Powódź

Powódź

Buga i Bogota zalane, a Patio Bonito całkowicie pod wodą - to tylko niektóre ze szkód, które wyrządziła trwająca w Kolumbii powódź. Ewakuowano już dwa tysiące osób. Trwa akcja ratunkowa.

Kenia, do tej pory nękana przez najgorszą suszę od dziesięcioleci, od końca listopada cierpi na skutek silnych opadów deszczu. Powódź zabiła już 15 osób na zachodzie kraju.

W Tajlandii trwają huczne obchody 84. urodzin króla Bhumibola Adulyadeja, ale duża część kraju walczy nadal z powodzią. Władze poinformowały, że tereny kilkunastu prowincji nadal znajdują się pod wodą.

Od listopada, za sprawą powodzi, mieszkańcy australijskiej Nowej Południowej Walii są odcięci od świata. Niebezpieczeństwo, że rzeki Namoi i Barwon wyleją, wciąż istnieje. Na zdjęciach satelitarnych NASA widać jak zmieniła się sytuacja w Australii na przestrzeni zaledwie pięciu dni.

Alarm powodziowy w północno-zachodniej Australii. Pod wodą znalazło się kilka miejscowości położonych w Nowej Południowej Walii. Powódź zniszczyła setki lokalnych dróg i domów. 2 tysiące osób zostało ewakuowanych.

Powódź, która miała miejsce w mieście Moree w australijskiej Nowej Południowej Walii, zalała lokalne drogi i odcięła od świata ponad 2 tys. ludzi. Pozbawieni m.in. dostaw żywności Australijczycy czekają na dyspozycje władz.

Śmiertelnie niebezpieczne lawiny błotne, które razem z ulewnym deszczem nawiedziły w nocy z wtorku na środę południe Włoch, niszczyły wszystko, co znalazło się na ich drodze. W miastach trwa teraz wielkie sprzątanie.

Woda w Tajlandii powoli zaczyna opadać. Eksperci zaczynają oceniać zniszczenia starożytnych świątyń, dokonanych przez największą powódź od pół wieku. I nie mają dobrych wieści.

Co najmniej 55 l/m kw. deszczu spadło w nocy z soboty na niedzielę w bardzo krótkim czasie na małą wioskę Calahonda w hiszpańskiej Granadzie. W ciągu tygodnia Hiszpanię nawiedzą kolejne ulewy.

Tajlandia jest jednym z największych eksporterów twardych dysków na świecie. Wiele międzynarodowych firm w zalanych dzielnicach Bangkoku ma ulokowane swoje wiodące fabryki. Powódź, która nawiedziła kraj, oznacza dla nich ogromne straty, a dla każdego z nas podwyżki elektronicznych gadżetów.

95 osób nie żyje, 66 jest rannych a sześć poszukiwanych. To bilans tegorocznej pory deszczowej w Kolumbii, która trwa już miesiąc. W wyniku ulewnych deszczy, osiem prowincji kraju znajduje się w stanie podwyższonej gotowości.

Centrum handlowe stolicy Bangkoku jest prawie całkowicie odcięte od świata. Woda zalega na drogach wiodących w każdym kierunku, oprócz południowego. Na skutek powodzi trwającej w Tajlandii od lipca, pod wodą znalazła się jedna trzecia kraju.

Pracownicy fabryki Bang w dzielnicy przemysłowej Chan we wschodnim Bangkoku wciąż walczą z powodzią. Pompują wodę dzień i noc. Układają stosy z worków z piaskiem. A wszystko po to, by ich miejsce pracy przetrwało. Takich jak oni są setki.

W zalanej stolicy Tajlandii ludzie radzą sobie, jak tylko potrafią. Część z nich wpadła na pomysł zaadaptowania na tymczasowy dom betonowych bloków do budowy mostu kolejowego. Wewnątrz nich ponad 30 rodzin znalazła suchy kąt. Mieszkając w tych warunkach od miesiąca strają się stworzyć pozory normalnego życia.

Ponad 2,5 mln zł - tyle w tym roku kosztowały szkody, spowodowane przez bobry w województwie pomorskim. Zawierzęta uszkodziły wały przeciwpowodziowe wzdłuż Wisły i rzek na terenie Żuław.

Powódź w Tajlandii trwa od lipca i pochłonęła już 533 ofiary. W czwartek z wodą zmagało się biznesowe centrum Bangkoku. Mieszkańcom udało się ją obronić. Wciąż zalane są ulice północnej i północno-wschodniej części stolicy.