W nocy przestawiliśmy zegarki na czas letni

Autor:
/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Dylematy związane ze zmianą czasu
Dylematy związane ze zmianą czasu
TVN Turbo
TVN TurboDylematy związane ze zmianą czasu

W nocy z soboty na niedzielę 25/26 marca nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegara należało przesunąć o godzinę do przodu. Czas letni będzie obowiązywać do końca października.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE z 2001 r.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów. W związku ze zmianą czasu na letni zegarowe wskazówki o godzinie 2.00 należało przestawić na godzinę 3.00.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy miało miejsce miesiąc wcześniej - w ostatnią niedzielę września. Z zimowego na letni przechodzono - podobnie jak obecnie - w ostatnią niedzielę marca.

Pomysł likwidacji zmiany czasu

W Unii Europejskiej pojawił się pomysł odejścia od zmian czasu. Po rezolucji Parlamentu Europejskiego z 8 lutego 2018 roku sprawą zajęła się Komisja Europejska. KE przeprowadziła konsultacje publiczne w państwach członkowskich, zgodnie z którymi blisko 90 proc. głosujących zadeklarowało chęć odejścia od zmian czasu.

W marcu 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które miały znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Ostatecznie nie doszło do likwidacji zmiany czasu.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach świata.

Według części ekspertów zmiany czasu mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jak podawano w komunikacie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, szczególnie szkodliwe jest przejście z czasu zimowego na letni. Według ekspertów, aby dostosować się do zmiany czasu, potrzeba około trzech dób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości