Wrocław

Wrocław

Przesłuchają prokuratorów, w tym jednego z "listy Komendy"

Łódzcy śledczy w czwartek i piątek zamierzają przesłuchać aż 12 osób w ramach postępowania dotyczącego niesłusznego skazania Tomasza Komendy na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo. Po raz kolejny zeznawał będzie sam Komenda, ale też prokuratorzy, którzy przed laty doprowadzili do jego oskarżenia. W tym Tomasz F., który znalazł się na "liście" osób, które Komenda szczególnie obwinia za wsadzenie go za kraty.

Strzały przed komisariatem, nie żyje mężczyzna

43-letni mężczyzna nie żyje po tym, jak w jego stronę policjant miał oddać strzały z broni palnej. Prokuratura informuje, że wcześniej dokonał on uszkodzenia pojazdu stojącego przed komisariatem. Zobaczyli to funkcjonariusze, którzy ruszyli za nim w pościg. Zgodnie z jedną z badanych wersji policja użyła broni w odpowiedzi na strzał oddany przez ofiarę.

Niebezpieczny stos. Saperzy wywieźli z budowy 666 bomb

W trakcie budowy gazociągu w lesie pod Kędzierzynem-Koźlem (Opolskie) prywatna firma saperska znalazła ponad 1200 różnego rodzaju pocisków, bomb i amunicji z czasów II wojny światowej. Wojsko uważa, że sposób zabezpieczenia pocisków przez firmę był niezgodny ze sztuką. Dlatego żołnierze sami wzięli się za wywóz niebezpiecznych przedmiotów na poligon. Sprawą zajęła się prokuratura.

Śmiertelnie potrącił rowerzystkę. Kierowca autokaru nie miał prawa jazdy

Nowe ustalenia w sprawie śmiertelnego wypadku rowerzystki we Wrocławiu. 58-letni kierowca autokaru, który potrącił kobietę, nigdy nie powinien usiąść za kółkiem. Mężczyzna - zatrudniony w firmie przewozowej swojej żony - nie posiadał prawa jazdy kategorii D. Na ulicę Sanocką pojechał specjalnie w celu sprawdzenia usterki, którą zgłaszał inny kierowca.

Olimpijczycy, żołnierze i bliscy pobiegli w hołdzie tym, którzy służyli za granicą

Trzysta osób pobiegło w I Biegu Weterana w Bolesławcu. Na starcie stawili się mistrzowie olimpijscy, żołnierze wojska amerykańskiego i polskiego oraz sami weterani i ich bliscy. - Jestem dumna z siebie. Łukasz też by był. Myślę, że jest, bo na pewno by mnie wspierał - powiedziała po biegu Aneta Kurowska, honorowa patronka biegu, wdowa po poległym w Afganistanie poruczniku Łukaszu Kurowskim.

Zbrodnia na Tomaszu Komendzie. Za jego koszmar mogą odpowiedzieć śledczy

- Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za moje aresztowanie i osadzenie odpowiedzą za swoje działania - mówił Tomasz Komenda, niesłusznie skazany na 18 lat więzienia za gwałt i zabójstwo. Śledztwo i proces sprzed lat prześwietlają teraz prokuratorzy z Łodzi, którzy podkreślają, że winnym może grozić do 15 lat więzienia.

Bójka na środku ulicy. Szarpanina i podduszanie

Wrocław, ruchliwa ulica: jeden mężczyzna leży, drugi stoi nad nim, szarpie go i nie pozwala wstać. Według jednego ze świadków: pierwszy to pieszy, który chciał przejść w niedozwolonym miejscu, drugi to kierowca, który siłą postanowił wymierzyć sprawiedliwość.

18 lat "siedział za niewinność". "Mógłby żądać 100 milionów"

Ponad 10 milionów złotych ma zażądać Tomasz Komenda za to, że przez 18 lat "siedział za niewinność". Psycholog mówi, że nie ma ceny za ludzkie życie i czas. My sprawdziliśmy, o ile ubiegali się inni niesłusznie zatrzymani. I ile dostawali. Rekordzista otrzymał ponad 6 milionów złotych.

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę

Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę. Ta decyzja jest już prawomocna i definitywnie kończy koszmar mężczyzny trwający 18 lat. Tyle spędził w więzieniu skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Decyzja sądu otwiera mu też drogę do starania się o zadośćuczynienie. To może być największa kwota w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości.

"Sąd Najwyższy nie powinien mieć problemów z tym, żeby od razu uniewinnić Tomasza Komendę"

Tomasz Komenda, skazany za gwałt i zabójstwo nastoletniej Małgosi, przesiedział za kratami 18 lat. Karę odbywałby dalej, gdyby nie ponowna analiza akt. Prokuratorzy z Wrocławia uznali, że mężczyzna nie popełnił jednak zbrodni, za którą został skazany. Dziś Sąd Najwyższy rozpatrzy ich wniosek o wznowienie postępowania. Może też od razu zakończyć sprawę, uniewinniając Komendę.

Saperzy sprawdzają zabytkowe sanktuarium

Grupa saperów pojawiła się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie (woj. dolnośląskie), by sprawdzić, czy pod kościelną ziemią nie znajdują się militaria z czasów II wojny światowej. Działania mają dać gwarancję turystom i pielgrzymom, że na zabytkowym terenie jest bezpiecznie.

Spaliła się fabryka styropianu. Straty to 30 milionów złotych

Policjanci z Lubina (woj. dolnośląskie) pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności pożaru fabryki produkującej styropian. Straty wstępnie oszacowano na około 30 milionów złotych. Spłonęła nie tylko hala produkcyjna, ale też specjalistyczne maszyny i gotowy już styropian.