Informacje
 • "Usłyszałem dźwięk podobny
  do zbliżającego się rozpędzonego pociągu"

  27-03-2021 12:37 Seria tornad na południu USA
  Zniszczenia po przejściu tornada w Tupelo Foto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER | Video: ENEX

  Kolejna w marcu seria potężnych tornad na południu Stanów Zjednoczonych zabiła co najmniej sześć osób i raniła dziesiątki innych. Żywioł niszczył całe dzielnice.

  Jak podaje agencja Reutera, w czwartek w dwóch stanach wystąpiły co najmniej 24 tornada. Zdewastowały setki domów w kilku miastach w Alabamie oraz Georgii. Jednym z nich jest zamieszkane przez około 40 tysięcy osób Newnan w stanie Georgia. Miasto - jak przekazały jego władze - "doznało poważnych zniszczeń w okolicach historycznego centrum".

  - Nagle pojawił się ulewny deszcz. Lało tak przez trzy sekundy, a potem zapadła głucha cisza. Następnie znowu zaczęło lać i znowu cisza. Wtedy wiedziałem, że nadchodzi tornado. Usłyszałem dźwięk podobny do zbliżającego się rozpędzonego pociągu - opowiadał mieszkaniec Newnan, Jim Reeder.

  Lokalna policja ostrzega mieszkańców, by nadal trzymali się z dala od dróg, przy których służby ratownicze oceniają szkody i wycinają drzewa. W mieście jest problem z zasięgiem telefonicznym oraz dostępem do internetu. Łącznie w Georgii i Alabamie blisko 50 tysięcy osób nie ma w swoich domach prądu.

  Kilka ofiar śmiertelnych

  Tornada najpierw zgłaszano w Alabamie, później pojawiły się na wschodzie Georgii. W pierwszym z tych stanów w mieście Ohatchee zginęło co najmniej pięć osób, w tym trzyosobowa rodzina. Szósta osoba zginęła w Georgii. Dziesiątki osób w obu stanach odniosło obrażenia.

  Gubernator Alabamy Kay Ivey wezwała mieszkańców, by nie tracili czujności w obliczu trudnych i nieprzewidywalnych warunków pogodowych.

   

  Początek sezonu

  W zeszłym tygodniu przez Alabamę przetoczyła się seria kilkudziesięciu niszczycielskich tornad, także o mocy zdolnej wyrywać dachy i powalać drzewa. Na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych wiosną rozpoczyna się sezon na tornada.

  Narodowa Służba Meteorologiczna (NWS) ostrzega o niebezpiecznych warunkach pogodowych w ten weekend w Alabamie, Missisipi, Tennessee i okolicach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....