Poparcie prezesa nie było gwarantem sukcesu

Źródło:
tvn24.pl
Gosiewska: pierwsze wyniki sondażowe nie odpowiadają realnym wynikom, które osiągamy
Gosiewska: pierwsze wyniki sondażowe nie odpowiadają realnym wynikom, które osiągamy TVN24
wideo 2/4
Gosiewska: pierwsze wyniki sondażowe nie odpowiadają realnym wynikom, które osiągamy TVN24

Jacek Kurski, prof. Karol Karski, Joanna Lichocka, Anna Fotyga, Ryszard Czarnecki i Jacek Saryusz-Wolski. Co łączy te nazwiska? Wszyscy ubiegali się o fotel w europarlamencie, wszystkich - bez wyjątku - w czasie kampanii osobiście wsparł Jarosław Kaczyński i wszyscy przegrali walkę o mandat. Z wyników mogą za to cieszyć się "jedynki" Prawa i Sprawiedliwości - Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik i Daniel Obajtek.

Profesor Karol Karski, "dwójka" Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do europarlamentu na Podlasiu dostał największe możliwe wsparcie w ramach swojego ugrupowania. Na zamku w Niedzicy stanął obok niego prezes Jarosław Kaczyński i zachęcał do głosowania na kandydata. Według wyników late poll (z uwzględnieniem 90 proc. głosów przeliczonych przez PKW) przygotowanych przez Ipsos - bez powodzenia. Według sondażowni, kandydat musi zapomnieć o mandacie europosła. Nie jest jednak jedyną osobą, której wsparcia ze strony Jarosława Kaczyńskiego nie udało się przekuć w sukces.

Zadowolony po niedzielnym głosowaniu nie może być też weteran europarlamentu, Jacek Saryusz-Wolski. Polityk startował z drugiego miejsca na liście PiS na Lubelszczyźnie. W Parlamencie Europejskim zasiadał nieprzerwanie od pierwszej "polskiej" kadencji w 2004 roku - aż do teraz.

Przed porażką nie uchroniły go ciepłe słowa wypowiedziane przez Jarosława Kaczyńskiego podczas konwencji PiS w Warszawie: - Jacek Saryusz-Wolski jest naszym kandydatem na komisarza w Unii Europejskiej; jest kompetentnym człowiekiem, ma bardzo silny charakter i mocny temperament - przekonywał prezes. Jak wynika z wyników sondażowych - bez skutku.

Joanna Lichocka też poza europarlamentem

Prezes Jarosław Kaczyński zaangażował się też aktywnie w kampanię Joanny Lichockiej. Były premier zachwalał w Sieradzu kandydatkę, która - jak zaznaczał - jest "godna zaufania":

- Tam (w Parlamencie Europejskim - red.) potrzeba ludzi walki, ludzi konsekwentnych, ludzi, którzy przez wiele lat już reprezentują ten sam kurs. Tak najogólniej mówiąc kurs propolski - mówił prezes PiS, a chwilę potem fotografował się z kandydatką - trzymając przy tym jej plakat wyborczy w rękach.

Tu też wsparcie partii nie pomogło - sondażownia Ipsos nie daje kandydatce startującej z 6 okręgu wyborczego (obejmującego woj. łódzkie) szans na wyborczy sukces.

Plakietka bez mocy

Ryszard Czarnecki też był wspierany przez szefa Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński podczas kampanii pokazał się z plakietką "popieram Czarneckiego". Głosów wyborców do zdobycia mandatu - zdaniem wyników late poll - zabrakło.

- Trzeba zastanowić się, czemu jest taki wynik, a nie inny. Czemu nie wygraliśmy, chociaż na to liczyliśmy - mówił wyraźnie rozczarowany Ryszard Czarnecki w sztabie Prawa i Sprawiedliwości po zakończeniu wyborów.

Jarosław Kaczyński wspierał też Annę Zalewską i Anne Fotygę. Na kilkadziesiąt godzin przed ciszą wyborczą zachęcał do poparcia obu kandydatek:

- Chciałbym szczególnie podnieść kwalifikacje, energię, odwagę tych pań, które mają piękne imię - mówił prezes PiS. Według sondażu late poll Ipsos, Anna Zalewska zdobyła mandat (na Dolnym Śląsku), ale Anna Fotyga (na Pomorzu) - już nie.

Podobnie zresztą, jak w przypadku Jacka Kurskiego, który o mandat ubiegał się z drugiego miejsca na mazowieckiej liście partii.

- Wiem, że jednym Telewizja Polska się podobała, a innym nie, ale nikt nie zaprzeczy, że miała ogromne znaczenie w naszych zwycięstwach - mówił prezes partii podczas wyborczego spotkania z mieszkańcami Klwatki Królewskiej.

O ile jednak - jak wynika z sondażowych wyników - Jacek Kurski i prowadzona przez niego telewizja przyczyniła się do sukcesów partii, to wsparcie prezesa Kaczyńskiego już takiego efektu nie przyniosło. Ostatecznie polityk i były szef TVP - według sondażu late poll - o mandacie europosła musiał zapomnieć.

"Niepokorni" wyborcy PiS i Konfederacji. Odrzucili niektóre "jedynki"

Nie zawsze był "pocałunek śmierci"

Trzeba jednak oddać, że nie zawsze wsparcie prezesa Prawa i Sprawiedliwości oznaczało wyborcze fiasko.

- Są ludzie niepowtarzalni, a Małgorzata Gosiewska do nich należy - mówił w spocie wyborczym kandydatki PiS-u Jarosław Kaczyński. Zapewniał na nagraniu, że osobiście wesprze "jedynkę" partii w okręgu warszawskim.

Czy pomogło? Prawdopodobnie tak. Według Ipsos, obecna parlamentarzystka PiS ma szansę dostać się do europarlamentu.

Jarosław Kaczyński podczas kampanii wyraził też poparcie między innymi dla Adama Bielana i Beaty Szydło. Oboje mogą już świętować wybroczy sukces.

W europarlamencie znajdzie się też miejsce dla Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i Daniela Obajtka. Wszyscy dostali "jedynki" na listach partii, co bez zgody prezesa nie mogłoby mieć miejsca. Odpowiednio w okręgu 8 (woj. lubuskie), 3 (woj. podlaskie i woj. warmińsko‑mazurskie) oraz okręgu numer 9 (woj. podkarpackie).

Prezydent też nie zawsze pomógł

"Jedynką" Prawa i Sprawiedliwości w Wielkopolsce był Wojciech Kolarski. Jego - jak zwrócił uwagę Kamil Dziubka z "Onetu" - wspierał z kolei prezydent Andrzej Duda. Według Ipsos - z podobnym rezultatem, jak Jarosław Kaczyński wspierał Jacka Kurskiego, Joannę Lichocką czy Małgorzatę Gosiewską.

"PAD (Prezydent Andrzej Duda - red.) położył cały swój autorytet na szali w trakcie kampanii Wojciecha Kolarskiego. Był co najmniej 4 razy w Wielkopolsce w ciągu miesiąca, pokazywał się z nim na bilbordach i na spotkaniach, pojechał nawet zagłosować do Ostrowa Wielkopolskiego. Wszystko jak krew w piach" - napisał dziennikarz.

Autorka/Autor:bż/i

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Joe Biden wydał w niedzielę oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Wierzę, że jest to w najlepszym interesie mojej partii i kraju" - napisał.

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden wydał w niedzielę oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Wierzę, że jest to w najlepszym interesie mojej partii i kraju" - napisał.

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump skomentował rezygnację Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego i przekazanie poparcia dla swojej wiceprezydentki Kamali Harris. Zdaniem Trumpa, łatwiej będzie mu wygrać z nią niż z Bidenem.

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Kamala Harris jest drugą osobą w Stanach Zjednoczonych. Teraz ma szansę zastąpić Joe Bidena w Białym Domu. - Jest mądra, twarda, ma doświadczenie. Jest też sprawdzoną bojowniczką o ducha tego kraju, o klasę średnią. Wie, jak rządzić i wie, jak sprostać trudnym wyzwaniom - mówił o swojej kampanijnej towarzyszce Joe Biden.

"Historia Kamali Harris to historia Ameryki". Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu

"Historia Kamali Harris to historia Ameryki". Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, The Economic Times, tvn24.pl, PAP

Ciało 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął na Teneryfie, zostało odnalezione po blisko miesiącu intensywnych poszukiwań. Okazuje się, że zwłoki znajdowały się na terenie, który był już wcześniej przeczesywany przez policję i ekipy wolontariuszy. "Czy nieświadomie przegapiono je, kiedy pierwszy raz je mijano?" - zastanawia się BBC. I stawia kluczowe pytanie: dlaczego odnalezienie nastolatka zajęło aż 29 dni?

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni 

Źródło:
BBC

Ciało 21-letniej argentyńskiej influencerki Cataliny Gutierrez zostało znalezione w środę wieczorem na jednym z parkingów w mieście Cordoba. Do zabójstwa przyznał się jej kolega ze studiów, którzy powiedział, że kobieta była "miłością jego życia".

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Źródło:
"Daily Mail"

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Nurkowie w Kijowie szukają w Dnieprze dziewczyny, która wpadła w sobotę do wody po tym, jak pękła lina tyrolki umieszczonej nad rzeką.

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Napisy nawołujące do zabicia Donalda Tuska i Adama Bodnara zostały wykonane na popularnej ścieżce pieszo-rowerowej w Kaliszu - poinformowała w niedzielę policja, która pod nadzorem prokuratury wszczęła czynności wyjaśniające.

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

Źródło:
PAP

67-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego został zatrzymany w związku z postrzeleniem mężczyzny. Do zdarzenia doszło podczas rodzinnej imprezy. Prokuratura podkreśla, że pod uwagę brane są różne wersje zdarzenia.

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

Źródło:
PAP

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Jeszcze tego lata mają ruszyć zdjęcia do filmu biograficznego poświęconego ikonie muzyki folk Joni Mitchell. Największą sensacją są doniesienia, że w artystkę może się wcielić inna ikona - Meryl Streep. Reżyserią ma zająć się Cameron Crowe, reżyser "U progu sławy" czy "Vanilla Sky", a przed laty dziennikarz magazynu muzycznego "Rolling Stone".

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Źródło:
NBC, World of Reel, tvn24.pl

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową, która zezwalała na budowę stacji narciarskiej na Nosalu. Inwestorem jest Tatrzański Park Narodowy, który stara się swoje plany zrealizować pomimo sprzeciwu aktywistów i negatywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody. TPN zapowiada odwołanie. - Nie otwieramy szampana, ale jesteśmy na dobrej drodze, by skutecznie zawalczyć o przyrodę Tatr - mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do pierwszego tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów w Izraelu wysłano zawiadomienie o poborze do wojska - informują w niedzielę media. Do czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego byli oni zwolnieni z obowiązkowej służby w armii.

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

46-letnia Polka doznała poważnych obrażeń w wyniku przewrócenia się quada, którym jechała na chorwackiej wyspie Veliki Brijun - podała istryjska policja. Do wypadku doszło w piątek. Wypożyczonego quada prowadził 48-letni Polak.

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Źródło:
index.hr, tvn24.pl

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziewczynka, która zgubiła się na plaży w Międzyzdrojach, po odnalezieniu przez ratowników, szybko wpadła w objęcia taty. Moment, w którym córka dostrzegła ojca, nagrał operator drona WOPR.

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Źródło:
tvn24.pl

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Wyglądał prawie tak samo jak trzy lata temu - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24. Dzień wcześniej informował, że na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Źródło:
tvn24.pl
Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl