Google planuje walczyć z dezinformacją, również w Polsce

Źródło:
Reuters
Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencji
Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencjiTVN24
wideo 2/4
Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencjiTVN24

Google planuje przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego przeprowadzenie kampanii przeciwko dezinformacji w pięciu krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce - poinformowała agencja Reutera.

Według informacji przekazanych w piątek przez agencję, Google zamierza wiosną rozpocząć kampanię przeciwko dezinformacji w pięciu krajach UE: Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech i Polsce. Kampanią ma się zająć należący do Google Jigsaw, który wewnątrz giganta odpowiada za prognozowanie zagrożeń cyfrowych i przeciwdziałanie im. Uruchomienie kampanii związane jest ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, a także z wejściem w życie unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA), który narzuca na wielkie platformy internetowe obowiązek zwalczania nielegalnych treści i zagrożeń w internecie - podał Reuters.

ZOBACZ TEŻ: Dezinformacja w 2023 roku. Pięć nowych trendów

Kampania przeciw dezinformacji

Kampania ma polegać na uruchomieniu serii animowanych reklam na platformach, takich jak TikTok i YouTube, powstałych przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Cambridge i w Bristolu. Mają pomóc w rozpoznawaniu manipulacji i propagandy. Po obejrzeniu reklamy użytkownicy platform będą proszeni o wypełnienie krótkiego kwestionariusza, którego celem będzie sprawdzenie, czego nauczyli się o dezinformacji. Reklamy mają być przetłumaczone na wszystkie 24 unijne urzędowe języki. Projekt ma trwać przez co najmniej miesiąc, ale możliwe, że zostanie przedłużony. Latem opublikowane zostaną wnioski, w tym statystyki odpowiedzi użytkowników.

Jigsaw podkreśla, że kampania jest okazją dotarcia do obywateli w krajach z największą liczbą wyborców przed zbliżającymi się wyborami europejskimi. - Spędzamy tak dużo czasu na tych polaryzujących debatach. Nasza demokracja jest zagrożona, a temperatura (dyskusji - red.) staje się coraz wyższa - podkreśliła Beth Goldberg, szefowa działu badań w Jigsaw.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 6-9 czerwca. W Polsce głosowanie zaplanowano na ostatni z tych dni. Wybranych zostanie łącznie 720 europosłów, w tym 53 z Polski.

ZOBACZ TEŻ: Raport: antyeuropejscy, prawicowi populiści mogą odnieść sukces w wyborach do europarlamentu

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock