Wybory prezydenckie odbędą się w najbliższą niedzielę. Polacy będą mogli zagłosować na jednego z trzynastu zarejestrowanych kandydatów. Przypominamy ich sylwetki.
- Kandydaci w wyborach prezydenckich to: Artur Bartoszewicz, Magdalena Biejat, Grzegorz Braun, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Maciej Maciak, Sławomir Mentzen, Karol Nawrocki, Joanna Senyszyn, Krzysztof Stanowski, Rafał Trzaskowski, Marek Woch i Adrian Zandberg.
- Więcej o wyborach prezydenckich przeczytasz w specjalnym serwisie wyborczym tvn24.pl.
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja, a ewentualna druga tura 1 czerwca. W pierwszej turze o urząd prezydenta ubiega się 13 kandydatów. Wszyscy zaprezentowali się m.in. podczas ostatniej debaty prezydenckiej 12 maja. W serwisie wyborczym tvn24.pl przygotowaliśmy sylwetki każdego z kandydatów. Można je znaleźć tutaj.
Kandydaci w wyborach prezydenckich
Artur Bartoszewicz. Ma 51 lat i jest ekonomistą ze Szkoły Głównej Handlowej. Mimo braku politycznego doświadczenia deklaruje, że zaledwie w kilka tygodni zebrał 250 tys. podpisów poparcia. W przeszłości był m.in. członkiem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także społecznym doradcą ministrów zdrowia: prof. Zbigniewa Religi i prof. Mariana Zembali.
Artur Bartoszewicz chce "odbudowy imperium RP" i bonu "piękna matka"
Magdalena Biejat. Przez wiele lat była związana z partią Razem, ale odeszła z niej w październiku zeszłego roku. W wyborach startuje z poparciem Lewicy. Obecnie jest wicemarszkałkinią Senatu. W 2024 roku startowała w wyborach na prezydenta Warszawy i zdobyła 12,86 proc. głosów.
Głośny polityczny rozwód i tęczowa flaga. Kim jest Magdalena Biejat
Grzegorz Braun. Kontrowersyjny polityk ubiega się o prezydenturę już po raz drugi. Jest prezesem założonej przez siebie partii, Konfederacji Korony Polskiej, obecnie jest europosłem wybranym z list Konfederacji. Słynie ze skrajnie prawicowych, antyeuropejskich i antyukraińskich poglądów. Na koncie ma różne agresywne zachowania, jak np. zgaszenie świec chanukowych gaśnicą w Sejmie.
Skrajne poglądy, agresywne zachowania. Kim jest Grzegorz Braun
Szymon Hołownia. Obecny marszałek Sejmu i przewodniczący Polski 2050 kandyduje z poparciem Trzeciej Drogi. W wyborach prezydenckich z 2020 roku osiągnął 13 proc. poparcia. Przez wiele lat był dziennikarzem i prezenterem, jest autorem ponad 20 książek i zdobywcą nagród.
Skromny maturzysta, niedoszły zakonnik, rotacyjny marszałek. Kim jest Szymon Hołownia
Marek Jakubiak. Ma 66 lat. Zanim wszedł do polityki w 2015 roku, znany był jako producent piw regionalnych. W swoim programie postuluje m.in. wprowadzenie systemu prezydenckiego oraz podwyższenie kwoty wolnej do 12-krotności płacy minimalnej. Obecnie jest posłem wybranym z list PiS, z ramienia Kukiz'15, a w 2024 roku stanął na czele koła Wolni Republikanie.
Mówi o sobie, że jest polskim Trumpem. Kim jest Marek Jakubiak?
Maciej Maciak. Jest z Włocławka, prowadzi swój kanał na YouTube. Zrobiło się o nim głośno po występie w debacie prezydenckiej w Końskich. Według ekspertów Maciak powtarza rosyjską propagandę.
Kim jest Maciej Maciak? "Czysty rosyjski przekaz dezinformacyjny"
Sławomir Mentzen. Jest jednym z liderów Konfederacji. Cieszy się dużą popularnością w internecie. Zrobiło się o nim głośno, gdy powiedział o "piątce Konfederacji" - "nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej", mówił. Potem, kiedy przypominano mu tę wypowiedź, kluczył i przekonywał, że została wyrwana z kontekstu. W obecnej kampanii prezydenckiej jako pierwszy rozpoczął objazd Polski.
"Algorytmy go kochają", ale czy to wystarczy? O co gra Mentzen
Karol Nawrocki. To obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej, którego Prawo i Sprawiedliwość wystawiło w wyborach jako "kandydata obywatelskiego". W kampanii wielokrotnie wracał już temat jego kłopotliwych znajomości z przeszłości, a w ostatniej fazie kampanii problemem jego i sztabu stała się sprawa przejęcia mieszkania od emeryta, pana Jerzego.
Kim jest Karol Nawrocki? Boks, historia i niebezpieczne związki
Joanna Senyszyn. Przyznała, że startuje w tych wyborach po to, by mieć na kogo głosować. Przez lata była związana z SLD, w 2021 roku odeszła z partii w proteście przeciwko decyzjom Włodzimierza Czarzastego. Po swoich występach w debatach prezydenckich zyskała znaczną popularność w mediach społecznościowych, gdzie się aktywnie udziela.
Matka wszystkich memów. Co trzeba wiedzieć o Joannie Senyszyn
Krzysztof Stanowski. To dziennikarz, który przez lata zajmował się głównie sportem, a w ostatnich latach komentuje przede wszystkim bieżące sprawy społeczno-polityczne. Otwarcie apelował, by na niego nie głosować.
"Chwyt marketingowy" i "niesmaczny eksperyment". Po co Stanowskiemu wybory?
Rafał Trzaskowski. W 2020 roku minimalnie przegrał walkę o prezydenturę z Andrzejem Dudą. Obecnie jest prezydentem Warszawy - już drugą kadencję, w przeszłości był m.in. europosłem i ministrem administracji i cyfryzacji. Jest liderem przedwyborczych sondaży.
Nie "bonjour", a déjà vu. Najdłuższe pięć lat w życiu Trzaskowskiego
Marek Woch. Jest kandydatem Bezpartyjnych Samorządowców. Opowiada się za zmianą systemu politycznego i zwiększeniem roli prezydenta. Dotychczas jego starty w wyborach na różnym szczeblu nie przyniosły mu sukcesów.
Kim jest kandydat na prezydenta Marek Woch
Adrian Zandberg. Jest współtwórcą partii Razem i kandydatem tej partii na prezydenta. Jest posłem na Sejm od 2019 roku, choć popularność osiągnął dużo wcześniej. W dzieciństwie mieszkał w Danii, a za sprawą wzrostu nazywany bywa "Potężnym Duńczykiem".
W dzieciństwie rola w serialu, dziś "Potężny Duńczyk". Kim jest Adrian Zandberg
Autorka/Autor: pb//am
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP