Prezydent Rosji wzywa opozycję syryjską do współpracy z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. - Państwo Islamskie kontroluje znaczącą część Syrii i Iraku. Terroryści grożą, że zajmą Mekkę, Medynę i Jerozolimę. Konieczne jest zjednoczenie wysiłków opozycji syryjskiej z rządami Asada w walce z terroryzmem - cytuje słowa Władimira Putina rozgłośnia Echo Moskwy. - Wiemy o gotowości Asada, który chce włączyć zdrowe siły opozycji do zarządzania krajem - przekazała wypowiedź prezydenta agencja RIA Nowosti. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.
Prezydent Władimir Putin zabrał głos w sprawie Syrii podczas szczytu państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) w stolicy Tadżykistanu, Duszanbe, dokąd udali się prezydenci sześciu krajów członkowskich ODKB (w tym Rosji, Białorusi, Armenii, Kazachstanu i Kirgistanu), uznawanego na arenie międzynarodowej za "sojusz anty-NATO".
Oprócz apelu o zjednoczeniu wysiłków opozycji syryjskiej i rządu Baszara el-Asada w walce z terroryzmem, Putin poruszył także sprawę uchodźców syryjskich.
Odrzucił oskarżenia, że na skutek okazywanego przez Rosję Asadowi poparcia rośnie fala uchodźców z Syrii. Według Putina, gdyby Rosja tego poparcia nie okazała, to "sytuacja w tym kraju byłaby jeszcze gorsza niż w Libii, a strumień uchodźców byłby jeszcze większy".
Agencja RIA Nowosti, powołując się na wypowiedź Putina, pisze, że "Asad jest gotów podzielić się władza "ze zdrowymi siłami opozycji". Jednocześnie prezydent Rosji wyraził zaniepokojenie możliwym powrotem do kraju tych obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy walczą w szeregach IS.
Deklaracja Kremla
Putin zadeklarował pomoc także władzom Tadżykistanu, którzy próbują zwalczyć rebeliantów dowodzonych przez byłego wiceministra obrony Abduhalima Nazarzodiego.
Jak podaje agencja Reutera, prezydent powiedział, że Rosja pomoże Tadżykistanowi zapewnić stabilizację po zamachu, do którego doszło 4 września. W tym dniu - według zapewnień władz tadżyckich - rebelianci przeprowadzili zbrojny atak na posterunki policji w Wahdati oraz na siły bezpieczeństwa na lotnisku w Duszanbe.
Według doniesień MSW w Duszanbe, służby dotąd zatrzymały ponad stu ludzi Nazarzodiego. On sam jednak wciąż nie został ujęty. Nie wiadomo tez, czy nadal ukrywa się w okolicy przełęczy Ramit, nieopodal miasta Wahnadi.
- Możecie zawsze liczyć na naszą pomoc i wsparcie, choć tadżycka armia z powodzeniem radzi sobie z problemami - powiedział Putin podczas spotkania z prezydentem Tadżykistanu Emomali Rachmonem.
"Aktywność przy granicach ODKB"
Jednym z tematów dyskusji przywódców państw ODKB jest zacieśnienie współpracy militarnej i wspólne stawianie czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem regionu.
Uczestnicy szczytu odnotowali, że w pobliżu granic ODKB "rośnie aktywność formacji terrorystycznych i eksternistycznych".
Rosyjska agencja TASS informuje o planach utworzenia Centrum reagowania kryzysowego Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Koordynowanie prac w tym kierunku będzie należało do rosyjskiego ministerstwa obrony.
Autor: tas\mtom / Źródło: Reuters, TASS, Echo Moskwy, PAP
Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru