Deutsche Bank zgodził się zapłacić 75 milionów dolarów odszkodowania w ramach ugody z kobietami, które twierdziły, że były wykorzystywane przez zmarłego finansistę Jeffreya Epsteina i oskarżyły niemiecki bank o ułatwianie mu handlu ludźmi - poinformował Reuters.
Ugoda zamyka sprawę roszczeń w pozwie zbiorowym w sądzie federalnym na Manhattanie skierowanym przez oskarżycieli Epsteina i została potwierdzona przez ich prawników. Wymagana jest jeszcze zgoda sądu.
Sprawa Epsteina - Deutsche Bank zgodził się na odszkodowanie
Epstein był klientem Deutsche Bank od 2013 do 2018 roku. Zmarł w sierpniu 2019 roku w więzieniu, czekając na proces za handel ludźmi w celach seksualnych. Nowojorski lekarz sądowy określił śmierć Epsteina samobójstwem - wskazała Agencja Reutera.
"Wall Street Journal" wcześniej informował o ugodzie. Podał, że bank nie przyznał się do winy. Gazeta powołała się przy tym na osoby zaznajomione ze sprawą.
Deutsche Bank przyznał się do błędu
Rzecznik Deutsche Bank Dylan Riddle odmówił omówienia szczegółów ugody, ale odniósł się do oświadczenia z 2020 r., w którym bank przyznał się do błędu w uczynieniu Epsteina klientem. Powiedział również, że Deutsche Bank zainwestował ponad 4 miliardy euro w celu wzmocnienia kontroli, procesów i szkoleń oraz zatrudnił więcej osób do walki z przestępczością finansową.
David Boies, jeden z prawników oskarżycieli, stwierdził w oświadczeniu, że nadużycia Epsteina "nie byłyby możliwe bez współpracy i wsparcia wielu potężnych osób i instytucji". "Doceniamy gotowość Deutsche Bank do wzięcia odpowiedzialności za swoją rolę" - napisał.
Kancelarie prawne Boies Schiller Flexner i Edwards Pottinger reprezentują oskarżycieli Epsteina.
Kolejne instytucje zagrożone roszczeniami
Nie było od razu jasne, w jaki sposób ugoda może wpłynąć na JPMorgan Chase & Co, który stoi w obliczu podobnych procesów sądowych ze strony oskarżycieli Epsteina i Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych, gdzie finansista miał dom.
Epstein był klientem JPMorgan od 1998 do 2013 roku, kiedy rzekomo handlował znacznie większą liczbą kobiet i dziewcząt. Dokumenty sądowe zawierały wiele szczegółów dotyczących rzekomego ignorowania lub przymykania oka przez bank na działania Epsteina - opisał Reuters.
Agencja podała, że JPMorgan nie odpowiedział natychmiast na prośby o komentarz.
We wrześniu zeszłego roku Deutsche Bank zgodził się zapłacić 26,25 miliona dolarów w ramach rozstrzygnięcia pozwu amerykańskiego akcjonariusza oskarżającego bank o luźny nadzór podczas prowadzenia interesów z ryzykownymi, bardzo bogatymi klientami, takimi jak Epstein - przypomniał Reuters.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: New York State Division of Criminal Justice