Rozmowa Piaseckiego

Rozmowa Piaseckiego

Nie mam żadnych wątpliwości, że powinno być większe zróżnicowanie płac nauczycieli. Dyrektor szkoły musi być menedżerem - podkreślała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka Platformy Obywatelskiej, była minister edukacji narodowej.

Jeżeli zostanie przyjęta formuła, którą będziemy proponować, to będą to wielotygodniowe rozmowy. Powinna być silna reprezentacja zewnętrznych ekspertów - oceniła w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl wicepremier do spraw społecznych Beata Szydło. Odniosła się do zaproponowanych przez premiera rozmów dotyczących oświaty w formule okrągłego stołu. Jej zdaniem w spotkaniach powinni brać udział również reprezentanci opozycji.

Dziwię się, że nauczyciele strajkują - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, w ósmym dniu protestu pracowników oświaty. Dodał równocześnie, że rząd chce rozwiązać trudną sytuację w oświacie, a "lekceważenie" tak ważnej grupy zawodowej, jaką są nauczyciele byłoby "szaleństwem".

Nie przesądzam, że osoba wskazana przez PO będzie kandydatem na nowego premiera - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, odnosząc się do październikowych wyborów parlamentarnych. - Biorę pod uwagę wariant startu przeciwko Kaczyńskiemu w Warszawie - dodał.

Czekaliśmy, że na którejś konwencji PiS przynajmniej momencik się poświęci nauczycielom, temu, co się dzieje. Nauczyciele poczuli się dotknięci. Stąd jest tak ogromna determinacja środowiska - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

O godzinie 9. rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Mimo strajku nauczycieli szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl zapewnił, że odbędą się one "w zdecydowanej większości szkół". O tym, czy udało się je przeprowadzić we wszystkich szkołach, CKE powinna wiedzieć około południa - dodał. Podkreślał, że uczniowie powinni przyjść na egzamin, niezależnie od sytuacji.

Namawiamy cały czas dwie centrale związkowe, żebyśmy usiedli z powrotem do stołu i żebyśmy - mając propozycje rządu przed oczami i oczekiwania nauczycieli - próbowali wypracować kompromis - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" szef KPRM, Michał Dworczyk.

Uważałam, że rząd jednak przyniesie jakieś nowe konkretne propozycje. Przykro, że wczoraj nowe propozycje się nie pojawiły, tylko to, co w piątek, ale na piśmie - powiedziała w poniedziałek, w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Dorota Gardias. Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego skomentowała niedzielne negocjacje nauczycielskich związków zawodowych z przedstawicielami rządu.

Tak jak musimy łatać dziury na autostradzie czy naprawiać ławki na stadionie, tak samo musimy inwestować w nauczycieli. To jest naturalna kolej rzeczy - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl lider partii Wiosna Robert Biedroń. Jak dodał, nauczyciele "mówią, że za 1840 złotych w 2019 roku po prostu nie da się wyżyć".

W moim odczuciu, z jednej i drugiej strony jest chęć zbliżenia swoich poglądów. Jeżeli jest chęć, to jest szansa - powiedział w środę w "Rozmowie Piaseckiego" prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do negocjacji rządu i związków zawodowych w sprawie postulatów nauczycieli.

Rozważane są różne scenariusze dotyczące ewentualnej rekonstrukcji rządu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jego zdaniem, ci, którzy zajmują pierwsze miejsca list wyborczych do Parlamentu Europejskiego, "byliby kandydatami do tego, żeby odejść w ramach tej rekonstrukcji".

Popieram ich postulaty, przede wszystkim te dotyczące godności i prestiżu zawodu nauczyciela. Bo jedna sprawa - konieczna - to są wyższe płace nauczycieli - ale druga sprawa, to też jest to, w jaki sposób są oni postrzegani, umocowani społecznie - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" Barbara Nowacka, odnosząc się do protestu nauczycieli.

To, co dzisiaj możemy zrobić, to pomóc, aby brexit odbył się na podstawie umowy. Ta umowa musi okazać się strawną dla brytyjskiego parlamentu, bo brexit bezumowny to są olbrzymie szkody dla wszystkich - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. Ocenił też, że "Bruksela ma problem z arogancją, z nierozumieniem okoliczności politycznych w państwach członkowskich".

Nie ma możliwości, żeby uwzględnić te podwyżki w takiej wysokości, bo to kosztowałoby 17 miliardów złotych rocznie - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Żądania płacowe nauczycieli gość TVN24 i tvn24.pl nazwał "całkowicie zaporowymi". Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się po tysiąc złotych podwyżki.

Startuję do europarlamentu, bo coraz więcej ważnych decyzji dla Polski zapada w Brukseli - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. Mówił o swoim ewentualnym następcy na stanowisku szefa resortu. Podkreślał, że w tej kwestii decyzję podejmie "premier w porozumieniu z liderem naszej partii Jarosławem Kaczyńskim".

Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Europejskiej połączy minimum programowe dotyczące dalszych losów Unii Europejskiej i roli Polski w tych przemianach - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl były premier Leszek Miller. Mówił też o swojej kandydaturze do europarlamentu. Przyznał, że w związku z tragiczną sytuacją rodzinną "był przekonany, że już nigdy nie wystartuje" w wyborach.

Gdyby była alternatywa, zapewne bym namawiał kolegów z rządu do tego, żebyśmy poszli w stronę prodemograficzną, czyli zamiast 500 plus na pierwsze dziecko, to na przykład 1000 złotych na trzecie - przyznał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Powiedział też, że trzy postulaty z tak zwanej nowej piątki PiS budzą jego "głęboki entuzjazm".

- Platforma Obywatelska doskonale wiedziała, co zrobi Związek Nauczycielstwa Polskiego wiele tygodni przed tym zanim ZNP ogłaszał swoje decyzje - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - Przywódcy ZNP są politykami opozycji - dodał.

Jeżeli nic się nie wydarzy, to mam nadzieję, że 85-90 proc. szkół przystąpi do strajku - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, pytany o zapowiadany protest w szkołach. - Sądzę, że to jest mniej więcej na poziomie 80-90 proc. nauczycieli - dodał. Strajk może rozpocząć się już 8 kwietnia.

Paliwo przeciwko uchodźcom się wypaliło, no to szczują na grupy LGBT - komentował w "Rozmowie Piaseckiego" były wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego dotyczących podpisania przez Rafała Trzaskowskiego tak zwanej karty LGBT. - Nie jest moją sprawą mówić, kto na najwyższych poziomach PiS-u jest gejem, ale uważam, że środowiska LGBT powinny się zastanowić, czy PiS nie przekroczył pewnej linii - dodał.