Kristina nigdy nie wróciła ze szkoły. Jakub A. skazany za zabójstwo 10-latki

Źródło:
TVN24 Wrocław, PAP
Jakub A. skazany na dożywocie za zabójstwo 10-letniej Kristiny (11.10.2022)
Jakub A. skazany na dożywocie za zabójstwo 10-letniej Kristiny (11.10.2022)TVN24 Wrocław
wideo 2/31
Jakub A. skazany na dożywocie za zabójstwo 10-letniej KristinyTVN24 Wrocław

We wtorek przed Sądem Okręgowym w Świdnicy (woj. dolnośląskie) Jakub A., oskarżony o brutalne zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin, został skazany na dożywocie. W trakcie śledztwa mężczyzna przyznał się do popełnienia zbrodni. Wyrok nie jest prawomocny.

Na wtorkowej, wyłączonej z jawności - tak jak cały proces - rozprawie, strony zabrały głos, po czym zamknięto przewód sądowy. Sąd oddalił się na naradę. Po godzinie 12.30 zapadł wyrok.

Jakub A. za zabójstwo i zbezczeszczenie zwłok został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. Sąd skazał go także za wcześniejsze podżeganie do zabicia 10-latki. O przedterminowe zwolnienie warunkowe może się ubiegać po 30 latach. Na 10 lat pozbawiono go także praw publicznych. Skazany ma również zapłacić po 100 tysięcy złotych odszkodowania rodzicom oraz ponad 97 tysięcy złotych wszystkich kosztów postępowania przygotowawczego i kosztów sądowych.

Jakub A. skazany na dożywocie za zabójstwo 10-letniej KristinyTVN24 Wrocław

Sędzia Jerzy Zieliński podkreślał, że czyn, którego dopuścił się 25-letni dziś mężczyzna, zasługuje na szczególne potępienie. - Działał z bezpośrednim zamiarem pozbawienia życia pokrzywdzonej, ze szczególnym okrucieństwem, traktując pokrzywdzoną jako przeszkodę do ułożenia sobie życia osobistego z jej matką - podkreślał sędzia.

Sędzia mówił o tym, że A. zadał dziewczynce 30 ran kłutych. Następnie znieważył jej zwłoki.

Rozstrzygnięcie nie jest prawomocne.

Oskarżyciel publiczny: wyrok jak najbardziej zasadny

Po opuszczeniu sali rozpraw Paweł Rapacz z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy był zadowolony z decyzji sądu. - Orzeczony wyrok według mnie jest wyrokiem słusznym, sprawiedliwym. Sąd orzekł wobec oskarżonego karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności, zastrzegając, że o przedterminowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się nie wcześniej niż po 30 latach. W świetle okoliczności sprawy, stopnia winy, stopnia społecznej szkodliwości zarzucanych mu zbrodni, ten wyrok jest jak najbardziej zasadny - powiedział prokurator.

Pełnomocnik matki zamordowanej dziewczynki Wojciech Krzysztoporski spodziewał się takiego orzeczenia. - Kara dożywotniego pozbawienia wolności dla oskarżonego jest jak najbardziej zasadna. Co dramatyczne, nie przywróci to życia małoletniej. Obrona zapewne będzie decydowała co do apelacji w sprawie - podkreślił prawnik. I dodał: - W mojej ocenie kwestia możliwości przez oskarżonego domagania się w przyszłości ewentualnego warunkowego, przedterminowego zwolnienia po latach 30 jest kwestią, co do której również będę zastanawiał się nad ewentualnym środka zaskarżenia, aby ten okres był możliwie najdłuższy, jaki jest możliwy i przewidywany przepisami prawa karnego.

Pełnomocnik matki pokrzywdzonej zastanowi się nad apelacją
swidnica setki 2

Nie wróciła do domu

13 czerwca 2019 roku Kristina około godziny 13 skończyła lekcje, wyszła ze szkoły w centrum Mrowin i kierowała się do oddalonego o około kilometr domu. Ostatni raz widziana była 200 metrów od swojego miejsca zamieszkania. Nigdy tam jednak nie dotarła.

Najpierw rodzina szukała jej na własną rękę. Potem powiadomiono służby. Strażacy sprawdzili okoliczne zbiorniki wodne, z nieba okolicę przeszukiwał policyjny śmigłowiec. 10-latki szukali dorośli, pieszo i samochodami. Dzieci jeździły na rowerach. Po Kristinie nie było śladu.

Kilka godzin później - w lesie, w okolicy miejscowości Pożarzysko (około trzech kilometrów od Mrowin) - przypadkowe osoby natknęły się na ciało poszukiwanej dziewczynki.

Śledczy od początku informowali, że doszło do zabójstwa. Po trwającej 12 godzin sekcji zwłok przekazali, że dziecko zginęło od ran kłutych klatki piersiowej i szyi.

Początkowo prokuratura przekazywała również, że zbrodnia miała podłoże seksualne.

Śledczy na miejscu zbrodnitvn24

Jakub A. został zatrzymany kilka dni później

Przez kilka dni trwały intensywne poszukiwania sprawcy. Policja apelowała o pomoc do mieszkańców okolicznych miejscowości, a także kierowców, którzy tamtędy przejeżdżali i mogli dostrzec coś podejrzanego.

Na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapewniał, że zatrzymanie mordercy 10-latki to kwestia czasu. Podkreślał, że dla polskiej prokuratury i policji to sprawa honorowa.

16 czerwca 2019 roku, w jednym z domów na wrocławskich Krzykach, zatrzymano 22-letniego wówczas studenta Jakuba A. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a także zarzut podżegania znajomego do współudziału w zabójstwie. Za pomoc miał oferować 10 tysięcy złotych.

Sąd, na wniosek prokuratury, aresztował Jakuba A. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Policja publikuje nagranie z zatrzymania 22-latka podejrzanego o zabójstwo Kristiny
Policja publikuje nagranie z zatrzymania 22-latka podejrzanego o zabójstwo Kristiny (czerwiec 2019 r.)policja dolnośląska

Próby zmylenia śledczych

Prokuratura nie informowała o motywach zabójstwa. Wiadomo, że matka zamordowanej 10-latki to ciotka Jakuba A. Mężczyzna znał dziewczynkę, a zbrodnię miał zaplanować w najdrobniejszych szczegółach. Tropy śledczych miało zmylić upozorowanie wykorzystania seksualnego Kristiny. A. - według prokuratury i policji - chciał, aby podejrzenia padły na pedofila.

- Czynił wysiłki, by znaleźć wykonawcę zbrodni. Gdy uznał, że to za trudne, poszukiwał wszystkich możliwych materiałów dotyczących zbrodni na tle seksualnym na dzieciach. Interesowały go naukowe opracowania, jak i materiały z mediów. Tak skrupulatnie chciał zbudować fałszywy trop dla nas, że za zbrodnią stoi seksualny dewiant - tłumaczył dziennikarzowi tvn24.pl informator związany ze śledztwem.

Jak informowali śledczy, A. zostawił swój telefon we Wrocławiu tak, by ten - w dniu zabójstwa - logował się właśnie w stolicy Dolnego Śląska. Miał też pojawić się w miejscu, w którym zarejestrowała go kamera monitoringu. Na miejsce zbrodni pojechał wypożyczonym autem, kupił nowe ubrania, a na nogi założył buty w nie swoim rozmiarze. Wszystko po to, aby odwrócić od siebie podejrzenia.

Biegli: Jakub A. był w pełni poczytalny

Obrońca A. Katarzyna Bórawska przekazała, że jej klient "wyraża żal i skruchę". - W imieniu Jakuba A. chciałabym przeprosić rodziców pokrzywdzonej Kristiny, jej rodzeństwo i całą rodzinę. (...) Prosi także o niedokonywanie ocen moralnych jego czynów z uwagi na fakt, że ponad rok uczęszczał na terapię psychologiczną. Dodatkowo leczył się na własną rękę środkami psychotropowymi - podkreślała mecenas Bórawska.

Prokuratorzy zasięgnęli opinii w sprawie poczytalności wrocławskiego studenta podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Mężczyzna został poddany badaniu przez dwóch biegłych psychiatrów. Później ci zawnioskowali o dołączenie do zespołu dwóch kolejnych biegłych: psychologa i seksuologa. W sumie z podejrzanym spotkali się kilkukrotnie.

- Z przesłanej nam opinii wynika, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów - podżegania do zabójstwa i zabójstwa - Jakub A. był w pełni poczytalny. W swojej opinii biegli nie stwierdzili także u podejrzanego zaburzeń preferencji seksualnych - przekazał w styczniu 2020 roku Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

Kilkadziesiąt opinii biegłych i akt oskarżenia

W maju 2021 roku, niemal dwa lata po śmierci Kristiny, do Sądu Okręgowego w Świdnicy wpłynął akt oskarżenia przeciwko Jakubowi A. - W drodze powrotnej ze szkoły pokrzywdzona wsiadła do samochodu A., będącego znajomym rodziny. Oskarżony wywiózł ją do lasu, gdzie, działając ze szczególnym okrucieństwem, dokonał zbrodni zabójstwa - przytaczał fragmenty pisma Orepuk. Jak dodał, A. w trakcie eksperymentu procesowego szczegółowo opowiadał o tym, co się stało i ujawnił okoliczności, "które mógł znać tylko sprawca zabójstwa".

W trakcie postępowania dotyczącego śmierci 10-latki przebadano kilkaset śladów biologicznych. - W toku śledztwa uzyskano kilkadziesiąt opinii z różnych dziedzin, w tym 43 opinie genetyczne dotyczące identyfikacji kilkuset zabezpieczonych śladów biologicznych oraz opinie biegłych z zakresu chemii, daktyloskopii, traseologii, psychiatrii, psychologii i seksuologii - wymieniał rzecznik świdnickiej prokuratury.

Proces Jakuba A. za zamkniętymi drzwiami

Sprawa ruszyła przed Sądem Okręgowym w Świdnicy we wrześniu 2021 roku. A sąd zdecydował wówczas, że będzie toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Wniosek o wyłączenie jawności procesu złożył oskarżyciel posiłkowy - matka zamordowanej dziewczynki.

Jakub A. na ławie oskarżonychTVN24 Wrocław

- Moja mandatka, jak i jej dzieci małoletnie przeżywają bardzo dużą traumę w związku z ujawnionymi od samego początku szczegółami tego postępowania. Wniosek, jaki został przeze mnie złożony, jest wynikiem tego, aby w jakiś sposób zabezpieczyć interes prywatny matki, dzieci, ale też dziadków - tłumaczył Wojciech Krzysztoporski, adwokat i pełnomocnik matki 10-letniej Kristiny.

Adwokat matki 10-latki złożył wniosek o wyłączenie jawności procesu
Adwokat matki 10-latki złożył wniosek o wyłączenie jawności procesuTVN24 Wrocław

Autorka/Autor:ib/ tam

Źródło: TVN24 Wrocław, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Protesty rolników w części kraju mają trwać nawet do środy rano. We wtorek rolnicy zablokowali wiele dróg krajowych, ekspresówek i autostrady. Nie pozwolili też na przejazdy ciężarówek przez przejścia graniczne. W Medyce z dwóch wagonów protestujący wysypali na tory zboże, zablokowane były także pozostałe przejścia graniczne z Ukrainą. Po południu odblokowano newralgiczny węzeł autostrad A1 i A2 w Strykowie i kilka przejść. Protesty to wyraz sprzeciwu wobec unijnego Zielonego Ładu i napływu towarów zza wschodniej granicy.

Protesty rolników w całym kraju. Niektóre nie skończą się nawet w nocy

Protesty rolników w całym kraju. Niektóre nie skończą się nawet w nocy

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Rosyjski ambasador usłyszał, że państwo rosyjskie odpowiadało za bezpieczeństwo i zdrowie Aleksieja Nawalnego i w związku z tym jest odpowiedzialne za to, co się z nim stało - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, odnosząc się do wezwania rosyjskiego urzędnika do polskiego MSZ. - Powinniśmy się przygotowywać na odstraszanie Putina. Słabość prowokuje, siła odstrasza. Musimy zbudować swoją siłę - podkreślił.

Radosław Sikorski: powinniśmy się przygotowywać na odstraszanie Putina 

Radosław Sikorski: powinniśmy się przygotowywać na odstraszanie Putina 

Źródło:
TVN24

Do magazynu Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) wróciło ponad 10 tysięcy komputerów, które miały być przekazane w ramach programu "Laptop dla ucznia" - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. - W tym pośpiechu, w tym braku przygotowania, w ustawie o laptopach nie przewidziano, co można zrobić z komputerami, które zostaną zwrócone - dodał.

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Dziesięć tysięcy laptopów kurzy się w magazynie po flagowym projekcie PiS

Źródło:
tvn24.pl

Siedmioro posłów Prawa i Sprawiedliwości zostało ukaranych odebraniem diety poselskiej na okres trzech miesięcy - przekazała wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska. Wcześniej marszałek Szymon Hołownia przedstawił Prezydium Sejmu wniosek w tej sprawie.

Siedmioro posłów PiS ukaranych. Zabrano im diety na trzy miesiące 

Siedmioro posłów PiS ukaranych. Zabrano im diety na trzy miesiące 

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Odebranie diety na trzy miesiące oznacza, że każdy z ukaranych we wtorek przez Prezydium Sejmu posłów Prawa i Sprawiedliwości może stracić ponad 12 tysięcy złotych brutto, o ile ewentualne odwołanie od kary nie zostanie uwzględnione.

Ile mogą stracić ukarani posłowie PiS

Ile mogą stracić ukarani posłowie PiS

Źródło:
PAP, TVN24

Pani poseł Monika Pawłowska doręczyła mi osobiście pismo, w którym poinformowała o zgodzie na objęcie mandatu poselskiego - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "cała droga formalna została dopełniona". Komentował również słowa Przemysława Czarnka na temat objęcia mandatu przez Pawłowską.

Marszałek Sejmu o objęciu mandatu przez Monikę Pawłowską i o tym, gdzie będzie siedzieć

Marszałek Sejmu o objęciu mandatu przez Monikę Pawłowską i o tym, gdzie będzie siedzieć

Źródło:
TVN24

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał dwie ustawy: nowelę ustaw przywracającą nadzór ministra nauki nad NCBR oraz nowelę ustawy przedłużającą legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 roku. Prezydencka minister Małgorzata Paprocka przekazała, że obie zostaną skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym. Wcześniej prezydent sam zapowiadał, że będzie tak robić z każdą ustawą uchwaloną bez udziału byłych posłów PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Prezydent podpisał dwie ustawy. Paprocka: skieruje je do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym

Prezydent podpisał dwie ustawy. Paprocka: skieruje je do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Nawet setki tysięcy dzieci w Gruzji było ofiarami handlu ludźmi - tak wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez lokalną dziennikarkę. W proceder, który trwał przez dziesięciolecia, mieli być zaangażowani lekarze, pielęgniarki, ale także wysoko postawieni urzędnicy. Dziennikarz TVN24 BiS dotarł do ludzi, którzy byli ofiarami handlu dziećmi, a teraz próbują poznać prawdę o sobie, ale także o Gruzji. 

