Tajlandia

Tajlandia

Statek Costa Fortuna wykonujący rejs wzdłuż wybrzeży Azji Południowo-Wschodniej nie dostał pozwolenia na pojawienie się w portach Malezji i Tajlandii z powodu przebywania na nim obywateli Włoch - informuje agencja Ansa. Wśród pasażerów nie ma nikogo z podejrzeniem koronawirusa. Na pokładzie jest około 100 polskich obywateli – informuje Polviet Travel, biuro obsługujące wycieczki w tym regionie świata.

Sąd konstytucyjny w Tajlandii rozwiązał w piątek opozycyjną Partię Nowej Przyszłości i zabronił jej liderom działalności politycznej.

Wycieczka młodych piłkarzy i trenera kompleksem podziemnych korytarzy miała trwać godzinę, ale ostatni z uwięzionych opuścił jaskinię dopiero po 17 dniach. W ubiegłorocznej dramatycznej akcji ratunkowej w jaskini Tham Luang brały udział setki osób, nurkowie oraz komandosi. Królewska Tajlandzka Marynarka Wojenna poinformowała w piątek o śmierci jednego z nich. Podoficer Beiret Bureerak zmarł w wyniku zakażenia krwi.

W pierwszym wystąpieniu w czasie wizyty w Tajlandii, papież Franciszek zaapelował do władz tego kraju o zapewnienie ochrony i godności kobietom i dzieciom - ofiarom przemocy, wyzysku i niewolnictwa. W Bangkoku odbyła się w czwartek rano miejscowego czasu oficjalna ceremonia powitania papieża, który prawie dobę wcześniej rozpoczął wizytę w Tajlandii. Miejscem uroczystości był dziedziniec siedziby rządu.

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Tajlandii, Bangkoku, rozpoczynając pierwszy etap swej podróży do Azji. Samolot z papieżem, jego współpracownikami i wysłannikami mediów stanął przy wojskowym terminalu lotniska. Lot z Rzymu trwał prawie 12 godzin. Na trasie pielgrzymki papieża znajduje się także Japonia.

W 32. podróż w czasie swojego pontyfikatu papież Franciszek wyruszy 19 listopada i przez pełen tydzień będzie składał wizytę w Japonii i Tajlandii - poinformował w piątek dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni. Podczas pobytu w Japonii papież uda się do Tokio, Nagasaki i Hiroszimy.

Sąd najwyższy Tajlandii podtrzymał w czwartek wyrok pierwszej instancji, skazujący na śmierć dwóch robotników z Birmy. Sąd uznał, że zgwałcili oni brytyjską turystkę, a następnie ją i jej partnera zamordowali. Ze względu na podejrzenia prawników i organizacji broniących praw człowieka o nadużycia ze strony policji w czasie śledztwa, obrona zapowiedziała złożenie do tajlandzkiego króla prośby o ułaskawienie.

Była premier Tajlandii Yingluck Shinawatra, która w 2017 roku zbiegła z kraju, by uniknąć kary w związku z wyrokiem skazującym, otrzymała od władz Serbii obywatelstwo. Polityk, której rodzina przez lata rządziła Tajlandią, jest zamieszana w skandal korupcyjny.