Katastrofa pod Smoleńskiem

Katastrofa pod Smoleńskiem

Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to ma być jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego tzw. podkomisji smoleńskiej, który ma być według zapowiedzi Antoniego Macierewicza gotowy w kwietniu. Po raz kolejny podkomisja powołana przez Antoniego Macierewicza forsuje hipotezę o wybuchu na pokładzie tupolewa. Są one niezgodne z ustaleniami powołanej zaraz po katastrofie komisji Jerzego Millera.

- Być może nie odzyskamy do tego czasu wraku - przyznaje Antoni Macierewicz, ogłaszając w "Rzeczpospolitej" termin publikacji raportu na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Według deklaracji szefa MON dokument ten zostanie opublikowany "na wiosnę".

Sugeruję, żeby Jarosław Kaczyński zwrócił się do swojego przyjaciela premiera Victora Orbana. Z racji jego bardzo bliskich ostatnio kontaktów z prezydentem Władimirem Putinem może załatwi prywatnie Kaczyńskiemu dostęp do katastrofy - powiedział Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej, komentując wtorkowe działania polskiego MSZ związane z katastrofą smoleńską.

Wiceszef MSZ do spraw wschodnich Bartosz Cichocki wręczył we wtorek ambasadorowi Rosji Siergiejowi Andriejewowi notę dyplomatyczną oraz wyraził zaniepokojenie w związku z utrudnieniami w dostępie do miejsca katastrofy smoleńskiej - poinformował resort spraw zagranicznych.

Destrukcja lewego skrzydła samolotu, który rozbił się w Smoleńsku, zaczęła się przed zderzeniem z brzozą - podała w środę podkomisja do spraw ponownego zbadania katastrofy. Według podkomisji "liczne zniszczenia lewego skrzydła samolotu Tu-154M noszą ślady wybuchu". Komisja zaprezentowała swoje tezy w komunikacie na dzień przed miesięcznicą.

Smutna i żenująca sytuacja - tak wiceszef MON Bartosz Kownacki w "Jeden na jeden" komentował zapowiedzianą na 10 lipca obecność Władysława Frasyniuka i Stefana Niesiołowskiego na kontrmanifestacji smoleńskiej. Jak dodał, kiedyś to komuniści "robili wszystko, żeby zgromadzenia publiczne się nie odbywały". - Dzisiaj pan Niesiołowski z panem Frasyniukiem zachowują się dokładnie tak, jak wówczas system władzy w Polsce - oświadczył.

Będę walczyła o spokój ciała mojego męża. Ja go widziałam, identyfikowałam, jest sekcja. Ekshumacja ciała Jacka Surówki jest w pełni bezzasadna - powiedziała w programie "Kropka nad i" w TVN24 Krystyna Łuczak-Surówka, żona podporucznika BOR, który zginął w katastrofie w Smoleńsku.

Przedstawiciele części rodzin smoleńskich zaapelowali do osób, które organizują kontrmanifestację wobec sobotniej miesięcznicy smoleńskiej, o zachowanie powściągliwości. - Krzyki i wybryki obrażają pamięć nie tylko bliskich, którzy chodzą na uroczystości, ale też tych, którzy w nich nie uczestniczą - mówiła w sobotę Weronika Chlebowska-Dziadosz, siostrzenica Katarzyny Piskorskiej, która zginęła pod Smoleńskiem. Sama - jak przyznaje - nie bierze udziału w miesięcznicach.

Posłowie PO zażądali, by premier Beata Szydło w trybie pilnym rozwiązała rządową podkomisję do spraw katastrofy smoleńskiej. Ta podkomisja to jedna wielka parada oszustwa i dyletanctwa - ocenił Marcin Kierwiński. Apel Platformy to pokłosie środowego materiału TVN24. Posłom odpowiedziało Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Zaprezentowany przez TVN materiał wprowadza w błąd opinię publiczną i nie oddaje wyników analizy WAT" - to odpowiedź podkomisji do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej na materiał Piotra Świerczka z "Czarno na białym". Reporter TVN24 dotarł do analizy naukowców Wojskowej Akademii Technicznej. Ich wniosek jest prosty: prezydencki tupolew po stracie części skrzydła nie był w stanie dalej lecieć.

Byłam wstrząśnięta tym, co tam widziałam - mówiła była premier Ewa Kopacz w "Kropce nad i", pytana o wyjazd do prosektorium w Moskwie, do którego po katastrofie smoleńskiej przywożono ciała ofiar. Jak podkreśliła, zobaczyła coś, co przeraziło nawet ją, jako lekarza.

- Właściwie powinienem nie komentować słów Ewy Kopacz. To są haniebne słowa - tak marszałek Senatu Stanisław Karczewski w "Jeden na jeden" odniósł się do wywiadu byłej premier, w którym relacjonuje swój pobyt w moskiewskim prosektorium tuż po katastrofie smoleńskiej.

- Ja już nie mogę słuchać o tym roztkliwianiu się nad bólem rodzin, to jest ból całego społeczeństwa - poruszające słowa Barbary Nowackiej, której matka - Izabela Jaruga-Nowacka, zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. W programie "Babilon" Piotra Marciniaka w TVN24 BiS odniosła się do politycznej burzy wokół ekshumacji ciał ofiar, po czwartkowej konferencji zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka.

W miarę kolejnych ekshumacji obraz jest coraz gorszy - powiedział w piątek zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek. Jak dodał, nie można wykluczyć, że doszło do kolejnych przypadków "zamian ciał i wymieszania elementów ludzkich ciał".

Jaka była rola prokuratora Pasionka w śledztwie w sprawie katastrofy w Smoleńsku? Czy dałoby się uniknąć ekshumacji? Zastępca prokuratora generalnego jest oburzony pomyłkami, ale milczy, gdy jest pytany o to, co sam zrobił tuż po katastrofie. Trzy dni po rozbiciu się polskiego samolotu był w Rosji. Miesiąc później to on nadzorował smoleńskie śledztwo. Materiał "Polski i Świata".