płatki z glutenem. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Skurczyła się liczba pracowników, którzy pomagają polskim przedsiębiorcom za granicą, bo PAIH nie stać na utrzymanie biur – czytamy w środowym "Pulsie Biznesu". Przybywa jednak zatrudnionych w centrali i krajowych placówkach.

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

"Inwestują Europejczycy, Japończycy, Hindusi i Chińczycy, wszyscy oprócz Polaków"

Źródło:
PAP

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP