Arłukowicz

Arłukowicz

Władze Platformy zwrócą się do Radosława Sikorskiego, Bartosza Arłukowicza i Sławomira Neumanna o wyjaśnienia dotyczące kosztów ich podróży służbowych - zapowiedział w poniedziałek p.o. sekretarz generalny PO, minister sportu Andrzej Biernat. Nawiązując do żądania PiS, by Sikorski został wyrzucony z PO i usunięty z funkcji marszałka Sejmu, Biernat odparł: - Niech oni się zajmują swoją partią, ja się nie zajmuję sprawami wewnętrznymi PiS.

Odejście Donalda Tuska z polskiej polityki osłabi Platformę Obywatelską - uważa 44 proc. ankietowanych przez CBOS. Według 39 proc. badanych odejście Tuska nie będzie miało większego wpływu na funkcjonowanie PO, a według 8 proc. - wzmocni tę partię.

Od momentu wizyty u lekarza rodzinnego z podejrzeniem nowotworu leczenie ma się rozpocząć nie później niż po 9 tygodniach, lekarze mają otrzymywać więcej pieniędzy za przyjmowanie nowych pacjentów, NFZ będzie płacił szpitalom za pobyt chorych niezależnie od liczby dni, powstanie elektroniczny system prowadzenia zapisów i "wizyty receptowe" - to zmiany w służbie zdrowia, jakie minister Bartosz Arłukowicz przedstawił na piątkowej konferencji prasowej.

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia są oburzeni tym, że o planach resortu zdrowia dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dowiadują się z mediów. Chodzi o doniesienia na temat projektowanych zmian finansowania. Resort odpowiada, że prace nadal trwają; zapewnia, że konsultacje jeszcze będą.

Większa liczba lekarzy specjalistów ma m.in. pomóc w skróceniu kolejek w przychodniach i szpitalach - takie rozwiązanie w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej przedstawił minister zdrowia. Lekarzy ma przybywać, bo będą mogli zrobić bardziej szczegółowe specjalizacje tzw. szybką ścieżką.

Nie zabieram lekarzy na luksusowe wycieczki do ciepłych krajów i nie prowadzę tego typu działalności w swoim biurze poselskim - oświadczył poseł SLD Piotr Chmielowski, w reakcji na zarzuty ministra zdrowia, jakoby prowadził komercyjne szkolenia dla medyków. Chmielowski zapowiedział, że wystąpi przeciwko Bartoszowi Arłukowiczowi do sądu. - Musi się oczyścić - odpowiedział mu w piątek minister Arłukowicz.

Ministrowie zdrowia państw UE zaproponowali w piątek, by w ramach zmian w dyrektywie tytoniowej zakazać sprzedaży papierosów z dodatkami aromatycznymi, jak mentol. Nie zgodzili się jednak na taki zakaz dla papierosów cienkich (tzw. slimów), jak chciała Komisja Europejska. Minister Bartosz Arłukowicz stał na stanowisku, że należy pozostawić wolny wybór Europejczykom w kwestii palenia i nie zgadzał się na żadne zmiany w tym zakresie.

Kliniki, które będą uczestniczyły w rządowym programie refundacji in vitro, muszą udowodnić, że mają odpowiedni sprzęt, wykwalifikowany personel i zapewniają bezpieczeństwo zarodków - podkreślał w czwartek w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Jak zapowiedział, będą one "skrupulatnie kontrolowane". Z kolei Gabriela Masłowska (PiS) stwierdziła, że rządowy program refundacji in vitro, to finansowanie "procedury kalectwa".

Naczelna Izba Lekarska ostro skrytykowała ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w związku ze śmiercią 2,5-letniej Dominiki. "Dramatyczna organizacja systemu opieki zdrowotnej oraz biurokratyzowanie zawodu lekarza, w tym także lekarza zajmującego się małymi pacjentami świadczą o Panu Ministrze źle - nie tylko w kontekście administratora, ale i lekarza pediatry" - napisano w wydanym oświadczeniu.

Taka śmierć jest zawsze porażką systemu, ale w nim ostateczną decyzję na końcu zawsze podejmuje człowiek - powiedział Bartosz Arłukowicz. Minister zdrowia zabrał głos ws. bulwersującej sprawy śmierci 2,5-letniej Dominiki. Dziewczynka zmarła w środę, najprawdopodobniej w skutek zbyt późnego przyjazdu karetki pogotowia. - Ta sytuacja mnie oburza. Wyjaśnienie tej sprawy uważam za swój obowiązek - dodał minister.

W Sejmie odbyła się debata nad wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. - Panie ministrze, czas podać się do dymisji - mówił Bolesław Piecha (PiS). Poparcie wniosku zadeklarowały pozostałe kluby opozycyjne, broniła ministra koalicja rządząca. Sam Arłukowicz zaapelował do opozycji, by nie straszyła pacjentów. Głosowanie nad wnioskiem zaplanowano na piątek.