AI może odmienić kontakt ze światem osób niewidomych

Źródło:
Wired
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24
wideo 2/8
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24

Aplikacje asystujące przeznaczone dla osób niewidomych zaczynają wdrażać ChatGPT-4 firmy OpenAI i efekty mogą budzić zdumienie. Ich użytkownicy są zachwyceni, mówią o nowym poziomie informacji, który ułatwia codzienne życie. Jednocześnie pojawiają się obawy związane z niedokładnością ChatGPT, zwłaszcza gdy aplikacja nie jest w stanie znaleźć odpowiedzi.

"Wired" opisuje przypadek Cheli Robes, która straciła zdolność widzenia w lewym oku, gdy miała 28 lat, a w prawym rok później. Dziś kobieta ma 38 lat i od kwietnia testuje Ask Envision, asystenta AI korzystającego z ChatGPT-4 i Google Glass.

System ten może pobierać obrazy i tekst, a na podstawie uzyskanych informacji tworzyć odpowiedzi i wchodzić w konwersację z użytkownikiem. Gdy dotknie ekranu dotykowego umieszczonego na okularach i poprosi o opis świata na zewnątrz, to dostaje odpowiedź, na przykład że niebo jest pochmurne.

W rozmowie z "Wired" kobieta mówi, że niepełnosprawność odebrała jej te małe detale, które pomagają ludziom zrozumieć się nawzajem w codziennym życiu, jak na przykład wyrazy twarzy. Zauważa, że jej ojciec ma specyficzne poczucie humoru i nie widząc jego twarzy nie zawsze jest pewna, kiedy mówi poważnie. - Jeśli zdjęcie może przekazać tysiąc słów, to wyobraź sobie, ile słów może przekazać wyraz twarzy - mówi.

Aplikacje odczytują świat dla niewidomych

Ask Envision jest jednym z kilku produktów wspomagających osoby niedowidzące, które zaczęły stosować modele sztucznej inteligencji. Mogą dostarczyć użytkownikom znacznie więcej szczegółów na temat otaczającego ich świata. Co za tym zaś idzie dać im także większą niezależność.

Envision AI - co potrafi aplikacja

Envision zadebiutowała jako aplikacja na smartfony do odczytywania tekstu na zdjęciach w 2018 roku, a od początku 2021 roku dostępna była także na Google Glass (które w marcu 2023 r. zostały wycofane ze sprzedaży). Na początku tego roku rozpoczęła testowanie nowego modelu konwersacyjnego, który potrafił odpowiadać na najprostsze pytania. Następnie zaczęła korzystać z 4 wersji ChatGPT do opisu obrazów.

Jednak nie tylko oni. Be My Eyes to aplikacja dostępna na rynku od 12 lat. Do tej pory łączyła widzących, którzy chcą pomoc z osobom niedowidzącym. Od marca testowany jest wirtualny asystent, którzy korzysta z ChatGPT-4. Pomaga on identyfikować obiekty w otoczeniu, nawet bardzo szczegółowe.

Zaś Microsoft, główny inwestor w OpenAI, rozpoczął testy wdrożenia GPT-4 dla swojej usługi SeeingAI, która oferuje podobne rozwiązania, co wyżej wymienione aplikacje.

Jakie są różnice? Jak zauważa "Wired" we wcześniejszej wersji Envision po prostu odczytywał tekst na obrazie od początku do końca. Teraz może podsumować całość i odpowiedzieć na dodatkowe pytania. Np. odczytać menu w restauracji, nie wszystkie pozycje po kolei, ale np. tylko te bezmięsne czy odpowiedzieć na pytania użytkownika odnośnie cen albo ograniczeń dietetycznych.

W rozmowie z serwisem Richard Beardsley, inny tester aplikacji, mówi, że zazwyczaj korzysta z usługi, aby znaleźć informacje kontaktowe na rachunku lub przeczytać listę składników na pudełkach z jedzeniem. Posiadanie zestawu głośnomówiącego w okularach Google oznacza, że ​​może z niego korzystać cały czas trzymając psa przewodnika na smyczy i laskę.

- Wcześniej nie można było przejść do określonej części tekstu. Możliwość przeskoczenia do konkretnego momentu znacznie ułatwia życie, dostajesz dokładnie to, czego szukasz – opowiada.

Do niedawna to było tylko w laboratoriach

Sina Bahram, niewidomy informatyk i szef firmy konsultingowej, która doradza w zakresie dostępności i integracji m.in. muzeom, parkom rozrywki czy firmom technologicznym, uważa, że integracja sztucznej inteligencji z aplikacjami dla osób niewidzących i niedowidzących może mieć ogromny wpływ na jakość życia ich użytkowników.

Bahram korzysta z Be My Eyes, które zaimplementowało ChatGPT-4 i zauważa, że w porównaniu do poprzednich wersji ma do czynienia z niewyobrażalną różnicą. Nieodzowny jest też fakt, że technologie te mogą być używane bez wysiłku i nie wymagają umiejętności technicznych. Opisuje dla „Wired” sytuację ze swojego życia, która miała miejsce dwa tygodnie wcześniej, gdy szedł ulicą Nowego Jorku z partnerem biznesowym. Gdy jego towarzysz zatrzymał się, by przyjrzeć się czemuś z bliska Bahram nie musiał czekać bezczynnie, pytać go czy coś się stało. Po prostu użył Be My Eyes i dowiedział się, że przygląda się on jakimś naklejkom, graffiti i rysunkom na ścianie. Zauważa, że taki poziom informacji to „coś, co nie istniało rok temu poza laboratorium (…) to po prostu nie było możliwe”.

Obawy przed błędami

Danna Gurari, adiunkt informatyki na University of Colorado w Boulder, mówi, że ekscytujące jest to, że niewidomi ludzie są na pierwszym froncie adaptacji nowych technologii, a nie pozostają w tyle. Jednak w jej ocenie jest to też nieco przerażające, że tak wrażliwa grupa społeczna musi mierzyć się z bałaganem i niekompetencją ze strony ChatGPT-4.

Każdego roku Gurari organizuje warsztaty o nazwie Viz Wiz na konferencji Computer Vision and Pattern Recognition, aby zgromadzić firmy takie jak Envision z badaczami sztucznej inteligencji i niewidomymi użytkownikami technologii. Kiedy Viz Wiz wystartował w 2018 roku, w warsztatach uczestniczyły tylko cztery zespoły. W tym roku zgłosiło się ponad 50 drużyn.

We wczesnych testach niektórych modeli zamiany obrazu na tekst, Gurari odkryła, że mogą one zmyślać informacje lub „halucynować”.

- W większości możemy polegać tylko na rzeczach bardzo konkretnych, ogólnych jak „widzę samochód, widzę osobę, widzę drzewo” – mówi w rozmowie z „Wired”. Zauważa, że to nie jest błaga informacja, ale jednocześnie powinien mieć ograniczone zaufanie co do odpowiedzi na zapytanie o to, co znajduje się w jego kanapce.

– Z wcześniej przeprowadzonych wywiadów wiemy, że osoby niewidome wolą otrzymywać jakiekolwiek informacje niż nie wiedzieć nic, więc to jest fantastyczne, że je dostają. Problem pojawia się, gdy podejmują decyzje na podstawie informacji nieprawdziwych – zauważa Gurari.

Jeśli sztuczna inteligencja np. błędnie zidentyfikuje lek albo składnik pokarmu, który jest alergenem, to może mieć to poważne konsekwencje, w tym zagrażać życiu.

Upragnione rozwiązania pomimo błędów

Jest jeszcze problem tego, że modele sztucznej inteligencji mają tendencje do błędnego identyfikowania wieku, rasy czy płci ludzi. Jak podaje „Wired” zbiory danych, na podstawie których szkolono sztuczną inteligencję są "wypaczone i stronnicze”, a w związku z tym i takie potrafią być efekty, czy też informacje zwrotne, które podaje program.

Bahram przyznaje, że jest to pewne ryzyko, ale zauważa, że systemy te oferują użytkownikom ocenę pewności, dzięki czemu ci mogą podejmować bardziej świadome decyzje na temat tego, co AI myśli, że widzi. Przede wszystkim jednak podkreśla, że osoby niewidome mają prawo do takiej samej informacji, co osoby widzące.

- Niedźwiedzią przysługą dla osób niewidomych byłoby udawanie, że każda osoba widząca nie zauważa od razu koloru skóry czy płci, niezależnie od tego, czy daje temu wyraz czy nie. Więc czemu mielibyśmy ograniczać dostęp do tych informacji komuś, kto nie ma dostępu do informacji wizualnych? – pyta.

Autorka/Autor:JW

Źródło: Wired

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET