ZGŁOSZONE NA KONTAKT24

Pył saharyjski i smog. W poniedziałek trudno jest oddychać, wysłano alert RCB

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24
Tomasz Zubilewicz o sytuacji pogodowej
Tomasz Zubilewicz o sytuacji pogodowejTVN24
wideo 2/3
Tomasz Zubilewicz o sytuacji pogodowejTVN24

Alert RCB przed smogiem został wydany dla części Polski. Eksperci przestrzegli przed pyłem zawieszonym PM10. Nad Polską utrzymuje się także saharyjski pył. Za jego sprawą w niedzielę, mimo braku zachmurzenia, w większości kraju mogliśmy obserwować zmętniałe niebo. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia krajobrazów jak na starych fotografiach.

Jakość powietrza, z jaką mamy do czynienia w poniedziałek w Polsce, pozostawia wiele do życzenia. Szczególnie groźna dla zdrowia jest ona na północnym wschodzie kraju, dlatego też RCB wysłało swój alert.

"UWAGA! Dnia 01.04 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz." - alert RCB tej treści został wysłany do odbiorców na terenie powiatu działdowskiego (woj. warmińsko-mazurskie).

Pył saharyjski pogarsza jakość powietrza

Jak tłumaczył w poniedziałek rano prezenter tvmneteo.pl Tomasz Zubilewicz, część Europy znajduje się pod wpływem ciepłych mas powietrza z północnej Afryki. W niedzielę szczególnie gorąco było w Bułgarii, południowych Włoszech i Grecji, ale sporo ciepła napłynęło także do Polski - a wraz z nim pył znad Sahary.

- Na tyle potężny jest ten niż, który znajduje się na zachód od Europy, że ściąga on do nas afrykańskie powietrze z pyłem znad Sahary - wyjaśnił. - Mimo, że niebo nad Mazowszem było bezchmurne, ta widzialność była ograniczona. To rzadkie zjawisko w meteorologii, dlatego warto o tym wspomnieć - dodał.

Pył saharyjski pogarsza jakość powietrza, którym oddychamy. Znajdują się w nim drażniące drobiny.

W obiektywie Reporterów 24

Sytuacja baryczna na kontynencie - głęboki i rozległy niż ulokowany w rejonie Wysp Brytyjskich oraz wyż znajdujący się nad Turcją - spowodowała, że nad Europę napłynęły gorące masy powietrza znad Afryki. - Sytuacja ta utrzymuje się już kolejny dzień, więc masy ciepłego powietrza zanieczyszczonego pyłem znad Sahary docierają też i do Polski - poinformował w niedzielę synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk. Dodał, że przenoszeniu pyłu na tak dalekie odległości sprzyja dość silny wiatr, wiejący do nas bezpośrednio z kierunków południowych.

Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym docieraniu pyłu na tak znaczne odległości był brak opadów, które mogłyby ten pył z powietrza "wypłukać".

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia i nagrania między innymi z Krakowa i Krynicy-Zdroju, na których widać, że niebo zrobiło się mętne w efekcie zalegającego w powietrzu pyłu.

JEŚLI UDA CI SIĘ UCHWYCIĆ NA ZDJĘCIACH LUB NAGRANIACH ZMĘTNIONE OD PYŁU NIEBO, WYŚLIJ NAM MATERIAŁY NA KONTAKT 24

Pył Saharyjski, Krynica-Zdrój

- Piasek saharyjski wzniósł się na pewne wysokości i za pomocą silnych prądów strumieniowych, które napływają z południa, przywędrował nawet nad obszar Polski. To się zdarza raz na kilka lat, czasami nawet kilka razy w roku, natomiast teraz mamy ewidentnie taki mocny przypadek napływu tego pyłu - mówił w sobotę w rozmowie z TVN24 Paweł Parzuchowski, kierownik stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Zakopanem i na Kasprowym Wierchu.

Gdzie pyłu będzie najwięcej?

Jak poinformował nasz synoptyk, w niedzielę największej koncentracji drobinek pyłu mogliśmy się spodziewać na południu kraju. - Im dalej na północ, tym więcej pyłku opadnie po drodze - mówił Kowalczyk. Saharyjski pył może powodować pojawianie się na niektórych powierzchniach zabrudzeń przypominających kurz, ale o żółtym odcieniu.

"Według prognoz dziś obserwujemy apogeum napływu pyłu saharyjskiego nad Polskę" - przekazał w niedzielę IMGW. Dodano, że pył, oprócz widocznego zmętnienia atmosfery, wpływa też na temperaturę powietrza, której trudniej jest osiągnąć wysokie wartości.

- Słońce nie "operuje" tak intensywnie, jak przy bezchmurnym niebie, jest lekko "przyćmione". Powietrze w dolnych warstwach atmosfery nie nagrzewa się zatem tak bardzo, jakby wtedy mogło, gdyby tego pyłu nie było - wyjaśnił synoptyk tvnmeteo.pl.

Czytaj też: Gorąco pod koniec marca. Jest rekord w Warszawie

Kiedy pył znad Sahary opuści Polskę?

W poniedziałek pyłu będzie jeszcze dość sporo na wschodzie Polski. Tego dnia wieczorem od zachodu wkroczy nad Polskę front atmosferyczny. Jak wyjaśnił synoptyk, jego przejście nad krajem zakończy okres południowej adwekcji mas powietrza, a tym samym przenoszenia pyłu saharyjskiego nad obszar naszego kraju. Pozostałe w powietrzu drobinki zostaną wypłukane przez opady deszczu.

To, jak transport saharyjskiego pyłu z Afryki do Europy wygląda z kosmosu, widać na zdjęciu opublikowanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w mediach społecznościowych. Poniższa fotografia została wykonana przez satelitę amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) w niedzielę o godzinie 13.12.

Autorka/Autor:as,anw/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/ Winki

Pozostałe wiadomości

W 14 województwach obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej związane z przymrozkami. W nocy temperatura przy gruncie może spadać do -4 stopni Celsjusza. Na terenie części kraju IMGW ostrzega również przed oblodzeniem.

Przymrozki i szklanka na drogach. Alerty IMGW w większości kraju

Przymrozki i szklanka na drogach. Alerty IMGW w większości kraju

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Poniedziałek 22.04 zapowiada się zimno i wilgotno. W niektórych częściach Polski należy się spodziewać opadów deszczu, deszczu ze śniegiem, a także samego śniegu. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na jutro - poniedziałek 22.04. W niektórych miejscach spadnie śnieg

Pogoda na jutro - poniedziałek 22.04. W niektórych miejscach spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lodowate powietrze ogarnęło Polskę, a w niektórych regionach kraju nawet sypnęło śniegiem. Z nieprzyjemną stroną kwietnia będziemy mieć do czynienia także w nadchodzącym tygodniu. Sprawdź szczegóły prognozy pogody na 5 dni.

Czekają nas opady - i to obfite. Lepiej nie rozstawać się z parasolem

Czekają nas opady - i to obfite. Lepiej nie rozstawać się z parasolem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pełnia Księżyca, która przypadnie już za kilka dni, zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowy Księżyc zalśni na niebie w towarzystwie spadających gwiazd

Różowy Księżyc zalśni na niebie w towarzystwie spadających gwiazd

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Burze z ulewami szaleją nad Chinami. W prowincji Guangdong odnotowano dobowe sumy opadów przewyższające 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. Żywiołu może doświadczyć ponad 127 milionów ludzi. Niebezpieczna aura nawiedziła także Hongkong, gdzie u wybrzeży zanotowano ogromną trąbę wodną.

Trąba wodna i "wodospad deszczu". Ulewy zagrażają 127 milionom ludzi

Trąba wodna i "wodospad deszczu". Ulewy zagrażają 127 milionom ludzi

Źródło:
Reuters, HKO, scmp.com

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Trudne warunki turystyczne utrzymują się w Tatrach. Po nocnych opadach śniegu szlaki są zdradliwie śliskie, a miejscami tworzą się zaspy. W niższych partiach gór niebezpieczeństwo stanowi oklejająca gałęzie okiść.

Zaspy na drodze, okiść nad głowami. Niebezpiecznie w Tatrach

Zaspy na drodze, okiść nad głowami. Niebezpiecznie w Tatrach

Źródło:
PAP, TPN

Zimowa atmosfera powróciła do Polski - przynajmniej na chwilę. W południowych regionach kraju w nocy zrobiło się biało, a miejscami śnieg było widać także o poranku. Zima odwiedziła także naszych sąsiadów - sporo białego puchu napadało w centralnych Niemczech. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Kwietniowy śnieg w obiektywie Reporterów 24

Kwietniowy śnieg w obiektywie Reporterów 24

Źródło:
TVN24, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters