Gaz z Norwegii zaczął płynąć do Polski. Otwarto brakujący terminal Baltic Pipe

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezydent Andrzej Duda na gali otwarcia gazociągu Baltic Pipe
Prezydent Andrzej Duda na gali otwarcia gazociągu Baltic PipeTVN24
wideo 2/7
TVN24Prezydent Andrzej Duda na gali otwarcia gazociągu Baltic Pipe

Gazociągiem Baltic Pipe zaczął płynąć norweski gaz - poinformował duński operator Energinet. Z miesięcznym opóźnieniem nastąpiło otwarcie terminalu odbiorczego w Nybro w Jutlandii Zachodniej.

Energinet podał w komunikacie, że we wtorek 1 listopada br. o godz. 6.00 osiągnięto kamień milowy w funkcjonowaniu gazociągu Baltic Pipe, oddano bowiem terminal w Nybro koło Varde. "Oznacza to, że norweski gaz może teraz wpływać do nowego gazociągu Baltic Pipe i może być przesyłany do Polski przez duński system gazowy" - wyjaśniono. Gaz będzie trafiał z norweskiego gazociągu Europipe II na Morzu Północnym, do którego jest wpięty Baltic Pipe.

Zgodnie z przekazanymi informacjami, w pierwszym etapie terminal w Nybro działa z połową całkowitej przepustowości (6700 MWh/h). Pełne oddanie do użytku ma nastąpić jeszcze w 2022 roku, ale ostateczny termin nie jest jeszcze znany.

Duński operator przypomniał, że terminal w Nybro miał być pierwotnie oddany do użytku do 1 października 2022 roku. Energinet musiał jednak trzykrotnie opóźniać jego uruchomienie.

Gazociąg Baltic Pipe uruchomiony

Od początku października br., z ograniczoną mocą, ruszył przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. W pierwszym miesiącu jego funkcjonowania surowiec przesyłany do Polski nowym gazociągiem pochodził z pozostałej części europejskiego systemu gazowego oraz z duńskiej części Morza Północnego - informował duński operator.

Uruchomienie Baltic Pipe w pełnej przepustowości do 10 mld m3 gazu rocznie jest planowane na koniec listopada 2022 roku. Spółka PGNiG informowała pod koniec września br., że dokonała rezerwacji na przesył gazu na poziomie około 8 mld m3 rocznie.

Polska spółka wskazywała, że podstawą wykorzystania rezerwacji ma być wydobycie własne Grupy Kapitałowej PGNiG w Norwegii, które w tym roku wyniesie 3,0 mld metrów sześciennych, a w perspektywie kilku lat może wzrosnąć do 4,0 mld metrów sześciennych rocznie.

Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii - Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.

Baltic Pipe składa się z pięciu elementów - połączenia systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowanej trasy przesyłu gazu przez Danię, tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorskiego gazociągu z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym, oraz z dodatkowych elementów polskiego systemu przesyłowego.

PAP/Maciej Zieliński , Adam Ziemienowicz
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości