Wrocław

Wrocław

Szorowanie, moczenie, skrobanie i dużo zamieszania. Wrocławskie arkady szykują się do piłkarskich mistrzostw, a przechodnie... mokną.

Gdy przygotowania do Euro 2012 się zaczynały, nic nie wydawało się pewnie, a już najmniej - zmiany zapowiadane przez kolejarzy. Czyste dworce - to nie mieściło się w głowie. A tymczasem...

Stolica Dolnego Śląska już za kilka dni zaprosi kibicujących do ścisłego centrum miasta. - Chcemy się pokazać z jak najlepszej strony - mówi magistrat, a reporter TVN24 sprawdza, jak będzie można się bawić we wrocławskiej strefie kibica.

- Sukces samorządności to jeden z największych sukcesów wolnej Polski i muszę powiedzieć, że zawsze serce rośnie, gdy widzę jak Wrocław pięknieje i z każdym rokiem staje się coraz ważniejszą europejską metropolią - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Wrocław Global Forum.

- Z Poznania do Wrocławia bez utrudnień. Z Gdańska w stronę Warszawy można jechać A1, ale uwaga! Trasa jest płatna - informują pracownicy infolinii, którą w piątek, w związku z Euro 2012, uruchomiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Każdy kto jest w trasie, a obawia się korków czy remontów, może zadzwonić pod 19111 i poprosić o informacje drogowe. Nie tylko po polsku.

Podróżni, którzy w piątek rano jako pierwsi zobaczyli wyremontowany dworzec PKP są oczarowani. - Zmienił się nie do poznania - przyznają zaskoczeni. Chociaż nie wszystko tu jeszcze działa.

Podróżni są zachwyceni nowym dworcem we Wrocławiu, ale zadowoleni muszą być także przedstawiciele piłkarskiej federacji. - Dostosowujemy się do ich wymagań - mówi rzecznik PKP. I tłumaczy prowizoryczne rozwiązania, zastosowane w budynku.

Pierwszy dzień opłat za przejazd A4 i już problemy. - Gigantyczne korki tworzą się przed bramkami - alarmuje Mateusz i wysyła na Kontakt 24 zdjęcie. - Po co ta autostrada jest? Taki korek? To lepiej polną drogą jechać! - narzekają na miejscu kierowcy.

Kolejka ustawiła się przed budynkiem NBP we Wrocławiu. Ludzie stoją po monety wybite z okazji Euro 2012. Najdroższa ma kosztować 16 tysięcy złotych.

Na tydzień przed pierwszym meczem Euro 2012, robotnicy skończyli remont wrocławskiego Dworca Głównego. Już dziś pojawią się tam pierwsi pasażerowie.

Remont torowiska na ul. Pułaskiego na ostatniej prostej. Trwają jeszcze testy, ale tramwaje mają wrócić na swoje trasy już w niedzielę.

Szeryf Grzanka, powrót mamuta, czytanie w bajkowym zakątku, gry zręcznościowe i zabawy z Klanzą w indiańskiej wiosce. Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na dzień dziecka, który tym razem będzie trwał aż cztery dni.

W trasie, na przystanku, z przodu i z tyłu. We Wrocławiu trwa fotograficzne polowanie na najsłynniejszy w mieście autobus.

Za przejechanie każdego kilometra autostrady A4 na odcinku Wrocław-Gliwice motocykliści zapłacą 5 gr, a kierowcy samochodów osobowych 10 gr.

- Jeśli ktoś z polityków nie chce siedzieć w jednym rzędzie z przedstawicielami rządu Ukrainy, niech siądzie razem z kibicami - zaapelował Witalij Kliczko podczas Wrocław Global Forum.

Wejściówki na otwarty trening reprezentacji Czech przyciągnęły tłumy. Tylko w 15 minut rozeszło się ponad 300 osób zaproszeń.

Stosunki transatlantyckie, Partnerstwo Wschodnie i sytuacja na Ukrainie. To główne tematy, o których rozmawiają uczestnicy Wrocław Global Forum. Wśród nich są m.in. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Witalij Kliczko oraz inni politycy z Europy i USA.

- Zastanawiamy się, na ile Platforma rzeczywiście jest obywatelska - mówią nowi działacze Ruchu Palikota, którzy przeszli ze struktur dolnośląskiej PO.

Wrocławscy działacze SLD protestowali przeciwko uruchomieniu systemu opłat na kolejnym odcinku A4. - Społeczeństwo polskie jest zbyt ubogie, żeby płacić za podstawowe usługi - przekonuje Piotr Żuk, jeden z protestujących i radny SLD.