"Uruchomiony został świetny interes dla organizacji przestępczych". Pokłosie decyzji Trumpa

Źródło:
PAP
Meksykańska Gwardia Narodowa w czasie patroli granicznych
Meksykańska Gwardia Narodowa w czasie patroli granicznych Reuters
wideo 2/5
Meksykańska Gwardia Narodowa w czasie patroli granicznych Reuters

Polityka prezydenta Donalda Trumpa sprawiła, że pracujący dotychczas w Stanach Zjednoczonych, ale deportowani z nich imigranci, stali się bezbronni wobec organizacji przestępczych - ocenił Luis Alonso Abarca, koordynator meksykańskiego Komitetu Obrony Praw Człowieka. Jego zdaniem, decyzje Trumpa uruchomiły pewien mechanizm. - Organizacje przestępcze inkasują teraz tysiące dolarów, zwłaszcza od kobiet i osób nieletnich, za obietnice przerzucenia ich z powrotem - stwierdził Abarca.

W cztery tygodnie po powrocie Donalda Trumpa do Białego Domu można uznać, że jego polityka wobec imigrantów pracujących w Stanach Zjednoczonych sprawiła, iż stali się oni jeszcze bardziej bezbronni wobec organizacji przestępczych - oznajmił w niedzielę Luis Alonso Abarca, koordynator meksykańskiego Komitetu Obrony Praw Człowieka.

- Dotyczy to zwłaszcza kobiet i nieletnich, których organizacje te nabierają na obietnicę przerzucenia ich z powrotem do Stanów Zjednoczonych - dodał Abarca. Jego zdaniem, decyzje prezydenta USA uruchomiły pewien mechanizm.

- Organizacje przestępcze inkasują teraz tysiące dolarów, zwłaszcza od kobiet i osób nieletnich, za obietnicę przerzucenia ich z powrotem do Stanów Zjednoczonych - stwierdził Luis Alonso Abarca. - W ten sposób za sprawą masowych deportacji imigrantów uruchomiony został świetny interes dla organizacji przestępczych - dodał meksykański działacz społeczny.

CZYTAJ też: Największa dzienna liczba aresztowań imigrantów. "Washington Post": Trump zlecił wypełnianie norm

Migranci na granicy meksykańsko-amerykańskiej. Zdjęcie z 23 stycznia JUAN MANUEL BLANCO/PAP/EPA

Rząd Trumpa "zlikwidował wszelkie możliwości wnioskowania o azyl i prawo pobytu"

Meksykański rząd przyjął od 20 stycznia tego roku 13 455 osób deportowanych ze Stanów Zjednoczonych, w tym 2970 cudzoziemców. Prezydentka Claudia Sheinbaum, podając w piątek te liczby, oświadczyła, że "mogą oni dokonać wyboru: pozostać w Meksyku bądź też powrócić do swoich krajów".

Amerykańscy żołnierze wzmacniają ogrodzenie graniczneJOEBETH TERRIQUEZ/EPA/PAP

Ostrzegła też migrantów zmuszonych do opuszczenia Stanów Zjednoczonych aby "nie dali się zwieść oszustom zajmującym się handlem ludźmi wyłudzającym tysiące dolarów za obietnicę przeszmuglowania ich do USA, ponieważ rząd Trumpa zlikwidował wszelkie możliwości wnioskowania o azyl i prawo pobytu". 

CZYTAJ też: 18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: JOEBETH TERRIQUEZ/EPA/PAP