Lekarz był w szoku, gdy powiedziałem mu, że to 160 użądleń - mówi cytowany przez lokalne media Brytyjczyk, który przeżył atak os. Mężczyzna podkreśla, że zawdzięcza życie zespołowi z oddziału ratunkowego.
Andrew Powell z walijskiego Powys karmił kurczaki po powrocie z wycieczki rowerowej, gdy zaatakował go rój os. - Kiedy dobiegłem do furtki, co zajęło mi jakieś cztery sekundy, byłem już cały nimi pokryty - powiedział mężczyzna w rozmowie ze Sky News. Powell pobiegł pod prysznic, a jego żona próbowała odganiać owady. - Powiedziała, że moje plecy były pokryte dywanem os - wspomina 57-latek.
Twierdzi, że został użądlony 160 razy
Przyjaciel odwiózł mężczyznę na oddział ratunkowy. Pokąsany w tym czasie to tracił przytomność, to ją odzyskiwał. - Widziałem tylko białe światło i pomyślałem: "zaczyna się" - dodał w rozmowie z BBC. - Gdyby nie SOR, nie byłoby mnie tutaj - podkreślił Powell. Jak wyjaśnił, pielęgniarki podały mu między innymi adrenalinę i morfinę, by uśmierzyć ból. Następnie 57-latek został przewieziony do szpitala. - Lekarz był w szoku, gdy powiedziałem mu, że mam 160 użądleń - przyznał Powell.
Do zdarzenia doszło w niedzielę. Obecnie 57-latek dochodzi do siebie w swoim domu. - Jestem bardzo osłabiony i zmęczony, bo nie spałem, odkąd to się stało. Ból był po prostu zbyt silny - stwierdził Brytyjczyk. Dlaczego osy zaatakowały? Zdaniem Powella, rolnik z sąsiedztwa mógł przypadkowo zniszczyć gniazdo os podczas pracy w polu.
Użądlenie osy - co robić?
Użądlenie osy jest bolesne. Osa nie zostawia żądła w ciele człowieka i nie ginie po ukąszeniu. Może użądlić wiele razy. Osy nie boją się ludzi tak jak pszczoły i są agresywne. Mogą zaatakować, nawet kiedy nie są prowokowane. Użądlenie osy nie jest zazwyczaj niebezpieczne, jeśli człowiek nie jest uczulony na jad, ale może wywołać reakcję alergiczną.
W przypadku uczulenia na jad osy należy jak najszybciej szukać pomocy medycznej. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie osy w obrębie górnych dróg oddechowych (np. w szyję lub w język). Powoduje to nadmierny i szybko powstający obrzęk, który może prowadzić do zamknięcia dróg oddechowych, grożąc uduszeniem i śmiercią.
Użądlenie osy - objawy
Typowym objawem użądlenia przez osę jest obrzęk, który utrzymuje się ponad dobę i może mieć średnicę przekraczającą 10 cm. Objawy użądlenia osy u osób uczulonych na jad owadów błonoskrzydłych mają różne natężenie. Po użądleniu mogą w tym przypadku wystąpić:
- silny obrzęk
- świąd
- pokrzywka
- obrzęk górnych dróg oddechowych
- uczucie ciężaru w klatce piersiowej
- nudności i wymioty
- biegunka
- zawroty głowy
- silne bóle brzucha
- duszność
- osłabienie
- świszczący oddech
- problemy z mówieniem
- problemy z połykaniem
- nasilony lęk
- obniżenie ciśnienia
- utrata przytomności
- sinica.
Nasilona reakcja alergiczna po użądleniu
Na obrzęk po użądleniu przez osę stosuje się zimne okłady, leki przeciwbólowe lub maści sterydowe. Osoby silnie uczulone na jad osy w czasie aktywności tych owadów powinny nosić przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną i w przypadku użądlenia niezwłocznie wstrzyknąć sobie domięśniowo ten hormon. Osoby, u których wystąpił kiedyś wstrząs anafilaktyczny po użądleniu przez osę, powinny po kolejnym użądleniu zostać umieszczone na co najmniej 24-godzinnej obserwacji w szpitalu.
W przypadku mniej nasilonej reakcji alergicznej na użądlenie stosuje się:
- leki antyhistaminowe
- glikokortykosteroidy
- leki rozszerzające oskrzela w przypadku skurczu oskrzeli
- leki wziewne (glikokortykosteroidy) lub nebulizacje z adrenaliny w przypadku skurczu krtani
ZOBACZ TEŻ: Nastolatka upada w tłumie w terminalu. Kamera nagrała, jak inna pasażerka ratuje jej życie
Źródło: Sky News, BBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock