AI może odmienić kontakt ze światem osób niewidomych

Źródło:
Wired
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24
wideo 2/8
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24

Aplikacje asystujące przeznaczone dla osób niewidomych zaczynają wdrażać ChatGPT-4 firmy OpenAI i efekty mogą budzić zdumienie. Ich użytkownicy są zachwyceni, mówią o nowym poziomie informacji, który ułatwia codzienne życie. Jednocześnie pojawiają się obawy związane z niedokładnością ChatGPT, zwłaszcza gdy aplikacja nie jest w stanie znaleźć odpowiedzi.

"Wired" opisuje przypadek Cheli Robes, która straciła zdolność widzenia w lewym oku, gdy miała 28 lat, a w prawym rok później. Dziś kobieta ma 38 lat i od kwietnia testuje Ask Envision, asystenta AI korzystającego z ChatGPT-4 i Google Glass.

System ten może pobierać obrazy i tekst, a na podstawie uzyskanych informacji tworzyć odpowiedzi i wchodzić w konwersację z użytkownikiem. Gdy dotknie ekranu dotykowego umieszczonego na okularach i poprosi o opis świata na zewnątrz, to dostaje odpowiedź, na przykład że niebo jest pochmurne.

W rozmowie z "Wired" kobieta mówi, że niepełnosprawność odebrała jej te małe detale, które pomagają ludziom zrozumieć się nawzajem w codziennym życiu, jak na przykład wyrazy twarzy. Zauważa, że jej ojciec ma specyficzne poczucie humoru i nie widząc jego twarzy nie zawsze jest pewna, kiedy mówi poważnie. - Jeśli zdjęcie może przekazać tysiąc słów, to wyobraź sobie, ile słów może przekazać wyraz twarzy - mówi.

Aplikacje odczytują świat dla niewidomych

Ask Envision jest jednym z kilku produktów wspomagających osoby niedowidzące, które zaczęły stosować modele sztucznej inteligencji. Mogą dostarczyć użytkownikom znacznie więcej szczegółów na temat otaczającego ich świata. Co za tym zaś idzie dać im także większą niezależność.

Envision AI - co potrafi aplikacja

Envision zadebiutowała jako aplikacja na smartfony do odczytywania tekstu na zdjęciach w 2018 roku, a od początku 2021 roku dostępna była także na Google Glass (które w marcu 2023 r. zostały wycofane ze sprzedaży). Na początku tego roku rozpoczęła testowanie nowego modelu konwersacyjnego, który potrafił odpowiadać na najprostsze pytania. Następnie zaczęła korzystać z 4 wersji ChatGPT do opisu obrazów.

Jednak nie tylko oni. Be My Eyes to aplikacja dostępna na rynku od 12 lat. Do tej pory łączyła widzących, którzy chcą pomoc z osobom niedowidzącym. Od marca testowany jest wirtualny asystent, którzy korzysta z ChatGPT-4. Pomaga on identyfikować obiekty w otoczeniu, nawet bardzo szczegółowe.

Zaś Microsoft, główny inwestor w OpenAI, rozpoczął testy wdrożenia GPT-4 dla swojej usługi SeeingAI, która oferuje podobne rozwiązania, co wyżej wymienione aplikacje.

Jakie są różnice? Jak zauważa "Wired" we wcześniejszej wersji Envision po prostu odczytywał tekst na obrazie od początku do końca. Teraz może podsumować całość i odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Np. odczytać menu w restauracji, nie wszystkie pozycje po kolei, ale np. tylko te bezmięsne czy odpowiedzieć na pytania użytkownika odnośnie cen albo ograniczeń dietetycznych.

W rozmowie z serwisem Richard Beardsley, inny tester aplikacji, mówi, że zazwyczaj korzysta z usługi, aby znaleźć informacje kontaktowe na rachunku lub przeczytać listę składników na pudełkach z jedzeniem. Posiadanie zestawu głośnomówiącego w okularach Google oznacza, że ​​może z niego korzystać cały czas trzymając psa przewodnika na smyczy i laskę.

- Wcześniej nie można było przejść do określonej części tekstu. Możliwość przeskoczenia do konkretnego momentu znacznie ułatwia życie, dostajesz dokładnie to, czego szukasz – opowiada.

Do niedawna to było tylko w laboratoriach

Sina Bahram, niewidomy informatyk i szef firmy konsultingowej, która doradza w zakresie dostępności i integracji m.in. muzeom, parkom rozrywki czy firmom technologicznym, uważa, że integracja sztucznej inteligencji z aplikacjami dla osób niewidzących i niedowidzących może mieć ogromny wpływ na jakość życia ich użytkowników.

Bahram korzysta z Be My Eyes, które zaimplementowało ChatGPT-4 i zauważa, że w porównaniu do poprzednich wersji ma do czynienia z niewyobrażalną różnicą. Nieodzowny jest też fakt, że technologie te mogą być używane bez wysiłku i nie wymagają umiejętności technicznych. Opisuje dla „Wired” sytuację ze swojego życia, która miała miejsce dwa tygodnie wcześniej, gdy szedł ulicą Nowego Jorku z partnerem biznesowym. Gdy jego towarzysz zatrzymał się, by przyjrzeć się czemuś z bliska Bahram nie musiał czekać bezczynnie, pytać go czy coś się stało. Po prostu użył Be My Eyes i dowiedział się, że przygląda się on jakimś naklejkom, graffiti i rysunkom na ścianie. Zauważa, że taki poziom informacji to „coś, co nie istniało rok temu poza laboratorium (…) to po prostu nie było możliwe”.

Obawy przed błędami

Danna Gurari, adiunkt informatyki na University of Colorado w Boulder, mówi, że ekscytujące jest to, że niewidomi ludzie są na pierwszym froncie adaptacji nowych technologii, a nie pozostają w tyle. Jednak w jej ocenie jest to też nieco przerażające, że tak wrażliwa grupa społeczna musi mierzyć się z bałaganem i niekompetencją ze strony ChatGPT-4.

Każdego roku Gurari organizuje warsztaty o nazwie Viz Wiz na konferencji Computer Vision and Pattern Recognition, aby zgromadzić firmy takie jak Envision z badaczami sztucznej inteligencji i niewidomymi użytkownikami technologii. Kiedy Viz Wiz wystartował w 2018 roku, w warsztatach uczestniczyły tylko cztery zespoły. W tym roku zgłosiło się ponad 50 drużyn.

We wczesnych testach niektórych modeli zamiany obrazu na tekst, Gurari odkryła, że mogą one zmyślać informacje lub „halucynować”.

- W większości możemy polegać tylko na rzeczach bardzo konkretnych, ogólnych jak „widzę samochód, widzę osobę, widzę drzewo” – mówi w rozmowie z „Wired”. Zauważa, że to nie jest błaga informacja, ale jednocześnie powinien mieć ograniczone zaufanie co do odpowiedzi na zapytanie o to, co znajduje się w jego kanapce.

– Z wcześniej przeprowadzonych wywiadów wiemy, że osoby niewidome wolą otrzymywać jakiekolwiek informacje niż nie wiedzieć nic, więc to jest fantastyczne, że je dostają. Problem pojawia się, gdy podejmują decyzje na podstawie informacji nieprawdziwych – zauważa Gurari.

Jeśli sztuczna inteligencja np. błędnie zidentyfikuje lek albo składnik pokarmu, który jest alergenem, to może mieć to poważne konsekwencje, w tym zagrażać życiu.

Upragnione rozwiązania pomimo błędów

Jest jeszcze problem tego, że modele sztucznej inteligencji mają tendencje do błędnego identyfikowania wieku, rasy czy płci ludzi. Jak podaje „Wired” zbiory danych, na podstawie których szkolono sztuczną inteligencję są "wypaczone i stronnicze”, a w związku z tym i takie potrafią być efekty, czy też informacje zwrotne, które podaje program.

Bahram przyznaje, że jest to pewne ryzyko, ale zauważa, że systemy te oferują użytkownikom ocenę pewności, dzięki czemu ci mogą podejmować bardziej świadome decyzje na temat tego, co AI myśli, że widzi. Przede wszystkim jednak podkreśla, że osoby niewidome mają prawo do takiej samej informacji, co osoby widzące.

- Niedźwiedzią przysługą dla osób niewidomych byłoby udawanie, że każda osoba widząca nie zauważa od razu koloru skóry czy płci, niezależnie od tego, czy daje temu wyraz czy nie. Więc czemu mielibyśmy ograniczać dostęp do tych informacji komuś, kto nie ma dostępu do informacji wizualnych? – pyta.

Autorka/Autor:JW

Źródło: Wired

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk odniosła się w piątek do informacji o zwolnieniach grupowych w działających w Polsce firmach. - Faktycznie tych zwolnień grupowych jest sporo – przyznała, dodając jednocześnie, że resort monitoruje tę kwestię.

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

"Faktycznie zwolnień grupowych jest sporo". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami, która ma wzmocnić nadzór resortu na systemem kaucyjnym. "Prace nad projektem zostały zaplanowane w związku z pojawiającymi się wątpliwościami, czy obecne przepisy są wystarczające, by zapewnić, że system zostanie uruchomiony zgodnie z planem" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Zmiany w systemie kaucyjnym. Jest projekt

Źródło:
PAP

Ponowna analiza procesu wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy. Zmianie może ulec nie tylko termin, ale i sam wskaźnik. - Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór - wyjaśnia wiceminister finansów Jurand Drop.

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Na tę decyzję czekają kredytobiorcy. "Możemy jeszcze raz przemyśleć ostateczny wybór"

Źródło:
tvn24.pl

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Doha Hamad Airport zostało uznane najlepszym lotniskiem świata w tegorocznej edycji zestawienia Skytrax. Ubiegłoroczny zwycięzca, port lotniczy w Singapurze, uplasował się na drugim miejscu rankingu. Najwyżej ocenionym portem lotniczym Europy zostało paryskie lotnisko Charlesa de Gaulle'a.  

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Oto najlepsze lotniska świata. W Europie wyraźnie wybija się jedno

Źródło:
CNN, TVN24.pl

Główne ryzyko inflacji jest za nami - ocenił w wywiadzie dla telewizji CNBC minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, Polska "to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie".

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Minister finansów: to najlepsze miejsce do inwestowania w Europie

Źródło:
PAP

Senat zdecydował o przyjęciu bez poprawek ustawy o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy trafią teraz do prezydenta.

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Senat podjął decyzję w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Rewolucja, która "dotyczy każdego Polaka i Polki". Szykuje się ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Nie ma jeszcze ostatecznej wartości projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, ale może to być około 150 miliardów złotych - powiedział podczas konferencji Europower Jan Chadam, prokurent spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ).

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Tyle może kosztować pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Potężna kwota

Źródło:
PAP

W czwartek do rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynął wniosek szefowej resortu rodziny i pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk o zaopiniowanie Zbigniewa Derdziuka na stanowisko prezesa ZUS. Derdziuk stał na czele tej instytucji w latach 2009-2015.

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Były prezes może wrócić na stanowisko. Jest wniosek

Źródło:
PAP