Podniebna historia Wrocławia

Wizyta największego samolotu pasażerskiego końca lat 20 XX wieku na Gądowie MałymWratislaviae Amici

Tu lądował Adolf Hitler i najsłynniejszy Zeppelin. Tu szkolił się pierwszy polski kosmonauta. Historia wrocławskich lotnisk to spektakularne wzloty i bolesne upadki.

Wrocławska historia powietrzna zaczęła się w 1782 roku. To wtedy nad Ostrowem Tumskim odbyły się jedne z pierwszych niemieckich pokazów balonowych, w których swoje umiejętności zaprezentował francuski wynalazca i pionier baloniarstwa Jean Blanchard.

W niecałe sto lat później bracia Berg, fascynaci baloniarstwa, zorganizowali przelot balonem. Wylądowali pod wsią Małe Gądowy. I właśnie w tym miejscu w 1910 roku powstało jedno z pierwszych niemieckich lotnisk. Przez ponad ćwierć wieku było ono jedynym lotniskiem we Wrocławiu.

Zeppelin i Hitler na pierwszym wrocławskim lotnisku

Niemcy lotnisko na Gądowie rozbudowali w czasie I wojny światowej. Później, zgodnie z postanowieniami układu wersalskiego, lotnisko przestało pełnić funkcje wojskowe. To tu powstała filia fabryki samolotów Junkers, stąd odlatywały do innych miast, między innymi do Jeleniej Góry, Szczecina, Lipska, Drezna, Gliwic czy Berlina, ale także do europejskich stolic takich jak Praga i Warszawa. Właśnie tutaj wylądował sterowiec Graf Zeppelin. Przez Gądów do Wrocławia dostał się też Adolf Hitler, który przyleciał do Breslau z okazji otwarcia tysięcznego kilometra niemieckiej autostrady. Tutaj też, podczas przymusowego lądowania, zginął as niemieckiego lotnictwa Werner Mölders.

Jeszcze przed II wojną światową na Gądowie powstał nowy terminal pasażerski. Oczekujący na loty mogli tam odpocząć w restauracji z tarasem widokowym. W czasie wojny lotnisko przeszło pod dowództwo niemieckich sił powietrznych i służyło jako baza operacyjna do inwazji na Polskę. W okresie wojennego oblężenia był to strategiczny punkt obrony Breslau, skutecznie blokowany przez Rosjan. Trawiasty pas startowy został wtedy zupełnie zniszczony i zaminowany. Dwa lata zajęło mieszkańcom odgruzowanie terenu i przygotowanie go dla samolotów.

Szkolenie w miejscu blokowiska

Właśnie na wrocławskim Gądowie swoje umiejętności kształcił generał Mirosław Hermaszewski. - To było duże i dobrze zbudowane lotnisko. Od strony ulicy Lotniczej znajdowały się cztery hangary, a od strony Pilczyc kolejne dwa - opowiada Hermaszewski.

Przy ul. Na Ostatnim Groszu znajdował się tzw. krąg dewiacyjny, widoczny z powietrza i pozwalający pilotom na sprawdzenie prawidłowości wskazań busoli. - Składał się on z elementów mosiężnych. Przez to był cenny dla pewnych grup i chyba dlatego został rozkradziony - dodaje generał.

Mimo, że Hermaszewski wrócił do Wrocławia już w stopniu kapitana i na lotnisku Strachowice był zastępcą dowódcy pułku lotniczego, z sentymentem wracał na Gądów. - Po ciężkim dniu zdarzało mi się przyjechać na gądowskie lotnisko. Przesiadka z samolotu odrzutowego na szybowiec była relaksująca. Bez kasku i kombinezonu mogłem szybować 2,5 tysiąca metrów nad ziemią, a chwilę wcześniej na Strachowicach było to ponad 20 tysięcy metrów - wspomina generał.

Jednak wraz z budową kolejnych osiedli zmniejszała się przestrzeń dla lotniska. Ostatecznie je zamknięto, a w miejscu pasa startowego dziś stoją wrocławskie blokowiska. O historii przypominają okoliczne nazwy ulic: Szybowcowa czy Sterowcowa. Z dawnych olbrzymich zabudowań pozostał tylko budynek portu z wieżą kontroli lotów przy ulicy Lotniczej 22, gdzie między innymi mieści się przedszkole i wybudowany, tuż obok, w 1932 roku hangar w którym teraz wrocławianie mogą zrobić zakupy.

Strachowice: wojskowe i cywilne

Wraz ze wzrostem potrzeb militarnych przedwojennych Niemiec, władze zdecydowały o wybudowaniu kolejnego lotniska. Port Strachowice powstał w 1938 roku. W czasie wojny był wykorzystywany do inwazji na Polskę.

Po wojnie lotnisko obsługiwało niemal wyłącznie loty wojskowe. Dopiero po wycofaniu się z obsługi pasażerów lotniska na Gądowie, Strachowice zaczęły pełnić rolę portu cywilnego. - Lotnisko podzielone było na dwie części. W jednej pas startowy był trawiasty, a w drugiej pas o długości 2,5 tys. metrów to ten sam, który funkcjonuje do dziś - wspomina Hermaszewski.

Bojowe lotnisko na którym pilotów szkolił Hermaszewski musiało podzielić się miejscem z samolotami cywilnymi. - Lotnisko użyczyliśmy LOTowi. Trochę nam to przeszkadzało i utrudniało ćwiczenia, ale gdy widzieliśmy samolot nad Trzebnicą to wiedzieliśmy, że trzeba się wycofać. Nie mieliśmy innego wyjścia - mówi pierwszy polski kosmonauta. Od tej pory trwała rozbudowa wrocławskiego portu lotniczego. W 1993 roku uruchomiono pierwsze międzynarodowe połączenie lotnicze ze stolicy Dolnego Śląska do Frankfurtu nad Menem.

2 mosty, 13 tysięcy ofiar i 1 samolot

Pas startowy pomiędzy Mostem Grunwaldzkim a Mostem Szczytnickim nie doczekał się swojej nazwy. Prace nad jego budową prowadzone były w trakcie obrony Festung Breslau przed wojskami sowieckimi, od kwietnia 1945 roku. - Władze podjęły decyzję o wybudowaniu lotniska w centrum miasta w obliczu zajęcia przez Rosjan lotniska na Gądowie - mówi Danuta Orłowska, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia, która jako piętnastolatka odgruzowywała teren pod przyszły pas startowy między mostami.

Do pomocy zapędzono wtedy wszystkich cywili. – Niemcy odgruzowywali lewą stronę od Mostu Szczytnickiego. Tam zniszczeń było mniej i praca była lżejsza – wspomina Orłowska. Dużą grupę pracujących stanowili obcokrajowy dla których praca była jedynym sposobem na przeżycie. – My pracowaliśmy przy odgruzowywaniu klinik i wyburzonego kościoła Marcina Lutra – wyjaśnia Orłowska.

W alei łączącej dwa mosty leżały wtedy ruiny szeregu zabudowań. W czasie wojny Niemcy wyburzyli między innymi "Szczytnicką Gwiazdę". - Było to zabudowane reprezentacyjnymi kamienicami skrzyżowanie. Mieściło się w miejscu obecnego ronda Reagana - dodaje Orłowska.

Niemcy wysadzali budynki w powietrze, a później do pracy przystępowali cywile. W trakcie likwidacji budynków i budowy pasa startowego zginęło łącznie 13 tysięcy osób. Inni, tak jak Orłowska, zostali ranni. Wszystko dlatego, że obcokrajowcy mieli zakaz uciekania podczas nalotów i musieli chować się wśród gruzów. Ostatecznie z lotniska zdążył wystartować tylko jeden samolot.

Autor: Tamara Barriga,bieru//ec / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium