WHO: Śmiertelna choroba znana z tropików zagraża Europie

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Jeszcze w tej dekadzie denga rozprzestrzeni się w Europie, USA i Afryce, ostrzega ekspert Światowej Organizacji Zdrowia. Według niego kraje muszą się odpowiednio przygotować na nadejście dengi, bo będzie ona stanowić znaczne obciążenie dla szpitali.

Denga to choroba znana głównie z regionów tropikalnych. Przenoszona jest przez komary, przede wszystkim komary egipskie. Zmiany klimatu, a także urbanizacja i przemieszczanie się ludzi sprawiają jednak, że powiększa się zasięg jej występowania, a także rośnie śmiertelne żniwo, jakie za sobą niesie. Jeremy Farrar, ekspert ds. chorób zakaźnych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegł w rozmowie z agencją Reutera, że denga będzie ogromnym zagrożeniem dla mieszkańców południowych regionów USA, Europy oraz kolejnych regionów Afryki, jeszcze w tej dekadzie. Według niego prawdopodobnie stanie się na tych obszarach chorobą endemiczną, czyli występującą na stałe.

ZOBACZ TEŻ: Paryż obawia się komarów tygrysich. Pierwsza akcja odkażania miasta

Denga będzie stanowić zagrożenie dla Europy

Farrar podkreślił, że rozprzestrzenianie się dengi wynika z rosnących temperatur i tego, że w konsekwencji kolejne regiony odznaczają się klimatem przyjaznym dla komarów roznoszących chorobę. Podkreślił, że w wielu krajach denga będzie stanowić znaczący ciężar dla szpitali. - Opieka kliniczna (pacjentów z dengą - red.) jest bardzo intensywna. Wymaga wysokiej liczby pielęgniarek wobec liczby pacjentów - wskazał.

Według niego odpowiednia profilaktyka powinna obejmować m.in. plany oddzielania chorych pacjentów w szpitalach od pozostałych, innowacje naukowe, ale i planowanie urbanistyczne - tak, aby domy nie były budowane w pobliżu zbiorników z wodą stojącą, gdzie komary mogą się rozmnażać. - Musimy połączyć ze sobą różne sektory, które do tej pory nie były przyzwyczajone do współpracy - powiedział. - Musimy mówić o dendze w sposób bardziej proaktywny. Naprawdę musimy przygotować kraje na to, by sobie poradziły z dodatkową presją, która pojawi się w przyszłości w wielu dużych miastach - podkreślił.

ZOBACZ TEŻ: Plaga komarów w Chorwacji. "Otwierałem auto, wpadł do niego rój"

Denga - jakie są objawy?

Do głównych objawów dengi należą bardzo wysoka gorączka, ból głowy, mięśni i stawów, a także charakterystyczna wysypka. Niekiedy dochodzi do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej. Na dengę nie ma leku, dlatego też walczy się wyłącznie z jej objawami. Jednocześnie wiele osób, które zachorują na dengę, nie ma objawów wcale. Reuters zauważa, że z tego powodu całkowita liczba przypadków choroby pozostaje niedoszacowana. W 2022 roku potwierdzono 4,2 mln przypadków dengi na świecie. Według Reutera tylko w regionie Azji i Ameryki Łacińskiej choroba powoduje 20 tys. zgonów rocznie. Obecnie ciężka sytuacja panuje w Bangladeszu, gdzie od początku tego roku na dengę zmarło ponad tysiąc osób, a całkowita liczba chorych wynosi 200 tys.

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: pongmoji/Adobe Stock