Bezpieczeństwo w internecie

Bezpieczeństwo w internecie

Niższa izba parlamentu Rosji przyjęła w piątek przepisy zabraniające właścicielom serwisów anonimizujących i VPN zapewniania dostępu do zablokowanych stron internetowych. Strony informujące o sposobach obchodzenia blokad, same będą mogły zostać zablokowane.

Czwartkowy atak hakerski na stronę internetową i serwery Komisji Europejskiej sprawił, że unijna instytucja na kilka godzin została pozbawiona internetu - poinformował portal Politico Europe. Rzecznik KE zapewnił, że nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa.

Grupa hakerów opublikowała w poniedziałek w sieci bazę, która zawiera najprawdopodobniej dane osobowe 50 mln obywateli Turcji. Jeśli zgodność danych zostanie potwierdzona, będzie to największy wyciek personaliów w dziejach – pisze agencja Associated Press.

Adm. Michael Rogers, szef amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Krajowego (NSA), odwiedził w ubiegłym tygodniu Izrael - donosi miejscowa prasa. Amerykanin miał rozmawiać z Izraelczykami o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Rosyjscy hakerzy są podejrzani o atak na komputer systemu międzynarodowego lotniska pod Kijowem. Wcześniej podobny typ wirusa został wykryty podczas ataku hakerów na przedsiębiorstwo energetyczne na zachodzie Ukrainy. Władze Ukrainy oskarżyły stronę rosyjską o dywersję.

Władze USA poinformowały, że dane osobowe ok. 4 mln byłych i obecnych pracowników władz federalnych mogły paść łupem hakerów. Włamali się oni m.in. do sieci komputerowej agencji rządowej OPM, która przechowuje dane pracowników federalnych. - Problem jest poważny. Wykradzione dane sięgają 1985 r. - poinformował Reutersa pragnący zachować anonimowość urzędnik.

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Grupa rosyjskich hakerów, nazywających siebie "Anonimowy Internacjonał", opublikowała korespondencję - ponad 40 tys. SMS-ów i maili - należących do, jak twierdzą, Timura Prokopienki, zastępcy szefa polityki wewnętrznej w administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej. Wiadomości mają potwierdzać, że administracja prezydenta Rosji kontroluje i wpywa na wiadomości w kraju, doradzając m.in. agencji Roskomnadzor, kogo skrytykować, a nawet "przycisnąć" mają rosyjskie media federalne.

W Wielkiej Brytanii zatrzymany został mężczyzna podejrzewany o przynależność do grupy, która w zeszłym roku dokonała ataku hakerskiego, zyskując dostęp do danych Pentagonu - poinformowała brytyjska Państwowa Agencja do Spraw Przestępczości (NCA).