Taki był rok 2022 w gospodarce

Źródło:
TVN24 Biznes
Sławomir Dudek o inflacji w Polsce
Sławomir Dudek o inflacji w PolsceTVN24
wideo 2/17
Sławomir Dudek o inflacji w PolsceTVN24

Kryzys energetyczny związany z rosyjską agresją na Ukrainę, najwyższa od ponad dwóch dekad inflacja, rosnące raty kredytów oraz zamieszanie w podatkach wynikające z wdrożenia Polskiego Ładu. Mijający rok obfitował w wydarzenia ważne dla polskiej i światowej gospodarki. Oto nasze subiektywne podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatnich 12 miesięcy.

Sankcje i kryzys energetyczny

Atak Rosji na Ukrainę wpłynął na sytuację gospodarczą na całym świecie, w szczególności w Europie. W reakcji na inwazję państwa Zachodu wprowadziły bezprecedensowe sankcje na Rosję, a wiele firm zadecydowało o wycofaniu się z tego rynku. Eskalacja trwającej od 2014 roku wojny przyczyniła się także do gwałtownego wzrostu cen surowców, co przełożyło się na niemalże wszystkie kategorie produktów. Drożejące ropa i gaz w połączeniu z niepewną sytuacją polityczną spowodowały obniżenie wzrostu PKB w wielu państwach, jeszcze zanim gospodarka światowa otrząsnęła się z szoku po COVID-19.

Czytaj również: Rosja może cofnąć się do lat 90. w telefonii komórkowej >>>

Pierwszy pakiet sankcji, który nałożono w związku z agresywnymi działaniami Rosji, Unia Europejska przyjęła w przededniu agresji na Ukrainę. To wtedy prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych republik Donieckiej i Ługańskiej. Do tej pory państwa Wspólnoty zgodziły się na dziewięć pakietów sankcji, których zakres objął zarówno rosyjskie surowce, jak i eksport kluczowych komponentów o możliwym podwójnym zastosowaniu. Sankcje nałożono także na konkretnych ludzi związanych z kremlowskim reżimem.

Najważniejsze sankcje dotyczyły rosyjskiej ropy i węgla. W ramach szóstego pakietu wprowadzono od początku grudnia embargo na ropę naftową z Rosji. Dotyczy ono jednak jedynie transportu morskiego i nie obejmuje ropy, która płynie przez ropociągi, w tym rurociąg "Przyjaźń". W ten sposób surowiec pozyskują Polska, Węgry, Słowacja i Czechy. Na szczeblu unijnym osiągnięto także porozumienie dotyczące limitu cenowego dla ropy naftowej, która pochodzi lub jest eksportowana z Rosji, na poziomie 60 dolarów za baryłkę. W sierpniu zakazano też importu z Rosji węgla i innych stałych paliw kopalnych. Polska zdecydowała się na takie rozwiązanie wcześniej. Natomiast w grudniu Unia Europejska zatwierdziła uzgodniony wcześniej limit ceny gazu. Mechanizm ma gwarantować, że ceny surowca w UE nie będą zbyt wysokie.

Mimo to przez rosyjskie rurociągi już teraz nie płynie gaz do wielu państw Europy. W kwietniu nastąpiło całkowite wstrzymanie dostaw gazu ziemnego dostarczanego przez Gazprom w ramach kontraktu jamalskiego do Polski. Według Gazpromu powodem przerwania dostaw gazu do Polski było odrzucenie przez PGNiG płatności za gaz w rublach. Dostawy do Niemiec były natomiast stopniowo zmniejszane, a we wrześniu doszło do uszkodzenia gazociągów Nord Stream 1 i 2. Działania te postrzegane były jako formy nacisku Kremla na Europę, która pozyskiwała znaczącą część surowców z Rosji. W reakcji na działania Kremla ceny gazu w trakcie roku osiągnęły rekordowe poziomy, obecnie wróciły do poziomów sprzed 24 lutego 2022.

Polskie kłopoty z węglem

Embargo na rosyjski węgiel sprawiło, że na polskim rynku pojawiły się problemy z pozyskaniem surowca na potrzeby gospodarstw domowych. W tych składach, w których węgiel był, ceny były ponad trzykrotnie wyższe niż jeszcze w minionym roku, a sprowadzany węgiel z importu często nie spełniał wymagań jakościowych. W tvn24.pl opisywaliśmy historię ogrodnika Bogdana Królika z Chrzypska Wielkiego (woj. wielkopolskie), który kupił węgiel do ogrzewania tuneli z kwiatami. Surowiec pochodził z Australii. Problem w tym, że - jak mówił w rozmowie z TVN24 - nie chciał się palić.

Czytaj więcej: Kilkumilionowa luka na rynku węgla. Ekspert podaje liczby >>>

Aby zaradzić problemom z dostępem klientów do surowca, Polska Grupa Górnicza zaczęła sprzedawać go przez internet. Jak jednak podała niedawno spółka, w trakcie sesji sprzedażowej w sklepie internetowym PGG w jednej chwili węgiel opałowy chciało kupić około 140 tysięcy klientów, co przekładało się na blisko 400 tysięcy zapytań na sekundę. Dla porównania - przeciętny sklep internetowy ma do 400 zapytań na sekundę. Dla wielu klientów możliwość nabycia surowca w ten sposób pozostała poza zasięgiem.

Nowym rozwiązaniem ma być sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie przez samorządy. Gminy, spółki i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, by następnie sprzedawać mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Osoby ogrzewające domy za pomocą węgla mogą również skorzystać z dodatku węglowego w wysokości trzech tysięcy złotych na osobę.

Gaz z Norwegii i umowy atomowe

Druga połowa minionego roku przyniosła więcej pozytywnych informacji ze świata energetyki. W październiku uruchomiono gazociag Baltic Pipe, który łączy szelf norweski z Polską przez Danię. Gaz z Norwegii ma pomóc w niezależnieniu się od dostaw z kierunku wschodniego. Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim i kupiony u innych producentów.

Czytaj więcej: Gaz z Norwegii zaczął płynąć do Polski. Otwarto brakujący terminal Baltic Pipe >>>

Także w drugiej połowie roku polski rząd zaakceptował amerykańską ofertę budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Pierwsza taka elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Najprawdopodobniej postanie ona w Choczewie, w województwie pomorskim. O kontrakt starały się również francuska firma EDF i koreańska KHNP. W sprawie współpracy z tą ostatnią polski rząd podpisał list intencyjny w Seulu. Dotyczy on opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni w oparciu o koreańską technologię, która miałaby być drugą inwestycją w atom w Polsce.

W 2022 roku pojawiły się również ważne zapowiedzi dotyczące budowy kolejnej elektrowni jądrowych. Zgodnie z deklaracjami premiera Mateusza Morawieckiego rząd sygnalizuje gotowość do trzeciego projektu, którego dokładna lokalizacja "zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach". Wicepremier Jacek Sasin mówił z kolei, że partner do tego ostatniego projektu dopiero zostanie wybrany.

Elektrownia jądrowa powstanie w Polsce. Ambasador Brzeziński: absolutne zwycięstwo
Elektrownia jądrowa powstanie w Polsce. Ambasador Brzeziński: absolutne zwycięstwo TVN24

Drożyzna i rosnące raty kredytów

Rok 2022 minął pod znakiem inflacji i rosnących rat kredytów. Na przestrzeni miesięcy wzrost cen przebijał kolejne bariery, a w kredytobiorców uderzały dodatkowo podwyżki stóp procentowych. Ekonomiści przewidują jednak, że inflacja nie osiągnęła jeszcze szczytowego poziomu. Ten ma przypadać na pierwszy kwartał 2023 roku.

Dotychczas najwyższy poziom w 2022 roku inflacja osiągnęła w październiku (danych za grudzień jeszcze nie znamy). Wzrost cen wyniósł wtedy 17,9 procent rok do roku. W listopadzie inflacja nieco wyhamowała, osiągając poziom 17,5 procent w ujęciu rocznym. Działo się tak pomimo obniżenia przez rząd VAT-u na część produktów żywnościowych, paliwa czy energię.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Aby zdusić wysoką inflację, Rada Polityki Pieniężnej kontynuowała w 2022 roku cykl podwyżek stóp procentowych. W efekcie referencyjna stopa procentowa urosła do poziomu 6,75 proc. Od października 2022 RPP trzykrotnie jednak zadecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmiennym poziomie. Prezes NBP Adam Glapiński nie powiedział jednak jasno, że mamy do czynienia z końcem cyklu podwyżek.

Czytaj więcej: Ważne prognozy dla kredytobiorców. Czy stopy procentowe wzrosną w 2023 roku? >>>

Decyzje RPP przekładają się na wysokość wskaźnika WIBOR, którego poziom już bezpośrednio wpływa na oprocentowanie kredytów. Te wzrosły w niektórych przypadkach nawet o 100 procent. Kredytobiorcy musieli zapłacić o kilkaset złotych, a w skrajnych przypadkach nawet o kilka tysięcy złotych więcej miesięcznie niż jeszcze w 2021 roku. Aby nieco ulżyć kredytobiorcom, wprowadzone zostały wakacje kredytowe, które umożliwiają zawieszenie łącznie ośmiu rat kredytów w 2022 i 2023 roku.

W 2022 roku zadecydowano także, że już niedługo pożegnamy się z indeksem WIBOR. Ma zastąpić go indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Rosnące raty w połączeniu z zaostrzonymi kryteriami badania zdolności kredytowej spowodowały zapaść na rynku kredytów hipotecznych. Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że banki w listopadzie 2022 roku udzieliły łącznie 6,6 tysiąca kredytów hipotecznych. Oznacza to spadek o 69,6 procent w porównaniu do sytuacji sprzed roku. 

Wprowadzenie i łatanie rewolucji podatkowej

Na początku 2022 roku podatników zaskoczyła rządowa rewolucja podatkowa. Mimo zapowiedzi rządzących o wyższych pensjach związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu, wielu Polaków otrzymało wówczas niższe wynagrodzenia na rękę. Jako pierwsi alarmowali o tym nauczyciele, którzy otrzymują wynagrodzenia na początku miesiąca. Pensje były mniejsze nawet o kilkaset złotych. Powodem było najczęściej niezłożenie deklaracji PIT-2 u pracodawcy, co uniemożliwiało potrącanie nowej, wyższej kwoty zmniejszającej podatek w wysokości, która miała w części zrekompensować wyższą składkę zdrowotną.

Oburzenie wywołało również zlikwidowanie preferencyjnego rozliczenia osób samodzielnie wychowujących dzieci. Zastąpiła je ulga w wysokości 1,5 tys. zł. Po krytyce przywrócono jednak możliwość preferencyjnego, wspólnego rozliczenia w lipcowej nowelizacji przepisów.

Czytaj także: Jak rozliczyć PIT za 2022 rok? Rady ekspertów >>>

Chaos wprowadziło też wprowadzenie, a później likwidacja ulgi dla klasy średniej. Z ulgi tej mogli korzystać pracownicy oraz przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej, uzyskujący miesięcznie przychody lub dochody od 5 701 zł do 11 141 zł, czyli od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie. Aby wyliczyć wysokość ulgi, trzeba było wykorzystać jednak bardzo skomplikowany wzór matematyczny. Wątpliwości budziło też samo prawo do zastosowania wspomnianej ulgi. Według pierwotnej formy przepisów osoby, które dostałyby na przykład premie na koniec roku i przez to przekroczyły limit zarobków, musiałyby zwracać kwotę ulgi w rozliczeniu rocznym.

Ostatecznie ulga dla klasy średniej została jednak zlikwidowana. W tej samej, lipcowej nowelizacji obniżono podstawową stawkę PIT do 12 procent.

Wielka fuzja i niejasne zabezpieczenia

W 2022 roku doszło do wielkiej fuzji na polskim rynku paliw, czyli połączenia Orlenu z Lotosem. W sierpniu formalnie zakończono proces przejęcia Lotosu przez PKN Orlen poprzez rejestrację nowej spółki przez odpowiedni sąd. Aby uzyskać zgodę na połączenie od Komisji Europejskiej, PKN Orlen musiał odsprzedać część aktywów należących do Lotosu. Miało to związek z przepisami antymonopolowymi.

Do kontrowersji wokół samego przejęcia Lotosu przez Orlen doszły wątpliwości dotyczące sposobu, w jaki fuzja została przeprowadzona. Pojawiają się pytania o kontrakt Orlenu z Saudi Aramco dotyczący udziałów w należącej do Lotosu Rafinerii Gdańskiej. Wątpliwości budzi kwota, za jaki sprzedano 30 proc. udziałów w rafinerii, obawy dotyczą też kwestii możliwości dalszej odsprzedaży przez Saudi Aramco tych aktywów - głównie, czy będą one mogły trafić w niepożądane z polskiej perspektywy ręce. Politycy PiS i zarządzający Orlenem przekonują, że przed takim ryzykiem zabezpiecza umowa zawarta z saudyjskim gigantem.

Jednocześnie z projektu umowy między Orlenem a Saudi Aramco, do której dotarli dziennikarze programu "Czarno na białym", wynika z niego, że po fuzji Orlenu i Lotosu Polska może utracić kontrolę nad rafinerią. Nie wiadomo, czy zapisy projektu znalazły się w finalnej umowie, ale wiele na to wskazuje, między innymi dokument z Komisji Europejskiej, która dała zgodę na fuzję oraz to, że Orlen, w odpowiedzi na szczegółowe pytania reporterów "Czarno na białym", nie zaprzeczył tym zapisom.

REPORTAŻ "ZAKŁADNICY UMOWY"

Niedawno Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że wystąpiło z wnioskiem o wpisanie Rafinerii Gdańskiej do wykazu podmiotów podlegających szczególnej ochronie. Wniosek ten został przyjęty przez rząd i z dniem 1 stycznia 2023 r. Rafineria Gdańska dodatkowo zostanie ujęta w wykazie. W uzasadnieniu do projektu resort napisał, że wpis na listę jest związany z "potencjalnym ryzykiem niekontrolowanego, dalszego zbycia udziałów w Rafinerii Gdańskiej" przez Saudi Aramco.

W listopadzie 2022 roku sfinalizowane zostało także inne ważne przejęcie na rynku energetycznym. Wtedy sąd dokonał wpisu do rejestru, który formalnie zakończył przejęcie PGNiG przez PKN Orlen.

Wciąż bez pieniędzy z Brukseli

W 2022 roku Polska wciąż nie otrzymała pieniędzy z Funduszu Obudowy, mimo że Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy, czyli plan wydatkowania środków z Funduszu.

Aby otrzymać środki z Funduszu Odbudowy, Polska zgodziła się na realizację kamieni milowych, wśród nich najważniejsze dotyczyły sądownictwa i przepisów dyscyplinujących sędziów. Polski rząd twierdzi, że zrealizował kamienie milowe, między innymi likwidując Izbę Dyscyplinarną, co stało się w połowie roku.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen sygnalizowała jednak, że jej zdaniem warunki do uruchomienia środków z KPO nie zostały spełnione. - Polski rząd nie chce zmienić prawa w sposób, jaki zapisaliśmy w naszej umowie w kwestii przywrócenia niezależności sądownictwa - mówiła we wrześniu.

W grudniu posłowie PiS złożyli więc w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli. Na razie PiS nie jest w stanie przegłosować zmiany przepisów głosami większości rządowej ze względu na sprzeciw Solidarnej Polski. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry blokuje też inny kamień milowy - zmiany, które mogłyby odblokować inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie, co mogłoby pozwolić na obniżenie rachunków za prąd i jednocześnie spowodować stopniowe odejście od węgla ze względu na jego szkodliwość dla klimatu.

Utrzymywanie zakwestionowanych przez TSUE procedur dyscyplinarnych w polskim sądownictwie ma też swój finansowy wymiar. Do grudnia KE potrąciła już z funduszy UE dla Polski w sumie 300 mln euro, czyli 1,4 mld zł. Kary nałożone przez TSUE (milion euro dziennie) są naliczane od 3 listopada.

Krajowy Plan Odbudowygov.pl

Węgierski eksperyment z cenami paliw

Aby wspomóc konsumentów w czasach rosnącej inflacji, rząd w Budapeszcie zdecydował się na dość osobliwe rozwiązanie. W kraju wprowadzono limit ceny benzyny i oleju napędowego na poziomie 480 forintów (1,22 dolara) za litr. Pozostałe paliwa sprzedawane były w cenach rynkowych. Limity cenowe zostały jednak zniesione przed czasem, a od początku grudnia węgierscy kierowcy muszą już płacić rynkowe ceny. Pierwotnie limit miał wygasnąć wraz z końcem miesiąca.

Na chwilę przed wejściem w życie przepisów koncern MOL uskarżał się, że stanął w obliczu niedoboru zapasów paliw w całej niemal sieci stacji benzynowych, ponieważ wiele osób zaczęło robić paniczne zakupy w obawie przed wyższymi cenami. Po powrocie do cen rynkowych stawki paliw skoczyły nawet o 46 procent.

Czytaj także: Konferencja o godzinie 22.30, od 23.00 koniec limitu cen na paliwa. "Stało się to, czego się obawialiśmy" >>>

Problemy z podażą występowały jednak już wcześniej, przez co węgierski koncern MOL oraz austriacki OMV sprzedawały tylko limitowane ilości paliwa na klienta. W kraju rozwinęła się także swoista turystyka paliwowa, gdyż także zagraniczni kierowcy chcieli skorzystać z najtańszego paliwa w Europie. Takie działania zostały jednak szybko ukrócone przez węgierski rząd, który w połowie roku zdecydował się wyłączyć kierowców samochodów zarejestrowanych za granicą z możliwości kupna tańszych paliw.

Shutterstock

Przejęcie Twittera

Jednym z najważniejszych wydarzeń w światowym biznesie było bez wątpienia przejęcie Twittera przez Elona Muska. Miliarder kupił serwis społecznościowy pod koniec października 2022 roku za sumę 44 mld dolarów, zaciągając w tym celu ponad 10 mld dol. długu.

Czytaj także: Elon Musk. Najbogatszy troll na świecie za sterami Twittera >>>

Sposób, w jaki Elon Musk zarządza Twitterem, wzbudza wiele kontrowersji. Najbogatszy człowiek świata wprowadził wiele zmian w funkcjonowaniu popularnej platformy i zarządzaniu firmą, co spowodowało m.in. odpływ reklamodawców, będących głównym źródłem dochodów spółki. Choć od przejęcia przez niego platformy minęło zaledwie kilka tygodni, to w tym czasie zdążył zwolnić już kilka tysięcy osób. Miał też skontaktować się z częścią z nich w celu ich ponownego zatrudnienia.

Zanim Twitter został zakupiony przez miliardera, jego pracownicy mogli swobodnie korzystać z pracy zdalnej. Nowy szef ma do tej kwestii odmienne podejście. "Jeśli możesz fizycznie dotrzeć do biura i się nie zjawiasz, przyjmuję to jako rezygnację" - miał przekazać pracownikom Musk. Szerokim echem odbiła się także jego decyzja o wprowadzeniu płatnego systemu weryfikacji, z którego serwis wycofał się po zaledwie kilku dniach od jego wprowadzenia. W listopadzie Musk opowiadał się za wyraźnym oznaczaniem kont prowadzonych w celach humorystycznych, co miało służyć ograniczeniu dezinformacji w serwisie.

Upadek giełdy kruptowalut

W mijającym roku zbankrutowała też trzecia największa giełda kryptowalut FTX. Eksperci komentowali, że w branży wywołało to "efekt Lehman Brothers" - w nawiązaniu do banku inwestycyjnego, którego upadek w 2008 roku zapoczątkował krach światowego systemu finansowego.

30-letni założyciel giełdy FTX Sam Bankman-Fried był jedną z twarzy branży kryptowalut. Zgromadził fortunę o wartości 26 mld dolarów. Coraz bardziej wartościowa FTX sponsorowała m.in. zespół Mercedesa w Formule 1, reklamowała się podczas finału ligi futbolu amerykańskiego Super Bowl i planowała wspólnie z Visą wprowadzić karty płatnicze powiązane z rachunkami swoich klientów.

Bankman-Fried potajemnie przekazał około 10 mld dolarów aktywów klientów z FTX do swojego funduszu inwestycyjnego Alameda Research. Decyzja o wykorzystaniu miliardów dolarów należących do klientów FTX w celu sfinansowania ryzykownych inwestycji Alameda Research poprzedziła upadek giełdy. Chociaż Bankman-Fried zapewniał, że sytuacja jest pod kontrolą, 11 listopada spółka rozpoczęła w USA procedurę upadłościową.

W zgłoszeniu upadłości FTX wskazano, że w momencie składania wniosku spółka miała zobowiązania sięgające nawet 50 mld dolarów.

Czytaj także: Założyciel upadłej giełdy wyjdzie za kaucją. Zapłaci za to ćwierć miliarda dolarów >>>

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu powołało na wniosek Skarbu Państwa dwóch nowych członków rady nadzorczej spółki: Piotra Wielowieyskiego oraz Mariana Sewerskiego. Obecnie rada nadzorcza Orlenu liczy 9 członków - do obsadzenia pozostaje jeden wakat.

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku duże spółki Skarbu Państwa, a od lipca 2026 pozostałe duże spółki giełdowe będą musiały stosować 33-procentowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych - podano w wykazie prac rządu. Przepisy obejmą mniej niż połowę spółek z Giełdy Papierów Wartościowych, a za niestosowanie się do nich Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć karę do 10 procent rocznego przychodu.

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Źródło:
PAP

Liczba upadłości osiągnie w tym roku rekordowy poziom - wynika z analizy Allianz Trade. Według prognoz ekspertów rok 2024 będzie piątym z rzędu, w którym skala zjawiska wzrośnie.

Rekordowa liczba upadłości firm

Rekordowa liczba upadłości firm

Źródło:
PAP

Zarząd zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo - poinformowano w komunikacie. Zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30 procent pracowników. Będzie im przysługiwać odprawa pieniężna. - Spółka nie ma innego wyjścia, aby uratować 10 tysięcy pracowników jednym ze sposobów jest niestety przeprowadzenie zwolnień grupowych - mówił dziennikarzom prezes PKP Cargo Marcin Wojewódka.

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe. Chodzi o nawet do 30 procent zatrudnionych

Źródło:
PAP

Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Agnieszka Krupa poinformowała w środę w Sejmie, że nie powstanie trzeci pas Obwodnicy Trójmiasta, o co apelowali między innymi posłowie z Pomorza. Zapewniła, że poprawę przepustowości tej drogi zapewni Obwodnica Metropolii Trójmiasta, której budowa ma zakończyć się w przyszłym roku.

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Źródło:
PAP

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

Powoli dobiegają końca audyty przeprowadzane w spółkach skarbu państwa. W efekcie PZU zamierza złożyć co najmniej kilkanaście zawiadomień do prokuratury w związku z licznymi nieprawidłowościami - donosi "Puls Biznesu". Zakwestionowano wydatki przekraczające pół miliarda złotych. - To nie jest tylko w PZU, ale chociażby we wszystkich koncernach energetycznych. W resorcie nauki założono przykładowo firmę GovTech, w której zatrudniono 140 osób. Teraz jest ona likwidowana - dodaje minister nauki i dziedzictwa narodowego Dariusz Wieczorek.

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Źródło:
"PB"

Najsilniejszym paszportem na świecie mogą się pochwalić obywatele Singapuru - wynika z nowej edycji zestawienia firmy Henley & Partners. Wysoko w rankingu znalazła się też Polska, której obywatele mogą bez wizy udać się do 188 państw i terytoriów.

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Źródło:
CNN, henleyglobal.com

PSL chce powrotu do starych zasad naliczania składki zdrowotnej i forsuje swój projekt. - Nasze rozwiązanie będzie wychodzić naprzeciw oczekiwaniom, bo przedsiębiorcy dzisiaj nie oczekują na kosmetykę, jeśli chodzi o składkę zdrowotną, tylko na powrót do tego, co było - powiedział Krzysztof Paszyk, minister rozwoju i technologii w "Jeden na Jeden" w TVN24. We wtorek Donald Tusk podkreślał, że koalicja powinna przedstawić wspólną propozycję.

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Zmiany w składce zdrowotnej. "Proponujemy powrót do starych zasad"

Źródło:
TVN24, PAP

Dziś rozpoczęło się w Brukseli głosowanie w sprawie objęcia Polski procedurą nadmiernego deficytu. Ważą się również losy sześciu innych krajów Unii Europejskiej. Głosowanie potrwa do piątku.

Rozpoczął się sąd w Brukseli nad polskim budżetem

Rozpoczął się sąd w Brukseli nad polskim budżetem

Źródło:
PAP

Wiz, izraelska firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, otrzymała od Google propozycję przejęcia za, bagatela, 23 miliardy dolarów. Jednak oferta została odrzucona. Zamiast przejęcia, planuje wejście na giełdę. To druga spółka założycieli Wiz, którą zainteresował się Microsoft. Pierwszą sprzedali za 320 milionów dolarów.

Gigant chciał przejąć spółkę za 23 miliardy dolarów. Dostał kosza

Gigant chciał przejąć spółkę za 23 miliardy dolarów. Dostał kosza

Źródło:
BBC

Państwo wejdzie w momencie, gdy ten proces będzie się zbyt długo przedłużał - stwierdził w TVN24 przewodniczący Rady Mediów Polskich i redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, komentując poprawki senatorów do noweli ustawy o prawie autorskim. Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska dodał, że wprowadzona w poprawkach procedura "przymusza obydwie strony: media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu".

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

"Ta procedura przymusza media, wydawców i big techy do tego, żeby usiąść do stołu"

Źródło:
tvn24.pl

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) przeprowadził cyberatak na dużą skalę, który sparaliżował pracę instytucji bankowych i systemów płatniczych w Rosji - przekazał portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w HUR.

Media: ukraiński cyberatak sparaliżował rosyjskie banki

Media: ukraiński cyberatak sparaliżował rosyjskie banki

Źródło:
PAP

Wśród 17 podejrzanych za oszustwa przy sprowadzaniu zboża z Ukrainy są Polacy, Ukraińcy i Estończyk – przekazała swoje ustalenia środowa "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, postępowaniem jest objętych 75 firm z całej Polski. Skala procederu wciąż jest ustalana. 

Coraz więcej podejrzanych w aferze zbożowej

Coraz więcej podejrzanych w aferze zbożowej

Źródło:
PAP

Zalando zostało zobowiązane do prawidłowego informowania konsumentów o ich prawach w trakcie korzystania z platformy - przekazał UOKiK. Po ogłoszeniu decyzji spółka, poza wprowadzeniem zmian na stronie, postanowiła rozdać wybranym klientom vouchery zakupowe o wartości 40 złotych.

Zalando rozda klientom vouchery. To wynik postępowania UOKiK

Zalando rozda klientom vouchery. To wynik postępowania UOKiK

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PGE podjęła uchwały, w których rekomenduje Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu spółki nieudzielenie absolutorium za 2023 rok członkom byłego zarządu, w tym byłemu prezesowi Wojciechowi Dąbrowskiemu - wynika z komunikatu giełdowego PGE.

Kolejny prezes spółki z czasów PiS może nie dostać absolutorium

Kolejny prezes spółki z czasów PiS może nie dostać absolutorium

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef kancelarii Jacek Cichocki podał, że przewidziano w nim między innymi wzrost zarobków pracowników oraz posłów.

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Źródło:
PAP

Rząd poprze obywatelski projekt w sprawie renty wdowiej - przekazali podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk i ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Koszt tego rozwiązania w pierwszym roku ma wynieść cztery miliardy złotych.

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu do wygrania będą 3 miliony złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 23 lipca 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 23 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja do spraw petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chce, aby wnioski w petycji zostały uwzględnione w ich pracach.

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Źródło:
PAP

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Microsoft nie zgłaszał żadnych problemów ani przed, ani po awarii systemu - przekazała Komisja Europejska (KE) w odpowiedzi na twierdzenia amerykańskiego giganta, że za usterkę odpowiada Unia Europejska. Bruksela podkreśliła przy tym, że awaria wystąpiła na całym świecie, nie tylko w UE.

Bruksela o globalnej awarii: Microsoft nie zgłaszał wcześniej problemów

Bruksela o globalnej awarii: Microsoft nie zgłaszał wcześniej problemów

Źródło:
PAP