Telekomunikacja

Telekomunikacja

Ministerstwo Cyfryzacji chce, by sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) w Polsce działała od 2020 roku - podał resort w dokumencie "Strategia 5G dla Polski". Celem ministerstwa jest, aby sieć objęła wszystkie miasta i główne szlaki transportowe do 2025 roku. Na potrzeby 5G mają trafić częstotliwości z pasma 700 MHz, których rozdysponowanie ma nastąpić w 2020 roku.

Spółka Play Communications, która posiada operatora sieci telefonii komórkowej Play, ogłosiła w poniedziałek plan wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Blisko 30 mln zł - taką karę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Orange Polska za bezprawnie przedłużanie umów o świadczenie usług stacjonarnych o wiele miesięcy bez wyraźnej zgody konsumentów.

To była jedna z najdłuższych awarii na rynku telekomunikacyjnym. Od weekendu tysiące użytkowników sieci Play miało problem z aktywacją pakietów, doładowaniami i wolnym internetem. Po kilku dniach operator poinformował, że opanował sytuację i przeprasza klientów za niedogodności.

Postępowanie w sprawie przydziału częstotliwości LTE powinno zakończyć się w ciągu ok. trzech miesięcy - mówiła w poniedziałek dziennikarzom prezes UKE Magdalena Gaj. Nie chciała jednak zdradzić żadnych szczegółów, by nie "wpływać na zachowania przedsiębiorców".

Od wielu miesięcy trwa w Polsce "mordercza walka" o częstotliwości sieci LTE. Według ekspertów to jeszcze nie koniec, bo operatorzy mogą dochodzić swoich racji przed sądem. - W ostatnich latach wszyscy operatorzy oprotestowywali każde postępowanie, w którym były przyznawane częstotliwości. Tutaj nie będzie inaczej - uważa Witold Tomaszewski z Telepolis.pl. - Wcześniej częstotliwości były sprzedawane w przetargach, a teraz wymyślono aukcje. Państwo okazało się zbyt chciwe - twierdzi Maciej Bębenek, ekspert rynku telekomunikacyjnego.

O zbadanie konstytucyjności projektu rozporządzenia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji mającego na celu szybsze zakończenie aukcji częstotliwości LTE apelują Polkomtel i Play w liście do prezydenta Andrzeja Dudy.