Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl
Walka ze smartfonami w szkołach
Walka ze smartfonami w szkołachTVN24
wideo 2/5
Walka ze smartfonami w szkołachTVN24

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Telefon, który pozwala na wysłanie SMS-a czy wykonanie połączenia i niewiele więcej. Trochę toporny, z dużą klawiaturą. Połączenie z internetem teoretycznie jest opcją, w praktyce zajmuje tyle czasu, że nie ma to sensu.

To nie wspomnienie komórek z przełomu milenium, ale dumbphone, produkt, który zyskuje popularność, szczególnie wśród pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 r.

"Głopofony" bez internetu i bez negatywnych konsekwencji

Nazwa "dumbphone" (dosłownie "głupi telefon") nawiązuje oczywiście do smarfonów, które mieszczą w sobie wiele urządzeń. Dostęp do internetu, wysokiej jakości aparat fotograficzny, płatności, nawigacja, dyktafon, mail, media społecznościowe - smartfony to już nie tylko telefony, ale też organizery współczesnego życia.

Nie wszystkim to odpowiada. Użytkownicy serwisu Reddit, którzy wypowiadają się w dyskusji dotyczej dumbphone’ów, podkreślają, że korzystanie z telefonów nieustannie podłączonych do internetu przyczynia się do zwiększonego poczucia niepokoju. Potwierdzają to badania naukowe, z których wynika, że korzystanie ze smartfonów i mediów społecznościowych zwiększa ryzyko występowania zaburzeń psychicznych wśród młodzieży.

Telefony towarzyszą nam w wielu codziennych sytuacjachShutterstock

- Od dawna powtarzam dorosłym, że młodzi nas kiedyś oskarżą o wszystkie negatywne konsekwencje, których doświadczyli przez to, że nie chcieliśmy się jako społeczeństwo zająć nimi w sieci - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Magdalena Bigaj, twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki "Wychowanie przy ekranie". - To przecież dorośli pozwolili na nieskrępowany rozwój nowych technologii, które dzisiaj stanowią tak duże zagrożenie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. To ci młodzi, którzy dzisiaj kupują "dumbphone’y" będą się z nas nabijać, że byliśmy tak głupi, by pokazywać w sieci własne dzieci i tak zniewoleni, by zamiast być ze swoimi dziećmi, dyskutowaliśmy z obcymi w internecie. Przecież dzieci to wszystko widzą od najmłodszych lat i wyciągają wnioski.

Stąd zwrot w stronę urządzeń, które pozwalają na szybką komunikację, ale nie skłaniają do spędzania godzin na klikaniu w ekran. Chęć ograniczenia czasu spędzonego przed ekranem to jedna z głównych przyczyn rosnącego zainteresowania dumbphone’ami.

Czytaj także: Smartfonowa twarz, smsowa szyja. Uważaj >>>>>

Ograniczanie czasu przed ekranem

"Próbowałem już starej Nokii i telefonu z klapką. Szukam zwyczajnego telefonu, bez aplikacji i przeglądarki internetowej"; "Zrezygnowałam z większości aplikacji, oprócz tych do słuchania i bankowej", "Walczę z uzależnieniem od komórki. W końcu zaczynam się od tego uwalniać. Mam nadzieję, że więcej ludzi dołączy do tego ruchu i uwolni się od piekła nieustającego scrollowania" - piszą użytkownicy wątku r/dumbphones na platformie Reddit.

Na razie nie ma mowy o rewolucji, ale eksperci pomału zwracają uwagę na rosnące zainteresowanie powrotem do bardziej uproszczonej wersji aparatów telefonicznych. Według danych firmy HMD Global (producent telefonów Nokia) w 2022 w USA w ciągu miesiąca sprzedawano "dziesiątki tysięcy" egzemplarzy telefonów z klapką. W tym samym czasie globalna sprzedaż aparatów telefonicznych firmy spadała.

”Cierpię” - SMS od Twojej szyi.   Materiał magazynu ”Polska i Świat” TVN24
”Cierpię” - SMS od Twojej szyi. Materiał magazynu ”Polska i Świat” TVN24”Cierpię” - SMS od Twojej szyi. Materiał magazynu ”Polska i Świat” TVN24tvn24

- Rynek telefonów z klapką wzrósł o 5 procent – ocenił w marcu 2023 r. w rozmowie z Euronews Lars Silberbauer, dyrektor ds. marketingu Nokia Phones i HMD Global. - W zeszłym roku podwoiliśmy nasz udział w rynku telefonów z klapką. I widzimy, że obecnie ten trend staje się coraz popularniejszy w Europie.

Według firmy badawczej IDC globalne dostawy smartfonów wzrosły o 8 proc. do 289,4 mln sztuk w okresie styczeń-marzec. Samsung zdobył 20,8 proc. udziału w rynku, a jego największy konkurent, Apple - 17,3 proc.

Czy żeby spróbować odzwyczaić się od smarfona, należy kupić dumbphone’a? Autorzy wątku na Reddicie mają prostszą radę: na początek wystarczy zainstalować aplikacje ograniczające czas spędzony przed ekranem.

Przejmowanie kontroli

- Nie dziwi mnie, że młodzi sięgają po telefony bez internetu. Wbrew temu, co wielu mówi o młodzieży w internecie, obserwuję w tym pokoleniu dużą samoświadomośc - tłumaczy Magdalena Bigaj z ICO. - Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową. Dostrzegają jej negatywny wpływ na ich samopoczucie, relacje z innymi i inne dziedziny życia. W badaniach mówią: "siostra poradziła mi, żebym nie instalowała TikToka, bo to dziadostwo". Albo: "odinstalowałem aplikacje społecznościowe, nie potrzebuję ich, mam inne zajęcia".

I dodaje: - Nastolatki zawsze buntowały się przeciwko temu, co przyjęte za normę. Jeśli widzą, że całe społeczeństwa pochłonięte są aktywnością w sieci, to się przeciwko temu buntują. W buncie zetek widzę nadzieję na uporządkowanie roli nowych technologii w świecie, choć nie będą mieli łatwo, bo sporo jako dorośli już napsuliśmy.

Podobne zdanie ma Lars Silberbauer z HMD Global. - W tym trendzie tak naprawdę chodzi o to, że ludzie przejmują kontrolę nad własnym życiem. Nad swoim cyfrowym życiem – stwierdził w rozmowie z Euronews.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP