Które kraje są najbardziej przyjazne dzieciom? Portal BBC przygotował zestawienie pięciu państw, które według rankingów są najlepsze do wychowywania dzieci. Pod uwagę wzięto takie kwestie, jak środowisko, system edukacji czy urlop rodzicielski.
BBC zauważa, że współcześnie wiele rodzin podejmuje decyzję o wyjeździe z ojczystego kraju, zastanawiając się, które państwo zaoferuje im najlepsze standardy życia i wychowywania dzieci. Biorą przy tym pod uwagę m.in. kwestie ekonomiczne i społeczne. Ważnymi czynnikami są poziom edukacji w szkołach, polityka prorodzinna czy infrastruktura, np. place zabaw i tereny zielone.
W oparciu o kilka raportów sporządzonych przez Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), uwzględniających najbogatsze państwa świata, portal BBC przygotował listę pięciu krajów, które wypadają najlepiej pod względem dobrego życia dla dzieci.
Najlepsze kraje do wychowywania dzieci
Estonia. Kraj ten odnotowuje wysokie wyniki w kilku aspektach, a przede wszystkim w kwestiach dotyczących środowiska. Dzieci są tam narażone na dużo mniejsze ilości zanieczyszczeń powietrza, pestycydów i mniejszy hałas niż w niemal każdym innym zamożnym państwie. W Estonii znajduje się wiele terenów zielonych, a dzieci mogą korzystać z pobliskich placów zabaw. Oprócz tego kraj ten ma drugi najniższy wskaźnik dzieci urodzonych z niedowagą spośród krajów najbogatszych, co uważa się za jeden z wyznaczników dobrej jakości opieki prenatalnej.
Szczególnie istotnym czynnikiem jest estoński system edukacji - dzieci osiągają tam lepsze wyniki w naukach ścisłych, matematyce i czytaniu niż jakikolwiek inny zamożny kraj, z wyjątkiem państw azjatyckich. Kładzie się tam też nacisk na umiejętności cyfrowe, a rozwijanie ich u dzieci odbywa się w dużej mierze poprzez zabawę. W dodatku, jak wynika z niedawnego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), cytowanego przez BBC, przeciętny pięciolatek z Estonii lepiej radzi sobie z umiejętnościami społecznymi, w tym ze współpracą z innymi dziećmi i rozpoznawaniem emocji, niż dzieci z USA czy Wielkiej Brytanii. Osiąga też wyniki znacznie powyżej średniej w zakresie umiejętności takich, jak elastyczność umysłowa czy pamięć robocza.
Estonia ma też jedną z najbardziej hojnych polityk, jeśli chodzi o urlop macierzyński (100 dni) i ojcowski (30 dni), a także oferuje 475 dni płatnego urlopu rodzicielskiego, który można wykorzystać aż do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia. Każde z rodziców otrzymuje również 10 dni roboczych płatnego urlopu rodzicielskiego na każde dziecko, aż do ukończenia przez nie 14 lat.
ZOBACZ TEŻ: "Historyczne" zmiany w Kodeksie pracy
Hiszpania. Kraj ten osiąga najlepsze wyniki w rankingu dotyczącym środowiska, a poziom zachorowalności dzieci z powodu zanieczyszczeń powietrza lub wody jest tam jednym z najniższych. Zajmuje też trzecie miejsce w rankingu kondycji psychicznej dzieci i czwarte pod względem wyników w szkole i umiejętności społecznych. Aż 81 proc. z hiszpańskich dzieci twierdzi, że łatwo nawiązuje przyjaźnie. Osoby mieszkające w Hiszpanii, jak podaje BBC, zwracają szczególną uwagę na przyjazną dzieciom atmosferę w miejscach publicznych, takich jak restauracje.
Oboje rodziców mogą liczyć na 16 tygodni w pełni płatnego urlopu rodzicielskiego, a po tym czasie matki mogą uzyskać też nawet trzy lata urlopu bezpłatnego. Nieco niższe wyniki Hiszpania odnotowuje w kwestii usług społecznych, zdrowotnych i edukacyjnych.
Finlandia. Ten kraj osiąga najwyższe wyniki, jeśli chodzi o wpływ środowiska na zdrowie dzieci (np. jakość powietrza) oraz w kwestiach dotyczących otoczenia dziecka (np. szkoły, tereny zielone, zagrożenia na drogach). Dzieci w Finlandii odnotowują jedne z najlepszych wskaźników umiejętności czytania i zdolności matematycznych, a rodzice szczególnie wysoko oceniają swoje relacje z nauczycielami w szkołach.
Finlandia oferuje 8 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego i kolejne 14 miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego, który rodzice mogą podzielić między sobą, a także dodatkowy urlop wychowawczy, który można wykorzystać do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia.
Holandia. Kraj ten jest na szczycie ogólnej listy UNICEF pod względem dobrostanu dzieci (obejmuje zdrowie psychiczne, fizyczne, umiejętności szkolne i społeczne), a szczególnie dobrze radzi sobie w rankingach dotyczących ich zdrowia psychicznego (1. miejsce). Dziewięciu na dziesięciu 15-letnich Holendrów jest usatysfakcjonowanych ze swojego życia, co stanowi najwyższy odsetek ze wszystkich zbadanych krajów.
Kraj ten oferuje znaczne wsparcie rodzicom. Urlop macierzyński jest obowiązkowy, płatny i wynosi co najmniej 16 tygodni, a urlop ojcowski wynosi do 6 tygodni. Można też wykorzystać bezpłatny urlop rodzicielski do ukończenia przez dziecko 8. roku życia.
Japonia. Kraj ten jest drugi pod względem otoczenia wpływającego na dzieci (m.in. dostępność terenów zielonych), a także wypada bardzo dobrze pod względem kondycji fizycznej dzieci - ma jeden z najniższych wskaźników otyłości oraz zgonów wśród najmłodszych. Bardzo niski jest tam też poziom zanieczyszczeń powietrza i wody.
BBC podkreśla, że Japonia jest jednym z najbezpieczniejszych państw dla rodzin, zarówno pod względem wypadków drogowych, jak i zabójstw (ich wskaźnik wynosi 0,2 na 100 tys., podczas gdy w USA jest to 5,3, Kanadzie 1,8, a w Australii 0,8). Uwagę przyciąga też japoński system edukacji oraz urlop rodzicielski - Japonia oferuje go w wymiarze około 12 miesięcy.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock