Przemówienie prezydenta Zełenskiego przed Kongresem USA

Autor:
mart,js/dln
Źródło:
TVN24, PAP

Ukraina dwudziesty pierwszy dzień jest atakowana przez Rosję. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie online przed połączonymi izbami Kongresu USA. - Znacie dobrze słowa "mam marzenie". Ja dzisiaj do was mówię: mam potrzebę, żebyście nam pomogli - zwrócił się do kongresmenów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił przed Kongresem USA o sytuacji w Ukrainie. - W tej chwili los naszego kraju się waży. Waży się los naszych ludzi. To, czy Ukraińcy będą wolni, czy będą w stanie zachować swoją demokrację. Rosja zaatakowała nie tylko nas, nie tylko naszą ziemię, nie tylko nasze miasta. Rosja rozpoczęła brutalną ofensywę przeciwko naszym wartościom, podstawowym wartościom człowieka - powiedział.

- Siłą czołgów i samolotów atakują naszą wolność, prawo do życia jakiego chcemy w naszym kraju, do wybierania naszej własnej przyszłości. Przeciwko naszej gotowości do tego, aby mieć marzenia i swoją przyszłość. Marzenia takie, jakie macie wy, Amerykanie - mówił prezydent.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Zełenski: terror, którego Europa nie widziała od 80 lat

Odniósł się do historii USA. - Przyjaciele Amerykanie, w waszej chwalebnej historii macie strony, które pozwolą wam bez wątpienia zrozumieć Ukraińców. Zrozumieć nas tu i teraz. 

Przypomniał atak na Pearl Harbor. - Potworny poranek 7 grudnia 1941 roku, kiedy nagle zaroiło się od samolotów podrywających się do ataku przeciwko wam - mówił. Wspomniał również o ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku, "kiedy niewinni ludzie zostali zaatakowani z powietrza". Dodał, że Amerykanie nie mogli temu zapobiec. 

- Nasz kraj doświadcza tego samego dzień w dzień, teraz, w tej chwili, co noc już od trzech tygodni - powiedział. - Rosja zamieniła ukraińskie niebo w źródło śmierci dla tysięcy ludzi - stwierdził. 

Podkreślił, że jest to "terror, którego Europa nie widziała od 80 lat". - My prosimy o reakcję, o odpowiedź ze strony całego świata na ten koszmar. Czy prosimy o zbyt dużo? O to, aby zamknięto niebo ponad Ukrainą, aby można było ratować ludzi? - pytał. - Jeżeli to jest zbyt dużo, oferujemy alternatywę. Wiecie przecież, jakiego rodzaju systemy obronne są nam potrzebne. S-300 i inne podobne systemy, wiecie, jak wiele zależy na polu bitwy od zdolności do używania samolotów - powiedział. Mówił też o myśliwcach, których potrzebuje Ukraina. - Te samoloty istnieją i je macie, ale one są na ziemi, a nie na ukraińskim niebie - powiedział.

- "Mam marzenie" - znacie te słowa. Ja dzisiaj mówię: mam potrzebę. Mam potrzebę obrony naszego nieba. Mam potrzebę, abyście nam pomogli, abyście podjęli decyzję. To jest dokładnie to samo. To samo, gdy wy słyszycie swoje ikoniczne "mam marzenie" - powiedział Zełenski. 

Mówił, że Ukraina jest "wdzięczna Stanom Zjednoczonym za ich ogromne wsparcie", a także prezydentowi Joe Bidenowi za jego osobiste zaangażowanie. 

Zełenski: nowe sankcje potrzebne są każdego tygodnia

- To najmroczniejszy czas dla naszego kraju, dla całej Europy i wzywam was do tego, abyście zrobili jeszcze więcej. Potrzebujemy nowego pakietu sankcji. Zawsze. Co tydzień. Cały czas, aż rosyjska maszyna wojenna zwolni i stanie. Potrzebne są ograniczenia dla wszystkich, na których polega ten niesprawiedliwy reżim. Sugerujemy, aby Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na wszystkich polityków Federacji Rosyjskiej, którzy w tej chwili pozostają u władzy i nie odetną się od tych, którzy odpowiedzialni są za agresję przeciwko Ukrainie. Od członków Dumy do ostatniego urzędnika, któremu brakuje moralności, aby przełamać zmowę terroru - apelował Zełenski. Dodał, że wszystkie amerykańskie spółki "muszą wyjść z Rosji, muszą wyjść z ich rynku".

- Jeśli macie w swoich okręgach firmy, które finansują rosyjską machinę wojskową i które nie wyszły z Rosji, poddajcie je presji. Proszę, byście zapewnili, że Rosjanie nie otrzymają ani centa, którego mogą użyć do niszczenia ludzi na Ukrainie - dodał.

Zełenski podkreślał, że "musimy robić więcej, musimy stworzyć nowe narzędzia, aby reagować jeszcze szybciej i powstrzymać tę pełnoskalową inwazję na Ukrainę".

Ocenił, że rosyjska agresja jest dowodem, że ustanowione po II wojnie światowej instytucje "nie działają" i zaproponował powstanie nowego sojuszu - nazwał go "U24" - który miałby być "związkiem odpowiedzialnych krajów, które mają siłę i wolę, by natychmiast zakończyć konflikty i dostarczyć potrzebną pomoc w 24 godziny".

Zełenski zaprezentował kongresmenom film pokazujący skalę zniszczeń na Ukrainie. - Zobaczcie, co Rosjanie zrobili z naszym krajem - powiedział. 

Przywódca Ukrainy zaznaczył, że "Ukraińcy bronią nie tylko swego kraju". - Walczymy dziś o wartości Europy i całego świata., płacąc życiem za przyszłość - dodał.

Apel do Bidena

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspierając Ukrainę, USA wspierają nie tylko ten kraj, ale również Europę i świat oraz "historyczną sprawiedliwość". Zwrócił się przy tym do prezydenta USA Joe Bidena:

- Jest pan przywódcą narodu. Chciałbym, by był pan przywódcą świata. A bycie przywódcą świata znaczy bycie przywódcą pokoju - powiedział.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart,js/dln

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości