Białoruś

Białoruś

Kreml nie dostrzega, by wizyta Mike'a Pompeo w Mińsku świadczyła o szybkim zbliżeniu między Białorusią i Stanami Zjednoczonymi - oświadczył rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Oprócz Białorusi szef dyplomacji USA odwiedził też Ukrainę, Kazachstan i Uzbekistan. "Pierwsza w tym roku duża podróż zagraniczna Pompeo pokazała decydujący zwrot Waszyngtonu w kierunku najbliższych sojuszników Moskwy" - skomentował to wydarzenie rosyjski "Kommiersant".

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przybył w sobotę do Mińska. Szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się m.in. z prezydentem Białorusi i białoruskim ministrem spraw zagranicznych. To pierwsza wizyta tak wysokiego przedstawiciela Stanów Zjednoczonych w tym kraju od blisko 25 lat.

Komisja Europejska i Białoruś podpisały w środę umowę o ułatwieniach wizowych oraz umowę o readmisji. Ta pierwsza ułatwi obywatelom Białorusi uzyskanie wiz krótkoterminowych na wjazd do Unii Europejskiej, a obywatelom Unii Europejskiej - krótkie, bezwizowe podróże na Białoruś.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwołał w środę podróż zagraniczną po Europie Wschodniej i Azji Środkowej, aby "śledzić sytuację w Iraku", gdzie manifestanci od poniedziałku do środowej nocy oblegali amerykańską ambasadę - poinformowała rzeczniczka Departament Stanu USA Morgan Ortagus.

Podczas wyborów prezydenckich w 2020 roku Białorusini zdecydują o swoim losie i przyszłości suwerennego kraju - oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka w orędziu noworocznym do rodaków. Wcześniej mówił, że "nie zamierza kurczowo się trzymać prezydenckiego fotela, ale w tych wyborach wystartuje".

W apelu do białoruskiej milicji, wojska i KGB przedstawiciele opozycji wezwali funkcjonariuszy, by nie stosowali siły wobec uczestników pokojowych protestów. "Pamiętajcie, że jesteśmy jednym narodem. Naszą jedyną ojczyzną jest Białoruś" - napisali opozycjoniści. 20 grudnia w Petersburgu mają się odbyć kolejne rozmowy prezydentów Białorusi i Rosji w sprawie tak zwanej pogłębionej integracji. Tego dnia, a także dzień później białoruska opozycja planuje zorganizować demonstracje w obronie niepodległości.

Brałem udział w porwaniach i zabójstwach oponentów politycznych Alaksandra Łukaszenki - wyznał były funkcjonariusz białoruskiego oddziału specjalnego szybkiego reagowania Juryj Harauski w rozmowie z niemieckim nadawcą Deutsche Welle. Były minister spraw wewnętrznych Białorusi Juryj Siwakou jest zdania, że wywiad ukazał się "nieprzypadkowo" na kilka dni przed spotkaniem białoruskiego przywódcy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Białoruś wyraziła chęć wysłania obserwatorów na wiosenne manewry NATO Defender-Europe 20. W ramach przyszłorocznych ćwiczeń Stany Zjednoczone wyślą do Europy, w tym do Polski i krajów bałtyckich, 20 tysięcy swoich żołnierzy. - Białoruś byłaby wdzięczna za zaproszenie do obserwacji manewrów NATO w Europie w 2020 roku - powiedział Wasyl Pawłau pełniący obowiązki szefa wydziału bezpieczeństwa międzynarodowego i kontroli zbrojeń w białoruskim MSZ.