Informacje
 • Bardzo silne opady deszczu w Nashville. Są ofiary śmiertelne

  29-03-2021 13:25 Zniszczenia i ofiary śmiertelne

  Gwałtowna powódź w Nashville w amerykańskim stanie Tennessee spowodowała śmierć co najmniej czterech osób. Ludzie uciekający przed wysoką wodą zostali uwięzieni w samochodach i mieszkaniach.

  Według lokalnej telewizji WKTN, powołującej się na raporty policji, na ciała zmarłych natrafiano w różnych miejscach, od potoków i zalanych pól golfowych po tereny w pobliżu obozowiska dla bezdomnych.

  W ciągu nocy z soboty na niedzielę ekipy ratunkowe zdołały uchronić przed niebezpieczeństwem co najmniej 150 osób. Z komunikatu straży pożarnej w Nashville, wydanego w niedzielę rano, wynika, że jej załogi uratowały co najmniej 130 ludzi. Byli oni uwięzieni w pojazdach, domach i mieszkaniach.

  Rzeczniczka straży Kendra Loney podkreśliła między innymi, że z powodu lawiny błotnej został uszkodzony budynek, którego nie było w stanie opuścić samodzielnie wiele osób. - Została wysłana łódź i byliśmy w stanie uratować stamtąd co najmniej 15 osób - oznajmiła Loney.

  Drugie co do wielkości opady w historii

  Narodowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała w niedzielę komunikat ostrzegający ludność niemal 700-tysięcznego miasta przed skutkami powodzi. Na lotnisku w Nashville od soboty do niedzieli spadło co najmniej 177 litrów wody na metr kwadratowy, co oznacza, że to druga co do wielkości suma opadów dla dwóch dni. Więcej deszczu spadło tylko 1 i 2 maja 2010 roku, a były to prawie 343 l/mkw.

  Burmistrz miasta John Cooper ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy.

  Tornada

  CNN informuje o zniszczeniach spowodowanych tornadami. Radar pokazał w Tennessee dwa tornada: jedno w mieście Linden, a drugie w Lexington. Przedstawiciele władz informowali o "poważnie uszkodzonych" dwóch domach, z czego jeden został doszczętnie zniszczony. Kilka domów zostało uszkodzonych w wyniku przejścia tornada przez hrabstwo Rusk w Teksasie. W sobotę pisaliśmy z kolei o serii śmiercionośnych tornad w Alabamie i Georgii.

  Poniższa mapa pokazuje ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zjawisk na terenie Stanów Zjednoczonych. Obszary narażone na najbardziej gwałtowne burze i wichury oznaczone są żółtym i pomarańczowym kolorem. To stany: Alabama: Georgia, Karolina Południowa, Wirginia, Maryland i Delaware.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...