Do ponad 50 wzrosła liczba osób, które od wtorku zrezygnowały ze stanowisk różnego szczebla w rządzie brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. Prokurator generalna Suella Braverman, choć sama rezygnacji nie złożyła, wezwała szefa rządu do dymisji.
W środę późnym wieczorem rezygnację złożyli minister ds. Walii Simon Hart i wiceminister zdrowia Edward Argar. Ten pierwszy jest czwartym ministrem opuszczającym rząd Borisa Johnsona od wtorkowego późnego popołudnia. Falę rezygnacji zapoczątkowali wówczas minister zdrowia Sajid Javid i minister finansów Rishi Sunak, natomiast w środę wieczorem zdymisjonowany został minister ds. wyrównywania szans, budownictwa i społeczności lokalnych Michael Gove.
Gove w środę miał powiedzieć Johnsonowi, że jego czas się skończył i powinien złożyć rezygnację. Nie był jednak w grupie kilku ministrów, którzy udali się w środę wieczorem na Downing Street, by przekonać Johnsona do dymisji.
Wprawdzie pozostałe rezygnacje dotyczą osób na stanowiskach wiceministrów lub będących jeszcze niżej w hierarchii parlamentarnych podsekretarzy stanu, jednak ich skala jest tak duża, że Boris Johnson może nie być w stanie obsadzić wszystkich opuszczonych stanowisk posłami, którzy jeszcze pozostają wobec niego lojalni.
Delegacja
W środę wieczorem do siedziby brytyjskiego premiera udała się delegacja członków gabinetu, którzy żądali rezygnacji szefa rządu.
Jak donosi BBC, na Downing Street pojawili się m.in. minister spraw wewnętrznych Priti Patel, nowy minister finansów Nadhim Zahawi (pełniący tę funkcję od wtorku), minister transportu Grant Shapps, minister kultury Nadine Dorries, minister ds. Irlandii Północnej Brandon Lewis, minister ds. Walii Simon Hart oraz minister ds. handlu międzynarodowego Anne-Marie Trevelyan.
Prokurator generalna wzywa do dymisji
Również w środę późnym wieczorem do dymisji wezwała Johnsona prokurator generalna Suella Braverman, choć ona rezygnacji nie złożyła, wyjaśniając, że na jej stanowisku nie powinno być wakatu.
Zapowiedziała natomiast, że będzie się ubiegać o stanowisko lidera Partii Konserwatywnej, który najprawdopodobniej obejmie też urząd premiera. Jest ona drugą osobą, która zadeklarowała start w partyjnych wyborach. Wcześniej zrobił to szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Tom Tugendhat.
Kto odszedł
Fala rezygnacji rozpoczęła się po tym, jak Downing Street przyznało, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.
Członkowie gabinetu*:
Rishi Sunak - minister finansów
Sajid Javid - minister zdrowia
Simon Hart - minister ds. Walii
Brandon Lewis - minister ds. Irlandii Północnej
*Gabinet w Wielkiej Brytanii to naczelny organ władzy wykonawczej, w skład którego wchodzi premier oraz najważniejsi ministrowie (około 20 osób). "Rząd" to pojęcie szersze, odnosi się do całości administracji (łącznie około 100 ministrów).
Członkowie rządu:
Will Quince - podsekretarz stanu w departamencie ds. dzieci i rodziny
Alex Chalk - prawnik generalny
John Glen - sekretarz stanu ds. gospodarki w departamencie skarbu
Helen Whately - sekretarz stanu w departamencie skarbu
Victoria Atkins - młodsza* minister sprawiedliwości (junior minister)
Robin Walker - sekretarz stanu w resorcie edukacji
Jo Churchill - młodszy minister środowiska, żywności i spraw wiejskich
Stuart Andrew - młodszy minister ds. mieszkalnictwa i społeczności
Neil O'Brien - młodszy minister ds. mieszkalnictwa i społeczności
Kemi Badenoch - młodsza minister ds. wspólnot i samorządu lokalnego
Alex Burghart - młodszy minister ds. edukacji
Lee Rowley - młodszy minister ds. przemysłu
Julia Lopez - młodsza minister ds. mediów, danych i cyfryzacji
Rachel Maclean - podsekretarz stanu w departamencie ds. ochrony nieletnich i walki z przemocą
Mike Freer - podsekretarz ds. eksportu w departamencie handlu międzynarodowego
Damian Hinds - sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa i granic
Edward Argar - wiceminister zdrowia
Guy Opperman - młodszy minister ds. emerytur
Chris Philp - młodszy minister ds. kultury
James Cartlidge - młodszy minister
*młodszy minister (ang. junior minister, to członek rządu niższej rangi, niewchodzący w skład gabinetu)
Doradcy ministerialni:
Laura Trott - sekretarz w resorcie transportu
Jonathan Gullis - sekretarz do spraw Irlandii Północnej
Saqib Bhatti - sekretarz w resorcie zdrowia
Nicola Richards - sekretarz w resorcie transportu
Virginia Crosbie - sekretarz ds. Walii
Felicity Buchan - sekretarz w ministerstwie biznesu, energii i strategii przemysłowej
Claire Coutinho - sekretarz w departamencie skarbu
Selaine Saxby - sekretarz w departamencie środowiska, żywności i spraw wiejskich
David Johnston - sekretarz w departamencie edukacji
Mims Davies - podsekretarz stanu w departamencie pracy i emerytur
Craig Williams, sekretarz w ministerstwie finansów
Peter Gibson – sekretarz w departamencie handlu zagranicznego
Ruth Edwards – sekretarz ds. Szkocji
Sara Britcliffe – sekretarz w departamencie edukacji
James Sunderland - sekretarz w departamencie środowiska, żywności i spraw wiejskich
Jacob Young - młodszy minister ds. mieszkalnictwa i społeczności
Inni:
Bim Afolami - wiceprzewodniczący Partii Konserwatywnej
Theo Clarke - wysłannik handlowy ds. Kenii
Duncan Baker – parlamentarny prywatny sekretarz w departamencie wyrównywania, mieszkalnictwa i społeczności
Andrew Murrison - wysłannik handlowy ds. Maroka
Mark Logan - parlamentarny prywatny sekretarz w Biurze ds. Irlandii Północnej
Mark Fletcher - doradca sekretarza stanu w departamencie biznesu, energii i strategii przemysłowej
James Daly - sekretarz w departamencie pracy i emerytur
Danny Kruger - sekretarz w departamencie wyrównywania, mieszkalnictwa i społeczności
David Duguid - pełnomocnik brytyjskiego rządu ds. rybołówstwa i handlu w Angoli i Zambii
David Mundell – pełnomocnik brytyjskiego rządu ds. Nowej Zelandii
Johnson nie chce odejść
W środę podczas cotygodniowej sesji poselskich pytań do premiera Johnson został zapytany przez jednego z posłów z własnej Partii Konserwatywnej, czy "są to okoliczności, w których powinien podać się do dymisji". Odparł, że zrobiłby to, gdyby "czuł, że nie jest możliwe, by rząd kontynuował pracę". - Zadaniem premiera w trudnych okolicznościach, kiedy otrzymał kolosalny mandat, jest kontynuowanie działań i to właśnie zamierzam zrobić - oświadczył.
Boris Johnson konsekwentnie odrzuca apele o rezygnację z funkcji premiera. Jego zdaniem odejście szefa rządu w obliczu problemów wewnętrznych i wojny w Ukrainie byłoby "nieodpowiedzialne". - Patrzę na problemy, przed którymi stoi ten kraj. Patrzę na największą wojnę w Europie od 80 lat. I nie jestem w stanie dostrzec, na litość boską, w jaki sposób odejście w obliczu tych wyzwań miałoby być odpowiedzialne - stwierdził.
Skandal obyczajowy w Partii Konserwatywnej
Pierwsze dwie rezygnacje złożone zostały kilka minut po tym, jak Boris Johnson udzielił wywiadu, w którym przyznał, że nie powinien był w lutym mianować posła Chrisa Pinchera na stanowisko zastępcy whipa.
Sprawa ta zaczęła się 30 czerwca, gdy wyszło na jaw, że Pincher poprzedniej nocy, będąc mocno pijany, molestował seksualnie w jednym z klubów w Londynie dwóch mężczyzn. Pincher złożył rezygnację, a Johnson uznał, że zamyka to sprawę.
Okazało się jednak, że nie był to jednostkowy incydent, a Pincher ma na koncie długą historię tego typu zachowań, a na dodatek pogłoski o nich krążyły już od kilku lat. W związku z tym zaczęły się pojawiać pytania, czy Johnson wiedział o nich, gdy w 2019 roku powoływał Pinchera na stanowisko wiceministra spraw zagranicznych, a w lutym tego roku - zastępcę whipa.
Sytuację pogarszały mało wiarygodne, i jak wszystko wskazuje, nieprawdziwe wyjaśnienia, które składał w tej sprawie rzecznik premiera. Najpierw mówił on, że Johnson o tym nie wiedział, później, że nie wiedział o zarzutach, a słyszał tylko pogłoski, a wreszcie, że został zdawkowo poinformowany o zarzutach.
Sunak i Javid to drugi i trzeci spośród członków rządu Johnsona składających rezygnacje po wybuchu pod koniec 2021 roku afery w związku z alkoholowymi imprezami na Downing Street w czasie restrykcji covidowych. W czerwcu, po fatalnych dla Partii Konserwatywnej porażkach w wyborach uzupełniających w dwóch okręgach, rezygnację złożył jej przewodniczący Oliver Dowden.
Jednak wtorkowe rezygnacje, w tym zwłaszcza Sunaka, mają nieporównanie większy kaliber i mogą oznaczać, że z obecnych problemów Johnson nie zdoła się już podnieść. Johnson objął stanowisko lidera Partii Konserwatywnej i premiera w drugiej połowie lipca 2019 roku.
Źródło: TVN24 PAP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive