Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl
Pszczoły z kodami QR
Pszczoły z kodami QRPenn State/2025 Cable News Network All Rights Reserved
wideo 2/4
Pszczoły z kodami QRPenn State/2025 Cable News Network All Rights Reserved

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Ona jest 18-letnią licealistką z Katowic, a on - 77-letnim nauczycielem akademickim z Akademii Śląskiej. Dziadek i wnuczka założyli razem firmę.

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuje kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - rzuca na wstępie rozmowy z biznesową redakcją tvn24.pl prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey.

Mówi, że nauczył się od wnuczki tego, jak wchodzić w biznes. - Na czym polega marketing, że B2B to business to business, a B2C, to produkt biznesu dla klienta, konsumenta. Już teraz wiem, co te skróty oznaczają - cieszy się.

Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian SurowiecMateriały własne: Oliwia Myczkowska

Oliwia Myczkowska wtrąca, że jej dziadek jest analityczny, spokojny, wyważony. Nauczyła się od niego zachowawczości. Chociaż sama jest dynamiczną, jak mówi, artystyczną duszą.

- Wszystkie podejmowane przez nas decyzje są przemyślane. Staram się czerpać garściami z dziadka dorobku naukowego. Słyszałam o badaniach, z których wynika, że start-upy prowadzone przez starsze osoby utrzymują się na rynku dłużej, ale nie podejmują ryzykownych działań. Natomiast start-upy młodych ludzi, częściej ryzykują, ale różnie się to kończy. My łączymy doświadczenie z młodzieńczym spojrzeniem i statystyki nam sprzyjają - zauważa młoda przedsiębiorczyni.

Raport "Rynek akceleracji w Polsce" przygotowany przez Antal i Akces NCBR podaje, że w Polsce działa ponad 3,3 tys. start-upów. Większość z nich to młode firmy, które funkcjonują na rynku przez krótki czas. Niemal 20 proc. start-upów działa natomiast przez więcej niż pięć lat, a powyżej 10 lat funkcjonuje zaledwie 3 proc. firm.

Firmy skoncentrowane są głównie na działaniach związanych z nowymi technologiami. 39 proc. z nich skupia się na obszarze SaaS, co oznacza dostarczanie oprogramowania w formie usługi. Aplikacje internetowe stanowią pole działania dla 36 proc. spółek, podczas gdy 26 proc. koncentruje się na rozwiązaniach mobilnych. Hardware, czyli sprzęt, jest obszarem aktywności dla 17 proc. start-upów. Do tej ostatniej grupy należy Bee Healthy Honey.

Czytaj też: "Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Metoda jest nowa, ma swoją specyfikę"

Prof. Marian Surowiec na co dzień prowadzi zajęcia z biofizyki na kierunku lekarskim w Akademii Śląskiej. Tam jednym z wiodących tematów jest oddziaływanie ultradźwięków na organizmy żywe. Pszczelarstwem i pszczelnictwem zajmuje się od 10 lat. Sześć lat temu zaczął prowadzić badania na własnej pasiece.

- Wyniki naszych badań na konferencjach naukowych przyjmowane są z zaciekawieniem. Metoda jest nowa, ma swoją specyfikę, bo działa powoli, ale skutecznie - zastrzega profesor.

Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian SurowiecMateriały własne: Oliwia Myczkowska

Na czym polega to rozwiązanie? Pasożyty Varroa Destructor wywołują chorobę, która się nazywa warrozą. Pasożyty dostają się do ula między innymi przez inwazję. W ciągu jednego dnia rodzina pszczela może przynieść 500 sztuk pasożytów.

- Standardowo pszczoły leczone są chemią, która zabija pasożyty, ale również wpływa na pszczoły, a później na produkowany przez nie miód. Dlatego zależało nam na tym, aby stworzyć taką metodę walki z pasożytami, aby do ula nie przedostawały się żadne chemiczne substancje - tłumaczy prof. Surowiec.

Jak dodaje, stworzone przez nich urządzenie Varroa Stopper wytwarza fale ultradźwiękowe, stymuluje pszczoły do zachowań obronnych i higienicznych, co sprawia, że pasożyty mają utrudniony rozwój. - Ultradźwięki wprawiają w wibracje części anatomiczne pasożyta. Wtedy ma zaburzoną orientację, nie jest w stanie się odżywiać oraz poprawnie przyczepiać się do pszczół - precyzuje prof. Marian Surowiec.

- Wygrałem kiedyś konkurs na stypendium doktoranckie w Durham University w Anglii. Pracowałem wtedy nad kryształami półprzewodnikowymi, rozciągałem je i miałem za zadanie wywiercić w nich otwory. Nie dało się tego zrobić wiertarką, ponieważ się kruszyły. Wykorzystywałem wiertarkę ultradźwiękową. Pamiętając o tym doświadczeniu, zacząłem drążyć w literaturze i szukać informacji o próbach wykorzystania ultradźwięków do zwalczania warrozy - wspomina naukowiec.

Podkreśla, że takie próby były podejmowane, ale jego zdaniem zabrakło konsekwencji i systematyczności w badaniach.

- Ja to robię i jestem bardzo usatysfakcjonowany. W 2020 roku zgłosiliśmy nasze rozwiązanie do urzędu patentowego - dodaje profesor.

Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian SurowiecMateriały własne: Oliwia Myczkowska

Branża konserwatywna. "Nie są otwarci na innowacje"

Jego wnuczka Oliwia Myczkowska, mając wtedy lat 17, podjęła się stworzenia strategii rozwoju firmy i sprzedaży produktu.

- W 2023 roku oficjalnie założyliśmy spółkę i zaczęliśmy ją intensywnie rozwijać. W ramach programu NCBR otrzymaliśmy wsparcie mentora oraz grant na 300 tys. zł. Dzięki temu zakupiliśmy profesjonalny sprzęt do produkcji naszych urządzeń i przygotowaliśmy się do sprzedaży - wspomina nastolatka.

Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian SurowiecMateriały własne: Oliwia Myczkowska

Wylicza, że w fazie pilotażowej, od 2020 roku, sprzedali pół tysiąca urządzeń, a w pierwszym sezonie pszczelarskim w 2024 roku blisko 200. - Działamy w branży konserwatywnej. Pszczelarze w Polsce często pracują zgodnie z tradycjami i nie są otwarci na innowacje. W przypadku konieczności zwalczania pasożyta Varroa Destrutor szukali oni jednak lepszych rozwiązań. Często stosowanie specyfików chemicznych łączy się z szeregiem przykrych efektów ubocznych. Nasza metoda to alternatywa - zaznacza prezeska firmy.

"Wiek nie jest wyznacznikiem tego, czym możemy się zajmować"

Jak licealistka radzi sobie w biznesie? - Wiek nie jest wyznacznikiem tego, czym możemy się zajmować - odpowiada.

W działalność społeczną, gdzie uczyła się pracy zespołowej i marketingu, angażowała się mając 14 lat. Jest szczególnie dumna z inicjatywy No Pain in Your Brain, która działa na rzecz poprawy systemu ochrony zdrowia i edukowanie o zagadnieniach psychologicznych.

- Nasz zespół składa się z młodych ludzi z całego świata oraz doświadczonych psychologów. Prowadzimy warsztaty, webinary i działania rzecznicze miedzy innymi w komisjach do spraw zdrowia psychicznego, podczas wysłuchań publicznych i posiedzeń w Sejmie. Pojawiamy się w różnych miejscach na całym świecie z naszym mobilnym stoiskiem edukacyjnym. Podjęliśmy współpracę z Amnesty International, Rzeczniczką Praw Dziecka czy Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa. Jesteśmy częścią Porozumienia "Tak dla prewencji suicydalnej" - opisuje swoje zaangażowanie w edukacji w zakresie zdrowia psychicznego.

Oliwia Myczkowska wraca w naszej rozmowie do Bee Healthy Honey i mówi, że i tu mają listę osiągnięć, z których jest zadowolona. Start-up został laureatem programów TeenCrunch, ARYA Accelerate, Econverse Shark Thank, FoodTech.Ac i Young Incredibles Sebastiana Kulczyka. Zostali również zaproszeni do Kancelarii Prezydenta, gdzie mogli się przedstawić i opowiedzieć o swoim wynalazku Andrzejowi Dudzie.

Oliwia Myczkowska i Marian Surowiec na spotkaniu z Andrzejem DudąMateriały własne: Oliwia Myczkowska

- Znaleźliśmy się w rankingu najlepszych impactowych (mających wpływ - przyp. red) start-upów MyCompany. Zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie rankingu "50 najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie" według Brief.pl. Zostałam wyróżniona w rankingu Forbesa 30 przed 30, który pokazuje młodych Polaków, którzy podbijają świat. Stałam się jedną z młodszych przedsiębiorczyń w Polsce, co nie udałoby mi się bez dziadka, który dla mnie pierwszym autorytetem - podkreśla Oliwia Myczkowska.

"Spadła na nas lawina hejtu"

Z czego prof. Marian Surowiec i jego wnuczka nie są zadowoleni? - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - zaczyna opowiadać prof. Surowiec.

- Zdziwiłem się, jak jedna osoba za pośrednictwem środków masowego przekazu może wywołać tak wielkie nieporozumienie. Media społecznościowe pozwalają na wzbudzanie mowy nienawiści i podważanie nawet naukowego autorytetu..

Tłumaczy, że "po wielu sukcesach stali się poważnym graczem w branży pszczelarskiej, co przysporzyło im wielu zwolenników i klientów, ale i wroga".

- Kilka miesięcy temu osoba trzecia rozpoczęła rozpowszechniać nieprawdziwe informacje o nas i o urządzeniu. Z tego względu spółka podejmie dalsze kroki prawne. Dezinformacja niesie za sobą przykre skutki, bo zaczęliśmy dostawać groźby karalne dotyczące chęci odebrania nam życia lub spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Wywołało to u mnie poczucie zagrożenia. Sprawa ta została zgłoszona przez nas do odpowiednich służb. Policja i prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie - podkreśla prof. Marian Surowiec.

W sieci pojawiły się materiały wideo i wpisy, w których niektórzy internauci podważają skuteczność rozwiązania Bee Healthy Honey. "Kit, bajer, szmer" - napisał jeden z komentatorów. W innym wpisie czytamy, że: "niezły wynalazek do wyciągania kasy z naiwniaków" lub, że to "scam szkodzący pszczołom".

- Jesteśmy spokojni, bo mamy ponad pięć lat badań za sobą i licznych klientów, którzy potwierdzają bezpieczeństwo Varroa Stoppera dla pszczół i efektywność zwalczania warrozy przez to urządzenie. Cieszy nas to, że z sieci znikają już niektóre materiały z nieprawdziwymi informacjami o nas. Nie jest już dostępny film, który najbardziej nas oczerniał - komentuje sprawę Oliwia Myczkowska.

Albo za młodzi, albo za starzy

Nastolatka podkreśla, że hejt to niejedyny problem, z którym musieli się mierzyć. Założyciele firmy słyszeli, że są albo za młodzi, albo za starzy, aby tworzyć biznes.

- A my mimo że się różnimy, to umiemy ze sobą rozmawiać, tak otwarcie i empatycznie. Różnice między nami sprawiają, że musimy umieć dochodzić do porozumienia. Zaakceptować czyjąś rację bądź pójść na kompromis - zauważa szefowa firmy.

Mówi o kolejnej trudności. Wprowadzając na rynki nowe produkty muszą wypracowywać własne rozwiązania, podejmować decyzje na podstawie swoich obserwacji.

- Trzeba umieć rozmawiać, bo nie ma na ten biznes gotowego przepisu czy podręcznika, w którym zapisane byłoby jak rozwinąć produkt. No i początkowo ta praca opłaca się znacznie mniej niż praca na etacie - zaznacza.

Jest też kwestia ryzyka. - Raz mamy ogromne sukcesy, a następnie skomplikowane przeszkody. Bez względu na to, jak tylko zaczęłam się interesować biznesem, to starałam się przekuć nasz wynalazek w dobrze funkcjonujący start-up - zaznacza.

Kocha swojego dziadka, spędza z nim czas od wczesnego dzieciństwa. To on zaraził ją pasją do pszczół.

- Byłam pomocniczką w jego badaniach. Napędza mnie poczucie misji, podoba mi się swoboda jaką mamy i nasza pracowitość. Podoba mi się, że działamy razem - podkreśla Oliwia Myczkowska.

Czytaj też: Zdolni Polacy podbijają najlepsze uczelnie na świecie. "Wolałem zajmować się swoimi rzeczami i według swojego grafiku"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały własne: Oliwia Myczkowska

Pozostałe wiadomości

Donald Trump wysłał listy do Japonii i Korei Południowej z zapowiedzią wprowadzenia 25-procentowych ceł na import z tych krajów. Prezydent USA pokazał też listy w tej sprawie, które wysłał do Malezji, Kazachstanu, RPA, Laosu i Mjanmy. Lista krajów objętych cłami jest jednak dłuższa.

Donald Trump wysyła listy. Wyjaśnia powody decyzji

Donald Trump wysyła listy. Wyjaśnia powody decyzji

Źródło:
PAP, Reuters

Jeśli złoty umocni się wobec dolara bardziej niż frank szwajcarski, Polska może stać się 20. gospodarką świata - stwierdził doktor Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej. Podkreślił, że istotną rolę odegrają także demografia i rozwój innowacyjności nad Wisłą.

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Ekspert o słowach Donalda Tuska. "Wysokie prawdopodobieństwo"

Źródło:
PAP

Minister finansów USA Scott Bessent ogłosił, że w ciągu dwóch dni zostaną przedstawione nowe umowy handlowe z amerykańskimi partnerami. W środę upływa wyznaczony przez Waszyngton termin na ich wynegocjowanie.

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

"W ciągu najbliższych 48 godzin będziemy mieć kilka ogłoszeń"

Źródło:
PAP

Akcje Tesli spadają o ponad siedem procent. W sobotę szef producenta samochodów elektrycznych Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii. Polityczne zaangażowanie biznesmena budzi kontrowersje wśród części inwestorów.

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Kurs Tesli. Mocna reakcja po ogłoszeniu Elona Muska

Źródło:
PAP

Klarowne i zrozumiałe informacje, większa ochrona klientów i zakaz reklam, w których pożyczka pokazana jest jako sposób poprawy poziomu życia - to główne założenia projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Nowe regulacje mają dostosować prawo do unijnych dyrektyw.

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Zmiany w kredytach. Jest projekt

Źródło:
PAP

W ramach deregulacji strona społeczna zgłosiła 500 propozycji, powstało około 175 aktów prawnych, a prawie 20 ustaw zostało podpisanych przez prezydenta - przekazał na konferencji prasowej szef Inicjatywy SprawdzaMY, prezes InPostu Rafał Brzoska. Oto najważniejsze rzeczy, które udało się zrobić.

Deregulacja. To się udało zrobić

Deregulacja. To się udało zrobić

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Minister transportu Rosji Roman Starowojt został odwołany przez przywódcę kraju Władimira Putina bez podania przyczyny. Dziennik "Izwiestia" podał, że Starowojt został znaleziony martwy w mieście Odincowo w obwodzie moskiewskim. Zdaniem gazety polityk prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Media: odwołany przez Putina minister znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Chiny sprzeciwiają się używaniu ceł jako narzędzia nacisku - przekazała w poniedziałek rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning. To odpowiedź Pekinu na sformułowane przez prezydenta Donalda Trumpa ostrzeżenie, że USA będą podwyższać cła dla krajów sprzyjających BRICS.

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Groźby Trumpa. Jest reakcja Chin

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny postawił zarzuty organizatorowi wydarzeń artystycznych Live Nation, kwestionując regulaminy firmy. UOKiK wskazał w komunikacie, że chodzi o zakaz wnoszenia bagaży na organizowane przez firmę imprezy i obowiązkowe opłaty za zostawienie plecaków i torebek w depozycie.

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

"Kiedy torebka staje się bagażem". Prezes UOKiK postawił zarzuty

Źródło:
PAP

Czeska rafineria Litvinov wznowiła pracę po piątkowej awarii prądu - podał Unipetrol, który jest częścią grupy Orlen. 

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Czeska rafineria Orlenu wznawia działanie

Źródło:
PAP

Ponad osiem tysięcy gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło też metro i pociągi w południowej części stolicy Austrii. Służby zdołały już przywrócić dostawy energii elektrycznej do większości odbiorców.

Blackout w europejskiej stolicy

Blackout w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP