Zmiana czasu na letni. Jak się do tego przyzwyczaić? Zadbajmy o relaks, ale także ruch

Aktualizacja:
Autor:
as
Źródło:
IMGW, PAP
Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?
Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie?tvn24
wideo 2/21
Zmiana czasu

Zmiana czasu z zimowego na letni to dla wielu osób trudny moment - pojawiają się problemy z zasypianiem, osłabienie zdolności psychofizycznych i rozkojarzenie. W niektórych przypadkach przyzwyczajanie się do nowego rytmu dobowego może trwać nawet kilka dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina jednak, że do zmiany czasu możemy się przygotować, osłabiając tym samym jej negatywny wpływ.

W nocy z soboty na niedzielę przesunęliśmy wskazówki zegarów o godzinę do przodu, czyli - jak to się potocznie określa - mogliśmy spać o godzinę krócej. Dla większości z nas zmiana ta powinna być nieodczuwalna, ale u osób zmęczonych, chorych, mających problemy ze snem lub pracujących w trybie zmianowym, ubytek snu może mieć przykre konsekwencje. Zaburzenie rytmu dobowego powoduje pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie, pogorszona sprawność psychofizyczną czy osłabienie koncentracji.

Relaks i higiena snu

W pierwszych dniach po zmianie czasu wiele osób ma problem z zasypianiem. Jak tłumaczą eksperci IMGW, możemy złagodzić ten negatywny wpływ poprzez odpowiednie przygotowania. W sobotę wieczorem warto zapewnić sobie dawkę relaksu. Przed pójściem spać można wziąć odprężającą kąpiel, włączyć spokojną muzykę czy poświęcić czas na czytanie książki. Warto ograniczyć korzystanie z ekranów elektronicznych - emitują one zaburzające sen niebieskie światło. Przed położeniem się do łóżka można również przewietrzyć sypialnię.

W niedzielę rano organizm może potrzebować dodatkowego zastrzyku energii, na przykład energetyzującej muzyki. Pomocne okazać się może także doświetlanie białym lub niebieskim światłem, które jest odbierane przez nasz organizm jako brzask. Na początku dnia warto też lekko poćwiczyć - pobudzi to krążenie i rozrusza ciało. Jeśli w godzinach przedpołudniowych nadmierna senność nie będzie ustępowała, możemy wspomóc się mocną herbatą albo napojami z kofeiną, jednak nie w godzinach wieczornych i bez przekraczania bezpiecznej dziennej dawki kofeiny (400 miligramów, czyli około cztery filiżanki kawy).

Osobom szczególnie silnie odczuwającym niekorzystny wpływ zmiany czasu zalecana jest krótka, maksymalnie 20-minutowa drzemka w ciągu dnia. Eksperci odradzają dłuższe odsypianie, zwłaszcza po południu, ponieważ wieczorem można mieć problem z zaśnięciem. Jeśli uciążliwości związane ze zmianą czasu będą się utrzymywały przez kilka nocy, warto zastanowić się nad podjęciem dodatkowej aktywności fizycznej w ciągu dnia. Pamiętajmy aby treningu nie planować na wieczór - taka aktywność silnie pobudza organizm i może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Zmiana czasu w EuropiePAP - Małgorzata Latos

Autor:as

Źródło: IMGW, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości