Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze podjął decyzję w sprawie rosyjskiej inwazji. Wydał zarządzenie tymczasowe nakazujące przerwanie operacji militarnej. Wniosek w tej sprawie złożył 26 lutego ukraiński rząd. - Rosja nie miała prawa do zbrojnej interwencji, która kosztuje życie osób cywilnych oraz spowodowała kryzys uchodźczy - oświadczyła sędzia Joan E. Donoghue odczytując wyrok.
Z wnioskiem przeciwko Federacji Rosyjskiej wystąpiła Ukraina dwa dni po rozpoczęciu inwazji na swój kraj. Kijów domagał się jej wstrzymania. Dokument w tej sprawie został złożony na podstawie Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa. Z wniosku wynika, że strona ukraińska uważa rosyjskie oskarżenia o ludobójstwo we wschodniej Ukrainie, które posłużyło Putinowi jako pretekst do ataku, za fałszywe i domaga się "pilnego" nakazania Rosji wstrzymania inwazji.
Przewodnicząca MTS sędzia Joan E. Donoghue poinformowała, że 7 marca Rosja przesłała pismo, w którym informuje, że Trybunał nie ma prawa zajmować się sprawą. Sędzia wyraziła ubolewanie z decyzji Moskwy, ale zaznaczyła jednocześnie, że MTS będzie kontynuować rozpatrywanie wniosku Ukrainy.
Sędzia Trybunału w Hadze: Rosja nie miała prawa do zbrojnej interwencji
MTS wydał w środę środek tymczasowy nakazujący Rosji wstrzymanie inwazji. O decyzji poinformowała przewodnicząca Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze sędzia Joan E. Donoghue. W świetle prawa międzynarodowego jest ona wiążąca.
- Sąd uznał, iż nie ma wystarczających dowodów na ludobójstwo [zarzucane przez Rosję - przyp. red.] i jednocześnie Rosja nie miała prawa do zbrojnej interwencji, która kosztuje życie osób cywilnych oraz spowodowała kryzys uchodźczy - odczytywała wyrok Donoghue.
Decyzja zapadła większością 13 głosów "za" przy dwóch przeciwnych - Rosjanina i Chińczyka. Strony rosyjskiej nie było w Hadze podczas ogłoszenia decyzji.
Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę
MTS jest głównym organem sądowym Organizacji Narodów Zjednoczonych i powstał w celu rozstrzygania sporów między państwami. Jego wyroki są wiążące i nie podlegają odwołaniu.
Trybunał nie ma instrumentów prawnych do zmuszenia Rosji do wykonania jego decyzji. Sankcje może nakładać jedynie Rada Bezpieczeństwa ONZ, której Moskwa jest stałym członkiem z prawem weta.
Atak Rosji na Ukrainę
Środa jest 21. dobą rosyjskiej inwazji. Choć na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.
W środę Ośrodek Studiów Wschodnich opublikował analizę po 20 dniach rosyjskiej inwazji. Eksperci opisują, że wojska Rosji skupiają się na umocnieniu i utrzymaniu wcześniej zajętych pozycji, w niektórych rejonach kontynuują ofensywę, prowadzą też ostrzał infrastruktury cywilnej. Dodali, że obie strony przegrupowują i wzmacniają swoje siły, a Ukraińcy uruchamiają rezerwy i przygotowują się do "totalnej" obrony.
OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24