Wybory samorządowe 2018

Wybory samorządowe 2018

Koalicja Obywatelska wygrała miasta i to większość już w pierwszej turze. Koalicja, mimo procentowo gorszego wyniku niż PiS, może też w sojuszach dalej rządzić w większości sejmików. Doktor Tomasz Jurkiewicz zajmujący się statystyką wyliczył, że gdyby wyniki wyborów do sejmików powtórzyły się w wyborach parlamentarnych, ale w Koalicji były też SLD i PSL, to KO wygrałaby z PiS zdecydowanie.

Nam potrzebna jest narodowa zgoda - powiedział podczas spotkania wyborczego w Chełmie Jarosław Kaczyński. Jako przykład podał Irlandię, gdzie - przekonywał prezes PiS udało się zatrzeć podziały, aby rozwijał się cały kraj.

Blisko 85 proc. głosów w wyborach na prezydenta Wałbrzycha dostał Roman Szełemej popierany przez Koalicję Obywatelską, ale także przez wyborców Prawa i Sprawiedliwości, czego niektórzy z nich nawet nie kryją. Szełemej trzeci raz pokieruje Wałbrzychem, prowadząc jednocześnie oddział kardiologii w tamtejszym szpitalu. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Partia Razem chce podjąć rozmowy o współpracy ze wszystkimi ugrupowaniami na lewo od PO-PiS-u, w tym z SLD i ugrupowaniem tworzonym przez Roberta Biedronia - poinformowały we wtorek władze partii. Politycy zadeklarowali wolę wspólnego startu już w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

PSL i SLD deklarują chęć tworzenia koalicji we wszystkich sejmikach wojewódzkich, w których jest to możliwe. Nasi radni rozmawiają w poszczególnych regionach - poinformował prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. - Stronnictwo i Sojusz wykluczają koalicje z PiS na poziomie sejmików - podkreślił.

- Po tych atakach, które zostały przeprowadzone na PSL, to że ustaliśmy w tych wyborach z wynikiem dwucyfrowym, dla wielu jest zaskoczeniem - oceniał wyniki wyborów samorządowych Władysław Kosiniak-Kamysz w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl. - Nie było bardziej politycznych wyborów samorządowych niż te - dodał szef PSL.

Nie będziemy wprowadzać polityki do poziomu powiatowego i gminnego - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz odnosząc się do zawiązanych koalicji z PiS. Zapewnił, że podtrzymuje deklarację, iż takich koalicji nie będzie w sejmikach.

Tydzień przed drugą turą wyborów samorządowych w Radomiu trwa walka o głosy. W niedzielę Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej PiS wspierał swojego kandydata na prezydenta tego miasta Wojciecha Skurkiewicza. W poniedziałek w Radomiu pojawił się wybrany na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski (PO), który namawiał do głosowania w drugiej turze wyborów samorządowych na Radosława Witkowskiego. - Chciałem zaapelować do wszystkich o olbrzymią mobilizację. Idźcie 4 listopada do urn - mówił.

Radni PiS, SLD i lokalnego komitetu związanego z lewicą utworzą koalicję w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim - poinformowali lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Starostą będzie osoba z PiS, a wicestarostą - z SLD. - Wola wyborców - tak uzasadniał tę decyzję Grzegorz Piec, szef PiS w powiecie koneckim.

Są tacy, którzy nie chcą przyjąć, że jest tak, jak jest, nie chcą przyznać się do porażki, albo - jak to jest w przypadku PSL - po prostu do klęski - mówił w niedzielę lider PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji wyborczej w Radomiu. - Ważne jest, żebyśmy się tym zwycięstwem nie zachłysnęli, żebyśmy wiedzieli, jak ciężko trzeba służyć na rzecz mieszkańców - przestrzegał premier Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podsumował samorządową kampanię wyborczą i przebieg samych wyborów. Jak podkreślał we "Wstajesz i weekend" Wojciech Hermeliński, zastrzeżenia można było mieć między innymi do aktywności kandydatów podejmowanej jeszcze przed ogłoszeniem startu kampanii. - W tym roku w ogóle nasze apele zostały zlekceważone - mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. - O ile w poprzednich latach ci - że tak powiem prekandydaci - do nich się stosowali, teraz w zasadzie już w ogóle - dodał.

"Medialny szum to próba uniemożliwienia poinformowania Polaków o uprzednich deklaracjach samorządowców PO" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do komentarzy w sprawie spotu tego ugrupowania, mówiącego o uchodźcach. Wiceprzewodnicząca partii Porozumienie Jadwiga Emilewicz w sobotę określiła ten spot jako "moralnie nieuzasadniony" . "To był polityczny błąd" - dodała.