Znany z memów "pieseł" zamiast standardowego niebieskiego ptaszka - tak od kilkunastu godzin wygląda logo przeglądarkowej wersji Twittera. Wszystko wskazuje na to, że zmiana ta ma związek ze sporem dotyczącym kryptowaluty Dogecoin, w który zamieszany jest Elon Musk, właściciel platformy.
"Pieseł" pojawił się na Twitterze w poniedziałek, 3 kwietnia. W momencie publikacji tego tekstu, czyli następnego dnia, nadal się tam znajduje. Widać go w lewym górnym rogu - tam, gdzie zwykle widnieje twitterowy niebieski ptaszek, standardowe logo platformy. Znany z memów pies pełni taką samą funkcję jak on - jest ikonką ładowania strony głównej. Gdy w niego klikamy, serwis automatycznie się odświeża.
Pierwowzorem zwierzaka widocznego od kilkunastu godzin w przeglądarkowej wersji Twittera jest Kabosu, pochodzący z Japonii pies rasy shiba inu. Popularność zyskał on w 2010 roku, gdy w sieci zaczął krążyć mem z jego zdjęciem. Pies ma na nim skrzyżowane łapy i zabawną minę. Grafika została opatrzona niepoprawnymi gramatycznie zwrotami w języku angielskim. Internauci przerabiali mem wielokrotnie, zwykle używając czcionki Comic Sans. Polscy użytkownicy słynnego zwierzaka zaczęli nazywać "piesełem", w języku angielskim określa się go jako "doge".
Dogecoin i Twitter. O co chodzi?
W 2013 roku pysk Kabosu został symbolem graficznym kryptowaluty Dogecoin. Wszystko wskazuje, że to właśnie ten wątek ma związek z jego pojawieniem się na Twitterze. Elon Musk, od kilku miesięcy będący właścicielem platformy, jest w dotyczącym właśnie Dogecoina sporze z grupą inwestorów.
Jak wyjaśnia Reuters, dwa dni przed zamianą loga miliarder zażądał wycofania opiewającego na 258 milionów dolarów pozwu, w którym oskarżany jest o manipulowanie ceną tej kryptowaluty. Autorzy pozwu twierdzą, że Musk celowo doprowadził do gwałtownego spadku wartości Dogecoina, wypowiadając się o nim w lekceważący sposób w emitowanym na antenie NBC programie "Saturday Night Live" w 2021 roku. Elementem finansowej manipulacji miały być też prześmiewcze wpisy na temat cyfrowej waluty, publikowane na koncie twórcy Tesli.
Prawnicy miliardera zapewniają, że wszystkie posty i wypowiedzi miały charakter wyłącznie żartobliwy. Domagają się, by pozew został wycofany. Musk nie zabrał na razie głosu w sprawie zamiany loga na wizerunek "pieseła". Ruch ten wyraźnie odbił się już na rynku kryptowalut. Odkąd symbol Dogecoina pojawił się na Twitterze, wartość tej waluty wzrosła o ponad 30 proc.
Źródło: Twitter, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock