Pogromcy żywiołów. Ekstremalne sposoby na zarabianie na życie

Łowca tornad: ekstremalnie niebezpieczna praca
Łowca tornad: ekstremalnie niebezpieczna praca
National Science Foundation
Łowca tornad: ekstremalnie niebezpieczna pracaNational Science Foundation

Może nam się wydawać, że czasy, gdy walka z naturą była na porządku dziennym, odeszły do lamusa. Nic bardziej mylnego. Istnieją zawody, w których obcowanie z żywiołami to codzienność.

Poniżej podajemy przykłady kilku profesji dla osób, które całkiem na serio chcą się "parać żywiołem". Większość z nich wymaga nie tylko starannego wykształcenia, lecz także ogromnej brawury i wielu wyrzeczeń.

Łowca burz i tornad

Po części awanturnik, po części skrupulatny badacz. Pracuje dla mediów, placówek badawczych lub jako freelancer. W potężnie obudowanych pojazdach wjeżdża w samo serce burzy lub tornada, prowadząc niezbędne pomiary i w skrajnie ekstremalnych warunkach urządzając burzom sesje zdjęciowe. W związku z głośną sprawą śmiertelnej eskapady trójki doświadczonych łowców burz, którzy pod koniec maja 2013 roku odważyli się fotografować niespotykanie silne tornado w stanie Oklahoma, przepisy dotyczące tej profesji od czterech lat nieustannie się zaostrzają, a sama profesja jest uważana za - słowami jednego z łowców - pętlę na szyi.

- Burze są nieprzewidywalne i kapryśne, ale zawsze jest szansa, by domyślić się, w którą stronę się przemieszczą. Ścigam je już od trzydziestu lat i to nie jest tak, że doskonale znam ich "nawyki", ale czuję się coraz bezpieczniej, gdy już się do nich zbliżam - wyznał Tim Samaras na krótko przed tragiczną śmiercią podczas wyżej wspomnianej wyprawy.

Wulkanolog

Wyzwaniem jest tu nie tyle badanie wulkanów, ile uzyskanie niezbędnego wykształcenia, by móc do końca życia wpatrywać się w grafy częstotliwości erupcji. Bardzo niewiele uniwersytetów oferuje zdobycie niezbędnego wykształcenia, przez co prawdziwy wulkanolog powinien studiować zarówno geologię i geofizykę, jak i znać się na petrologii, geochemii i programowaniu. Co więcej, doświadczenie trzeba zdobywać w placówkach na Hawajach lub Alasce, i to przez lata, nim kandydat na wulkanologa zostanie uznany za samodzielnego badacza. Kiedy jednak już się temu odda, to na zawsze - zapewnia Richard Friske:

- Gdy już raz zakochasz się w wulkanach, dostajesz kręćka. Ziemia się ciągle zmienia, a Ty musisz to zrozumieć, poskładać w czasie, pogodzić jej dotychczasową aktywność z tym, co przewidujesz, że stanie się w przyszłości. To rewelacyjna praca - zapewnia.

W pierwszej dekadzie lipca tak zwany wulkan ognia dał niesamowity popis w Gwatemali.

Członek psiego patrolu Syriusz

Członkowie tej elitarnej jednostki patrolują bezbrzeżne białe połacie Grenlandii. Rekrutowani spośród zahartowanych duńskich wojskowych strażnicy przemierzają za pomocą psich zaprzęgów tereny o rozmiarach odpowiadających trzem Daniom. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie to, że obecnie Syriusz (Sladepatru-ljen Sirius) zatrudnia dwunastu takich strażników, którzy w sześcioosobowych grupach psich zaprzęgów - po czternaście wyszkolonych husky w każdym z nich - strzegą duńskich włości od 60 lat, rokrocznie rekrutując nowych ochotników. Na chwilę obecną żadna kobieta nie próbowała swoich sił w tym zawodzie.

- Są jak rodzina - twierdzi Jesper, jeden ze strażników, o swoich psach. Nic dziwnego - jeden z nich właśnie spędza w straży swoją dziesiątą zimę, co czyni go psim weteranem tego trudnego zawodu.

Obserwator lawin

Ich niezmordowany trening obejmuje zarówno dogłębną znajomość geologii, jak i umiejętności wspinaczki górskiej i wykształcenie meteorologiczne. Obserwatorzy lawin reagować muszą natychmiast, bo każdy błąd w ich pracy może kosztować życie narciarzy na stoku lub zbłąkanych turystów. Pracują w trybie wielozmianowym, gdyż muszą przewidywać prawdopodobieństwo zejścia lawiny na wiele godzin naprzód.

- Musimy czasami wyjść w teren, i to jest w tym właśnie najlepsze. Jasne, przede wszystkim chodzi o pomiary, lecz naszym drugim priorytetem jest... świetna zabawa. Sztuka w tym, by pogodzić oba te aspekty. Ta praca jest niebywale wymagająca. To naprawdę jest moja praca marzeń - ze śmiechem opowiada w wywiadzie Wendy Wager, która pracuje w zawodzie od prawie dekady.

Jak chronić się przed lawiną?

Zimą górach każdy powinien posiadać detektor lawinowy, sondę i łopatę (mat. arch.)
Zimą górach każdy powinien posiadać detektor lawinowy, sondę i łopatę (mat. arch.)tvn24

Latarnik

Latarnikiem nie musi być stary człowiek, a latarni nie otacza jedynie morze. Nie bez powodu uważa się, że to praca dla pustelników - potężne fale uderzające w wieżę, monotonia pracy i rzadkie, krótkie wizyty mało komu wydadzą się atrakcyjne. Dla przykładu, na wyspie Gabo u wybrzeży Australii sztormy są wyjątkowo zaciekłe, a samotność dotkliwa. Jedynym towarzystwem urzędującego tam latarnika Leo Brouwa - niegdyś hydraulika - jest 30 tysięcy pingwinów.

NASA ma inny sposób na podziwienie pingwinów. Obserwuje te zamieszkujące Antarktydę z Kosmosu, by móc je chronić.

Pingwinie siedliska widoczne z kosmosu
Pingwinie siedliska widoczne z kosmosu NASA

Autor: sj/map / Źródło: TVN Meteo/National Geographic/allweather

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla powiatu grudziądzkiego w związku z prognozowaną na wtorek złą jakością powietrza. Służby zalecają zrezygnowanie z przebywania na zewnątrz.

Alert RCB: zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

Alert RCB: zrezygnuj z aktywności na zewnątrz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mróz chwycił we wtorek nocą oraz o poranku na terenie niemal całego kraju. W najzimniejszym miejscu było -6 stopni Celsjusza. Kolejne noce i poranki też w niektórych regionach zapowiadają się bardzo zimno.

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Dzisiaj było -6 stopni. Następne poranki też będą lodowate

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mgły ograniczające widzialność nawet do 100 metrów występują we wtorek rano w Polsce. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ponadto w niektórych miejscach na południu kraju po opadach mżawki na drogach i chodnikach może być ślisko.

Gęste mgły i ślisko na drogach. IMGW ostrzega

Gęste mgły i ślisko na drogach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do Kuby zbliża się burza tropikalna Rafael i zdaniem ekspertów wkrótce zmieni się w huragan. Lokalne władze zdecydowały się na ewakuację ponad 70 tysięcy mieszkańców tej karaibskiej wyspy. Największe zagrożenie mają stanowić obfite opady deszczu.

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Ewakuują 70 tysięcy osób. "Nie damy rady odzyskać wszystkiego, co stracimy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Indonezyjskie władze zamierzają ewakuować ponad 16 tysięcy mieszkańców z wiosek położonych wokół wulkanu Lewotobi Laki Laki. Jego erupcja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabiła dziewięć osób, istnieje obawa kolejnych wybuchów w niedługim czasie.

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pogodę w nadchodzących dniach będzie kształtował "zgniły" wyż. Sprawi, że w kolejnych dniach w wielu miejscach będzie pochmurno i mglisto. Poranki okażą się mroźne, a w dzień temperatura ledwo przekroczy 10 stopni Celsjusza.

"Zgniły" wyż zawładnie Polską. Co to dla nas oznacza

"Zgniły" wyż zawładnie Polską. Co to dla nas oznacza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. We wtorek 05.11 spodziewamy się dużej ilości słońca. Termometry pokażą od 8 do 11 stopni. Biomet będzie neutralny.

Pogoda na dziś - wtorek 05.11. Dużo słońca, od 8 do 11 stopni

Pogoda na dziś - wtorek 05.11. Dużo słońca, od 8 do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chmura przypominająca latający spodek zawisła nad szczytami. Została uchwycona na nagraniu przez pracownika Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu.

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Dzisiejszy wieczór był kolejnym z rzędu, kiedy nad Polską dało się zaobserwować "kosmiczny pociąg". Zdjęcia i nagrania przelotu satelitów Starlink otrzymaliśmy na Kontakt24.

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Przelot Starlinków. Wasze relacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

Ulewy nawiedziły w poniedziałek hiszpańską Katalonię. Gwałtowna aura spowodowała, że odwołano 70 połączeń lotniczych. W Barcelonie, gdzie przez pewien czas obowiązywały alarmy najwyższego, czerwonego stopnia, częściowo zalane zostało lotnisko.

Zwały ziemi i błota na autostradach, był czerwony alert

Zwały ziemi i błota na autostradach, był czerwony alert

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, TVE, El Pais, tvnmeteo.pl, PAP

W oddali widziałem już zbliżającą się wodę. W ostatnim momencie przejechałem samochodem przez most. Widziałem ludzi i samochody niesione przez nurt - opowiadał w rozmowie z redakcją Kontaku24 pan Lech, który mieszka w hiszpańskiej Walencji. Trwa sprzątanie po katastrofalnych powodziach, które niecały tydzień temu nawiedziły południowo-wschodnią część kraju. Liczba ofiar śmiertelnych przekracza 200, zaginionych jest ponad tysiąc.

"Przejechałem przez most, który zawalił się dwie minuty później"

"Przejechałem przez most, który zawalił się dwie minuty później"

Źródło:
Kontakt24, Reuters, PAP, tvnmeteo.pl

Żubry przechodzą przez asfaltową drogę o poranku. Wędrówkę stada uchwycił na nagraniu Reporter24 pan Antoni. - Lubię sobie spacerować po lesie, a żubrami interesuje się, bo to gatunek, który prawie wyginął - powiedział.

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

Źródło:
Kontakt24

Kilkanaście osób zostało rannych po tym, jak przez środkową część stanu Oklahoma przeszły gwałtowne burze i co najmniej kilka tornad. Zniszczone są liczne domy. W sześciu hrabstwach wprowadzono stan wyjątkowy.

Ranni, domy zrównane z ziemią. Przeszło co najmniej sześć tornad

Ranni, domy zrównane z ziemią. Przeszło co najmniej sześć tornad

Źródło:
PAP, Reuters, AP

Przemieszczająca się nad Atlantykiem burza tropikalna Patty, a razem z nią ulewy i silny wiatr, na początku tygodnia ma dotrzeć do Półwyspu Iberyjskiego. W niedzielę przeszła nad Azorami.

Burza tropikalna zmierza w kierunku Portugalii i Hiszpanii

Burza tropikalna zmierza w kierunku Portugalii i Hiszpanii

Aktualizacja:
Źródło:
SIC Noticias, NHC, IPMA

Ochłodzenie, które przyszło do nas w weekend, pozostanie w Polsce na dłużej. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słowackich Tatrach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Turyści z Polski próbowali zdobyć Gerlach tak zwaną Drogą Tatarki, ale - jak przekazali słowaccy ratownicy - nie posiadali odpowiedniego sprzętu i utknęli na szczycie. W niedzielę ratownicy przetransportowali ciało Polaka, który zginął prowadząc grupę na najwyższy szczyt w Tatrach.

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP

W wyniku uderzenia pioruna w obóz dla uchodźców na północy Ugandy zginęło 14 osób, w tym 13 dzieci i jedna osoba dorosła - przekazała w niedzielę stacja BBC. 34 osoby zostały ranne. Według lokalnych mediów, ofiary śmiertelne uczestniczyły w nabożeństwie.

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Źródło:
PAP, BBC

Troje chińskich astronautów misji Shenzhou-18 powróciło na Ziemię po 192 dniach spędzonych na orbicie. Podczas jednego ze spacerów kosmicznych dwóch członków załogi ustanowiło rekord czasu spędzonego przez tajkonautów poza chińską stacją kosmiczną Tiangong.

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Źródło:
PAP

Ulewy związane z pozostałościami supertajfunu Kong-rey nawiedziły południowo-zachodnią Japonię w sobotę. Miejscami w ciągu jednej doby spadło ponad 370 litrów wody na metr kwadratowy i doszło do podtopień. W mieście Matsuyama wydano nakaz ewakuacji prawie 190 tysięcy osób.

Dawny supertajfun wciąż groźny. Rekordowe opady, ewakuacja tysięcy osób

Dawny supertajfun wciąż groźny. Rekordowe opady, ewakuacja tysięcy osób

Źródło:
Reuters, The Japan Times

W Nowym Jorku ogłoszono stan suszy. Jak podały władze miasta, w październiku w aglomeracji zanotowano jedynie śladowe opady deszczu. Burmistrz apelował w sobotę do mieszkańców o oszczędzanie wody i błyskawiczne zgłaszanie jakichkolwiek awarii.

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Źródło:
PAP, The Washington Post

Silna trąba wodna zawirowała nad australijskim Brisbane, uszkadzając część nabrzeża. W piątek nad wschodnim wybrzeżem kraju przechodziły burze, które oprócz turbulentnych podmuchów przyniosły także grad.

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Źródło:
Reuters, ABC News

Rekordowy poziom zanieczyszczeń powietrza odnotowano w nocy z piątku na sobotę w 14-milionowym mieście Lahaur we wschodnim Pakistanie. W związku z utrzymującym się smogiem zajęcia sportowe w szkołach nie będą odbywać się na świeżym powietrzu, mieszkańcom zakazano używania riksz motorowych, wstrzymano prace budowlane.

"Nigdy wcześniej nie osiągnęliśmy poziomu 1000"

"Nigdy wcześniej nie osiągnęliśmy poziomu 1000"

Źródło:
PAP

Największy krokodyl na świecie żyjący w niewoli zmarł w sobotę w australijskim zoo. Według wyliczeń opiekunów miał co najmniej 110 lat. Stan jego zdrowia pogorszył się w połowie października.

Został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, "był naszym najukochańszym kumplem"

Został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa, "był naszym najukochańszym kumplem"

Źródło:
PAP

Rekin zaatakował surfera na Hawajach, odgryzając mu nogę. Mimo poważnej rany mężczyźnie udało się dopłynąć do brzegu z jedynie niewielką pomocą innych plażowiczów. Do zdarzenia doszło w piątek rano.

Stracił nogę w ataku rekina, sam dopłynął do brzegu

Stracił nogę w ataku rekina, sam dopłynął do brzegu

Źródło:
Maui Now, Maui News, CBS News

NASA nawiązała kontakt z sondą Voyager 1 po kilkudniowej przerwie. Jak wyjaśniła agencja, do zerwania łączności doszło na skutek uruchomienia systemu awaryjnego urządzenia. Obecnie kontakt utrzymywany jest za pośrednictwem systemu, który ostatni raz był wykorzystywany w 1981 roku.

Nie działał od ponad czterech dekad. Teraz pełni kluczową rolę

Nie działał od ponad czterech dekad. Teraz pełni kluczową rolę

Źródło:
NASA, CNN, tvnmeteo.pl

Naukowcy ostrzegają przed ryzykiem poważnej zmiany cyrkulacji oceanicznej na Atlantyku. Mogłaby ona wywołać zakłócenia klimatyczne na nieobserwowaną wcześniej skalę.

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

"Wyłączenie" atlantyckich prądów może przynieść niszczycielskie skutki

Źródło:
PAP

Związane z ociepleniem klimatu wskaźniki zagrożenia dla zdrowia ludzi osiągnęły nowe rekordowe wartości - wynika z najnowszej edycji raportu Lancet Countdown on Health and Climate Change. Znacząco wzrosła między innymi liczba zgonów spowodowanych upałem wśród osób powyżej 65. roku życia. Eksperci alarmują, że z powodu zmian klimatycznych zdrowie człowieka jest narażone na niespotykane dotąd zagrożenia.

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Liczby, które powinny nas niepokoić. "Rekordowe zagrożenie"

Źródło:
PAP, The Guardian, The Lancet

Ta mgławica przypomina kształtem sylwetkę wilka, a może nawet wilkołaka. Nowe zdjęcie, na którym widać ten obłok gazu i pyłu, pokazało w czwartek Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

Czarny wilk na niebie. Niesamowite zdjęcie

Czarny wilk na niebie. Niesamowite zdjęcie

Źródło:
PAP, ESO

Dynia zawiera wiele cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć ją do diety. - Pomarańczowy kolor dyni jest wynikiem wysokiej zawartości w niej witaminy A i beta-karotenu, które korzystnie wpływają na wzrok, skórę, układ sercowo-naczyniowy oraz układ odpornościowy - przekonuje doktor Lizzy Davis z Wydziału Nauk o Żywieniu Uniwersytetu Alabama w Birmingham.

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Trwa sezon na dynię. "To prawdziwa bomba odżywcza"

Źródło:
PAP