Rosja-Ukraina. Mer Charkowa: Rosjanie zrzucają na miasto bomby na spadochronach

Aktualizacja:
Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24, Reuters, PAP
Paweł Pieniążek o ostrzale dworca w Kramatorsku: ludzie z trudem radzili sobie z tym, co zobaczyli
Paweł Pieniążek o ostrzale dworca w Kramatorsku: ludzie z trudem radzili sobie z tym, co zobaczyli TVN24
wideo 2/2
TVN24Paweł Pieniążek o ostrzale dworca w Kramatorsku: ludzie z trudem radzili sobie z tym, co zobaczyli

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już ponad sześć tygodni. Przez ostatnie dwa dni Rosjanie atakują Charków bombami zrzucanymi na spadochronach - poinformował w sobotę mer tego miasta na wschodzie Ukrainy Ihor Terechow. W ciągu doby Rosjanie 50-krotnie ostrzelali dzielnice Charkowa i jego przedmieścia - poinformował szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Na południu obwodu trwają walki, Rosjanie próbują obejść Izium, by przebić się w kierunku obwodów ługańskiego i donieckiego. Sztab ukraińskich sił zbrojnych podał, że przeciwnik przygotowuje się do ofensywy na wschodzie kraju w celu przejęcia kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Mer Czernihowa poinformował, że w wyniku rosyjskich bombardowań i ostrzałów miasta zginęło blisko 700 osób, zarówno żołnierzy, jak i cywilów. Jak dodał, 70 ciał nie zostało jeszcze zidentyfikowanych.

> Na dworcu kolejowym w Kramatorsku doszło do ostrzału, w którym zginęły co najmniej 52 osoby, a ponad 100 zostało rannych.

> Rzecznik Pentagonu John Kirby przyznał, że Ukraina z pewnością może odnieść zwycięstwo w wojnie z Rosją, a wskazuje na to przebieg konfliktu.

> Ruszyła akcja "Stand up for Ukraine", w której artyści apelują do światowych przywódców o wsparcie dla Ukrainy.

> Rosja straciła w Ukrainie między innymi 448 czołgów i 20 samolotów. Straty po stronie ukraińskiej są prawie czterokrotnie niższe. To liczby, które podali holenderscy eksperci.

> Słowacja dostarczyła Ukrainie system obrony przeciwlotniczej S-300. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział, że w zamian za Słowację dostarczony zostanie amerykański zestaw Patriot.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:09

  Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, wszczęto ponad 4200 postępowań karnych w związku z naruszeniem przez Rosję praw i zwyczajów wojennych. Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski podczas ogólnokrajowego mostu telefonicznego w ukraińskich kanałach telewizyjnych - donosi korespondent Ukrinform.

 • 3:18

  NATO pracuje nad planami stałej obecności wojskowej na swojej granicy w celu zwalczania przyszłej rosyjskiej agresji - donosi "The Telegraph" powołując się na sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

 • 2:42

  Rada Ministrów wypowiedziała trzy umowy między rządami Ukrainy i Białorusi w dziedzinie oświaty i nauki - napisał na swoim koncie w Telegramie Taras Melnyczuk, przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej, informuje Ukrinform.

 • 1:10

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował premierowi Kanady Justinowi Trudeau za pomoc udzieloną Ukrainie - informuje Ukrinform. "Rozmawiałem przez telefon z Justinem Trudeau. Podziękowałem za wsparcie inicjatywy #StandUpForUkraine, za 1 mld CAD pomocy finansowej i 500 mln USD dodatkowego wsparcia obronnego. Razem silniejsi!"- napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. Jak podał Ukrinform, w bieżącym i przyszłym roku Kanada planuje udzielić Ukrainie 500 mln CAD pomocy wojskowej (ok. 416 mln USD) i prawie 1 mld CAD (ok. 830 mln USD) nowych środków kredytowych na wsparcie zobowiązań rządowych.

 • 0:32

  W sobotę siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły 13 wrogich celów, w tym trzy samoloty, śmigłowiec i cztery pociski manewrujące - informuje Ukrinform na podstawie meldunku dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy. Dowództwo Sił Zbrojnych dodało, że informacja jest doprecyzowywana. Według weryfikowanych doniesień ukraińskie przeciwlotnicze siły rakietowe zniszczyły trzy cele powietrzne w ciągu jednego dnia.

  "Na niebie nadal działa lotnictwo Sił Powietrznych: myśliwce patrolują przestrzeń powietrzną Ukrainy, a szturmowcy Su-25 i bombowce Su-24m wspierają działania sił lądowych uderzeniami rakiet z powietrza" – dodano w meldunku. Jak donosi Ukrinform, w sobotę ukraińscy obrońcy skutecznie odparli osiem ataków wroga w rejonie operacji Połączonych Sił w Donbasie i zniszczyli cztery czołgi, osiem jednostek pancernych i siedem pojazdów, a także samolot i cztery wrogie BSP.

 • 23:42

  "Wycofanie się Rosji z północnej Ukrainy pozostawiło dowody nieproporcjonalnego brania za cel cywilów, jak obecność masowych grobów, używanie ze skutkiem śmiertelnym zakładników jako żywych tarcz oraz zaminowywanie infrastruktury cywilnej. Siły rosyjskie nadal używają IED, aby powodować strat w ludziach, obniżać morale i ograniczać swobodę poruszania się Ukraińców. Siły rosyjskie nadal atakują również cele infrastrukturalne, w przypadku których istnieje wysokie ryzyko równoczesnego wyrządzenia szkód ludności cywilnej, jak zbiornika z kwasem azotowym w Rubiżnem" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 23:42

  Siły rosyjskie używają improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), by zwiększać straty i obniżać morale Ukraińców, a także atakują infrastrukturę, której zniszczenie niesie duże ryzyko ofiar cywilnych - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 22:22

  W sobotę korytarzami humanitarnymi z oblężonych lub okupowanych przez wojska rosyjskie miast Ukrainy ewakuowano 4532 osoby - poinformował zastępca szefa biura (administracji) prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Dzień wcześniej udało się wywieźć 6665 ludzi.

 • 22:04

  Pięciu cywilów zginęło i również pięciu zostało rannych w sobotę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku rosyjskich ostrzałów - poinformował wieczorem szef władz tego regionu Pawło Kyryłenko.

  Dodał, że w Bachmucie pomoc medyczną otrzymało sześć osób rannych w sąsiednim obwodzie ługańskim.

  Kyryłenko podkreślił przy tym, że na razie niemożliwe jest oszacowanie liczby ofiar w oblężonym przez Rosjan Mariupolu i w Wołnowasze.

 • 21:28

  Sobotnia wizyta w Kijowie premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona naocznie demonstruje, że dla wolności i przywództwa nie ma przeszkód - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do ukraińskiego narodu.

  Jak dodał Zełenski, Johnson był wśród tych, którzy "ani minuty nie wahali się, czy wspierać Ukrainę". Przywództwo Wielkiej Brytanii w kwestii pomocy dla Ukrainy, przede wszystkim obronnej, oraz przywództwo w polityce sankcyjnej "na zawsze pozostanie w historii obrony demokracji i Europy" - podkreślił prezydent.

 • 20:59

  Żołnierze rosyjscy uprowadzili już 106 mieszkańców obwodu zaporoskiego, w tym 21 przedstawicieli miejscowych władz i dwóch dziennikarzy – poinformowała w sobotę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

 • 20:58

  Przez ostatnie dwa dni Rosjanie atakują Charków bombami zrzucanymi na spadochronach - poinformował w sobotę mer tego miasta na wschodzie Ukrainy Ihor Terechow.

  "Dziś 45. dzień wojny. Przez 1,5 miesiąca wróg bombarduje Charków. Przez dwa ostatnie dni oprócz min i pocisków, (...) Charków zmaga się z bombardowaniem przy wykorzystaniu nowego rodzaju bomb" - powiedział mer w nagraniu zaadresowanym do mieszkańców miasta.

 • 19:25

  Johnson: Chcemy pomóc wam z odminowaniem waszego kraju, pozbyciem się tych pułapek, które armia rosyjska zostawiła po sobie.

 • 19:24

  Johnson: Będziemy dawać wam wsparcie ekonomiczne, ale również wsparcie wojskowe.

 • 19:21

  Johnson: W ciągu ostatnich kilku tygodni świat zobaczył nowych bohaterów. To mieszkańcy Ukrainy.

 • 19:21

  Premier Wielkiej Brytanii po rozmowach z prezydentem Ukrainy: będziemy wzmacniać gospodarczy nacisk na Rosję.

 • 19:21

  Zełenski: Konsolidujemy wsparcie dla naszego państwa, zwiększenie zdolności obronnych naszych wojsk, wsparcie dla obywateli Ukrainy, ale także odbudowę naszego państwa. Będziemy razem odbudowywać nasze przepiękne miasta.

 • 19:19

  Zełenski: Bardzo wysoko cenimy wsparcie Wielkiej Brytanii. Razem z premierem Johnsonem rozmawialiśmy o wzmocnieniu naszej koalicji antywojennej.

 • 19:17

  Prezydent Zełenski po spotkaniu z premierem Johnsonem: inne kraje Zachodu powinny w sprawie sankcji brać przykład z Wielkiej Brytanii.

 • 18:47

  Premier Wielkiej Brytanii Johnson: przekażemy Ukrainie 120 pojazdów opancerzonych i pociski przeciwokrętowe.

 • 18:37

  Wojska rosyjskie kontynuują ofensywę mającą na celu zajęcie miast Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańskim oraz miejscowość Nowobachmutiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

  Sztab podał, że siły rosyjskie nadal przeprowadzały też ataki lotnicze na miasto Wuhledar i miejscowość Nowoseliwka Druha w obwodzie donieckim.

  Zdaniem ukraińskiego dowództwa wysiłki wojsk rosyjskich koncentrują się na zajęciu Mariupola nad Morzem Azowskim oraz ofensywie w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, przy czym utrzymuje się duże prawdopodobieństwo działań dywersyjnych na obiektach infrastruktury transportowej.

  Siły rosyjskie kontynuują też częściową blokadę Charkowa. W celu zwiększenia sił w obwodzie charkowskim przerzucono z obwodu biełgorodzkiego w Rosji do dwóch batalionowych grup taktycznych.

  Wojska rosyjskie nie rezygnują też z prób utrzymania kontroli nad obwodem chersońskim w jego administracyjnych granicach.

 • 18:13

  Przedstawiciel służb ratunkowych Bohdan Danyliuk, cytowany przez ukraińską redakcję BBC, podał, że w Borodziance w obwodzie kijowskim w ciągu jednego dnia znaleziono kolejnych 10 ciał ofiar rosyjskiej inwazji.

  Ciała ośmiu osób znaleziono pod gruzami najbardziej zniszczonych bloków ośmiopiętrowych, a kolejne dwa ciała pod gruzami budynków czteropiętrowych. Według Danyliuka najbardziej ucierpiało centrum miasta, które było ostrzeliwane przez Rosjan rakietami z samolotów.

  Przedstawiciel służb zaznaczył, że jest też dużo zniszczeń w części miasta, w której mieszczą się domy jednorodzinne. "Ale na razie rozbieramy bloki, bo tam w piwnicach są ciała zabitych ludzi" - dodał.

  BBC podkreśla, że ratownicy i wolontariusze przeszukują gruzy budynków w Borodziance już czwarty dzień. Jest nadzieja, że pod gruzami są jeszcze żywi ludzie, ale jest to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę charakter zniszczeń - uważa Danyliuk.

  Borodzianka, położona na północny zachód od Kijowa, została niedawno przejęta przez siły ukraińskie po wycofaniu się z niej wojsk rosyjskich. Jest jednym z najbardziej zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji miast obwodu kijowskiego. Władze Ukrainy informowały wcześniej, że pod gruzami zbombardowanych bloków mieszkalnych mogą znajdować się ciała setek ludzi.

 • 18:09

  Wołodymyr Zełenski pokazał na swoim Telegramie zdjęcia ze spotkania z Borisem Johnsonem.

 • 18:00

  Rzecznik węgierskiego premiera Bertalan Havasi, cytowany przez agencję MTI, oświadczył, że Viktor Orban potępia masowe zabójstwa w podkijowskiej Buczy.

  Havasi dodał, że w opinii premiera tocząca się wojna przeciw Ukrainie jest agresją ze strony Rosji.

  - Takie jest wspólne stanowisko Unii Europejskiej i Węgry je reprezentują. Myślę, że wszystkie te okrucieństwa należy zbadać(…), podobnie jak należy bezwzględnie chronić cywilów i bardzo zdecydowanie potępiać ich krzywdzenie, a takie przypadki zbadać. Chcemy niezależnego i bezstronnego śledztwa – zacytował Havasi słowa Orbana.

  Orban na piątkowej konferencji nie potępił otwarcie zabójstw w Buczy i oświadczył, że należy najpierw wszystkie doniesienia na ten temat sprawdzić w sposób niezależny.

  >> Viktor Orban o zbrodniach w Ukrainie: nikt nie jest pewny tego, czy może wierzyć własnym oczom, należy to zbadać

  Słowa te były szeroko komentowane w Polsce. Negatywnie ocenił je między innymi Jarosław Kaczyński. - Kiedy premier Orban mówi, że on nie widzi dokładnie tego, co się zdarzyło w Buczy, to mu trzeba poradzić pójście do okulisty, i to jest zawód - powiedział szef PiS.

  CZYTAJ WIĘCEJ:

  Kaczyński "jednoznacznie negatywnie" ocenił Orbana
  Bodnar o słowach Orbana: Absolutnie wstrząsające. To de facto agent Putina
  Orban o działaniach Rosjan w Ukrainie. Paweł Kowal: on bierze na siebie współodpowiedzialność

 • 17:37

  Serhij Hajdaj, szef władz regionu ługańskiego na wschodzie Ukrainy, poinformował, że Rosjanie ostrzelali cysternę z kwasem azotowym w okolicach miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim.

  "Znowu atak chemiczny! - napisał, informując o ataku. Zaapelował do mieszkańców, by nie wychodzili ze schronów oraz by zamknęli drzwi i okna w pomieszczeniach, w których się znajdują.

  W Rubiżnem wskutek rosyjskiego ostrzału zapaliła się cysterna z kwasem azotowym także we wtorek.

 • 17:25

  W ramach kampanii na rzecz uchodźców "Stand Up For Ukraine" zebrano 9,1 miliarda euro.

  Komisja Europejska przeznaczy dodatkowo 1 miliard euro na pomoc Ukrainie - z tego 600 milionów euro dla władz ukraińskich i ONZ, a 400 milionów euro dla państw przyjmujących uchodźców - powiedziała w Warszawie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 • 17:09

 • 16:48
  Strona brytyjska, cytowana przez Reuters, podaje, że Boris Johnson przedyskutował z Zełenskim kwestię długotrwałego wsparcia dla Ukrainy, w tym finansowego i militarnego.
 • 16:39

 • 16:27

  Do Kijowa wrócił szef Przedstawicielstwa Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikas - informuje portal Ukrainska Prawda.

  Maasikas napisał na Twitterze, że cieszy się, że znowu jest w Kijowie i opublikował zdjęcie wywieszonej unijnej flagi. "Najpierw najważniejsze" - napisał.

 • 16:17

  "Niespodzianka!" - napisała ukraińska ambasada w Wielkiej Brytanii, publikując zdjęcie Johnsona i Zełenskiego.

 • 16:04

  Reuters, powołując się na ukraińskie władze, podaje, że prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.

 • 15:52

  Ukraiński wicepremier i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow oświadczył, że dzięki systemowi rozpoznawania twarzy i sztucznej inteligencji udało się już zidentyfikować wielu rosyjskich żołnierzy, którzy popełniali zbrodnie na cywilach w Buczy i Irpieniu w obwodzie kijowskim.

  "Znaleziono już wielu zabójców, którzy terroryzowali ludność cywilną w Buczy i Irpieniu. W ciągu krótkiego czasu ustalimy wszystkie informacje o tych ludziach: ich profile w sieciach społecznościowych, gdzie i z kim służą i mieszkają. Technologia pozwala obecnie znaleźć każdego, kto choćby raz trafił w obiektyw" - oznajmił Fedorow na komunikatorze Telegram.

  Dodał, że nie zajmie to dużo czasu ze względu na to, że rosyjscy żołnierze "lubią wrzucać fotografie do internetu i na liczbę kamer na budynkach w miastach".

 • 15:29

  Kanclerz Austrii Karl Nehammer po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim rozmawiał z premierem Denysem Szmyhalem.

 • 15:16

  Zełenski: Ukraińska odwaga zasługuje na szacunek.

  Krótkie wystąpienie podsumowano oklaskami.

 • 15:16

  Zełenski: 45 dni trwa atak Rosji na nasz kraj. To atak największego pod względem terytorium kraju na świecie, największego pod względem agresywności, największego pod względem bezkarności Bronimy się przed największym tyranem świata. Musimy zrobić wszystko, żeby zmusić Rosję do zachowania pokoju i żeby dowódcy wycofali się. Nalezy nałożyć sankcje na wszystkie banki Rosji, należy nałożyć embargo na paliwa rosyjskie.

 • 15:15

  Zełenski: Udalo się nam doprowadzić do wielkich strat w armii rosyjskiej. Odwaga ukraińska zjednoczyła cały demokratyczny świat. Ludzie wiedzą o naszej odwadze, historia będzie o niej pamiętać.

 • 15:14

  Wołodymy Zełenski - w formie online - zabiera głos na konferencji darczyńców na rzecz uchodźców "Stand Up For Ukraine" w Warszawie.

 • 15:08

  Trzy kuloodporne vany, które w przeszłości służyły do przewożenia pieniędzy, dzięki staraniom polskiej organizacji z Gloucestershire w południowo-zachodniej Anglii trafią na Ukrainę, gdzie będą używane do rozwożenia pomocy humanitarnej.

  Jaro Kubaszczyk, szef Polish Association Gloucestershire (PAG) i organizator akcji, wyjaśnił: - Wsparcie dla Ukrainy, jeśli chodzi o wszystkie artykuły pierwszej potrzeby, jest w Wielkiej Brytanii bardzo duże, ale problemem jest rozwożenie tej pomocy już na terenie Ukrainy. Samochody przewożące pomoc są ostrzeliwane przez Rosjan, było kilka przypadków, że kierowcy zostali zabici, stąd pomysł, by zorganizować kuloodporne furgonetki.

  Jak mówi, w Preston w północno-zachodniej Anglii znalazł firmę, która handluje używanymi opancerzonymi furgonetkami. Zwykle były one w przeszłości używane przez banki do przewożenia pieniędzy, ale w miarę jak gotówka coraz częściej jest zastępowania przez transakcje elektroniczne, zapotrzebowanie na takie samochody spada.

  - Jeden z tych trzech vanów, które wysyłamy na Ukrainę, był nawet używany przez Bank Anglii - zauważa Kubaszczyk.

  Pierwszy z nich już kilka dni temu został przekazany i obecnie jest w Kijowie. Dwa kolejne w piątek późnym popołudniem wyruszyły z Anglii i w niedzielę lub poniedziałek powinny dotrzeć na Ukrainę. - Do kupienia jest jeszcze 20 takich vanów i jeśli znajdą się na to pieniądze, moglibyśmy je wszystkie wysłać na Ukrainę - mówi Kubaszczyk.

 • 15:02

  W Warszawie rozpoczyna się konferencja darczyńców na rzecz uchodźców "Stand Up For Ukraine".

 • 15:01

  Prezenter i reporter stacji CNN Wolf Blitzer pokazał "jedynki" dzisiejszych wydań "The New York Times" i "Washington Post". Widać na nich tragiczne skutki rosyjskiego ataku na dworzec w Kramatorsku.

 • 14:57

  Ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna oświadczyła, że w czerwcu oczekuje się, że Ukraina może otrzymać status kandydata do Unii Europejskiej.

  "Ukraina otrzymała kwestionariusz dotyczący członkostwa w UE. Wykonaliśmy już dużo prac przygotowawczych, więc jesteśmy gotowi do szybkich działań" - napisała. "To część naszej odbudowy i wygranej z rosyjskim agresorem, który chce zawrócić ukraiński kurs na demokrację" - podkreśliła wicepremier.

  Serwis Europejska Prawda zaznacza, że oczekiwania ukraińskiego rządu związane są z tym, że na czerwiec zaplanowany jest szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, podczas którego może zostać podjęta taka decyzja.


  W piątek w Kijowie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wręczyła prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by Komisja Europejska mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE.

  Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni - tłumaczyła von der Leyen. Przyjmując kopertę z formularzami, Zełenski zapowiedział, że odpowiedź strony ukraińskiej będzie gotowa w przeciągu tygodnia.

