Rodzina utonęła podczas ucieczki. Wstrząsające historie ofiar huraganu


Huragan Harvey, który pustoszy Teksas od kilku dni, przyczynił się do śmierci kilkudziesięciu osób oraz ogromnych strat. Niektóre historie mieszkańców zalanych terenów są wstrząsające.

Liczba ofiar huraganu Harvey gwałtownie rośnie i szacuje się, że niszczycielski żywioł odebrał życie już 35 osobom, a ponad 50 tysięcy domów poważnie ucierpiało w wyniku trwających od czterech dni powodzi. Do mediów społecznościowych trafiły setki zdjęć i historii ludzi, którzy walczą z wodą zagrażającą ich bliskim i dobytkowi.

Niestety, wiele historii ma tragiczny finał. I chociaż na pierwszy plan wysuwają się historie o ludzkim heroizmie, huragan Harvey pozostawił po sobie setki tysięcy osób, które coś lub kogoś utraciły.

Spośród wielu historii wybraliśmy kilka szczególnie dramatycznych lub inspirujących.

1. Wyszedł pomóc, ale sam nie otrzymał pomocy

Na kilka dni przed swoimi 61 urodzinami sierżant Steve Perez wyszedł z domu, by pomóc ofiarom powodzi. We wtorek po południu wyszedł z domu, żeby - pomimo próśb żony - pomóc poszkodowanym przez powódź.

- W ciemności sierżant Perez próbował sforsować podziemny przejazd, wjechał do wody i nie zdołał już z niej wyjechać - poinformował komisarz Art Acavedo. - Utonął. Był jedną z najsłodszych osób, jakie kiedykolwiek poznałem - podsumował.

Jego teść również zalecił mu, by nie wychodził z domu, ale policjant z 34-letnim stażem uciął dyskusję.

- Jest co robić, jestem tam potrzebny - powiedział i wyszedł.

2. Zagrożone zwierzęta

Ostatnie dni to nie tylko historie Teksańczyków, ale też ich zwierząt, dla których poziom wody wielokrotnie okazywał się śmiertelny. Właściciele próbowali ratować swoje pociechy, ale czasem te - przerażone przybierającą wodą lub uwiązane - miały niewielkie szanse na przetrwanie katastrofy. Na szczęście w internecie ruszył szereg akcji, dzięki którym można odnaleźć zagubionego przyjaciela rodziny.

Pewna osoba odnalazła porzucone w motorówce unoszącej się na wodzie psy. Policja stara się ustalić, kto jest ich właścicielem.

W wyniku huraganu Katrina w 2005 roku zmarło ponad 250 tysięcy zwierząt. Obecnie policja ostrzega właścicieli, że zostawienie pupila na pewną śmierć będzie traktowane z całkowitą powagą:

- Nie zostawiajcie zwierząt uwiązanych - przestrzegł szef policji Gregory Carlisle. - Przysięgam, że przyjrzymy się osobom, którym postawiony zostanie zarzut pozostawienia zwierząt. To także są członkowie rodziny - kategorycznie stwierdził.

- Słyszałem, jak pies w sąsiedztwie ujada. Szczekał i szczekał, ale poziom wody się podniósł, a szczekanie ustało - opowiada jeden z mieszkańców Houston.

Na szczęście wiele zwierząt już teraz udało się uratować przed wodą. Inne uratowały się same.

3. Sklep z meblami tymczasowym schronem

Właściciele sieci sklepów z meblami w Teksasie nie zawiesili działalności. Prawdopodobnie nigdy nie mieli więcej gości - na tę chwilę w jednym ze sklepów mieszka 200 osób, a w pozostałych dwóch, kolejno: 300 i 400 ludzi chroniących się przed powodzią.

Właściciel Jim McIngvale nie ukrywa, że nie wahał się ani przez chwilę:

- Przez całą niedzielę krążyliśmy po mieście i ratowaliśmy mieszkańców, gdy woda sięgała im już do pasa - powiedział Jim reporterom CNN.

Właściciel na tę okazję wysłał "w teren" kilka należących do firmy ciężarówek dostawczych, które bez trudu przedostały się przez wodę.

4. Rodzina utonęła podczas ucieczki busem

Sześcioosobowa rodzina nie zdołała umknąć powodzi. Mieszkańcy Houston uciekali vanem, gdy większa fala przewróciła pojazd. Póki co, jest to najbardziej dramatyczna i ponura historia z kilku ostatnich dni zmagań z huraganem.

Utonęło rodzeństwo: czternastoletni Dominic Saldivar i ośmioletni Xavier, ich siostry - szesnastoletnia Devy i sześcioletnia Daisy - a także ich pradziadkowie, Manuel i Belia. Kierowcy, prawujkowi, udało się uratować, ale nim wezwał pomoc, jego krewni utonęli.

Anonimowy mieszkaniec próbował uratować dzieci z pomocą ułamanej gałęzi, ale van zatonął zbyt szybko.

Matka całej czwórki dzieci, Virginia Saldivar, ze łzami w oczach opowiadała mediom:

- Dominik był całym moim światem. Był niezwykłym, ukochanym chłopcem, kochał grę na tamburynie, Youtube i grę na komputerze - opowiadała. - Kochał całą swoją rodzinę, broniłby nas za wszelką cenę - dodała.

5. Mąż musiałby odebrać poród. Pomogli ludzie

Ciężarna z Houston musiała ukryć się na wyższej kondygnacji domu. 32-letnia Annie Smith obawiała się, że będzie musiała urodzić w domu, bo nie dostanie się do szpitala.

- Gdy zobaczyłam tę powódź, odwróciłam się w stronę Grega z myślą: teraz jestem naprawdę przerażona - powiedziała kobieta reporterom. - Zaświtało mi, że ja przecież nie dam rady z takim brzuchem - przyznała.

Jej mąż, Greg, zaczął panicznie biegać po domu w poszukiwaniu wszystkiego, co może się przydać podczas odbierania porodu. Na szczęście nie musiał tego robić. Jeden z sąsiadów wezwał pomoc i po niecałej godzinie piętnaście osób pomogło przetransportować ciężarną do ośrodka medycznego.

Kolejka ludzi ustawiła się, by "przekazywać" sobie ciężarną z rąk do rąk, bo sama nie była w stanie się poruszać.

Dziecko narodziło się całe i zdrowe. Adrielle pojawiła się na świecie w poniedziałek.

6. Dom niespokojnej starości

W domu opieki Vita Bella w Dickinson woda sięgała większości seniorów po pas, gdy dotarły do nich służby ratunkowe. W poniedziałek uratowano przynajmniej dwadzieścia osób.

Szpitale i domy opieki ratowano w pierwszej kolejności, ale w wielu z nich rezydenci długo czekali na interwencję straży lub policji. Timothy McIntosh, który pracował w Vita Bella, opublikował zdjęcie, by przyspieszyć nadejście pomocy. Napisał: "Potrzebujemy pomocy TU I TERAZ, JAK NAJSZYBCIEJ!". Kilka minut później dom opieki uzyskał najwyższy priorytet ewakuacji. Udało się uratować wszystkich mieszkańców, większość z nich miała ponad 70 lat.

Jeden z mieszkańców, pan Bobrick, na zdjęciu rozpoznał swoją siostrę.

- To była ona, Ruth. Była w poważnym stanie od 19 roku, gdy pijany kierowca potrącił ją na pasach - opowiadał mediom. - Ten widok, to zdjęcie: to było po prostu straszne - skwitował.

7. Aligatory na wolności

Właściciel schroniska dla aligatorów nieopodal Houston obawia się, że ponad 350 aligatorów mogło uciec z jego ośrodka.

Byłoby to wyjątkowo niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla gadów, które przez kilka lat były ratowane z podwórek i niewielkich akwenów.

Przeczytaj o tym więcej:

Siedem spośród tysięcy

Historii - tych o stracie i o ludzkiej woli przetrwania - jest znacznie więcej. Gdy wody opadną, w mediach bez wątpienia pojawią się kolejne. Już teraz użytkownicy mediów społecznościowych opowiadają o tym, jak udało im się uratować z powodzi.

Matka z dzieckiem, którą uratowano śmigłowcem. Policjant, który zasnął na podłodze po kilkunastu godzinach nieprzerwanej pracy. Ojciec, który w ostatniej chwili opuścił dom - dom, który huragan zniszczył doszczętnie kilka godzin później.

Właściciele kawiarni, która pozostała otwarta dla tych, którzy nie mieli gdzie się podziać. Mężczyzna, który przez kilka kilometrów dźwigał dwójkę dzieci, by wynieść je jak najdalej od powodzi. Wysepki mrówek, które dryfowały z wodą. To tylko niektóre z nich.

Nasi reporterzy otrzymali również wstrząsającą relację Polki, która chroniła się przed powodzią. Przeczytasz ją tutaj:

Autor: sj/aw / Źródło: twitter/Reuters/ENEX/nytimes/Guardian

Pozostałe wiadomości

Środa upłynie pod znakiem pochmurnej aury. W części kraju pojawią się opady deszczu. Termometry wskażą od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

W przeważającej części kraju warunki na drogach są niebezpieczne. W 13 województwach obowiązują ostrzeżenia IMGW przed opadami marznącymi.

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczne warunki na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Zanim zza szczelnej warstwy chmur zacznie przebijać się słońce, czekają nas opady. W części kraju pojawi się deszcz ze śniegiem. Najwyższa temperatura, jakiej spodziewamy się w tym tygodniu, to 10 stopni Celsjusza.

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

"Front sprzyja pierwszym większym ruchom w atmosferze". Czy pogoda się poprawi?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Kolejna fala złej pogody nadciągnęła nad wschodnią i południową Hiszpanię. Dużymi ulewami jest zagrożona Majorka i obszary przybrzeżne w kontynentalnej części kraju.

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

W Hiszpanii znów będzie lało. Alerty na Majorce i w Walencji

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl, Reuters

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański stan Kolorado w ostatnich dniach nawiedziła potężna śnieżyca. W Denver takich opadów śniegu w listopadzie nie widziano od kilku dekad. Z powodu gwałtownej pogody wielu kierowców utknęło w zaspach na autostradach, były też przerwy w dostawie prądu.

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Największa śnieżyca od dekad. "To było kilka ciężkich dni"

Źródło:
CBS News, Denver7

Część Australii zmaga się z piekielnymi upałami. Są takie miejsca, gdzie prognozowana temperatura na niedzielę może sięgnąć nawet 43 stopnie Celsjusza. Wysokie wartości na termometrach pogarszają zagrożenie pożarowe. W innych regionach kraju spodziewane są burze.

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Temperatura powyżej 40 stopni. "Nienormalna" pogoda jak na listopad

Źródło:
The Guardian, news.com.au

Tysiące osób zgromadziły się w sobotę w centrum Walencji, by skrytykować działania podejmowane podczas październikowej powodzi, która pochłonęła życie ponad 200 osób. Protestujący domagają się między innymi ustąpienia Carlosa Mazóna, prezydenta wspólnoty autonomicznej.

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

"Za to porzucenie musi zostać poniesiona odpowiedzialność"

Źródło:
Reuters, AP