Ghislaine Maxwell skazana na 20 lat więzienia. Za pomoc Epsteinowi w wykorzystaniu seksualnym nieletnich

Źródło:
Reuters, PAP
Ghislaine Maxwell skazana na 20 lat więzienia
Ghislaine Maxwell skazana na 20 lat więzieniaTVN24
wideo 2/2
Ghislaine Maxwell skazana na 20 lat więzieniaTVN24

Ghislaine Maxwell została skazana na 20 lat więzienia za pomoc Jeffreyowi Epsteinowi w wykorzystywaniu seksualnym nastolatek. Prawniczka byłej partnerki miliardera zapowiedziała złożenie apelacji.

Sędzia nowojorskiego sądu federalnego Alison J. Nathan podjęła we wtorek decyzję, że Maxwell, córka brytyjskiego potentata medialnego Roberta Maxwella, spędzi w więzieniu 20 lat. Wydając wyrok, sędzia mówiła, że nie wydaje się, by Maxwell wyrażała skruchę. Powiedziała, że oskarżona uczestniczyła w "przerażającym planie", który wyrządził ofiarom "nieobliczalną" krzywdę. 

Prawniczka Maxwell, Bobbi Sternheim, powiedziała, że jej klientka złoży apelację. 

Obrońcy wnosili o skazanie Maxwell na karę jedynie od 4 lat i 3 miesięcy do 5 lat i 3 miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest Ghislane Maxwell?

Sprawa wykorzystywania seksualnego nastolatek

W grudniu 2021 roku ława przysięgłych w nowojorskim sądzie federalnym uznała Ghislaine Maxwell za winną pięciu zarzutów związanych z jej rolą w wykorzystywaniu seksualnym nieletnich nastolatek przez Epsteina w latach 1994-2004.

60-letnia Maxwell nie przyznała się do winy. Zarzuty obejmowały między innymi handel seksualny nieletnimi, nakłanianie nastolatek do podróży w celu udziału w nielegalnych aktach seksualnych oraz przewożenie nieletnich z zamiarem zaangażowania w przestępczą aktywność seksualną.

Prokuratorzy ustalili, że Maxwell i Epstein współdziałali w celu stworzenia planu nakłaniania młodych dziewcząt do seksualnych relacji z Epsteinem od 1994 do 2004 roku w Nowym Jorku, na Florydzie, w Nowym Meksyku i na Wyspach Dziewiczych USA. Cztery kobiety zeznały podczas procesu, że Epstein je molestował, a Maxwell ułatwiała mu to, a czasem sama w tym uczestniczyła.

Samobójstwo Jeffreya Epsteina

Jeffrey Epstein, 66-letni finansista – oskarżony o handel nieletnimi dla celów seksualnych, a wcześniej skazany za nagabywanie do prostytucji – popełnił samobójstwo w więziennej celi w 2019 roku. Przebywał wówczas w areszcie na Manhattanie w Nowym Jorku, gdzie prokuratura badała jego sprawę.

Przez lata Epstein obracał się wśród wielu bogatych i wpływowych postaci, takich jak Donald Trump, Bill Clinton czy książę Andrzej. Jedna z rzekomych ofiar Epsteina, Virginia Giuffre, twierdziła w procesie cywilnym, że książę Andrzej znęcał się nad nią. Książę Andrzej zaprzeczył tym twierdzeniom i powiedział, że nie pamięta spotkania z nią.

Książę niedawno zapłacił Giuffre za ugodę, aby zakończyć sprawę cywilną w USA. Kwota nie jest znana.

Autorka/Autor:js/kg

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty images/New York Daily News