"Wstęp wzbroniony". Coraz dłuższa lista miejsc, gdzie turyści nie są mile widziani

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego
Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowegoJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowegoJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Coraz częściej pojawiają się apele o wprowadzenie ograniczeń dla masowej turystyki, która w negatywny sposób wpływa na przyrodę, zabytki czy życie lokalnych mieszkańców. W wielu zakątkach świata znajdują się góry, jaskinie a nawet rajskie wyspy, gdzie turyści są niemile widziani.

Jednym z takich miejsc jest góra Kajlas (po tybetańsku Kang Rimpoche - "Najdroższy Klejnot Śniegu") położona na Wyżynie Tybetańskiej, w południowo-zachodniej części Chin. Znajdują się tam źródła Indusu i Brahmaputry. To święta góra dla wyznawców hinduizmu, buddyzmu, dżinizmu oraz tradycyjnej religii tybetańskiej bon.

Święta góra Kajlas

Dla buddystów Kajlas to miejsce, gdzie medytował Budda Siakjamuni. Jest dla nich i dla hinduistów legendarną górą Meru - osią świata. Dla hinduistów to również dom boga Sziwy. I choć tysiące pielgrzymów co roku okrążają górę szlakiem liczącym 52 km, to do tej pory nikt nie dotarł na wierzchołek leżący na wysokości 6714 m n.p.m. Powodem są trudności jakie mogą pojawiać się podczas wspinaczki – ostre formacje skalne i pionowe, odsłonięte zbocza, ale przede wszystkim to, że jest to siedziba bogów oraz miejsce duchowego oświecenia. Szczyt nie został zdobyty od XI wieku, kiedy, jak głosi legenda, tybetański mistyk Milarepa wjechał na wierzchołek na promieniach słońca. Mimo że w ostatnich latach chiński rząd udzielał wspinaczom zezwoleń na wyprawy na Kajlas, nikt nie odważył się dotrzeć na jego szczyt. Pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, czyli wszystkich czternastu ośmiotysięczników, Reinhold Messner, stwierdził w 2001 roku, że kiedy Kajlas zostanie zdobyty, wówczas "zawładniemy czymś w ludzkich duszach". Włoski himalaista odrzucił chińską ofertę zdobycia góry w latach 80. XX wieku.

Góra KajlasShutterstock

Kajlas to nie jedyna góra niedostępna dla turystów. W 2019 roku święta góra australijskich Aborygenów Uluru, znana dawniej jako Ayers Rock, została zamknięta dla wspinaczy, o co od lat zabiegała ludność rdzenna. Formacja skalna o charakterystycznym czerwonawym kolorze jest miejscem wyjątkowym dla miejscowego plemienia Anangu. - To nasz dom. Prosimy, nie wspinaj się po nim - widnieje napis u podnóża góry. Przez ostatnie 12 miesięcy, kiedy Uluru była dostępna, miejsce to odwiedziło ponad 395 tys. osób, w tym 13 proc. wspięło się na nią.

CZYTAJ TAKŻE: Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów>>>

Zamknięte europejskie jaskinie

Zamknięte dla turystów są także dwie europejskie jaskinie z naskalnymi rysunkami: hiszpańska Altamira i francuska Lascaux. Wnętrze pierwszej z nich, odkrytej w 1868 roku w Górach Kantabryjskich, pokryte jest kolorowymi postaciami zwierząt. Szacuje się, że te rysunki powstały w okresie późnego paleolitu, czyli od 17 tys. do 12 tys. lat temu. Sto lat po odkryciu jaskinia zyskała popularność, lecz ze względu na szkody, jakie powodowały wycieczki odwiedzających, m.in. podniesienie poziomu wilgoci, ciepła i dwutlenku węgla, od 2001 roku w jaskini Altamira mogą przebywać wyłącznie naukowcy i konserwatorzy.

Rysunki w jaskini LascauxShutterstock

Na ten sam okres historyczny datuje się rysunki koni, żubrów i byków na ścianach jaskini Lascaux, która została odkryta w 1940 roku. Już osiem lat później pojawili się w niej pierwsi turyści. Od 1963 roku pozostaje ona zamknięta dla odwiedzających. Uznano wówczas, że ruch turystyczny ma wpływ na pojawienie się grzybów i pleśni, a także na blaknięcie rysunków. Zarówno jaskinia Altamira, jak i Lascaux doczekały się jednak swoich wiernych replik, udostępnionych dla turystów.

WARTO PRZECZYTAĆ: Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia>>>

Najbardziej skryte miejsce świata

Prawdopodobnie najbardziej skrytym miejscem na świecie jest wyspa Sentinel Północny, znajdująca się na zachód od archipelagu Andamanów w Zatoce Bengalskiej. Miejsce to zostało przyłączone w 1947 roku do Indii. Sentinelczycy, których liczbę szacuje się na 50 do 400 osób, świadomie wybrali izolację wobec świata zewnętrznego. Wyspa, której powierzchnia wynosi około 60 km kw. jest domem dla rdzennego plemienia. Uważa się, że są oni bezpośrednimi potomkami pierwszej ludzkiej populacji, która wyłoniła się z Afryki.

Sentinel Północny Shutterstock

W 1997 roku indyjska administracja wprowadziła wokół wyspy pięciokilometrową strefę ochronną, a w 2005 roku - całkowity zakaz zbliżania się do niej. Próby kontaktu z wyspiarzami budzą w nich agresję. Bywało, że intruzi tracili tam życie. Według organizacji Survival International, która prowadzi kampanię na rzecz praw ludności tubylczej i plemiennej, Sentinelczycy mogą być aktualnie najbardziej odizolowaną grupą etniczną na świecie.

Mieszkańcy Malagi biorą udział w proteście przeciwko masowej turystycePAP/EPA/MARIA ALONSO

Nadmiar turystów daje się we znaki

W przeciwieństwie do wyspy Sentinel, turystów przyjmowała tajska plaża Maya Bay, znana z filmu "Niebiańska plaża". Nadmiar turystów dał się jednak we znaki. W 2018 roku władze Tajlandii zdecydowały o jej zamknięciu. Nadmierna liczba turystów doprowadziła do wyniszczenia znajdującej się w jej obrębie rafy koralowej. Plaża została ponownie otwarta w 2022 roku, ale nie bez ograniczeń. Pozostaje dostępna dla turystów jedynie przez sześć godzin w ciągu dnia, w godzinach od 10 do 16. Każdorazowo przy molo może cumować tylko osiem łodzi, a każda z wizyt turystów została ograniczona do jednej godziny.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowegoReuters

Tuż przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu turystycznego, ale również w jego trakcie mieszkańcy wielu europejskich miast wyszli na ulice, protestując przeciwko masowej turystyce, wpływającej na wzrost kosztów ich życia i ceny mieszkań oraz stanowiącej zagrożenie dla środowiska naturalnego. Do demonstracji doszło m.in. w Barcelonie, Grenadzie, Sewilli i na Majorce. Protestujący na Teneryfie zgromadzili się pod hasłem "Wyspy Kanaryjskie mają swój limit".

CZYTAJ O OVERTOURISMIE: "Nie ma chleba, będziemy jeść turystów">>>

Autorka/Autor:mp/ams

Autorka/Autor:PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Na ceremonii pojawili się byli prezydenci, politycy, a także najbogatsi ludzi na świecie: Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg.

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Źródło:
Bloomberg, tvn24.pl, PAP

Polska pozostaje liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowowschodniej - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Analitycy oszacowali wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2024 roku na 2,8 procent, a w 2025 roku - 3,5 procent.

Polska liderem w regionie

Polska liderem w regionie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska skierowała skargę do Światowej Organizacji Handlu w sprawie "nieuczciwej i nielegalnej" praktyki Chin, które zdaniem KE ustalają stawki za patenty europejskie bez zgody ich właścicieli.

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Źródło:
PAP

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzyły swoją ofertę o system odroczonych płatności, a także o możliwość wymiany punktów lojalnościowych - przekazał przewoźnik w komunikacie.

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Źródło:
PAP

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W ciągu najbliższej dekady pięć osób na świecie dorobi się majątku przekraczającego bilion dolarów - wynika z prognoz międzynarodowej organizacji pomocowej Oxfam. Autorzy corocznego raportu alarmują, że najbogatsi ludzie na świecie coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce. Przestrzegają przed "nową arystokracją" i "oligarchią".

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Źródło:
CNN, PAP

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-Doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Źródło:
PAP

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny