Sąd opublikował dokumenty z pozwu ofiary oskarżanego o wykorzystywanie seksualne nieletnich dziewcząt miliardera Jeffreya Epsteina. Dokumenty nie ujawniają przełomowych informacji w głośnej sprawie Epsteina, jednak zawierają zeznania świadków, mówiące o jego relacjach z przedstawicielami elit, w tym z byłymi prezydentami USA Billem Clintonem i Donaldem Trumpem. Jest w nich także lista łącznie ponad stu osób powiązanych ze sprawą.
Sąd federalny opublikował w środę setki stron dokumentów z pozwu ofiary oskarżanego o wykorzystywanie seksualne nieletnich dziewcząt miliardera Jeffreya Epsteina przeciwko jego partnerce Ghislaine Maxwell. Wśród nich listę nazwisk osób powiązanych ze sprawą, sporządzoną w ramach wniesionego w 2015 roku przez Virginię Giuffre pozwu przeciwko Ghislaine Maxwell. W jego treści Amerykanka zarzuciła Maxwell umożliwienie seksualnego wykorzystania jej przez Jeffreya Epsteina, gdy miała 16 lat. Oskarżyła także Maxwell i Epsteina o namawianie jej w latach 2000-2002 do uprawiania seksu z ich wieloma jego współpracownikami. Sprawę rozstrzygnięto pozasądowo w 2017 roku, tuż przed rozpoczęciem procesu. Strony zawarły wówczas ugodę.
Lista nazwisk związanych z Epsteinem
Dokumenty, które wcześniej były mocno okrojone i ukrywały personalia osób związanych z Epsteinem, zostały niemal w pełni ujawnione na wniosek gazety "Miami Herald". Jednak mimo podgrzewanych przez tabloidy i polityków prawicy oczekiwań związanych z decyzją sądu, zdają się nie zawierać wielu informacji poza tymi, które wielokrotnie były podawane w mediach.
"Spośród ponad stu wymienionych osób część jest oskarżona o popełnienie przestępstwa, inne zaś w dokumentach sądowych przedstawiają zarzuty lub są potencjalnymi świadkami. Oczekuje się jednak, że w nadchodzących dniach zostanie opublikowanych więcej dokumentów dotyczących sprawy" - pisze portal BBC.
W wielu dokumentach przewija się m.in. nazwisko byłego prezydenta Billa Clintona, który już wcześniej był wymieniany jako znajomy miliardera oskarżanego o masowe wykorzystywanie nieletnich dziewczyn. Johanna Sjoberg, jedna z kobiet, które oskarżały Epsteina, powiedziała, że choć nie była świadkiem kontaktów Epsteina z Clintonem, to Epstein powiedział jej, że "Clinton lubi młode".
Clinton i Trump na liście
Virginia Giuffre, która złożyła pozew przeciwko Maxwell, wskazała Clintona jako potencjalnego kluczowego świadka, który posiadałby informacje na temat procederu. Jednocześnie podczas zeznań wycofała się z niektórych twierdzeń z wywiadów dla tabloidu "Daily Mail" na temat byłego prezydenta, w tym o tym, że Ghislaine Maxwell zawiozła Clintona śmigłowcem na wyspę Epsteina. Przedstawiciele Clintona ponownie w środę zaprzeczyli, by były prezydent miał wiedzę na temat "okropnych zbrodni" Epsteina i podkreślili, że zerwał z nim znajomość 20 lat temu.
Giuffre zeznała też, że Maxwell rozkazała jej uprawiać seks z byłym gubernatorem Nowego Meksyku (i byłym sekretarzem energii w gabinecie Clintona) Billem Richardsonem. W dokumentach pojawia się też nazwisko Donalda Trumpa, który sam przed laty chwalił się w prasie wieloletnią znajomością z Epsteinem, mówiąc, że jest "świetnym gościem", który "lubi piękne kobiety, tak jak ja, i wiele z nich to te młodsze".
Jeden z pracowników Epsteina również zeznał, że obaj się znali i rozmawiali przez telefon. Giuffre mówiła w wywiadach, że nie uprawiała seksu z Trumpem, lecz on flirtował z nią. Johanna Sjoberg zeznała, że kiedy podczas jednego z lotów z Epsteinem musieli lądować w Atlantic City, gdzie Trump prowadził wówczas kasyno, Epstein zasugerował, by zadzwonić do Trumpa i pójść do kasyna.
Jak pisze BBC, w aktach znajdują się odniesienia do sprawy Johanny Sjoberg, która twierdziła, że członek brytyjskiej rodziny królewskiej, książę Andrzej, molestował ją w mieszkaniu Epsteina na Manhattanie w 2001 roku. Pałac Buckingham oświadczył już wcześniej, że jej zarzuty są "kategorycznie nieprawdziwe".
Także Giuffre w sierpniu zeszłego roku złożyła w sądzie w Nowym Jorku pozew z powództwa cywilnego przeciw księciu Andrzejowi, twierdząc, że w 2001 roku, gdy miała 17 lat, została przez niego trzykrotnie wykorzystana seksualnie. W 2022 roku Andrzej zapłacił Giuffre kilka milionów dolarów w ramach ugody. Książę Andrzej przekazał wtedy, że nigdy nie spotkał Giuffre i zaprzeczył jej zarzutom.
Jako potencjalni znajomi zdyskredytowanego bogacza wymieniani są też w dokumentach m.in. iluzjonista David Copperfield czy Michael Jackson.
Sprawa Jeffreya Epsteina i Ghislaine Maxwell
W 2019 roku amerykańska prokuratura federalna oskarżyła finansistę Jeffreya Epsteina o handel nieletnimi dziewczętami i ich molestowanie seksualne. Jego proces miał rozpocząć się w czerwcu 2020 roku, miliarderowi groziło do 45 lat więzienia. 10 sierpnia 2019 roku znaleziono go martwego w celi aresztu federalnego.
W grudniu 2021 roku ława przysięgłych w nowojorskim sądzie federalnym uznała Ghislaine Maxwell za winną pięciu zarzutów związanych z jej rolą w wykorzystywaniu seksualnym nieletnich nastolatek przez Epsteina w latach 1994-2004. Zarzuty obejmowały między innymi handel seksualny nieletnimi, nakłanianie nastolatek do podróży w celu udziału w nielegalnych aktach seksualnych oraz przewożenie nieletnich z zamiarem zaangażowania w przestępczą aktywność seksualną. W czerwcu 2022 roku była partnerka Epsteina została skazana na 20 lat pozbawienia wolności.
Jak wskazuje portal Independent, Epstein i Maxwell poznali się w 1991 roku za pośrednictwem wspólnego znajomego. W późniejszym czasie stworzyli związek. Choć romantyczną relację zakończyli po kilku latach, nadal pozostawali w bliskich stosunkach. W 2003 roku w wywiadzie dla "Vanity Fair" Epstein określił Maxwell mianem swojej "najlepszej przyjaciółki". Brytyjkę i Amerykanina w przeszłości łączyły również relacje biznesowe.
Źródło: PAP, BBC, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: New York State Division of Criminal Justice