Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva prowadzi przed zaplanowaną na niedzielę drugą turą wyborów na urząd szefa państwa - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka badawczego Datafolha zamówionego przez dziennik "Folha de S. Paulo". Jair Bolsonaro, który walczy o reelekcję, cieszy się dużym poparciem ewangelicznych chrześcijan.
Zgodnie z przeprowadzonym wśród 4580 obywateli badaniem na lewicowego polityka zamierza oddać głos 53 proc. przekonanych już do swojego wyboru elektorów. Aktualnego prezydenta Jaira Bolsonaro chce poprzeć z kolei 47 proc. wyborców.
Jak odnotowali autorzy sondażu wśród wszystkich uczestników badania, w tym również nieprzekonanych jeszcze wyborców, prym również wiedzie Lula. O ile chce na niego oddać głos 49 proc. osób, to prezydenta Bolsonaro zamierza poprzeć 44 proc.
Sondaże pokazują, że Jair Bolsonaro – atakując swojego politycznego rywala Luiza Inacio Lulę da Silvę za obronę praw gejów i praktykujących afro-brazylijskie tradycje religijne - zwiększył poparcie wśród ewangelików.
Lula próbował dotrzeć do tej grupy społecznej, wzbogacając swoje przemówienia odniesieniami do Biblii i zaprzeczając oskarżeniom ze strony obozu Bolsonaro, że planuje ograniczać wolności religijne lub wspierać aborcję.
Bolsonaro wzmacnia poparcie wśród brazylijskich ewangelików
Cztery czołowe instytuty badawcze w Brazylii - IPEC, Datafolha, AtlasIntel i Quaest - wskazują, że Bolsonaro cieszy się poparciem przeszło 60 proc. ewangelików. - Prezydent od dłuższego czasu koncentruje się na kontrowersyjnych kwestiach społecznych, jako sposobie aktywizacji religijnych konserwatystów – powiedział Flavio Conrado z Casa Falileia, organizacji promującej dialog wokół demokracji i wartości chrześcijańskich.
- Bolsonaro zrobił to, wiedząc, że ten konserwatywny program moralny: aborcja, kwestie płci, geje to tematy, na które ewangelicy są wrażliwi. Ale nie tylko oni, również katolicy – dodał.
Jeszcze przed formalnym rozpoczęciem kampanii Bolsonaro skupiał większość swojego oficjalnego programu na wydarzeniach religijnych. W lipcu i sierpniu 40 proc. jego publicznych wystąpień poza stolicą odbywało się na marszach religijnych lub nabożeństwach – wynika z analizy przeprowadzonej przez agencję Reutera.
Rosnąca społeczność i znaczenie ewangelików w Brazylii
Bolsonaro, który wychował się w rodzinie katolickiej, w 2018 roku podczas wizyty w Izraelu przyjął chrzest w rzece Jordan – udzielił mu go ewangelicki pastor. Jego żona Michelle Bolsonaro również deklaruje się jako ewangelicka chrześcijanka – ona, zdaniem ekspertów, odegrała znaczącą rolę w tegorocznej kampanii, wygłaszając płomienne przemowy.
Zdaniem ekspertów poparcie wśród ewangelików pomogło Bolsonaro osłabić silne argumenty Luli dotyczące skutecznego wsparcia ubogich wyborców za jego prezydentury w latach 2003-2010.
Według spisu z 2010 roku ewangelicy stanowili około 22 procent populacji Brazylii, co stanowi wzrost o 7 punktów procentowych w porównaniu z poprzednim badaniem. Oczekuje się, że kolejny spis, opóźniony z powodu pandemii, wykaże kolejny wzrost ich liczby.
Źródło: Reuters