Komisja śledcza ds. Amber Gold

Komisja śledcza ds. Amber Gold

Podczas przesłuchania Michała Tuska przed komisją śledczą do spraw Amber Gold doszło do utarczki słownej pomiędzy pełnomocnikiem Tuska mecenasem Romanem Giertychem a przewodniczącą Małgorzatą Wassermann. Zapytała ona przesłuchiwanego o to, co miał na myśli Marcin P., pisząc do Jarosława Frankowskiego: "Myślałem o Michale Tusku. Wydaje mi się, że lepiej pozostawić nasze relacje w takim kształcie, jakim są teraz. On może pomóc, ale i zaszkodzić". Giertych uzasadniał, że "nie można świadka pytać o to, co ktoś myślał".

Od dawna fascynował się transportem, dlatego jeszcze na studiach zdał egzamin na autobusowe prawo jazdy. I choć potem został dziennikarzem, to w końcu wrócił do swojej największej pasji. Michał Tusk nie idzie w ślady ojca, byłego premiera i obecnego szefa Rady Europejskiej. Prowadzi firmę transportową, jego autobusy wożą pasażerów na Kujawach i Pomorzu.

Syn byłego premiera stanie dziś przed komisją śledczą badającą aferę Amber Gold. - Oczekuję od pana Michała Tuska, że powie w sposób zgodny z prawdą, gdzie, kiedy i za czyim pośrednictwem trafił do OLT Express - zapowiedziała szefowa komisji Małgorzata Wassermann. Transmisja z przesłuchania Michała Tuska od godziny 10 na antenie TVN24.

Chcielibyśmy prace komisji zakończyć do wczesnej wiosny przyszłego roku - przyznała Małgorzata Wassermann, posłanka PiS i szefowa komisji śledczej do zbadania afery Amber Gold, zapytana o zaplanowany termin przesłuchania byłego premiera Donalda Tuska. - Nie znałem tego terminu - odpowiedział we "Wstajesz i wiesz" Krzysztof Brejza, poseł PO i członek komisji śledczej.

Były minister transportu Sławomir Nowak stanął we wtorek przed sejmową komisją śledczą do spraw Amber Gold. Stanisław Pięta z PiS pytał go o znajomości w kręgach urzędników i funkcjonariuszy państwowych. Posła interesowały osoby, które miałby znać były minister rządu Donalda Tuska. Na pytanie o znajomość z Janem Przywarą czy też "Janem ze Stogów", jak precyzował Pięta, Nowak zareagował uśmiechem i odparł: - Znam Jana z Kolna, ale nie chciałbym, żeby to był kolejny gag tej komisji.

Od sporu między byłym ministrem transportu w rządzie PO-PSL Sławomirem Nowakiem i Małgorzatą Wassermann rozpoczęło się po godz. 10 posiedzenie sejmowej komisji śledczej do sprawy Amber Gold. Szefowa komisji zwracała uwagę Nowakowi, że odczytuje oświadczenie, w którym porusza inne sprawy. - Nie pozwoliliście mi nawet rozpocząć - ripostował Nowak.

Sejmowa komisja śledcza do spraw Amber Gold zdecydowała w środę o przesłuchaniu Michała Tuska, który był zatrudniony w liniach lotniczych OLT Express, należących do Amber Gold. Członek komisji, poseł PO Krzysztof Brejza ocenił, że to skrajnie politycznie działanie posłów PiS mające związek z wyborami szefa Rady Europejskiej, w których startuje Donald Tusk.

Są zeznania, które obciążają Michała Tuska. Wskazują, w jak sposób trafił zarówno do pracy na lotnisku, jak i do Amber Gold - powiedziała w "Jeden na jeden" szefowa komisji śledczej do sprawy Amber Gold Małgorzata Wassermann. Do jego przesłuchania ma dojść przed wakacjami.

Prokurator Barbara Kijanko wezwana na świadka przez komisję śledczą ds. Amber Gold nie stawiła się w środę przed komisją. Jak poinformowała przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) próby kontaktu ze świadkiem lub jego pełnomocnikiem nie przyniosły efektu. Teraz komisja wystąpi do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary porządkowej.