Podniebna historia Wrocławia

Wizyta największego samolotu pasażerskiego końca lat 20 XX wieku na Gądowie MałymWratislaviae Amici

Tu lądował Adolf Hitler i najsłynniejszy Zeppelin. Tu szkolił się pierwszy polski kosmonauta. Historia wrocławskich lotnisk to spektakularne wzloty i bolesne upadki.

Wrocławska historia powietrzna zaczęła się w 1782 roku. To wtedy nad Ostrowem Tumskim odbyły się jedne z pierwszych niemieckich pokazów balonowych, w których swoje umiejętności zaprezentował francuski wynalazca i pionier baloniarstwa Jean Blanchard.

W niecałe sto lat później bracia Berg, fascynaci baloniarstwa, zorganizowali przelot balonem. Wylądowali pod wsią Małe Gądowy. I właśnie w tym miejscu w 1910 roku powstało jedno z pierwszych niemieckich lotnisk. Przez ponad ćwierć wieku było ono jedynym lotniskiem we Wrocławiu.

Zeppelin i Hitler na pierwszym wrocławskim lotnisku

Niemcy lotnisko na Gądowie rozbudowali w czasie I wojny światowej. Później, zgodnie z postanowieniami układu wersalskiego, lotnisko przestało pełnić funkcje wojskowe. To tu powstała filia fabryki samolotów Junkers, stąd odlatywały do innych miast, między innymi do Jeleniej Góry, Szczecina, Lipska, Drezna, Gliwic czy Berlina, ale także do europejskich stolic takich jak Praga i Warszawa. Właśnie tutaj wylądował sterowiec Graf Zeppelin. Przez Gądów do Wrocławia dostał się też Adolf Hitler, który przyleciał do Breslau z okazji otwarcia tysięcznego kilometra niemieckiej autostrady. Tutaj też, podczas przymusowego lądowania, zginął as niemieckiego lotnictwa Werner Mölders.

Jeszcze przed II wojną światową na Gądowie powstał nowy terminal pasażerski. Oczekujący na loty mogli tam odpocząć w restauracji z tarasem widokowym. W czasie wojny lotnisko przeszło pod dowództwo niemieckich sił powietrznych i służyło jako baza operacyjna do inwazji na Polskę. W okresie wojennego oblężenia był to strategiczny punkt obrony Breslau, skutecznie blokowany przez Rosjan. Trawiasty pas startowy został wtedy zupełnie zniszczony i zaminowany. Dwa lata zajęło mieszkańcom odgruzowanie terenu i przygotowanie go dla samolotów.

Szkolenie w miejscu blokowiska

Właśnie na wrocławskim Gądowie swoje umiejętności kształcił generał Mirosław Hermaszewski. - To było duże i dobrze zbudowane lotnisko. Od strony ulicy Lotniczej znajdowały się cztery hangary, a od strony Pilczyc kolejne dwa - opowiada Hermaszewski.

Przy ul. Na Ostatnim Groszu znajdował się tzw. krąg dewiacyjny, widoczny z powietrza i pozwalający pilotom na sprawdzenie prawidłowości wskazań busoli. - Składał się on z elementów mosiężnych. Przez to był cenny dla pewnych grup i chyba dlatego został rozkradziony - dodaje generał.

Mimo, że Hermaszewski wrócił do Wrocławia już w stopniu kapitana i na lotnisku Strachowice był zastępcą dowódcy pułku lotniczego, z sentymentem wracał na Gądów. - Po ciężkim dniu zdarzało mi się przyjechać na gądowskie lotnisko. Przesiadka z samolotu odrzutowego na szybowiec była relaksująca. Bez kasku i kombinezonu mogłem szybować 2,5 tysiąca metrów nad ziemią, a chwilę wcześniej na Strachowicach było to ponad 20 tysięcy metrów - wspomina generał.

Jednak wraz z budową kolejnych osiedli zmniejszała się przestrzeń dla lotniska. Ostatecznie je zamknięto, a w miejscu pasa startowego dziś stoją wrocławskie blokowiska. O historii przypominają okoliczne nazwy ulic: Szybowcowa czy Sterowcowa. Z dawnych olbrzymich zabudowań pozostał tylko budynek portu z wieżą kontroli lotów przy ulicy Lotniczej 22, gdzie między innymi mieści się przedszkole i wybudowany, tuż obok, w 1932 roku hangar w którym teraz wrocławianie mogą zrobić zakupy.

Strachowice: wojskowe i cywilne

Wraz ze wzrostem potrzeb militarnych przedwojennych Niemiec, władze zdecydowały o wybudowaniu kolejnego lotniska. Port Strachowice powstał w 1938 roku. W czasie wojny był wykorzystywany do inwazji na Polskę.

Po wojnie lotnisko obsługiwało niemal wyłącznie loty wojskowe. Dopiero po wycofaniu się z obsługi pasażerów lotniska na Gądowie, Strachowice zaczęły pełnić rolę portu cywilnego. - Lotnisko podzielone było na dwie części. W jednej pas startowy był trawiasty, a w drugiej pas o długości 2,5 tys. metrów to ten sam, który funkcjonuje do dziś - wspomina Hermaszewski.

Bojowe lotnisko na którym pilotów szkolił Hermaszewski musiało podzielić się miejscem z samolotami cywilnymi. - Lotnisko użyczyliśmy LOTowi. Trochę nam to przeszkadzało i utrudniało ćwiczenia, ale gdy widzieliśmy samolot nad Trzebnicą to wiedzieliśmy, że trzeba się wycofać. Nie mieliśmy innego wyjścia - mówi pierwszy polski kosmonauta. Od tej pory trwała rozbudowa wrocławskiego portu lotniczego. W 1993 roku uruchomiono pierwsze międzynarodowe połączenie lotnicze ze stolicy Dolnego Śląska do Frankfurtu nad Menem.

2 mosty, 13 tysięcy ofiar i 1 samolot

Pas startowy pomiędzy Mostem Grunwaldzkim a Mostem Szczytnickim nie doczekał się swojej nazwy. Prace nad jego budową prowadzone były w trakcie obrony Festung Breslau przed wojskami sowieckimi, od kwietnia 1945 roku. - Władze podjęły decyzję o wybudowaniu lotniska w centrum miasta w obliczu zajęcia przez Rosjan lotniska na Gądowie - mówi Danuta Orłowska, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia, która jako piętnastolatka odgruzowywała teren pod przyszły pas startowy między mostami.

Do pomocy zapędzono wtedy wszystkich cywili. – Niemcy odgruzowywali lewą stronę od Mostu Szczytnickiego. Tam zniszczeń było mniej i praca była lżejsza – wspomina Orłowska. Dużą grupę pracujących stanowili obcokrajowy dla których praca była jedynym sposobem na przeżycie. – My pracowaliśmy przy odgruzowywaniu klinik i wyburzonego kościoła Marcina Lutra – wyjaśnia Orłowska.

W alei łączącej dwa mosty leżały wtedy ruiny szeregu zabudowań. W czasie wojny Niemcy wyburzyli między innymi "Szczytnicką Gwiazdę". - Było to zabudowane reprezentacyjnymi kamienicami skrzyżowanie. Mieściło się w miejscu obecnego ronda Reagana - dodaje Orłowska.

Niemcy wysadzali budynki w powietrze, a później do pracy przystępowali cywile. W trakcie likwidacji budynków i budowy pasa startowego zginęło łącznie 13 tysięcy osób. Inni, tak jak Orłowska, zostali ranni. Wszystko dlatego, że obcokrajowcy mieli zakaz uciekania podczas nalotów i musieli chować się wśród gruzów. Ostatecznie z lotniska zdążył wystartować tylko jeden samolot.

Autor: Tamara Barriga,bieru//ec / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Wierni zgromadzili się przed szpitalem, gdzie przebywa papież. "Najbliższe godziny będą kluczowe"

Źródło:
PAP
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie ma się z czego śmiać. Bądźmy poważni, bo sytuacja robi się naprawdę poważna - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Nastąpiło to krótko po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

"Sytuacja robi się naprawdę poważna". Wpis premiera

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil

Źródło:
TVN24

W niedzielę Niemcy wybierają w przedterminowych wyborach nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Niemcy wybierają Bundestag. Sondaże wskazują głównego faworyta

Źródło:
PAP

Zdaniem niemieckich mediów Robert Habeck "jest z pewnością najpopularniejszym kandydatem na stanowisko kanclerza", a jego spotkania wyborcze przypominają "trasę koncertową gwiazdy popu". Politykowi Zielonych Niemcy zawdzięczają między innymi zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym. Co warto o nim wiedzieć?

Kandydat na kanclerza "jak gwiazda popu". Skąd wielka popularność Roberta Habecka

Kandydat na kanclerza "jak gwiazda popu". Skąd wielka popularność Roberta Habecka

Źródło:
PAP, Deutche Welle

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda o "sprytnym planie" w rozmowie z Marcinem Wroną po spotkaniu z Donaldem Trumpem

Źródło:
TVN24, PAP

Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie   

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo

Źródło:
tvn24.pl

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl