Na Maderze potwierdzono pojawienie się dengi. Jak dotąd nie odnotowano przypadków przeniesienia choroby na człowieka, a władze podkreślają, że "sytuacja jest pod kontrolą", jednak apelują o ostrożnść. Madera to popularny kierunek wyjazdów polskich turystów.
Według portalu Times of Madeira wirusa dengi wykryto wśród komarów złapanych w mieście Funchal, podczas rutynowej kontroli. Pojawienie się choroby potwierdziły już służby podległe portugalskiemu ministerstwu zdrowia. Według portalu obecnie nie ma żadnych potwierdzonych przypadków przeniesienia choroby na ludzi ani podejrzeń takich przypadków. Mimo to władze apelują o ostrożność i ograniczanie ryzyka ukąszenia przez komary.
Choć lokalne władze zapewniają, że "sytuacja jest pod kontrolą", opozycyjna Partia Socjalistyczna (PS) wezwała w niedzielę do podjęcia pilnych działań, by przeciwdziałać powtórzeniu się sytuacji z lat 2012-2013, kiedy zainfekowanych dengą zostało ponad tysiąc osób.
ZOBACZ TEŻ: Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost
Czym jest denga
Denga to choroba wirusowa przenoszona przez komary egipskie (łac. Aedes aegypti). Owady tego gatunku upowszechniły się w ostatnich latach na tym atlantyckim archipelagu. Choroba powoduje gorączkę i bóle ciała - w tym głowy, mięśni i stawów - oraz wysypkę. Większość osób zarażonych dengą ma łagodne objawy lub nie ma ich wcale, u niektórych pacjentów mogą wystąpić jednak poważne powikłania, takie jak niewydolność narządów i krwawienie wewnętrzne, co może doprowadzić nawet do śmierci. Śmiertelność wśród osób leczonych z powodu infekcji szacuje się na jeden proc., ale odsetek ten może wzrosnąć nawet do 20 proc., jeśli nie podejmie się leczenia.
Występowanie dengi zazwyczaj ogranicza się do obszarów tropikalnych i subtropikalnych, ale rosnące temperatury powodują, że komary Aedes aegypti wkraczają na nowe obszary, zabierając ze sobą chorobę. Idealną temperaturą do rozprzestrzeniania się wirusa to 20-29 stopni Celsjusza. Oprócz zmian klimatu rozprzestrzenianiu choroby sprzyja urbanizacja i przemieszczanie się ludzi. Eksperci WHO podkreślają, że w kolejnych latach denga będzie ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców południowych regionów USA, Europy oraz kolejnych regionów Afryki.
Popularność Madery wśród polskich turystów
Oświadczenie portugalskich służb medycznych pojawia się kilka dni po opublikowaniu przez władze Madery wstępnych statystyk za 2024 rok dotyczących turystyki. Zgodnie z nimi, archipelag cieszy się coraz większą popularnością wśród zagranicznych turystów - w zeszłym roku odwiedziła go rekordowa liczba ponad 2,2 mln urlopowiczów. Wśród nacji najliczniej odwiedzających Maderę są Polacy. Stanowią ponad 6 proc. ogółu turystów. Rosnące znaczenie przyjezdnych z naszego kraju widoczne było zwłaszcza w listopadzie 2024 roku, kiedy byli oni drugą, po Niemcach, grupą z UE wypoczywającą na Maderze.
Źródło: PAP, Times of Madeira, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Serenity-H/Shutterstock