TVN24 | Świat

Puste ławy w świątyniach, kapłani i wierni w maseczkach. Nabożeństwa wielkanocne w dobie pandemii

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
PAP

Tegoroczna Wielkanoc jest drugą, którą ze względu na pandemię COVID-19 wielu chrześcijan spędza w zaostrzonym rygorze sanitarnym. Choć w okresie Triduum Paschalnego w większości europejskich państw można było uczestniczyć w nabożeństwach, towarzyszyły temu ograniczenia i limity. Jak w warunkach epidemicznych celebrowane są Święta Wielkanocne?

Przez świat przelewa się trzecia fala pandemii COVID-19. W wielu państwach jej szczyt przypada na Święta Wielkanocne. W związku z tym uroczystości kościelne, które odbywały się w dniach Triduum Paschalnego, organizowane były w zaostrzonych warunkach sanitarnych. Do utrudnień, jakie pandemia postawiła przed wiernymi w okresie świątecznym, nawiązał papież Franciszek. - Módlmy się, aby te ograniczenia, podobnie jak wszystkie ograniczenia wolności kultu i religii na świecie, zostały usunięte, i aby każdy mógł swobodnie modlić się i uwielbiać Boga – wezwał w czasie niedzielnego nabożeństwa w bazylice Świętego Piotra. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Włochy

We Włoszech podczas Wielkanocy obowiązują surowe ograniczenia, ale wierni mogą udać się do kościoła na mszę. Obwarowano to zastrzeżeniem, że musi to być świątynia położona blisko domu. Nie wyznaczono limitu uczestników nabożeństw wynikającego z powierzchni świątyni, jednak wszędzie obowiązują ścisłe reguły sanitarne z naciskiem na zachowanie odległości od innych osób. W związku z godziną policyjną zaczynającą się o godzinie 22.00, msze w Wielką Sobotę rozpoczęły się wcześniej niż zazwyczaj, by wierni mogli na czas wrócić do domów.

Francja

We Francji kościoły są otwarte, ale w nabożeństwach może uczestniczyć ograniczona liczba wiernych. Muszą oni być od siebie oddzieleni dwoma pustymi miejscami, a zajęty może być tylko co drugi rząd ław. Bezpośrednio przy sobie mogą się modlić członkowie jednego gospodarstwa domowego.

Hiszpania

W Hiszpanii świątynie pozostają otwarte. Obowiązują w nich jednak limity wiernych i nakaz przestrzegania norm sanitarnych. Hiszpański episkopat zalecił bezpośredni udział w mszach Triduum Paschalnego, ale tylko, "gdy jest to możliwe" i przy zachowaniu niezbędnej ostrożności. W kościołach odprawia się także więcej mszy dziennie. Ze względu na zakaz masowych zgromadzeń - podobnie jak w 2020 roku - w Hiszpanii nie odbyły się tradycyjne procesje pasyjne Wielkiego Tygodnia.

Niemcy

W Niemczech w kościołach odprawiane są msze z udziałem wiernych, ale może w nich brać udział ograniczona liczba osób, które muszą trzymać między sobą dystans. Uczestnicy nabożeństw nie mogą śpiewać i muszą mieć na twarzy maseczkę z filtrem.

Czechy

W Czechach w kościołach podczas mszy może być zajętych najwyżej 10 procent miejsc siedzących. Zabronione są śpiewy, obowiązkowe jest noszenie maseczek z filtrem. Wierni powracający z wielkanocnych nabożeństw są zwolnieni z godziny policyjnej zaczynającej się o godzinie 21:00.

Węgry

Na Węgrzech wierni nie mogą gromadzić się na nabożeństwach. Msze wielkanocne transmitowane są w internecie oraz telewizji.

Izrael 

W Izraelu w związku z sukcesem akcji szczepień, władze zdecydowały się na złagodzenie obostrzeń pandemicznych. W niedzielę wielkanocną, w przeciwieństwie do zeszłego roku, wierni mogli wejść do Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

Dania

W Danii w świątyniach na każdego modlącego się powinno przypadać 7,5 metra kw., dodatkowo nie wolno w nich śpiewać a msze powinny trwać maksymalnie pół godziny.

Autor:ft//rzw

Źródło: PAP