Po porodzie słyszały, że dziecko zmarło. Dziennikarka ujawniła ogromną skalę handlu dziećmi w Gruzji

Po porodzie słyszały, że dziecko zmarło. Dziennikarka ujawniła ogromną skalę handlu dziećmi w Gruzji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Putin, zrób porządek z Ukrainą i Brukselą, i z naszymi rządzącymi" - napisano na plakacie zawieszonym na jednym z ciągników, które brały udział w proteście rolników przy zjeździe z autostrady A1 w Gorzyczkach (Śląskie). "Skandaliczny transparent, którego zdjęcie obiegło sieć, został od razu usunięty i zabezpieczony" - poinformował Marcin Kierwiński, szef MSWiA.

Skandaliczny transparent na proteście rolników. Szef MSWiA: policja i prokuratura prowadzą czynności

Skandaliczny transparent na proteście rolników. Szef MSWiA: policja i prokuratura prowadzą czynności

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

W internecie pojawiło się nagranie z protestu rolników w Koszalinie, na którym widać, jak blokowana jest trasa jadącej na sygnale karetki pogotowia. Ostatecznie ratownikom udaje się przejechać w innym miejscu. Do podobnej sytuacji doszło w Gnieźnie, gdzie jeden z pasów drogi był zastawiony pojazdami, a drugim karetka na sygnale powoli posuwała się do przodu w korku.

Protesty rolników w całym kraju. Karetki miały problemy

Protesty rolników w całym kraju. Karetki miały problemy

Źródło:
Radio ZET, TVN24, tvn24.pl, PAP

W całym kraju we wtorek trwały protesty rolników. - Od rządzących domagamy się interwencji w sprawie Zielonego Ładu, przywrócenia szczelności granic i dokładnego sprawdzania towaru, który wpływa na nasz rynek - wyliczał postulaty jeden z protestujących w Nowej Słupi. W demonstracjach w całym kraju uczestniczą też między innymi pszczelarze i myśliwi.

Uczestnicy protestów opowiadają o swoich postulatach

Uczestnicy protestów opowiadają o swoich postulatach

Źródło:
TVN24, PAP

Obecna skala podatkowa zakłada dwa progi podatkowe. Osoby, które zarobią mniej niż 120 tysięcy złotych w skali roku, muszą zapłacić podatek według niższej stawki. Jeśli nasze zarobki są wyższe, część naszego dochodu opodatkowana jest stawką wyższą. Wyjaśniamy, jak wygląda skala podatkowa w Polsce i ile wynosi obecnie kwota wolna od podatku.

Od tej kwoty trzeba zapłacić wyższy podatek

Od tej kwoty trzeba zapłacić wyższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapytali rząd o wejście Polski do strefy euro. Odpowiedzi na pytania udzieliło Ministerstwo Finansów.

Czy Polska wejdzie do strefy euro? Ministerstwo odpowiada

Czy Polska wejdzie do strefy euro? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Dotychczasowy zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej został odwołany. Ze stanowiskiem prezesa pożegnał się Sebastian Chwałek. Funkcję pełniącego obowiązki prezesa spółki objął Tomasz Siemiątkowski.

Cały zarząd odwołany. Trzęsienie ziemi w spółce zbrojeniowej

Cały zarząd odwołany. Trzęsienie ziemi w spółce zbrojeniowej

Źródło:
PAP

Pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Ważny wyrok w sprawie zatrudnionych na czas określony

Ważny wyrok w sprawie zatrudnionych na czas określony

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli przygotowała zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z realizacją programu "Aktywni plus" w 2023 roku. Jak poinformowano, zawiadomienia dotyczą między innymi byłej minister rodziny i polityki społecznej oraz wiceszefa tego resortu. Według NIK zamiast konkursu ofert była prowadzona kampania wyborcza. Zdaniem byłej minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg program był realizowany właściwie.

"Zamiast konkursu ofert kampania wyborcza". NIK ma zawiadomić prokuraturę

"Zamiast konkursu ofert kampania wyborcza". NIK ma zawiadomić prokuraturę

Źródło:
PAP

Strażacy umacniają zaporę na Jeziorze Wonieskim w powiecie kościańskim. Służby obawiają się przerwania tamy i niekontrolowanego wycieku wody, który stanowić może zagrożenie dla położonych zaledwie dwa kilometry dalej miejscowości.

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Źródło:
TVN24, IMGW

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata - taki wyrok usłyszał we wtorek Jarosław M., właściciel firmy, która organizowała wycieczkę do Medjugorie latem 2022 roku. W jej trakcie doszło do tragicznego wypadku. Na autostradzie w Chorwacji autokar z polskimi turystami wpadł do rowu, zginęło 12 osób.

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

W wypadku polskiego autokaru w Chorwacji zginęło 12 osób. Organizator pielgrzymki skazany

Źródło:
PAP

Szymon Hołownia odniósł się do słów Włodzimierza Czarzastego, który zarzucił liderom Trzeciej Drogi blokowanie projektów dotyczących liberalizacji aborcji, które złożył jego klub. Mówił, że "nie ma żadnego blokowania przez kogokolwiek ustaw". Stwierdził, że współprzewodniczący Nowej Lewicy w tej sprawie "kłamie". - Jak widzę, pojawiają się jakieś pęknięcia w koalicji na tym tle. Moim zdaniem zupełnie tego niewarte - dodał.

Hołownia o słowach Czarzastego: kłamie. Mówi o "pęknięciach w koalicji", które "nie są tego warte"

Hołownia o słowach Czarzastego: kłamie. Mówi o "pęknięciach w koalicji", które "nie są tego warte"

Źródło:
TVN24, PAP

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało szczegóły w mediach społecznościowych. Członków KRS mają wybierać "wszyscy polscy sędziowie", a nie jak do tej pory - Sejm.

Projekt ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa. Szczegóły

Projekt ustawy o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa. Szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Szymon Hołownia przekazał, że koalicja rządząca wypracowała porozumienie co do pakietu legislacyjnego dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego. Marszałek Sejmu i lider Polski 2050 dodał, że projekty będą rozpatrywane na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu i Senatu.

W koalicji "nie ma rozbieżności" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

W koalicji "nie ma rozbieżności" w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
PAP, TVN24

Polska Fundacja Narodowa sprzedała jacht "I Love Poland". PFN w odpowiedzi na nasze pytania napisała, że "kwota sprzedaży jednostki przewyższała kwotę zakupu i że został on finalnie sprzedany powyżej dokonanej wyceny". Nie podała kwoty tej transakcji, powołując się na tajemnicą handlową. PFN kupiła jacht za ponad 900 tysięcy euro.

Jacht sprzedany. PFN potwierdza, ale nie podaje kwoty. Powołuje się na tajemnicę handlową

Jacht sprzedany. PFN potwierdza, ale nie podaje kwoty. Powołuje się na tajemnicę handlową

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza

"Ludobójstwo na Wołyniu ma zostać skreślone", "Dzieci mają się nie uczyć o tym, w jaki sposób bohatersko Polacy pomagali Żydom" - politycy komentują propozycje zmian szkolnych podstaw programowych z historii. Czy uczniowie rzeczywiście nie dowiedzą się o kluczowych postaciach i wydarzeniach z historii Polski? Tłumaczymy, na czym polegały prekonsultacje w sprawie zmian programowych.

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

"Dzieci mają się nie uczyć" o Wołyniu, Pileckim, Powstaniu Wielkopolskim? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Na trasie S7 w Lesznowoli (Mazowieckie) doszło do zderzenia dwóch aut osobowych: maserati i audi. Reporter tvnwarszawa.pl dowiedział się, że nie ma osób poszkodowanych.

Wjechał w tył maserati

Wjechał w tył maserati

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda podpisał umowę offsetową z amerykańskim koncernem Northrop Grumman w ramach II fazy programu Wisła. Chodzi o zdolność do produkcji nowych typów amunicji oraz wzmocnienie systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych.

MON podpisało umowę z amerykańskim koncernem. "Będzie wpływała na bezpieczeństwo"

MON podpisało umowę z amerykańskim koncernem. "Będzie wpływała na bezpieczeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Profeto, kościelna fundacja założona przez księży sercanów, w 2020 roku otrzymała 43 miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwości. Finalnie miała dostać ponad dwa razy tyle, prawie 100 milionów złotych - mówili w TVN24 autorzy artykułu "Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?". Sebastian Klauziński z portalu tvn24.pl i Maria Pankowska z OKO.press we wspólnym śledztwie ujawnili nieznane fakty dotyczące tej inwestycji.

"To jest bardzo dziwne". Nowe informacje o "największej inwestycji z Funduszu Sprawiedliwości"

"To jest bardzo dziwne". Nowe informacje o "największej inwestycji z Funduszu Sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Rozpoczynamy procedurę wychodzenia z artykułu 7. - oświadczył minister ds. UE Adam Szłapka. W Brukseli we wtorek odbyło się posiedzenie Rady UE do Spraw Ogólnych, na którym minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił plan działania dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości. Po spotkaniu wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova oceniła, że to krok, który może doprowadzić do zakończenia procedury artykułu 7. wobec Polski, jednak zastrzegła, że jest jeszcze dużo pracy do wykonania.

Bodnar w Brukseli. "W końcu usłyszeliśmy realistyczny plan"

Bodnar w Brukseli. "W końcu usłyszeliśmy realistyczny plan"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Mia Wasikowska od 17 lat nieprzerwanie występuje na srebrnym ekranie, zachwycając największe sławy współczesnego kina. Grała u Jima Jarmuscha, Mii Hansen-Love, Davida Cronenberga, Tima Burtona a ostatnio u Jessiki Hausner w "Clubie Zero". - Ta historia nastolatków jest mi bliska i dostrzegam w niej wiele podobieństw. Nieważne, czy uprawisz sport, czy pochłaniają cię inne rzeczy, pojawia się w tym jakaś delikatna forma ekstremizmu - mówi Wasikowska w rozmowie z Tomaszem-Marcinem Wroną z tvn24.pl.

Mia Wasikowska w tvn24.pl: nigdy nie wywierałabym presji na własne dzieci

Mia Wasikowska w tvn24.pl: nigdy nie wywierałabym presji na własne dzieci

Źródło:
tvn24.pl
Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Znikające miliony. Ani ksiądz, ani zakon się nie przyznają. To dla kogo te przelewy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższą była jedna wygrana trzeciego stopnia. Kumulacja wzrosła do 130 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 20 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Galeria Plato w czeskiej Ostrawie autorstwa pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego znalazła się w czołowej piątce nagrody im. Miesa van der Rohe. To najbardziej prestiżowe wyróżnienie architektoniczne w Europie, przyznawane raz na dwa lata. Ogłoszenie zwycięzcy 25 kwietnia, a gala wręczenia nagród 14 maja.

Polska pracownia w finale najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie

Polska pracownia w finale najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej w Europie

Źródło:
tvn24.pl

Rosjanie zajęli Awdijiwkę, pytają mnie ludzie: czy będzie wojna? Wyraźnie sądzą, że skoro prowadziłem kiedyś program "Horyzont", to wiem coś więcej na temat świata.

Pytają mnie ludzie: czy będzie wojna?

Pytają mnie ludzie: czy będzie wojna?

Źródło:
tvn24.pl

Za nami ostatni odcinek serialu "Detektyw: Kraina nocy". Długo oczekiwana czwarta seria kultowej produkcji "Detektyw" nie zawiodła widzów. Oglądalność była rekordowa. Cały sezon można obejrzeć na HBO Max.

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

"Najlepszy finał w historii". Rekord oglądalności i recenzje czwartego sezonu serialu "Detektyw"

Źródło:
TVN24