Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl
Pszczoły z kodami QR
Pszczoły z kodami QRPenn State/2025 Cable News Network All Rights Reserved
wideo 2/4
Pszczoły z kodami QRPenn State/2025 Cable News Network All Rights Reserved

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Ona jest 18-letnią licealistką z Katowic, a on - 77-letnim nauczycielem akademickim z Akademii Śląskiej. Dziadek i wnuczka założyli razem firmę.

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuje kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - rzuca na wstępie rozmowy z biznesową redakcją tvn24.pl prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey.

Mówi, że nauczył się od wnuczki tego, jak wchodzić w biznes. - Na czym polega marketing, że B2B to business to business, a B2C, to produkt biznesu dla klienta, konsumenta. Już teraz wiem, co te skróty oznaczają - cieszy się.

Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian SurowiecMateriały własne: Oliwia Myczkowska

Oliwia Myczkowska wtrąca, że jej dziadek jest analityczny, spokojny, wyważony. Nauczyła się od niego zachowawczości. Chociaż sama jest dynamiczną, jak mówi, artystyczną duszą.

- Wszystkie podejmowane przez nas decyzje są przemyślane. Staram się czerpać garściami z dziadka dorobku naukowego. Słyszałam o badaniach, z których wynika, że start-upy prowadzone przez starsze osoby utrzymują się na rynku dłużej, ale nie podejmują ryzykownych działań. Natomiast start-upy młodych ludzi, częściej ryzykują, ale różnie się to kończy. My łączymy doświadczenie z młodzieńczym spojrzeniem i statystyki nam sprzyjają - zauważa młoda przedsiębiorczyni.

Raport "Rynek akceleracji w Polsce" przygotowany przez Antal i Akces NCBR podaje, że w Polsce działa ponad 3,3 tys. start-upów. Większość z nich to młode firmy, które funkcjonują na rynku przez krótki czas. Niemal 20 proc. start-upów działa natomiast przez więcej niż pięć lat, a powyżej 10 lat funkcjonuje zaledwie 3 proc. firm.

Firmy skoncentrowane są głównie na działaniach związanych z nowymi technologiami. 39 proc. z nich skupia się na obszarze SaaS, co oznacza dostarczanie oprogramowania w formie usługi. Aplikacje internetowe stanowią pole działania dla 36 proc. spółek, podczas gdy 26 proc. koncentruje się na rozwiązaniach mobilnych. Hardware, czyli sprzęt, jest obszarem aktywności dla 17 proc. start-upów. Do tej ostatniej grupy należy Bee Healthy Honey.

Czytaj też: "Absurdalne i bez sensu. Cały świat to robi, dlaczego u nas nie można?"

"Metoda jest nowa, ma swoją specyfikę"

Prof. Marian Surowiec na co dzień prowadzi zajęcia z biofizyki na kierunku lekarskim w Akademii Śląskiej. Tam jednym z wiodących tematów jest oddziaływanie ultradźwięków na organizmy żywe. Pszczelarstwem i pszczelnictwem zajmuje się od 10 lat. Sześć lat temu zaczął prowadzić badania na własnej pasiece.

- Wyniki naszych badań na konferencjach naukowych przyjmowane są z zaciekawieniem. Metoda jest nowa, ma swoją specyfikę, bo działa powoli, ale skutecznie - zastrzega profesor.

Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian SurowiecMateriały własne: Oliwia Myczkowska

Na czym polega to rozwiązanie? Pasożyty Varroa Destructor wywołują chorobę, która się nazywa warrozą. Pasożyty dostają się do ula między innymi przez inwazję. W ciągu jednego dnia rodzina pszczela może przynieść 500 sztuk pasożytów.

- Standardowo pszczoły leczone są chemią, która zabija pasożyty, ale również wpływa na pszczoły, a później na produkowany przez nie miód. Dlatego zależało nam na tym, aby stworzyć taką metodę walki z pasożytami, aby do ula nie przedostawały się żadne chemiczne substancje - tłumaczy prof. Surowiec.

Jak dodaje, stworzone przez nich urządzenie Varroa Stopper wytwarza fale ultradźwiękowe, stymuluje pszczoły do zachowań obronnych i higienicznych, co sprawia, że pasożyty mają utrudniony rozwój. - Ultradźwięki wprawiają w wibracje części anatomiczne pasożyta. Wtedy ma zaburzoną orientację, nie jest w stanie się odżywiać oraz poprawnie przyczepiać się do pszczół - precyzuje prof. Marian Surowiec.

- Wygrałem kiedyś konkurs na stypendium doktoranckie w Durham University w Anglii. Pracowałem wtedy nad kryształami półprzewodnikowymi, rozciągałem je i miałem za zadanie wywiercić w nich otwory. Nie dało się tego zrobić wiertarką, ponieważ się kruszyły. Wykorzystywałem wiertarkę ultradźwiękową. Pamiętając o tym doświadczeniu, zacząłem drążyć w literaturze i szukać informacji o próbach wykorzystania ultradźwięków do zwalczania warrozy - wspomina naukowiec.

Podkreśla, że takie próby były podejmowane, ale jego zdaniem zabrakło konsekwencji i systematyczności w badaniach.

- Ja to robię i jestem bardzo usatysfakcjonowany. W 2020 roku zgłosiliśmy nasze rozwiązanie do urzędu patentowego - dodaje profesor.

Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian SurowiecMateriały własne: Oliwia Myczkowska

Branża konserwatywna. "Nie są otwarci na innowacje"

Jego wnuczka Oliwia Myczkowska, mając wtedy lat 17, podjęła się stworzenia strategii rozwoju firmy i sprzedaży produktu.

- W 2023 roku oficjalnie założyliśmy spółkę i zaczęliśmy ją intensywnie rozwijać. W ramach programu NCBR otrzymaliśmy wsparcie mentora oraz grant na 300 tys. zł. Dzięki temu zakupiliśmy profesjonalny sprzęt do produkcji naszych urządzeń i przygotowaliśmy się do sprzedaży - wspomina nastolatka.

Oliwia Myczkowska i jej dziadek, prof. dr hab. Marian SurowiecMateriały własne: Oliwia Myczkowska

Wylicza, że w fazie pilotażowej, od 2020 roku, sprzedali pół tysiąca urządzeń, a w pierwszym sezonie pszczelarskim w 2024 roku blisko 200. - Działamy w branży konserwatywnej. Pszczelarze w Polsce często pracują zgodnie z tradycjami i nie są otwarci na innowacje. W przypadku konieczności zwalczania pasożyta Varroa Destrutor szukali oni jednak lepszych rozwiązań. Często stosowanie specyfików chemicznych łączy się z szeregiem przykrych efektów ubocznych. Nasza metoda to alternatywa - zaznacza prezeska firmy.

"Wiek nie jest wyznacznikiem tego, czym możemy się zajmować"

Jak licealistka radzi sobie w biznesie? - Wiek nie jest wyznacznikiem tego, czym możemy się zajmować - odpowiada.

W działalność społeczną, gdzie uczyła się pracy zespołowej i marketingu, angażowała się mając 14 lat. Jest szczególnie dumna z inicjatywy No Pain in Your Brain, która działa na rzecz poprawy systemu ochrony zdrowia i edukowanie o zagadnieniach psychologicznych.

- Nasz zespół składa się z młodych ludzi z całego świata oraz doświadczonych psychologów. Prowadzimy warsztaty, webinary i działania rzecznicze miedzy innymi w komisjach do spraw zdrowia psychicznego, podczas wysłuchań publicznych i posiedzeń w Sejmie. Pojawiamy się w różnych miejscach na całym świecie z naszym mobilnym stoiskiem edukacyjnym. Podjęliśmy współpracę z Amnesty International, Rzeczniczką Praw Dziecka czy Instytutem Cyfrowego Obywatelstwa. Jesteśmy częścią Porozumienia "Tak dla prewencji suicydalnej" - opisuje swoje zaangażowanie w edukacji w zakresie zdrowia psychicznego.

Oliwia Myczkowska wraca w naszej rozmowie do Bee Healthy Honey i mówi, że i tu mają listę osiągnięć, z których jest zadowolona. Start-up został laureatem programów TeenCrunch, ARYA Accelerate, Econverse Shark Thank, FoodTech.Ac i Young Incredibles Sebastiana Kulczyka. Zostali również zaproszeni do Kancelarii Prezydenta, gdzie mogli się przedstawić i opowiedzieć o swoim wynalazku Andrzejowi Dudzie.

Oliwia Myczkowska i Marian Surowiec na spotkaniu z Andrzejem DudąMateriały własne: Oliwia Myczkowska

- Znaleźliśmy się w rankingu najlepszych impactowych (mających wpływ - przyp. red) start-upów MyCompany. Zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie rankingu "50 najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie" według Brief.pl. Zostałam wyróżniona w rankingu Forbesa 30 przed 30, który pokazuje młodych Polaków, którzy podbijają świat. Stałam się jedną z młodszych przedsiębiorczyń w Polsce, co nie udałoby mi się bez dziadka, który dla mnie pierwszym autorytetem - podkreśla Oliwia Myczkowska.

"Spadła na nas lawina hejtu"

Z czego prof. Marian Surowiec i jego wnuczka nie są zadowoleni? - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - zaczyna opowiadać prof. Surowiec.

- Zdziwiłem się, jak jedna osoba za pośrednictwem środków masowego przekazu może wywołać tak wielkie nieporozumienie. Media społecznościowe pozwalają na wzbudzanie mowy nienawiści i podważanie nawet naukowego autorytetu..

Tłumaczy, że "po wielu sukcesach stali się poważnym graczem w branży pszczelarskiej, co przysporzyło im wielu zwolenników i klientów, ale i wroga".

- Kilka miesięcy temu osoba trzecia rozpoczęła rozpowszechniać nieprawdziwe informacje o nas i o urządzeniu. Z tego względu spółka podejmie dalsze kroki prawne. Dezinformacja niesie za sobą przykre skutki, bo zaczęliśmy dostawać groźby karalne dotyczące chęci odebrania nam życia lub spowodowania uszczerbku na zdrowiu. Wywołało to u mnie poczucie zagrożenia. Sprawa ta została zgłoszona przez nas do odpowiednich służb. Policja i prokuratura wszczęła postępowanie w tej sprawie - podkreśla prof. Marian Surowiec.

W sieci pojawiły się materiały wideo i wpisy, w których niektórzy internauci podważają skuteczność rozwiązania Bee Healthy Honey. "Kit, bajer, szmer" - napisał jeden z komentatorów. W innym wpisie czytamy, że: "niezły wynalazek do wyciągania kasy z naiwniaków" lub, że to "scam szkodzący pszczołom".

- Jesteśmy spokojni, bo mamy ponad pięć lat badań za sobą i licznych klientów, którzy potwierdzają bezpieczeństwo Varroa Stoppera dla pszczół i efektywność zwalczania warrozy przez to urządzenie. Cieszy nas to, że z sieci znikają już niektóre materiały z nieprawdziwymi informacjami o nas. Nie jest już dostępny film, który najbardziej nas oczerniał - komentuje sprawę Oliwia Myczkowska.

Albo za młodzi, albo za starzy

Nastolatka podkreśla, że hejt to niejedyny problem, z którym musieli się mierzyć. Założyciele firmy słyszeli, że są albo za młodzi, albo za starzy, aby tworzyć biznes.

- A my mimo że się różnimy, to umiemy ze sobą rozmawiać, tak otwarcie i empatycznie. Różnice między nami sprawiają, że musimy umieć dochodzić do porozumienia. Zaakceptować czyjąś rację bądź pójść na kompromis - zauważa szefowa firmy.

Mówi o kolejnej trudności. Wprowadzając na rynki nowe produkty muszą wypracowywać własne rozwiązania, podejmować decyzje na podstawie swoich obserwacji.

- Trzeba umieć rozmawiać, bo nie ma na ten biznes gotowego przepisu czy podręcznika, w którym zapisane byłoby jak rozwinąć produkt. No i początkowo ta praca opłaca się znacznie mniej niż praca na etacie - zaznacza.

Jest też kwestia ryzyka. - Raz mamy ogromne sukcesy, a następnie skomplikowane przeszkody. Bez względu na to, jak tylko zaczęłam się interesować biznesem, to starałam się przekuć nasz wynalazek w dobrze funkcjonujący start-up - zaznacza.

Kocha swojego dziadka, spędza z nim czas od wczesnego dzieciństwa. To on zaraził ją pasją do pszczół.

- Byłam pomocniczką w jego badaniach. Napędza mnie poczucie misji, podoba mi się swoboda jaką mamy i nasza pracowitość. Podoba mi się, że działamy razem - podkreśla Oliwia Myczkowska.

Czytaj też: Zdolni Polacy podbijają najlepsze uczelnie na świecie. "Wolałem zajmować się swoimi rzeczami i według swojego grafiku"

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały własne: Oliwia Myczkowska

Pozostałe wiadomości

Reputacja najważniejszych firm należących do Elona Muska spadła ze szczytu rankingu na sam dół - wykazał sondaż firmy Harris Poll, który we wtorek cytuje portal Axios. Tesla, która była na 8. miejscu w 2021 roku, zajmuje obecnie 95. pozycję.

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Ze szczytu na sam dół. Musk ma problem

Źródło:
PAP

Projekt noweli o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trafi do Sejmu w czerwcu - przekazał wicedyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji Marcin Wysocki. Podkreślił, że zmiana jest pilna i priorytetowa.

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

"Projekt ma charakter pilny i priorytetowy"

Źródło:
PAP

Rząd przyjął cztery projekty z pakietu deregulacyjnego - podała kancelaria premiera. Nowe rozwiązania dotyczą między innymi podatku od spadków i darowizn, podatku dochodowego, a także prawa bankowego.

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Zmiany w podatkach. Rada Ministrów zdecydowała

Źródło:
PAP

Mechanizm zezwalający na bezcłowy import towarów z Ukrainy przestanie obowiązywać na początku czerwca - przekazał premier Donald Tusk. Dodał, że znów będą obowiązywać regulacje sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Donald Tusk: wracamy do sytuacji sprzed wojny, jeśli chodzi o regulacje na granicy

Źródło:
PAP

Bruksela planuje nałożenie podatku na małe paczki spoza Unii Europejskiej (UE), głównie z Chin. Ma to ograniczyć import za pośrednictwem tamtejszych detalicznych sklepów online, takich jak Temu czy Shein - poinformował "Financial Times".

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Media: nowy podatek uderzy w Temu i Shein

Źródło:
PAP

- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

"Chcielibyśmy te firmy przybliżać szerokiemu gronu"

Źródło:
tvn24.pl

- Osiemset tysięcy dzieci w wieku szkolnym potrzebuje fachowego dostępu do opieki psychiatrycznej i psychologicznej. To jest populacja drugiego miasta w Polsce - Krakowa. Ta skala potrzeb jest ogromna - podkreśliła Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Prezeska Fundacji TVN: to jest ogromnie ważny temat

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2026 roku informacja o emeryturze będzie dostępna w aplikacji mObywatel - wynika z projektu przyjętego przez rząd. Dokument zakłada likwidację Centralnej Informacji Emerytalnej z powodu wysokich kosztów i niepewnej skuteczności.

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

"Informacja o naszej emeryturze". Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

Wypłata 14. emerytury w 2025 roku została zaplanowana na wrzesień - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad projektem rozporządzenia, które formalnie określi termin przekazania dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Wiadomo, kiedy wypłata

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od wtorku maszyniści nie muszą już podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w rogatki lub sygnalizację świetlno-dźwiękową. To efekt nowelizacji rozporządzenia podpisanej przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka. Zmiana ma ograniczyć hałas w rejonach zamieszkałych i poprawić komfort życia mieszkańców.

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Od dziś zmiany na przejazdach kolejowych

Źródło:
tvn24.pl

Niższy limit ceny za ropę z Rosji, wsparcie ukraińskiego przemysłu i cios w rosyjską "flotę cieni" - to zaproponował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w Brukseli. Wskazał w ten sposób, co jeszcze może zrobić Unia Europejska.

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Sikorski: powinniśmy być nie gorsi

Źródło:
PAP

Unia Europejska zatwierdziła 17. pakiet sankcji na Rosję, obejmujący blisko 200 statków z rosyjskiej "floty cieni" - poinformowała we wtorek szefowa dyplomacji UE Kaja Kallas. Powtórzyła, że trwają prace nad kolejnymi sankcjami.

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Nowe sankcje na Rosję. Jest zielone światło

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W pierwszym kwartale 2025 roku ponad 14 tysięcy odbiorców energii elektrycznej zmieniło swojego sprzedawcę prądu. Z danych opublikowanych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) wynika także, że w ponad 8 tysiącach przypadków były to gospodarstwa domowe.

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Zmiany sprzedawcy prądu. Skorzystały tysiące gospodarstw

Źródło:
PAP

Złoty we wtorek odrobił większość strat po weekendzie i jego kurs zszedł do 4,25 względem euro. Jednak zdaniem analityków, przestrzeń do dalszego umacniania jest niewielka, a na znaczeniu zyskają globalne czynniki wpływu. 

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

"Bez paniki". Co się dzieje ze złotym?

Źródło:
PAP

Rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu rekompensatami dla poszkodowanych weteranów - zapowiedział premier Donald Tusk. - Po powrocie do kraju otrzymują oczywiście rentę, kiedy nie są zdolni do służby, ale już odszkodowanie, inne środki do życia - to już bardzo długa droga sądowa, procesowanie się z instytucjami państwa, często kończące się niczym z punktu widzenia weterana - stwierdził premier.

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Sześć tysięcy złotych za każdy procent utraty zdrowia. Tusk: podjęliśmy decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych znalazła się w gronie najlepiej radzących sobie rynków na świecie - pisze "Financial Times". Jak podaje dziennik, od początku roku indeks WIG zyskał 28,6 procent, wyprzedzając inne rosnące giełdy zagraniczne. Dla porównania, amerykański S&P 500 wzrósł w tym samym okresie jedynie o około 1 procent.

Wojna handlowa Trumpa pomogła polskiej giełdzie. "Odporna w tych niespokojnych czasach"

Wojna handlowa Trumpa pomogła polskiej giełdzie. "Odporna w tych niespokojnych czasach"

Źródło:
tvn24.pl

Pełne skutki taryf, które wprowadził Donald Trump, nie są jeszcze odczuwalne, a rynki wykazują "nadzwyczajną dawkę samozadowolenia" w obliczu tego i innych zagrożeń - stwierdził Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase, którego cytuje CNN.

Prezes wielkiego banku ostrzega. "Nadzwyczajna dawka samozadowolenia"

Prezes wielkiego banku ostrzega. "Nadzwyczajna dawka samozadowolenia"

Źródło:
CNN

W Niemczech narastają apele o powołanie komisji śledczej Bundestagu w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem dziennika "Sueddeutsche Zeitung", poparcie dla tego projektu było jedną z największych pomyłek w historii niemieckiej polityki zagranicznej. Gazeta wzywa do przeprowadzenia parlamentarnego dochodzenia, podobnie jak przedstawiciele opozycji.

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

"Jedna z największych pomyłek w historii". Chcą komisji śledczej

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kwasu chlebowego. W kilku partiach produktu oznakowanego jako bezglutenowy wykryto gluten, co u niektórych osób może wywołać reakcje alergiczne.

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Partie produktu wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie paliw pozostają niestabilne po dwóch dniach wzrostów. Inwestorzy dostrzegają sygnały, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wycofuje się z dotychczasowych działań na rzecz zakończenia wojny w Ukrainie. Dodatkowo, według maklerów, Iran nie zamierza łatwo rezygnować ze swoich ambicji nuklearnych, co również wpływa na nastroje na rynku.

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Niepewność na rynku. Inwestorzy analizują sygnały z USA i Iranu

Źródło:
PAP

Wietnamskie władze aresztowały byłą miss i influencerkę Nguyen Thuc Thuy Tien pod zarzutem oszustwa konsumenckiego. Promowany przez nią w mediach społecznościowych suplement w postaci żelków miał być bogaty w błonnik, jednak badania wykazały jego śladową zawartość. W produkcie stwierdzono natomiast wysokie stężenie substancji stosowanej między innymi w środkach przeczyszczających.

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Była miss aresztowana za reklamowanie fałszywego suplementu

Źródło:
BBC

Administracja Donalda Trumpa podjęła decyzję, że nie wypłaci Uniwersytetowi Harvarda 60 milionów dolarów grantów. Zdaniem Departamentu Zdrowia uczelnia nie podjęła działań przeciw antysemityzmowi i dyskryminacji etnicznej na kampusie.

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Kolejne uderzenie administracji Trumpa w znaną uczelnię

Źródło:
PAP

Krajowa Unia Konsumentów we Włoszech zaapelowała o wprowadzenie przepisów regulujących napływ turystów na Capri. Organizacja zwraca uwagę, że nadmierny ruch turystyczny prowadzi do poważnych utrudnień i negatywnie wpływa na życie mieszkańców wyspy.

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Tłumy blokują włoską wyspę. Jest apel

Źródło:
PAP

W związku z cłami w Ameryce rośnie liczba zamówień u małych i średnich producentów - pisze "Wall Street Journal". Dziennik podkreśla jednak, że firmy mają duży problem ze znalezieniem pracowników, co stawia pod znakiem zapytania realizację zapowiedzi Donalda Trumpa dotyczących powrotu fabryk i miejsc pracy do USA. Liczba wakatów w zakładach produkcyjnych sięga obecnie ponad pół miliona.

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Setki tysięcy wakatów. "Czy ktoś podejmie pracę?"

Źródło:
PAP

Hiszpania nakazała platformie Airbnb usunięcie ponad 65 tysięcy ofert wynajmu wakacyjnego, które naruszały obowiązujące przepisy - podaje Reuters. To część szeroko zakrojonych działań wymierzonych w sektor najmu krótkoterminowego, który jest obwiniany o pogłębianie kryzysu mieszkaniowego w kraju.

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

"Dość wymówek". Rząd reaguje, oferty mają zniknąć z sieci

Źródło:
tvn24.pl

Obniżka podatków, podniesienie drugiego progu podatkowego, duże fundusze inwestycyjne czy zmiany w popularnych świadczeniach - to miedzy innymi proponują kandydaci na prezydenta, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów. Przypominamy, jakie gospodarcze obietnice złożyli Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Gospodarcze obietnice Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacje TVN24 i TVN, należące do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, były w trakcie ogłaszania sondażowych wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich najchętniej oglądanymi w Polsce. W grupie widzów powyżej czwartego roku życia odnotowały łącznie prawie 22 procent udziału w rynku - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Rewelacyjne wyniki osiągnął także portal tvn24.pl.

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Rewelacyjne wyniki TVN24, TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl