Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl
Walka ze smartfonami w szkołach
Walka ze smartfonami w szkołachTVN24
wideo 2/5
Walka ze smartfonami w szkołachTVN24

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Telefon, który pozwala na wysłanie SMS-a czy wykonanie połączenia i niewiele więcej. Trochę toporny, z dużą klawiaturą. Połączenie z internetem teoretycznie jest opcją, w praktyce zajmuje tyle czasu, że nie ma to sensu.

To nie wspomnienie komórek z przełomu milenium, ale dumbphone, produkt, który zyskuje popularność, szczególnie wśród pokolenia Z, czyli osób urodzonych po 1995 r.

"Głopofony" bez internetu i bez negatywnych konsekwencji

Nazwa "dumbphone" (dosłownie "głupi telefon") nawiązuje oczywiście do smarfonów, które mieszczą w sobie wiele urządzeń. Dostęp do internetu, wysokiej jakości aparat fotograficzny, płatności, nawigacja, dyktafon, mail, media społecznościowe - smartfony to już nie tylko telefony, ale też organizery współczesnego życia.

Nie wszystkim to odpowiada. Użytkownicy serwisu Reddit, którzy wypowiadają się w dyskusji dotyczej dumbphone’ów, podkreślają, że korzystanie z telefonów nieustannie podłączonych do internetu przyczynia się do zwiększonego poczucia niepokoju. Potwierdzają to badania naukowe, z których wynika, że korzystanie ze smartfonów i mediów społecznościowych zwiększa ryzyko występowania zaburzeń psychicznych wśród młodzieży.

Telefony towarzyszą nam w wielu codziennych sytuacjachShutterstock

- Od dawna powtarzam dorosłym, że młodzi nas kiedyś oskarżą o wszystkie negatywne konsekwencje, których doświadczyli przez to, że nie chcieliśmy się jako społeczeństwo zająć nimi w sieci - opowiada w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Magdalena Bigaj, twórczyni i prezeska Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki "Wychowanie przy ekranie". - To przecież dorośli pozwolili na nieskrępowany rozwój nowych technologii, które dzisiaj stanowią tak duże zagrożenie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. To ci młodzi, którzy dzisiaj kupują "dumbphone’y" będą się z nas nabijać, że byliśmy tak głupi, by pokazywać w sieci własne dzieci i tak zniewoleni, by zamiast być ze swoimi dziećmi, dyskutowaliśmy z obcymi w internecie. Przecież dzieci to wszystko widzą od najmłodszych lat i wyciągają wnioski.

Stąd zwrot w stronę urządzeń, które pozwalają na szybką komunikację, ale nie skłaniają do spędzania godzin na klikaniu w ekran. Chęć ograniczenia czasu spędzonego przed ekranem to jedna z głównych przyczyn rosnącego zainteresowania dumbphone’ami.

Czytaj także: Smartfonowa twarz, smsowa szyja. Uważaj >>>>>

Ograniczanie czasu przed ekranem

"Próbowałem już starej Nokii i telefonu z klapką. Szukam zwyczajnego telefonu, bez aplikacji i przeglądarki internetowej"; "Zrezygnowałam z większości aplikacji, oprócz tych do słuchania i bankowej", "Walczę z uzależnieniem od komórki. W końcu zaczynam się od tego uwalniać. Mam nadzieję, że więcej ludzi dołączy do tego ruchu i uwolni się od piekła nieustającego scrollowania" - piszą użytkownicy wątku r/dumbphones na platformie Reddit.

Na razie nie ma mowy o rewolucji, ale eksperci pomału zwracają uwagę na rosnące zainteresowanie powrotem do bardziej uproszczonej wersji aparatów telefonicznych. Według danych firmy HMD Global (producent telefonów Nokia) w 2022 w USA w ciągu miesiąca sprzedawano "dziesiątki tysięcy" egzemplarzy telefonów z klapką. W tym samym czasie globalna sprzedaż aparatów telefonicznych firmy spadała.

”Cierpię” - SMS od Twojej szyi.   Materiał magazynu ”Polska i Świat” TVN24
”Cierpię” - SMS od Twojej szyi. Materiał magazynu ”Polska i Świat” TVN24”Cierpię” - SMS od Twojej szyi. Materiał magazynu ”Polska i Świat” TVN24tvn24

- Rynek telefonów z klapką wzrósł o 5 procent – ocenił w marcu 2023 r. w rozmowie z Euronews Lars Silberbauer, dyrektor ds. marketingu Nokia Phones i HMD Global. - W zeszłym roku podwoiliśmy nasz udział w rynku telefonów z klapką. I widzimy, że obecnie ten trend staje się coraz popularniejszy w Europie.

Według firmy badawczej IDC globalne dostawy smartfonów wzrosły o 8 proc. do 289,4 mln sztuk w okresie styczeń-marzec. Samsung zdobył 20,8 proc. udziału w rynku, a jego największy konkurent, Apple - 17,3 proc.

Czy żeby spróbować odzwyczaić się od smarfona, należy kupić dumbphone’a? Autorzy wątku na Reddicie mają prostszą radę: na początek wystarczy zainstalować aplikacje ograniczające czas spędzony przed ekranem.

Przejmowanie kontroli

- Nie dziwi mnie, że młodzi sięgają po telefony bez internetu. Wbrew temu, co wielu mówi o młodzieży w internecie, obserwuję w tym pokoleniu dużą samoświadomośc - tłumaczy Magdalena Bigaj z ICO. - Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową. Dostrzegają jej negatywny wpływ na ich samopoczucie, relacje z innymi i inne dziedziny życia. W badaniach mówią: "siostra poradziła mi, żebym nie instalowała TikToka, bo to dziadostwo". Albo: "odinstalowałem aplikacje społecznościowe, nie potrzebuję ich, mam inne zajęcia".

I dodaje: - Nastolatki zawsze buntowały się przeciwko temu, co przyjęte za normę. Jeśli widzą, że całe społeczeństwa pochłonięte są aktywnością w sieci, to się przeciwko temu buntują. W buncie zetek widzę nadzieję na uporządkowanie roli nowych technologii w świecie, choć nie będą mieli łatwo, bo sporo jako dorośli już napsuliśmy.

Podobne zdanie ma Lars Silberbauer z HMD Global. - W tym trendzie tak naprawdę chodzi o to, że ludzie przejmują kontrolę nad własnym życiem. Nad swoim cyfrowym życiem – stwierdził w rozmowie z Euronews.

Autorka/Autor:Natalia Szostak

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET

Jack Ma powrócił do łask chińskich władz? Tak zdaje się sugerować nagranie ze spotkania prezydenta Chin Xi Jinpinga z liderami biznesu w kraju, na którym pojawił się założyciel Alibaby. Jack Ma zniknął z życia publicznego w 2020 roku, po tym jak skrytykował chiński sektor finansowy.

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Zniknął po krytyce władz, teraz pokazał się na spotkaniu z prezydentem. Co to oznacza?

Źródło:
BBC

Największym dostawcą dużego sprzętu AGD w Unii Europejskiej nie jest już Polska. Jej miejsce zajęły Chiny. Grozi nam utrata konkurencyjności i wielu rynków – ostrzegają przedstawiciele branży, cytowani w czołówkowym tekście piątkowego wydania "Rzeczpospolitej".

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Polska była numerem jeden w tej branży, ale właśnie przegrała z Chinami

Źródło:
PAP

6 na 50 zbadanych partii zimowych płynów i koncentratów płynów do spryskiwaczy i odmrażaczy do szyb samochodowych miała przekroczoną zawartość metanolu - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Substancja jest silną trucizną.

Za duże stężenie alkoholu w płynach do spryskiwaczy. Producenci wycofują produkty z obrotu

Za duże stężenie alkoholu w płynach do spryskiwaczy. Producenci wycofują produkty z obrotu

Źródło:
PAP

Chorwaci bojkotują supermarkety i konkretne produkty w proteście przeciwko drożyźnie. Jak wskazuje w rozmowie z portalem tvn24.pl analityczka do spraw Bałkanów Zachodnich w Ośrodku Studiów Wschodnich Paulina Wankiewicz, akcje konsumenckie odniosły pewien skutek - rząd wprowadził punktowo ceny regulowane, a niektórzy handlowcy zdecydowali się na obniżki. Ekspertka zwraca także uwagę na "psychologiczny efekt" związany ze zmianą waluty, a także na istotne wyzwanie, jakie kwestia cen niesie dla turystyki, odpowiadającej aż za 20 procent PKB tego kraju.

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Bojkot sklepów i produktów. "Kierunek droższy niż Hiszpania czy Grecja"

Źródło:
tvn24.pl

Ważna informacja dla tych, którzy planują podróż do Grecji. Kontrolerzy ruchu lotniczego w tym kraju ogłosili, że dołączą 28 lutego do strajku generalnego, co oznacza, że nie będą obsługiwane loty komercyjne. Na ostatni dzień lutego zaplanowano demonstracje w związku z drugą rocznicą katastrofy kolejowej, w której zginęło 57 osób.

Ważna informacja dla podróżujących do Grecji. Kontrolerzy lotów dołączają do strajku

Ważna informacja dla podróżujących do Grecji. Kontrolerzy lotów dołączają do strajku

Źródło:
PAP

To bardzo dobra rzecz, by wspierać budownictwo społeczne, ale także spółdzielcze. To są rzeczy, z którymi się zgadzamy - mówiła w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, nie zgadza się natomiast z dopłatami do kredytów, które mogą wpłynąć na ceny mieszkań oraz ich dostępność.

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Ministra: tu zapala się czerwona lampka

Źródło:
tvn24.pl

Dość rozmów, czas na działanie! Sfinansujmy pomoc dla Ukrainy z zamrożonych rosyjskich aktywów - napisał w czwartek na platformie X premier Donald Tusk. Dodał, że konieczne jest także wzmocnienie europejskich granic z Rosją, ochrona nieba, a także przyjęcie nowych zasad fiskalnych w celu sfinansowania bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Trzy punkty Tuska. "Czas na działanie!"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Linie lotnicze Delta Air Lines zaoferowały, że zapłacą po 30 tysięcy dolarów wszystkim pasażerom samolotu, który rozbił się na lotnisku w Toronto - pisze "The New York Times". W poniedziałek świat obiegły zdjęcia maszyny leżącej do góry podwoziem na płycie kandyjskiego lotniska.

Wypadek w Toronto. Linie chcą zapłacić po 30 tys. dolarów każdemu z pasażerów

Wypadek w Toronto. Linie chcą zapłacić po 30 tys. dolarów każdemu z pasażerów

Źródło:
The New York Times, tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o dokapitalizowaniu z budżetu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotą do 60 miliardów złotych, co ma być wkładem do budowy pierwszej elektrowni jądrowej. Warunkiem dokapitalizowania jest zgoda Brukseli na pomoc publiczną.

Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Decyzja Sejmu

Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP