Tybet

Tybet

83-letni duchowy przywódca tybetańskich buddystów Dalajlama XIV został we wtorek przyjęty do szpitala w Delhi z zakażeniem dróg oddechowych. Jego stan jest stabilny - podały agencje prasowe, cytując osobistego sekretarza dalajlamy Tenzina Taklhę.

Na sobotę przypada Dzień Tybetańskiego Powstania Narodowego upamiętniający antychińskie powstanie w Tybecie z 1959 roku. Z tej okazji co roku w wielu państwach świata tybetańscy aktywiści organizują wiece, aby uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolny Tybet.

Jak poinformowało chińskie centrum sejsmologiczne CENC, w Tybecie wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.9. Na razie nie ma doniesień o ofiarach i poważniejszych zniszczeniach.

Delegacja amerykańskiego Kongresu złożyła we wtorek wizytę w siedzibie Dalajlamy XIV w Indiach, chcąc zwrócić uwagę na problem praw człowieka w Tybecie, w czasie gdy relacje między prezydentem USA Donaldem Trumpem a Chinami ulegają ociepleniu.

Chińskim twardogłowym brak części mózgu odpowiedzialnej za zdrowy rozsądek - oświadczył najwyższy przywódca duchowy Tybetańczyków, Dalajlama XIV. Jego słowa mogą - według agencji Reutera - rozwścieczyć Chińczyków, którzy uważają go za groźnego separatystę.