Wybory samorządowe 2018

Wybory samorządowe 2018

PiS chce zmian w ustawie o samorządzie wojewódzkim. "To jakiś obłęd"

Klub Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele MSWiA opowiedzieli się w środę za projektem nowelizacji ustawy o samorządzie wojewódzkim, który ma uniemożliwić paraliż prac sejmiku. Posłowie klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska chcą natomiast odrzucenia projektu, a klub Kukiz'15 zaapelował o jego wycofanie. - Dzisiejszy projekt ustawy możemy nazwać ustawą dedykowaną do konkretnego sejmiku - ocenił w środę Andrzej Maciejewski z Kukiz'15.

Powyborczy pat na Podlasiu. PiS chce zmienić uprawnienia przewodniczących sejmików

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory w sejmiku województwa podlaskiego, ale nieoczekiwanie w tajnym głosowaniu przewodniczącym został kandydat Koalicji Obywatelskiej Karol Pilecki. Kiedy podczas trzeciej sesji radni PiS próbowali odwołać przewodniczącego, ten przerwał obrady do 11 grudnia. W czwartek grupa posłów partii rządzącej złożyła w Sejmie projekt ustawy, który miałby ograniczyć uprawnienia przewodniczących sejmików.

Wybrali przewodniczącego, ale nie tego, którego chcieli. Bo radny pomylił Jarosławów

- Wystartowałem, ale po odczytaniu wyników trudno było ukryć zaskoczenie - mówi Jarosław Bąkowicz, radny z Kamieńska w województwie łódzkim. Kandydat opozycji pokonał jednym głosem murowanego faworyta na przewodniczącego rady miasta. Doszło do sensacji, bo jeden z radnych... pomylił kandydatów. Niespodziewany przewodniczący cieszył się mandatem przez tydzień, potem został odwołany.

Schetyna: nie można pozwolić na takie uprawianie polityki

- Korupcja polityczna, której dokonano na Dolnym Śląsku, czy przekupienie i zdrada członka Nowoczesnej, członka Koalicji Obywatelskiej na Śląsku, to są metody, którymi posługuje się szef Kancelarii Premiera w imieniu premiera i rządzącej partii - mówił w "Kropce nad i" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. - To są rzeczy, w sprawie których złożymy doniesienie do prokuratury" - wskazywał lider PO.

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego z PO, przewodniczący sejmiku z PSL

Piotr Całbecki (PO) został w poniedziałek ponownie wybrany marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego. Funkcję sprawuje od 2006 roku. W tajnym głosowaniu poparło go 18 z 29 głosujących radnych. Wcześniej Ryszard Bober (PSL) został wybrany przewodniczącym sejmiku tego województwa. Na pierwszej w nowej kadencji sesji w tajnym głosowaniu otrzymał poparcie 17 z 30 radnych.

Władze PiS zarekomendowały zarządy pięciu województw

Komitet Polityczny PiS zarekomendował w czwartek listy kandydatów na marszałków i członków zarządów pięciu województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Partia Jarosława Kaczyńskiego może w nich samodzielnie obsadzić władze samorządowe.

Dlaczego Tusk nie został przywitany? "Trzeba pytać ludzi zajmujących się protokołem"

Nie wiem w ogóle, że miała miejsce taka sytuacja - podkreślał szef kancelarii premiera Michał Dworczyk w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl. Pytany, dlaczego prezydent Andrzej Duda nie wymienił Donalda Tuska, witając gości w czasie oficjalnych uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, odparł: - Trzeba o to pytać ludzi zajmujących się protokołem dyplomatycznym.

"Nie potrafiliśmy stworzyć propozycji dla konserwatywnych mieszczan"

W wyborach na prezydentów, burmistrzów i wójtów pojawił się mechanizm "PiS kontra reszta świata". I reszta świata z nami wygrywała - stwierdził w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Zaznaczył przy tym, że jego obóz "bezsprzecznie wygrał" w sejmikach.

"Fakty są takie, jakie są. Prawo i Sprawiedliwość odniosło kolejne zwycięstwo"

Nasze zwycięstwo nie podlega najmniejszej wątpliwości - oświadczył we wtorek Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej, na której PiS przedstawiło dane dotyczące wyników wyborów samorządowych. - Rozumiem, że przedstawiciele komitetów, które te wybory przegrały, próbują zmienić ich obraz, ale to jest abstrahowanie od faktów - ocenił prezes partii.