 • 14:47

  Ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych informują, że Rosjanie zorganizowali sztab w zabytkowej cerkwi w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Na miejscu ratownicy znaleźli zwłoki, najprawdopodobniej miejscowych mieszkańców.

  Pirotechnicy oczyszczają terytorium, usuwają niewybuchy w miejscowościach Jahidne i Łukasziwka w obwodzie czernihowskim po tym jak byli tam Rosjanie - podają ukraińskie służby.

 • 14:38

  W holenderskiej telewizji publicznej wyemitowano materiał pod tytułem "Polki chronią ukraińskich uchodźców przed handlarzami ludzi". Dziennikarze opisują, jak wolontariusze starają się przeszkodzić w tym, by Ukrainki wpadły w ręce przestępców.

  "Jesteśmy inicjatywą dziewcząt, kobiet, matek i babć" – wyjaśnia w programie "Nieuwsuur" Ella Jarmulska, która kilka razy w tygodniu jeździ z Warszawy do schroniska dla uchodźców na granicy z Ukrainą.

  Tam wolontariusze pomagają kobietom. "Nie tylko dajemy im wsparcie psychologiczne, ale także zapewniamy fizyczne bezpieczeństwo" – mówi wolontariuszka. Ukraińcom doradza się także jak uniknąć zagrożenia ze strony przemytników ludzi.

  Zdaniem Jarmulskiej kobiety powinny być także chronione przed oszustami. "Są ludzie, którzy zabierają uchodźczynie do domu tylko po to, aby mieć sprzątaczki" – opowiada Jarmulska i opisuje także inną sytuacje, gdy po odebraniu z granicy grupy kobiet samochód w pewnym momencie zatrzymał się w środku lasu i kierowca domagał się pieniędzy za przejazd, który miał być darmowy.

 • 14:23

  Podsumujmy najważniejsze wydarzenia ostatnich kilkunastu godzin:

  • Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że dzisiaj uzgodniono dziesięć korytarzy humanitarnych do ewakuacji ludzi z regionów obleganych przez siły rosyjskie
  • W Makarowie w obwodzie kijowskim znaleziono 132 ciała - podało BBC, powołując się na portal Ukraińska Prawda
  • Barbarzyński piątkowy atak na dworzec w Kramatorsku został określony przez prezydenta Ukrainy jako "kolejna zbrodnia wojenna w Rosji". Ukraina twierdzi, że w ataku zginęło co najmniej 50 osób, w tym dzieci, a dziesiątki zostało rannych.
  • Szef władz obwodu charkowskiego podał, że w ciągu doby Rosjanie 50-krotnie ostrzelali dzielnice Charkowa i jego przedmieścia

  • Doradca ministra MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform, sygnalizował, że nie można wykluczyć rosyjskiej ofensywy na Kijów od strony Białorusi, a nawet teoretycznie ataku na Odessę

  • Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii oceniło, że Rosja wciąż atakuje ludność cywilną na Ukrainie i stara się utworzyć korytarz lądowy pomiędzy okupowanym Krymem a Donbasem, ale ukraiński opór w dalszym ciągu krzyżuje te plany

 • 14:03

  Szef władz obwodu generał Ołeksandr Pawluk ostrzegł, że powrót do podkijowskich miejscowości wciąż jest niebezpieczny.

  Według stanu z 8 kwietnia rozminowano 127 hektary terenów pod Kijowem, 292 obiekty, 70 kilometrów dróg. Zabezpieczono prawie 9400 przedmiotów wybuchowych.
  Do prac zaangażowano 17 grup złożonych z 87 specjalistów i 31 jednostek sprzętu z całego kraju.

  Pawluk podał, że pirotechnicy pracują od rana do wieczora, aby możliwie jak najszybciej rozminować miejscowości i drogi. Zaznaczył, że wybuchy, które słychać w regionie, to odgłosy kontrolowanych detonacji znalezionych ładunków.

  "Jeszcze długo będziecie je słyszeć, bo amunicji jest bardzo dużo – to pociski i miny, są zaminowane budynki, samochody, a nawet ciała zabitych, które pozostawił wróg" – opisał Pawluk

 • 13:56

  O godzinie 15 w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie von der Leyen i Duda wezmą udział w konferencji darczyńców "Stand Up For Ukraine".

  W wydarzeniu - w formie zdalnej - prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski a także premier Kanady Justin Trudeau.

 • 13:50

  Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana przez agencję Ukrinform, podała, że przy ulicy Jabłunskiej w Buczy okupujący miasto rosyjscy żołnierze stworzyli "prawdziwą salę tortur", a według ocalałych mieściła się tam kwatera główna kadyrowców, którzy wypalali ludziom oczy, odcinali części ciała i zamęczali na śmierć nie tylko dorosłych, ale również dzieci.

  "Według władz miasta dotychczas potwierdzono, że w Buczy zabitych zostało łącznie 360 cywilów, w tym co najmniej 10 dzieci" - przekazała rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy.

  Zdaniem Denisowej w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy Rosjanie intensywnie używają mobilnych krematoriów do spalania ciał zabitych mieszkańców i zacierania śladów swoich zbrodni.

  Według rzeczniczki praw człowieka Rosjanie zbierają ciała z ulic, a następnie spalają je w krematoriach. W ten sposób "oczyszczono" już kilka dzielnic.

  Krematoria umieszczono w przemysłowej dzielnicy z magazynami, przy szosie Wołodarskiej. "Okupanci wykorzystują wielkie chłodnie magazynów do przechowywania ciał" – napisała Denisowa.

 • 13:34

  ​​

  ​​

 • 13:28

  Kanclerz Austrii Karl Nehammer spotkał się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Nagranie z rozpoczęcia rozmów pokazano na kanale niezależnego białoruskiego NEXTA TV.

  W planie Nehammera jest także spotkanie z premierem Denysem Szmyhalem i merem Kijowa Witalijem Kliczko.

 • 13:21

  ​​

  ​​

 • 13:14

  Tematem rozmowy prezydenta i szefowej KE będzie - jak informuje kancelaria Andrzeja Dudy - aktualna sytuacja oraz dalsze zaangażowanie społeczności międzynarodowej w pomoc dla Ukrainy.

 • 13:12

  Byla kanclerz Niemiec Angela Merkel, przebywająca w Rzymie, rozmawiała o wojnie na Ukrainie w katolickiej, świeckiej wspólnocie dobroczynnej Sant'Egidio - poinformował o tym jej szef Marco Impagliazzo na Twitterze.

  Prezes wspólnoty napisał: "Długi wieczór w Sant'Egidio na rozmowie z Angelą Merkel o pilnej potrzebie pokoju". Impagliazzo zamieścił zdjęcia ze spotkania, w którym uczestniczył również założyciel wspólnoty Andrea Riccardi.

  Wspólnota Sant'Egidio to świecka organizacja, która krzewi idee ekumenizmu, pokoju i jest zaangażowana w pomoc ubogim, także uchodźcom. Powstała w 1968 roku.

 • 13:10

  Delegacja z szefową KE przyjechała do Belwederu.

 • 13:03

  Po godzinie 13 w Belwederze planowane jest spotkanie robocze przewodniczącej Komisji Europejskiej z prezydentem Andrzejem Dudą.

 • 12:34

  W dniu rosyjskiej napaści na Ukrainę oligarcha Roman Abramowicz przekazał własność jednego ze swoich jachtów bliskiemu współpracownikowi Dawidowi Dawidowiczowi, aby uniknąć jego zajęcia - ujawnił brytyjski dziennik "The Guardian".

 • 12:11

  Ambasada Włoch na Ukrainie wróci po Wielkanocy do Kijowa - zapowiedział w sobotę szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio. W związku z rosyjskimi atakami na ukraińską stolicę włoska ambasada została przeniesiona do Lwowa.

 • 12:10

 • 11:13

  W ciągu doby Rosjanie 50-krotnie ostrzelali dzielnice Charkowa i jego przedmieścia – poinformował szef władz obwodu Ołeh Syniehubow. Na południu obwodu trwają walki – Rosjanie próbują obejść Izium, by przebić się w kierunku obwodów ługańskiego i donieckiego.

 • 11:08

  Nie można wykluczyć rosyjskiej ofensywy na Kijów od strony Białorusi, a nawet teoretycznie ataku na Odessę – oświadczył doradca ministra MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform. Obecnie głównym celem jest Donbas.

 • 9:38

  Ostrzeliwane są wszystkie miejscowości, sytuacja jest bardzo trudna – powiedział rano w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Najgorsza sytuacja jest w Rubiżnym, Popasnej i gminie Hirske.

  Hajdaj powtórzył, że Rosjanie koncentrują siły przed ofensywą w Donbasie i zwiększają intensywność ostrzałów. - Siewierodonieck jest ostrzeliwany po prostu kwartał po kwartale, nie ważne, co tam jest, szkoła, szpital czy domy mieszkalne - powiedział.

 • 9:20

  Władze Ukrainy planują w sobotę ewakuację mieszkańców z Mariupola oraz z miejscowości w obwodzie zaporoskim i ługańskim – poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

 • 9:03

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 19,1 tys. żołnierzy, a także 705 czołgów, 335 systemów artyleryjskich, 151 samolotów i 136 śmigłowców – ogłosił w sobotę w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 9:02

  W wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej w Ukrainę zginęło 176 dzieci, a 324 zostało rannych – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy w sobotę. Wśród nich jest pięcioro dzieci, zabitych rosyjską Toczką-U w Kramatorsku w piątek.

 • 9:02

  Rosja wciąż atakuje ludność cywilną na Ukrainie i stara się utworzyć korytarz lądowy pomiędzy okupowanym Krymem a Donbasem, ale ukraiński opór w dalszym ciągu krzyżuje te plany – oceniło w sobotę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

 • 9:01

  W nocy znowu doszło do ataku rakietowego na infrastrukturę w Mirhorodzie na Ukrainie – poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin.

  "Zniszczenia są duże. Niestety, ucierpiały dwie osoby. Udzielana im jest niezbędna pomoc" – napisał Łunin w Telegramie.

 • 9:01

  Moskwa zreorganizowała dowodzenie swoimi wojskami na Ukrainie i powierzyła główne dowództwo generałowi Aleksandrowi Dwornikowowi - podała BBC. Jego głównym zadaniem ma być poprawa koordynacji działań rosyjskich wojsk.

  "Ten dowódca ma duże doświadczenie w rosyjskich operacjach w Syrii. Dlatego oczekuje się, że ogólne dowodzenie rosyjskimi wojskami i kontrola nad nimi ulegną poprawie" - podkreśla BBC.

 • 8:02

  Spodziewamy się, że wkrótce dojdzie do rosyjskiej ofensywy, o Donbas będzie się toczyć potężny bój – powiedział Ukraińskiej Prawdzie Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego.

  "Zdajemy sobie sprawę, że do ofensywy dojdzie w najbliższym czasie. Widzimy wielkie nagromadzenie sił, środków (przez Rosjan), wielką ilość sprzętu" – powiedział Hajdaj. "Wielka bitwa" o Donbas rozpocznie się, według jego prognoz, od zmasowanego ostrzału, po którym nastąpi atak czołgów i piechoty.

  "Myślę, że to będzie coś takiego – o 3-4 rano zacznie się zmasowany ostrzał artyleryjski. Wykorzystane będzie wszystko, co mają – moździerze wielkiego kalibru, artyleria, lotnictwo, wyrzutnie rakietowe, Grady, Smiercze, Uragany, Toczka-U, Toczka-W" – prognozował Hajdaj. Jak spodziewa się urzędnik, po kilkugodzinnym ostrzale obwodów donieckiego i ługańskiego Rosjanie przejdą do ofensywy z wykorzystaniem czołgów i piechoty.

  Według Hajdaja, Rosjanie będą dążyć do zajęcia całych obwodów, bo "potrzebne im jest jakieś zwycięstwo".

 • 7:58

  Sztab ukraińskich sił zbrojny poinformował tymczasem rano, że przeciwnik kontynuuje przygotowania do ofensywy na wschodzie Ukrainy w celu przejęcia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim. Dodał, że trwa przerzut sił z Białorusi do rosyjskich obwodów biełgorodzkiego i woroneskiego.

  Sztab przekazał również, że Rosjanie kontynuują intensywny ostrzał Charkowa i częściową blokadę miasta, a w obwodzie biełgorodzkim Rosjanie rozbili obóz polowy dla oddziałów przerzucanych z innych kierunków.

  Dodano, że trwają aktywne działania bojowe w Donbasie, które zmierzają do przejęcia kontroli nad Rubiżnym, Niżnym, Popasną i Nowobachmutiwką, całkowitego zdobycia Mariupola.

  Rosjanie ostrzeliwują z artylerii miejscowości w obwodzie chersońskim i mikołajowskim, a także prowadzą ataki rakietowe na obwód odeski z terytorium okupowanego Krymu.

  Poinformowano również, że w obwodach donieckim i ługańskim siły ukraińskie odparły w ciągu minionej doby siedem ataków wroga, niszcząc dziewięć czołgów i siedem wozów opancerzonych.

  Siły powietrzne zestrzeliły w ciągu doby dwa śmigłowce, jeden bezzałogowiec i rakietę manewrującą.

 • 7:54

  Rosyjskie wojska przegrupowują się na wschodzie Ukrainy i planują przypuszczenie ofensywy na Charków – ocenił szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego) Kyryło Budanow, cytowany w nocy z piątku na sobotę przez stację CNN.

  "Planują w pierwszej kolejności pójść w kierunku Charkowa. Będą się starali wykończyć miasto Mariupol, a dopiero potem mogą spróbować ofensywy na Kijów" – twierdzi szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.

  Budanow wezwał przy tym sojuszników do udzielenia Ukrainie "naprawdę poważnego" wsparcia wojskowego, by pomóc jej odeprzeć rosyjski atak. "Potrzeba ciężkiej artylerii, systemów rakiet przeciwlotniczych oraz samolotów bojowych" – wyjaśnił.

 • 7:09

  Ukraińscy żołnierze strącili w piątek w obwodzie czernihowskim rakietę typu Toczka-U, podobną do tej, jaka uderzyła w dworzec kolejowy w Kramatorsku – podała w sobotę agencja Ukrinform. Według niej pocisk wystrzeliły wojska rosyjskie z terytorium Białorusi.

  "To są pozostałości Toczki-U w obwodzie czernihowskim (…) Została wystrzelona z terytorium Białorusi. Mogła wybuchnąć nad nami. Dziś (w piątek) rakiety poleciały na dworzec w Kramatorsku w obwodzie donieckim. Zabitych zostało 52 cywilów, w tym dzieci, a ponad 100 zostało rannych" – napisał w nocy z piątku na sobotę na Facebooku Andrej Kudabekow, którego Ukrinform przedstawia jako jednego z obrońców Czernihowa.

 • 6:19

  Traktujemy Ukraińców jak gości, a nie uchodźców - mówił w wywiadzie dla telewizji ABC News ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski. Zaapelował jednocześnie o pomoc międzynarodową w radzeniu sobie z napływem uciekających przed wojną ludzi.

  - Daliśmy im pełny dostęp do państwowego systemu, do systemu opieki zdrowotnej i edukacji - mówił Szczerski, odnosząc się do odpowiedzi Polski na kryzys humanitarny wywołany przez wojnę.

  Jak dodał, wywołanie katastrofy humanitarnej na Ukrainie jest obecnie celową taktyką stosowaną przez Rosję, aby zmusić Ukraińców do poddania się.

 • 4:46

  Żołnierze pułku Azow zniszczyli rosyjski BMP:

 • 4:45

  - Wojna Rosji przeciwko naszemu narodowi może zakończyć się zwycięstwem wolności o wiele szybciej, niż myśli wielu na świecie, jeżeli Ukraina po prostu dostanie broń, której listę dostarczyliśmy - powiedział Wołodymyr Zełenski. - Wszelka zwłoka, wszelkie usprawiedliwienia mogą oznaczać tylko jedno: pewni politycy chcą bardziej pomóc rosyjskiemu kierownictwu niż nam, Ukraińcom - dodał.

  - To prawda, że nie każdy na świecie ma taką odwagę jak my. Ale my mamy też potężnych i pryncypialnych partnerów i przyjaciół, prawdziwych przyjaciół, którzy pomagają Ukrainie bronić się i bronić wolności w Europie - podkreślił ukraiński prezydent.

  Mówiąc o nowym pakiecie sankcji przeciwko Rosji Zełenski skrytykował te rządy, które starają się złagodzić te sankcje. Wyraził jednak przekonanie, że wkrótce zmienią swoje stanowisko "wobec tego co Rosja robi przeciwko Ukraińcom i przeciwko wolności w Europie".

  - Uważam miękkość, z jaką niektórzy na Zachodzie wciąż traktują Rosję za błąd. Wiemy kto stale próbuje łagodzić propozycje sankcji i uczynimy wszystko co w naszej mocy aby w końcu Europa zrozumiała: tak czy inaczej będziecie musieli wprowadzić naprawdę zasadnicze i naprawdę silne, a nie częściowe, sankcje przeciwko Rosji - powiedział Zełenski.

  Prezydent wyraził też przekonanie, że zwycięstwo Ukrainy "jest tylko kwestią czasu". - A ja uczynię wszystko aby ten czas był jak najkrótszy - dodał.

 • 4:45

  Zniszczone rosyjskie czołgi po ataku przeprowadzonym przez ukraiński pułk Azow:

 • 4:45

  Według najnowszych danych liczba ofiar śmiertelnych ataku na dworzec kolejowy w Kramatorsku, w obwodzie donieckim, wzrosła do 52 - poinformowała agencja Ukrinform powołując się na miejscowe władze. Podano, że w rezultacie ataku 38 osób zginęło na miejscu, dalsze 14, w tym 5 dzieci, zmarło później w szpitalach. W szpitalach przebywa 109 rannych, w tym wielu ciężko.

 • 4:45

  Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow wezwał kraje partnerskie Ukrainy do dostarczenia jego krajowi ciężkiej broni dalekiego zasięgu - informuje agencja Ukrinform. Dodał, że same sankcje nie wystarczą.. - Dajcie nam narzędzia a my wykonamy resztę. Nie potrzebujemy tylko sankcji, ale także broni. Jeżeli ta spraw zostanie zaniedbana, taka sama sytuacja wydarzy się w Europie - powiedział Reznikow w nagraniu wideo z Hostomla zniszczonego przez rosyjskich najeźdźców.

 • 4:44

  - Wysiłki całego świata będą skupione na tym, by dokładnie ustalić wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnię, kto wydawał rozkazy, kto je wykonywał, skąd pociski zostały wystrzelone, kto je transportował, i kto wydał rozkaz. Odpowiedzialność jest nieunikniona - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym wieczorem na jego stronie na Facebooku wystąpieniu.

  - Atak rakietowy na Kramatorsk powinien stać się jednym z zarzutów sformułowanych przed trybunałem, który z pewnością powstanie -podkreślił Zełenski dodając, że była to kolejna zbrodnia wojenna dokonana przez Rosję.

  Ukraiński prezydent oświadczył, że rosyjscy propagandyści tak się spieszyli, aby obarczyć odpowiedzialnością za atak siły ukraińskie, że przypadkowo obarczyli nią Rosję. Rosyjska oficjalna agencja prasowa Novosti poinformowała bowiem o ataku na Kramatorsk jeszcze kiedy pociski były w powietrzu.

 • 4:44

  Administracja prezydenta Joe Bidena rozszerzyła ograniczenia eksportowe wobec Rosji i Białorusi w ramach zwiększania nacisku na Moskwę i Mińsk po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak poinformował Departament Handlu nowa lista towarów objętych organiczeniami eksportu do tych krajów obejmuje m. in. nawozy sztuczne, łożyska kulkowe, zawory do rurociągów i szereg innych części, materiałów i chemikaliów.

  Aby uzyskać zgodę na otrzymanie tych towarów od amerykańskich dostawców, firmy rosyjskie i białoruskie będą musiały otrzymać specjalne licencje, które - jak podkreślił resort – nie będą udzielane. Co więcej uzyskanie takiej licencji będzie niezbędne również w przypadku towarów umieszczonych na liście i wyprodukowanych w krajach trzecich przy pomocy amerykańskiego oprzyrządowania.

  Administracja Bidena wprowadziła także restrykcje w użytkowaniu wyprodukowanych w USA samolotów przez stronę białoruską motywując to wsparciem Białorusi dla rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 • 4:44

  Piątkowy atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku, tak jak masowe morderstwa w Buczy i wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, powinien stać się jednym z zarzutów stawianych przed trybunałem, który z pewnością powstanie - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24, Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP